ادامه مطلب...

درست سه سال پیش در همین ایام به تهران آمده بود با این هدف که تنش فزاینده بین ایران و آمریکا را کاهش بدهد و راه را برای صلح پایدار در خلیج فارس مهیا سازد. «شینزو آبه» که در آن زمان نخست وزیر ژاپن بود از معدود سیاستمداران تاثیرگذار دنیا محسوب می شد که رابطه اش هنوز با ترامپ شکرآب نشده بود.

او به نمایندگی از ملتی به ایران آمده بود که معتقدند قبل از شک کردن به دشمن احتمالی، نه یکبار، نه دوبار بلکه هفت بار باید درباره آن دشمن احتمالی تحقیق کنند و وقتی هم از این هفت خان عبور کردند تازه به مرحله شک می رسند و معلوم نیست کی به یقین می رسند! یعنی ژاپنی ها به رغم اینکه طعم تلخ جنگ و پیامدهای دهشتناک درگیری با کشورهای دیگر را با تمام وجودشان چشیده بودند، از مقوله دشمن گذشته اند و دنبال دوستی ها هستند.

نیازی نیست درباره فرهنگ و تمدن استثنایی و پیشرفت های فوق العاده کشور ژاپن سخنی بگوییم چرا که کمتر کسی در دنیا یافت می شود که آوازه نیکی ها و موفقیت های این ملت را نشنیده باشد.

بدیهی است مردمانی که به جای شعار، شعور، به جای کینه، مهر، به جای دشمنی، دوستی و به جای جنگ، صلح را در کشورشان نهادینه کردند، باید هم رهبران شان شینزو آبه ها باشند که صلح را نه فقط برای کشورشان که برای جهان می خواهند. 

«شینزو آبه» که همین دو سال قبل به علت بیماری، داوطلبانه از قدرت کناره گیری کرده بود روز جمعه در هنگام سخنرانی در یک کارزار انتخاباتی توسط یک هم وطنش بوسیله سلاح دست سازکشته شد. گرچه هنوز انگیزه واقعی این سوء قصد مشخص نشده است اما مشخص است که طرفداران صلح نه فقط در جوامعی که حاکمانش از صبح تا شب بر طبل جنگ می کوبند، بلکه در جوامعی که حاکمانش صلح را در فراسوی مرزهای خود جستجو می کنند نیز تامین جانی ندارند.

چه دردمند است اتفاقاتی از این دست برای ملت ها که ذاتا طالب صلحند و بیزار از جنگ و چه دردمندتر اینکه همین ملت ها در حفظ مظاهر و منادیان واقعی صلح ناتوانند.

تیری که از سلاح دست ساز قاتل ژاپنی شینزو آبه خارج شد، نه فقط به قلب این کبوتر صلح، بلکه به قلب یک ملت صلح طلب اصابت کرد، ملتی که هرگز از پرورش این نوع کبوتران در دامان خود دست نکشیده است.

تاج محمد کاظمی

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - آیا دوست دارید شغل فعلی خود را در یک کشور دیگر دنبال کنید؟ شما تنها کسی نیستید که چنین رویایی در سر دارد. همه‌گیری کووید-۱۹ بسیاری از افراد را وادار کرده تا در رابطه با کار خود تجدید نظر کنند از جمله اینکه محلی را که کار می‌کنند، تغییر دهند. 

با خروج از قرنطینه و کاهش محدودیت‌های سختگیرانه مرتبط با همه‌گیری کووید-۱۹، بسیاری از کارمندان و کارگران در اروپا و ایالات متحده همچنان به ترک مشاغل خود فکر می‌کنند و تصمیم دارند شغل خود را تغییر دهند و یا در کشور دیگری شغل فعلی خود را ادامه دهند. 

در آخرین نظرسنجی که موسسه PWC انجام داده از هر ۵ نفری که در این نظرسنجی شرکت کرده یک نفر تصمیم دارد در یک سال آینده کارفرمای خود را تغییر دهد. برای این منظور بهتر است تخمینی از وضعیت حقوق شغل خود در کشورهای دیگر داشته باشید تا بر آن اساس بتوانید مقصد آینده را بهتر انتخاب کنید. 

 آماری که توسط شرکت بیمه ویلیام راسل منتشر شده نشان می‌دهد چگونه میانگین حقوق برای مشاغل مختلف در بین ۳۸ کشور عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه  (OECD) متفاوت است. این شرکت با یافتن میانگین حقوق در هر کشور برای ۳۶ شغل مختلف به صورت ساعتی و تبدیل آن به ماهانه و سالانه به آمار نسبتا جامعی رسیده که می‌تواند چراغ راهنمای بسیار خوبی برای افرادی باشد که می‌خواهند بدانند در شغل خود میزان حقوق و دستمزد در کشورهای دیگر چه وضعیتی دارد. 

حالا می‌توانیم بخشی از این آمار را با هم مرور کنیم.

حقوق یک توسعه‌دهنده وب چگونه است؟

بر اساس آمار به دست آمده یک توسعه‌دهنده وب که می‌خواهد در اروپا مستقر شود در کشورهای مختلف میزان درآمد متفاوتی را دریافت خواهد کرد. در نتیجه حقوق سالانه این فرد در سوئیس ۸۸ هزار و ۴۹۶ دلار خواهد بود. در دانمارک این عدد کمتر و حدود ۷۰ هزار و ۷۶۳ دلار است. اما این عدد در کشورهای فرانسه، هلند، یونان و پرتغال از این هم پایینتر است و به ترتیب ۴۳ هزار و ۷۵۷ دلار، ۴۰ هزار و ۵۳۱ دلار، ‍۱۳ هزار و ۴۹۲ دلار و بالاخره ۱۵ هزار و ۵۵۷ دلار است. 

این آمار همچنین میزان حقوق برای طیف گسترده‌ای از مشاغل از جمله پرستاران، پزشکان، طراحان گرافیک و همچنین حسابدارها هم فهرست شده است. نکته واضح در این میان متفاوت بودن هزینه‌های زندگی در کشورهای مختلف است که می‌تواند بر میزان درآمد هم تاثیر بگذارد.

همانطور که در میزان حقوق دریافتی یک توسعه‌دهنده وب مشاهده شد دانمارک و سوئیس بیش از دیگر کشورها به فرد حقوق پرداخت می‌کنند اما در عین حال باید توجه داشت که هر دو کشور بر اساس شاخص هزینه زندگی OECD جزو ده کشور برتر برای زندگی به شمار می‌روند. 

همچنین این آمار و ارقام فهرستی هم از گران‌ترین و ارزان‌ترین کشورها را هم محاسبه کرده است. بر این اساس سوئيس، ایسلند، نروژ، اسرائيل و استرالیا ۵ کشور با بالاترین هزینه زندگی هستند. در همین حال ترکیه، کلمبیا، مکزیک، لهستان و مجارستان به عنوان مقرون‌ به صرفه‌ترین کشورها در این فهرست لیست شده‌اند. 

بر اساس این آمار یک طراح UX در ایالات متحده بیش از سایر کشورها دستمزد خواهد داشت و می‌تواند سالانه حدود ۱۰۵ هزار دلار درآمد داشته باشد. پس از آن سوئیس با حدود ۸۸ هزار و ۵۰۰ دلار در رده دوم قرار می‌گیرد. در حالی‌که کمترین سطح حقوق برای این شغل مربوط به ترکیه و کلمبیا با به ترتیب حدود سالانه ۶ هزار و ۲۰۰ و ۱۲ هزار و ۳۰۰ دلار است. 

در ادامه بیشترین و کمترین میزان حقوق در این شغل را در کشورهای مختلف اروپایی مشاهده می‌کنید: 

۱- سوئيس ۸۸ هزار و ۴۹۶ دلار 

۲- بریتانیا ۶۴ هزار و ۴۷۸ دلار 

۳- آلمان ۵۸ هزار و ۷۸۲ دلار 

۴- ایرلند ۵۲ هزار و ۷۶ دلار 

۵- لوکزامبورگ ۵۱ هزار و ۶۴۸ دلار 

پایینترین میزان حقوق:

لهستان ۲۰ هزار و ۶۱۳ دلار 

مجارستان ۱۸ هزار و ۴۰۴ دلار 

پرتغال ۱۷ هزار و ۷۶۹ دلار 

یونان ۱۶ هزار و ۷۳۱ دلار 

اسلواکی ۱۶ هزار و ۴۶۱ دلار 

پزشک

پزشکان در ایالات متحده آمریکا به صورت میانگین سالانه ۱۵۱ هزار دلار درآمد دارند. پس از آمریکا کشورهای کانادا با ۱۱۲ هزار و ۲۹۰ دلار و همچنین نروژ با ۱۱۰ هزار و ۶۶۸ دلار بالاترین میزان درآمد را در میان کشورهای عضو OECD دریافت می‌کنند. این در حالیست که پزشکان در ترکیه با حدود سالانه ۸ هزار دلار، مکزیک با حدود ۱۰ هزار دلار و جمهوری چک با حدود ۱۵ هزار دلار کمترین حقوق دریافت شده را در میان این کشورها به خود اختصاص داده‌اند. 

در ادامه نگاهی به بیشترین و کمترین میزان درآمد یک پزشک در کشورهای اروپایی داشته باشیم. گفتنی است این اعداد به دلار آمریکا در نظر گرفته شده است. 

۵ کشور برتر اروپایی

نروژ - ۱۱۰ هزار و ۶۶۸

سوئيس ۱۰۱ هزار و ۴۴۷

ایتالیا ۹۳ هزار و ۱۵۲ 

هلند ۷۰ هزار و ۴۸۴ 

ایرلند ۶۹ هزار و ۸۴۲ 

پایینترین‌ها:

یونان ۳۵ هزار و ۳۴۷ 

اسپانیا ۳۵ هزار و ۵۳

اسلواکی ۲۳ هزار و ۱۲۶

پرتغال ۲۱ هزار و ۶۱۵

جمههوری چک ۱۴ هزار و ۸۵۳ 

طراح گرافیک

بالاترین میزان دستمزد برای طراحان گرافیک در دنیا متعلق به سوئيس با سالانه ۸۲ هزار و ۲۵۸ دلار، لیتوانی با ۵۸ هزار و ۴۶۷، نروژ با ۵۷ هزار و ۹۹۰ است. این در حالیست که پایینترین میزان متعلق به ترکیه با ۴ هزار و ۴۴۱، کلمبیا با ۶ هزار و ۱۵۵ و  مکزیک با ۶ هزار و ۸۲۹ دلار آمریکا است. اعداد به دلار آمریکا در نظر گرفته شده است. 

۵ کشور برتر اروپایی

 سوئیس - ۸۵ هزار و ۲۵۸

لیتوانی - ۵۸ هزار و ۴۶۷

نروژ - ۵۹ هزار و ۹۹۰

دانمارک - ۵۶ هزار و ۲۴۸

ایتالیا - ۴۸ هزار و ۵۲۵

پایین‌ترین‌ها:

اسلوونی - ۱۵ هزار و ۷۵۹

پرتغال - ۱۲ هزار و ۴۹ 

لهستان - ۱۱ هزار و ۷۷۹

یونان - ۱۱ هزار و ۷۲۵

مجارستان - ۱۱ هزار و ۳۱۴ 

حسابدار

برای حسابداران بالاترین میانگین حقوق در سوئیس با حدود ۱۱۹ هزار دلار، ایسلند با حدود ۸۳ هزار و اتریش با حدود ۷۲ هزار دلار به ثبت رسیده است. در حالیکه پایینترین‌ها در ترکیه با حدود ۸ هزار، مکزیک حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ و یونان با حدود ۱۴ هزار دلار آمریکا بوده است. 

در ادامه نگاهی به بهترین و بدترین کشورها از نظر پرداخت حقوق در رشته حسابداری می‌اندازیم. اعداد به دلار آمریکا در نظر گرفته شده است.

۵ کشور برتر اروپایی:

سوئیس - ۱۱۸ هزار و ۷۱۴

ایسلند - ۸۳ هزار و ۲۱۹ 

اتریش - ۷۲ هزار و ۶۰

هلند - ۶۹ هزار و ۵۷۰ 

دانمارک - ۶۸ هزار و ۹۴۹

پایین‌ترین کشورهای اروپایی:

اسلواکی - ۱۹ هزار و ۳۸

پرتغال - ۱۸ هزار و ۷۰۰

مجارستان - ۱۸ هزار و ۷۳

لهستان - ۱۷ هزار و ۶۶۸

یونان - ۱۴ هزار و ۱۲۶

اگر شغل شما در میان این فهرست نبود، نگران نباشید، شما می‌توانید با مراجعه به این لینک شغل خود را پیدا کنید و میزان درآمد تخمینی در کشورهای مختلف عضو OECD را محاسبه و با یکدیگر مقایسه کنید.

منبع: یورونیوز

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای برای صدمین روز جنگ در اوکراین گفت: این درگیری تاکنون جان هزاران تن را گرفته است، باعث ویرانی بی‌شمار شده، میلیون‌ها نفر را آواره کرده، منجر به نقض غیر قابل قبول حقوق بشر و شعله‌ور کردن یک بحران سه بعدی جهانی - غذا، انرژی و مالی - شده است که آسیب‌پذیرترین مردم، کشورها و اقتصادها را تحت فشار قرار می‌دهد.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - روسیه امیدوار است با کاهش تورم و افزایش ارزش روبل، توانسته از بحران مالی جلوگیری کند. این در حالی است که کارشناسان معتقدند که آینده اقتصادی روسیه به‌دلیل تهدید تحریم های اقتصادی در ابهام است. سی‌ان‌بی‌سی در گزارشی تحلیلی به بررسی سیاست‌های پولی روسیه و آینده اقتصادی این کشور پرداخته است.
ادامه مطلب...

جنگ اوکراین و کل‌های پولی روسیه

روسیه براین باور است که با دستکاری متغیرهای پولی، توانسته کشور را از بحران مالی نجات دهد؛ اما استراتژیست‌ها معتقدند آمار و ارقام واقعیت روسیه را نشان نمی‌دهند. اگرچه آمارها نشان می‌دهد که تورم در این کشور بالاست، اما نشانه هایی از کاهش قیمت کالاها دیده می‌شود. در همین بین، شاخص فعالیت‌های اقتصادی در روسیه بهبود پیدا کرده و با وجود تحریم‌های غرب، روسیه توانسته است از نکول بدهی خارجی خود جلوگیری کند. تورم روسیه در آوریل ۸/ ۱۷درصد ثبت شده که بالاترین مقدار خود در دو دهه گذشته بوده است. بانک مرکزی روسیه بعد از حمله به روسیه به اوکراین نرخ بهره را از ۵/ ۹درصد به ۲۰درصد افزایش داد تا بتواند روبل را نجات دهد. با بهبود چشم‌انداز تورم و نرخ ارز، بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را به ۱۴درصد کاهش داد تا بتواند بازار را کنترل کند. آمارها نشان می دهد که نرخ تورم پیک خود را گذرانده و احتمالا تا پایان سال به کمتر از ۲۰درصد برسد.

رفت وبرگشت روبل

بعد از اعلام تحریم‌های سنگین اروپا ضد روسیه پس از حمله آن به اوکراین، نسبت دلار به روبل از حدود ۶۲ به ۱۵۰ رسید. اما اقدامات بانک مرکزی روسیه از بحرانی‌تر شدن اوضاع جلوگیری کرد. یکی از این اقدامات شامل دستور دادن به شرکت‌ها برای تبدیل ۸۰درصد درآمد ارزی خود به روبل بود. علاوه براین، کرملین اتباع روسیه را از انتقال پول به خارج از کشور منع کرد و اکنون انتقال پول برای افراد تا پایان سال۲۰۲۲ به ۱۰هزار دلار در ماه محدود شده است. کلمنس گراف، اقتصاددان گلدمن، در یادداشتی در اوایل ماه می نوشت: «اقتصاد روسیه از شوک اولیه در اواخر فوریه و اوایل مارس بیرون آمده است. نگرانی‌ها درباره ثبات مالی در حال محو شدن است و روبل به سطوح اولیه سال ۲۰۲۰ بازگشته است.» با این حال، برای بسیاری از تحلیلگران، اقدامات مسکو برای دفاع از پول خود معادل دستکاری است؛ زیرا تقاضایی ایجاد شده است که در غیر این صورت وجود نداشت و کنترل سرمایه عملا روبل را به یک ارز «مدیریت‌شده» تبدیل کرده است.

 راهکارهای روسیه برای جلوگیری از افت روبل

چارلز- هنری مونچائو، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در بانک سیز (Syz bank) مستقر در سوئیس معتقد است در حالی که بانک مرکزی روسیه طیف وسیعی از ابزارها را برای ارزشمند جلوه دادن روبل به کار گرفته است، افراد بسیار کمی در خارج از روسیه «می خواهند روبل بخرند، مگر اینکه کاملا مجبور باشند» و معامله‌گران «دیگر روبل را به‌عنوان ارز تجارت آزاد نمی‌بینند».  او افزود: «اگر روسیه موفق به یافتن راه‌‌حلی برای مشکل اوکراین و نتیجه لغو تحریم‌‌ها و احیای روابط تجاری با غرب شود، روبل به‌طور بالقوه می‌‌تواند ارزش فعلی خود را حفظ کند.» از سوی دیگر، اگر اقدامات بدون منطق اقتصادی لغو شود، روبل ممکن است سقوط کند و منجر به افزایش تورم داخلی و رکود اقتصادی عمیق در روسیه شود. علاوه براین، روسیه اقدام دیگری را نیز برای تقویت پول خود انجام داده است. بانک مرکزی روسیه، پس از دو سال غیبت، خرید طلا در بازار فلزات داخلی را از سر گرفت؛ به این امید که در صورت شوک بیشتر به نقدینگی ارز، ارزش خود را برای محافظت از ثروت روسیه در برابر تورم حفظ کند.

ازآنجاکه طلا با دلار آمریکا معامله می‌شود، مونچاو خاطرنشان کرد که این امر به بانک مرکزی روسیه این امکان را می‌دهد که روبل را به طلا مرتبط کند و کف قیمت روبل را بر حسب دلار تعیین کند. بنابراین افزایش بیشتر روبل می تواند قیمت طلا را افزایش دهد. روسیه از زمان الحاق کریمه در سال۲۰۱۴ این فلز گرانبها را انباشته کرده و اکنون پنجمین ذخایر بزرگ جهان است. بنابراین این اقدام حمایت بیشتری از اقتصاد روسیه در برابر محدودیت‌‌های نقدینگی ناشی از تحریم‌‌های بیشتر و بدتر شدن ذخایر ارز خارجی این کشور برای ارائه بدهی‌‌های دلاری ارائه می‌‌کند. شاخص اقتصادی مدیران روسیه نیز در این مدت بهبود پیدا کرده است. به گفته گلدمن ساکس، این بهبود بیشتر به این دلیل است که ‌کالاهای صادراتی در زمان کوتاه‌تری تولید و صادر می‌شود. گلدمنز گراف به این نکته اشاره می کند که: شرایط مالی روسیه عمدتا به‌دلیل کاهش اسپرد CDS) credit default swap) بهبود یافته است؛ زیرا روسیه اصل و بهره اوراق قرضه یورو را به دلار پرداخت می‌کند. روسیه توانست پیش از پایان مهلت ۳۰روزه در ۴می، به دارندگان دو اوراق قرضه دولتی روسیه پرداخت دلاری داشته باشد که سررسید آن در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۴۲ به ارزش جمعی ۶۵۰میلیون دلار است. با این حال، تحلیلگران همچنان هشدار می‌دهند که احتمال نکول روسیه در دو سال آینده زیاد است.

روسیه و پیروزی موقت؟

بهبود جمعی در شاخص‌های اقتصادی روسیه، سبب شده است که ولادیمیر پوتین ادعا کند تحریم‌های اقتصادی غرب علیه روسیه که از آن به جنگ برق‌آسا یاد کرده، شکست خورده است. اگرچه شاخص‌ها نشان می‌دهد روسیه از فروپاشی اقتصادی جلوگیری کرده است، اما به نظر می‌رسد چشم‌انداز بلندمدت اقتصادی در این کشور خوش‌بینانه نیست؛ زیرا اثرات منفی تحریم‌های اقتصادی بیشتر همچنان وجود دارد. بررسی‌های بانک مرکزی روسیه از ۱۳ هزار کسب‌وکار نشان می‌دهد آنها برای واردات کالاها با مشکل مواجه هستند. این بررسی نشان داد که این موارد شامل قطعات خودرو، بسته‌‌بندی و ریزتراشه‌ها می‌‌شود و کمبود مواد خام برخی از شرکت‌ها را مجبور به تعلیق فعالیت‌‌های کارخانه یا جست‌وجوی منابع در جاهای دیگر می‌‌کند.

 در همین حال، الینا ریباکووا، معاون اقتصاددان ارشد موسسه مالی بین‌‌المللی، هفته گذشته به رسانه‌های خبری گفت که شاخص‌‌های اقتصادی «سطحی» برای آنهایی که در صحنه فعالیت‌های اقتصادی هستند؛ جایی که امنیت شغلی برای بسیاری از روس‌‌ها مبهم است، اهمیت چندانی ندارد. او این هفته در مصاحبه جداگانه ای به گریدنیوز گفت: «در این سال، ما شاهد تاثیر آن بر اقتصاد روسیه خواهیم بود؛ زیرا شرکت‌ها با کمبود قطعات یا تجهیزات روبه‌رو می‌شوند و باید شروع به اخراج یا مرخصی بدون حقوق کنند.»

منبع: دنیای اقتصاد

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - راس الخیمه یک منطقه آزاد تجاری است که به عنوان یک مقصد جذاب برای شرکت‌هایی که به دنبال دسترسی به بازار‌های خاورمیانه، آفریقای شمالی و اروپا هستند، تاسیس شده است.
 امارات متحده عربی از جمله کشورهاییست که توجه ویژه‌ای به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی داشته و از وجود این مناطق و امکانات آن برای توسعه اقتصادی به خوبی استفاده کرده است. مناطق آزاد دبی و جبل علی از جمله مشهورترین و به نوعی موفق‌ترین مناطق آزاد تجاری این کشور هستند که به خوبی نشانگر موفقیت کشور امارات در این زمینه هستند.

سال‌های سال منطقه آزاد جبل علی به عنوان موفق‌ترین منطقه نقش مهمی در اقتصاد این کشور ایفا می‌کرد و فرصت‌های زیادی برای سرمایه گذاران خارجی به همراه داشت و تجربیات آن برای مناطق آزاد دیگر کشور‌ها به خصوص کشور‌های در حال توسعه خاورمیانه راهگشا بود.

جبل علی اولین منطقه‌ای بود در جهان که توانست در سال ۱۹۹۶ گواهی ایزو دریافت کند و سرعت زیادی در جذب شرکت‌های خارجی از سال ۱۹۸۵ تا سال ۲۰۰۷ داشت.


 

پس از جبل علی و دبی، حال امروز با نام های دیگری از مناطق آزاد امارات رو به رو میشویم یکی از انها مرکز چند منظوره مبادله کالای دبی است که عنوان برترین منطقه آزاد جهان در سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داده و دیگری منطقه راس الخیمه است که مجله فایننشال تایمز به عنوان بهترین منطقه آزاد خاورمیانه در سال ۲۰۲۰ و در رتبه هشتم جهانی از آن یاد میکند.

منطقه راس الخیمه امارات یکی از قدیمی‌ترین شهر‌های کوچک در کنار خلیج فارس است که در سال ۱۹۷۲ تصمیم به متحد شدن و تشکیل کشوری به نام امارات متحده عربی گرفتند. این منطقه در سال ۲۰۰۰ تاسیس شد و از ابتدا تلاش کرد دروازه‌ای مقرون به صرفه برای طیف گسترده‌ای از بازار‌ها در سراسر اروپا، شمال آفریقا، خاورمیانه و آسیای جنوبی ارائه دهد. موقعیت جغرافیایی استراتژیک آن از موقعیت خوبی برخوردار است تا به شرکت‌ها کمک کند تا به راحتی از جریان تجارت بین شرق و غرب استفاده کنند.

این شهر بیابانی از سویی به خلیج فارس و از سویی به کوه‌های حجر (Hajar) محصور میشود، اما یکی از مزیت‌های آن نزدیکی به دبی، فجیره و خصب است که بر گردشگری و پیشرفت این شهر موثر بوده است.

در سال‌های اخیر در این منطقه اقامتگاه‌های بزرگی ساخته و جزایر مصنوعی در طول ۶۰ کیلومتری ساحل آن ساخته شده است که توانسته این منطقه را به اهداف تجاری و اقتصادی خود نزدیکتر کند.

امروز راس الخیمه تبدیل به یک منطقه ویژه اقتصادی شده است که گفته می‌شود بیش از ۱۲۰۰۰ شرکت از کشور‌های مختلف برای سرمایه گذاری در این منطقه اقدام کرده اند و این منطقه نمایندگی ۵۰ صنعت مختلف نیز هست.


 

منطقه تجاری راس الخیمه چهار پارک تجاری برای مقاصد مختلف دارد. یک پارک تجاری برای مشتریان دفتری، یک پارک صنعتی برای تولید سنگین، یک پارک فناوری برای تجارت و تولید سبک و یک منطقه علمی برای موسسات آموزشی.

در سال‌های اخیر دلایل مختلفی موجب شد تا امارات متحده عربی به یکی از قطب‌های اصلی تجارت، حمل و نقل دریایی و گردشکری در منطقه خاورمیانه تبدیل شود و متوسط رشد اقتصادی آن در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۴.۲۴ درصد بوده است. اما با شیوع کرونا رکود سنگینی گریبان گیر این کشور شد. به گفته بانک مرکزی امارات، اخلال در زنجیره تامین، محدودیت فرصت‌های صادراتی و کاهش تمایل مصرف کنندگان داخلی به خرج بیشتر فشار زیادی را متوجه اقتصاد دومین اقتصاد بزرگ عربی کرده است.

به همین دلیل این کشور به مانند بسیاری از کشور‌های دیگر که از شیوع کرونا لطمه دیده بودند، شروع به جایگزین کردن راه‌های مختلف برای جبران خسارت‌های ناشی از این بیماری کرد.

این منطقه اقتصادی به دلیل در نظر گرفتن انواع بسته‌های تشویقی در ماه‌های اخیر، شامل بسته حمایتی برای کارآفرینان زن، مشوق‌های جدید برای تولیدکنندگان و شرکت‌های نوپا و همچنین ۵۰ میلیون درهم (۱۳.۶ میلیون دلار) صندوق کمک Covid-۱۹ برای مشاغل به دلیل لطمه‌ای که از همه گیری کرونا در نظر گفته بود مورد توجه بیشتری قرار گرفت و در سال ۲۰۲۰ از نگاه مجله فایننشال تایمز به عنوان منطقه‌ای موفق و ستودنی در میان مناطق آزاد خاورمیانه مطرح شد.

هر چند بسیاری از مناطق آزاد دیگر از جمله مناطق آزاد ایران هم بسته های حمایتی متنوعی برای مشاغل آسیب دیده از کرونا در نظر گرفتند اما منطقه ویژه اقتصادی راس الخیمه به خاطر این بسته بسیار مورد توجه قرار گرفته است و موجب شده یکی از دلایل موفقیت آن برای قرار گرفتن در لیست بهترین مناطق جهان باشد.

اقتصاد۲۴ پیشتر نقش مناطق آزاد در اقتصاد آلمان، چین ، ترکیه ، امارات ، هند ، سنگاپور ، اسپانیا، کره جنوبی، کاستاریکا، یونان ، ایتالیا ، عمان، نیجریه ، موریس ، مالزی ، کانادا ، بنگلادش ، سوریه، تونس و مناطق ویژه اقتصادی روسیه، ازبکستان ، بلاروس ، عربستان ، لبنان ، تانزانیا ، آرژانتین ، لیتوانی ، غنا ، گرجستان ، اندونزی ، کرواسی ، نامیبیا ، پاناما، کلمبیا، اولین منطقه آزاد تجاری جهان و همچنین شهر اینترنتی دبی را نیز بررسی کرده بود که گزارش آن را می‌توانید مطالعه کنید.

ساجده رحیمی

منبع: اقتصاد24

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان بامداد شنبه در ادامۀ سفر سه روزۀ خود به عراق، در نجف با آیت‌الله علی سیستانی، یکی از بانفوذترین مراجع تقلید شیعه در این کشور دیدار کرد.

به گزارش یورونیوز بر اساس بیانیه دفتر آقای سیستانی، وی در جریان دیدار با پاپ تاکید کرده است که مسیحیان «باید بتوانند در امنیت و آرامش» در عراق زندگی کنند و از حقوقشان «بر اساس قانون اساسی» برخوردار باشند.

 در ادامه این بیانیه، آیت الله سیستانی از رهبران مذهبی جهان خواسته است تا قدرتهای بزرگ را مورد بازخواست قرار دهند و از عقل و خرد برای غلبه بر جنگ‌ها استفاده کنند. در این بیانیه آمده است که «رهبری دینی و معنوی باید نقش مهمی برای جلوگیری از وقوع تراژدی‌ها داشته باشد».
 واتیکان نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پاپ فرانسیس از آیت الله سیستانی به دلیل تلاش‌هایش برای دفاع از حقوق «مستضعفان» تشکر کرد.

آیت‌الله سیستانی از روحانیون قدرتمند عراق در عرصه سیاست داخلی محسوب می‌شود. پیش از این در سال ۲۰۰۵ میلادی با حمایت‌های او «ائتلاف عراق متحد» توانست رای گستردۀ شهروندان این کشور را برای ورود به پارلمان عراق به دست بیاورد. صدها هزار عراقی نیز در سال ۲۰۱۴ میلادی با دستور او برای جنگ با داعش بسیج شدند و عدم پشتیبانی او از دولت عراق در جریان اعتراضات مردمی این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز باعث شد تا عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر وقت مجبور به استعفا شود.

این دیدار در خانه آیت‌الله سیستانی در امتداد یک کوچه باریک در شهر نجف انجام می‌شود و رویترز به نقل از یک منبع در دفتر ریاست جمهوری عراق اعلام کرده که او با این شرط حاضر به دیدار با پاپ فرانسیس شده است که هیچکدام از مقامات عراقی در این دیدار حضور نداشته باشند.

 گفته می‌شود برخی از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه با این دیدار مخالفت کرده و این سفر را مداخلۀ غربی‌ها در امور کشور اعلام کرده بودند.

دولت عراق برای تامین امنیت پاپ در جریان این سفر، حدود ۱۰ هزار نفر از نیروهای امنیتی خود را به کار گرفته و مقرراتی را نیز در موضوع منع آمد و رفت به اجرا گذاشته است تا علاوه بر حفظ امنیت پاپ، از شیوع ویروس کرونا نیز تا جای امکان جلوگیری شود.

رهبر کاتولیک‌های جهان پیش از این نیز در راستای اجرای سیاست گفتگوی بین‌الادیان به کشورهای مسلمان ترکیه، اردن، مصر، بنگلادش، آذربایجان، امارات عربی متحده همچنین به سرزمین‌های فلسطینی سفر کرده بود.

پاپ در شهر اور: بزرگترین کفر این است که به نام «خدا» نفرت را گسترش دهیم

پاپ فرانسیس در ادامه برنامۀ این روز، برای زیارت زادگاه ابراهیم که نیای هر سه دین اسلام، مسیحیت و یهودیت محسوب می‌شود به شهر تاریخی «اور» رفت؛ زیارتی که آن را می‌توان مهمترین دلیل سفر پاپ به عراق دانست.

پاپ در شهر «اور» که اکنون به ویرانه تبدیل شده، در حالی که در کنار رهبران مسلمانان و اقلیت‌هایی همچون ایزدی‌ها، صابئین و مسیحیان عراق نشسته بود، اعلام کرد: «من از این مکان، جایی که ایمان متولد شد، از سرزمین پدری‌مان ابراهیم، بر این موضوع تاکید می‌کنم که خداوند بخشنده است و بزرگترین کفر این است که به نام او نفرت را میان برادران و خواهرانمان گسترش دهیم.»

او افزود: «خصومت، افراط گرایی و خشونت از یک قلب مذهبی برنمی‌خیزد، چنین افرادی خائن به دین هستند. ما مومنان نمی توانیم هنگامیکه تروریسم از دین سوء استفاده می کند، سکوت کنیم.

او همچنین از کشفیات باستان شناسی شهر «اور» که قدمتی ۴ هزار ساله دارند، از جمله بنای هرمی شکل چند طبقۀ «زیگورات» است که در دهه ۱۹۳۰ میلادی کشف شد و باقی ماندۀ مجموعه‌های مسکونی، معابد و کاخ‌های این منطقه دیدن کرد.

رویترز به نقل از یکی از مقامات واتیکان می‌نویسد که مقامات محلی کلیسای کاتولیک در عراق از رهبران یهودیان این کشور نیز برای حضور در این مراسم دعوت کرده بودند اما از آنجا که اوضاع برای یهودیان عراق همچنان «پیچیده» است و آنها هیچ جامعۀ ساختارمندی نیز در این کشور ندارند، پیروان موسی از حضور در این مراسم خودداری کرده‌اند.

قدردانی از جوانان مسلمان

پاپ همچنین در جریان سخنرانی خود از جوانان مسلمانی که «پس از حمله تروریسم به مناطق شمالی این کشور عزیز» به مسیحیان برای تعمیر کلیساهایشان کمک کردند، قدردانی کرد.

سفر پاپ فرانسیس به عراق، اولین سفر بین‌المللی او از زمان آغاز همه‌گیری ویروس کرونا و اولین سفر یک پاپ به عراق است.

او روز یکشنبه به موصل خواهد رفت؛ شهری که پیش از این یکی از مهمترین سنگرهای اسلامگرایان افراطی داعش محسوب می‌شد و حمله آنها به این شهر ویرانی‌های بسیاری بویژه در میان بناهای متعلق به جامعه مسیحیان شهر برجای گذاشت.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - ناسا نقشه‌ای مجازی از مریخ منتشر کرده است که با آن می‌توان ماموریت مریخ‌نورد "استقامت" را همزمان با شروع جستجوهای این کاوشگر در دهانه‌ی جزرو(Jezero) مریخ ردیابی کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، "استقامت" پس از گذراندن ۷ دقیقه وحشت در روز پنجشنبه با سرعت ۱۲ هزار مایل در ساعت(۱۹۳۱۲ کیلومتر) از اتمسفر مریخ گذشت و بر روی سیاره سرخ فرود آمد.

این عملیات، عملیات سختی بود از آن‌جا که منطقه‌ی فرود در دهانه جزرو با سنگ‌های ناهموار و موانع پر شده بود و هزاران کد نیاز بود تا این مریخ‌نورد بتواند بدون دخالت انسان این ماموریت پیچیده را به اتمام برساند.

ناسا این نقشه‌ی مجازی زنده را منتشر کرده تا مردم بتوانند مکان مریخ‌نورد را هنگامی که با سرعت ۱۵۲ متر بر ساعت حرکت می‌کند دنبال کنند.

ادامه مطلب...

مکان فرود "استقامت" با یک دایره‌ی آبی رنگ مشخص شده و مریخ‌نورد نیز با یک نشانگر آبی کمرنگ قابل مشاهده است و همانطور که مریخ‌نورد در سطح سیاره حرکت می‌کند می‌توان آن را دنبال کرد.

این نقشه از دو لایه تشکیل شده است: یک نقشه‌ی سیاه‌ و سفید از از دهانه‌ی جزرو که با استقاده از تصاویر گرفته شده توسط دوبین هیریس(HiRISE) که بر روی مدارگرد شناسایی مریخ نصب است تهیه شده و یک نقشه‌ی رنگی که از تصاویر دوربین فضاپیمای مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا تهیه شده است.

هدف مریخ‌نورد "استقامت" یافتن نشانه‌هایی از حیات و جمع آوری نمونه‌هایی از خاک و سنگ است. این مریخ‌نورد برای چندسال آینده در سطح مریخ می‌گردد و به ثبت تصاویر، جمع‌آوری داده و نمونه‌های سنگ می‌پردازد.

اواخر این دهه سطح‌نورد دیگری متعلق به آژانس هوایی اروپا به مریخ خواهد رفت تا نمونه‌های جمع‌آوری شده را به زمین بازگرداند.

این آژانس نوشت: یک مدل رقومی ارتفاق(Digital Elevation Model) با وضوح بالا از تصاویر گرفته شده تهیه شد تا اطلاعات مورد نیاز پیش‌برندگان مریخ‌نورد را فراهم کند زیرا آن‌ها باید شیب هر تپه را بدانند تا بتوانند هنگام عبور از این زمین‌های سنگی از آن استفاده کنند.

مهندسان این تجربه را با استفاده از نرم‌افزاری که گروه عملیات استفاده می‌کنند فراهم کردند. این گروه تصمیم می‌گیرند "استقامت" چه مکان‌هایی را کاوش کند و چگونه به آن‌ مکان‌ها برسد.

هر نقطه نشان ‌دهنده‌ی پایان یک کاوش است زمانی که مریخ نورد متوقف شده است. این نقاط با تاریخ آن روز علامت‌گذاری می‌شوند. این بدان معناست که نه تنها می‌توان مکان فعلی مریخ‌نورد را مشاهده کرد بلکه می‌توان مسیری که طی کرده را دید.

احتمال آن که این مریخ‌نورد دو میلیارد دلاری با سرعت ۰.۹ مایل بر ساعت (۰.۱ کیلومتر بر ساعت) زیاد دور شود کم است اما "سرعت" و "فاصله" از اهداف آن نیستند، بلکه "استقامت" به عنوان یک آزمایشگاه اخترزیست‌شناسی در مریخ مستقر شده است.

دهانه‌ی جزرو که مریخ‌نورد استقامت در آن فرود آمد ۲۸ مایل(۴۵ کیلومتر) است و حاوی رسوبات یک رودخانه‌ی خشک شده‌ی قدیمی است. اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که مریخ‌نورد بر روی منطقه‌ی مسطحی فرود آمده است و زیاد از تپه‌های شنی که باید برای رسیدن به رسوبات مورد نظر طی کند دور نیست.

تصاویر نشان می‌دهد که "استقامت" در مکانی کوچک و امن فرود آمده و دور تا دورش را سرزمین سرخ فرا گرفته است. فرود آمدن در چنین مکانی کار دشواری است.

دانشمندان می‌دانند که ۳.۵ میلیارد سال پیش دهانه‌ی جزرو مکان دریاچه‌ای بزرگ با دلتا بوده است. آن‌ها معتقدند گرچه آب دریاچه مدت‌هاست خشک شده اما شاید جایی در دهانه یا در دیواره ۲ هزار فوتی(۶۰۹ متری) آن نشانه‌هایی از حیات گذشته وجود داشته باشد. در هر توقف "استقامت" تعدادی آزمایش علمی انجام خواهد داد و داده‌های آن را برای دانشمندان در زمین می‌فرستد.

به لطف این نقشه، طرفداران "استقامت" می‌توانند از خانه، محل آن در مریخ را در هر زمانی را مشاهده کنند.

در ماه مه مریخ‌نورد آژانس فضایی چین به نام تیان ون-۱ بر روی مریخ فرود خواهد آمد و اگر موفق شود چینی‌ها دومین کشوری خواهند بود که روی مریخ، سطح‌نورد دارند و در سال ۲۰۲۳ مریخ نورد آژانس‌ هوایی اروپا که توسط انگلیسی‌ها ساخته شده به آن‌ها خواهد پیوست.

ادامه مطلب...

همزیستی - سفینه فضایی متعلق به کشور امارات عربی متحده روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن (۹ فوریه) در اولین ماموریت بین سیاره‌ای جهان عرب به مدار مریخ می‌رسد.

این ماهواره که «امید» نام دارد، طی تقریبا هفت ماه ۴۸۲ میلیون کیلومتر مسافت را طی کرده است تا به مقصد برسد.

امارات عربی متحده از چند هفته پیش به پیشواز فرود ماهواره امید خود رفته و مکان‌های دیدنی شهرهای خود را با چراغ‌های قرمز، به نشانه ماموریت به سیاره سرخ، تزئین کرده است. برج خلیفه، نماد مشهور شهر دبی، نیز به رنگ قرمز درآمده و قرار است جشن‌هایی در این کشور به مناسبت این رویداد تاریخی برگزار شود.

ورود ماهواره به مدار مریخ همزمان با پنجاهمین سال تاسیس کشور امارات عربی متحده اتفاق می‌افتد، امری که مقامات اماراتی از آن به عنوان فرصتی برای مطرح ساختن «غرور ملی» بهره برده‌اند.

موفقیت ماهواره اماراتی در ورود به مدار مریخ یک پیشرفت قابل توجه در جاه‌طلبی‌های فضایی این کشور حاشیه خلیج فارس به شمار می‌رود. امارات عربی متحده پیشتر در سال ۲۰۱۹ نخستین فضانورد خود را با همراهی روس‌ها به ایستگاه فضایی بین‌المللی رساند.

دولت امارات که متکی بر اقتصاد نفتی است طی سال‌های اخیر سرمایه گذاری بالایی در بخش علم و فناوری کرده است. این کشور پروژه اعزام کاوشگر به جو مریخ را هفت سال قبل در سال ۲۰۱۴ میلادی کلید زد.

در طراحی و ساخت این ماهواره، که در مرکز فضایی محمد بن راشد امارات انجام شده است، ۱۵۰ دانشمند اماراتی با ۲۰۰ محقق از دانشگاه‌های آریزونا، برکلی و کلرادوی آمریکا همکاری داشته‌اند.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم ابوظبی و مدیر پروژه، در پیامی با اشاره به اینکه احتمال شکست ورود به مدار ۵۰ درصد است گفت: « حتی اگر نتوانیم که وارد مدار شویم، ما قبلاً تاریخ‌سازی کرده‌ایم چرا که این دورترین نقطه در جهان است که عرب‌ها در طول تاریخ خود به آن رسیده‌اند.»

ماموریت‌های فضایی به مریخ یکی از دشوارترین و پیچیده‌ترین ماموریت‌های فضایی به شمار می‌روند و حدود ۶۰ درصد از کلیه ماموریت‌ها به دلیل بروز مشکل در فرود یا سوانح غیرمنتظره با شکست مواجه شده‌اند.

فضاپیمای امید برای ورود موفقیت‌آمیز به مدار مریخ باید در عرض ۲۷ دقیقه سرعتش را از ۱۲۱هزار کیلومتر در ساعت به حدود ۱۸هزار کیلومتر کم کند تا بتواند در دام جاذبه مریخ بیفتد و در مدار بیرونی شروع به چرخش کند.

مدت ماموریت کاوشگر اماراتی دو سال تعیین شده است و قرار است اطلاعات گوناگونی را از وضعیت اقلیمی و جوی مریخ جمع آوری کند. دانشمندان امیدوارند بتوانند با داده‌های به دست آمده مدل آب و هوایی مریخ را بازسازی کنند.

یکی از اهداف مطالعاتی کاوشگر امید این است که تلاش کند دریابد چرا مولکول‌های هیدروژن و اکسیژن از سطح مریخ پراکنده می‌شوند و تشکیل ذره آب را نمی‌دهند.

در هفته پیش‌رو دو کاوشگر «تیان‌ون-۱» چین و «پشتکار» آمریکا ، که برای اکتشاف در اتمسفر و سطح کره مریخ به این سیاره اعزام شده‌اند به مدار مریخ خواهند رسید.

منبع: یورونیوز

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - بیانیه روز جمعه ایالات‌متحده آمریکا در حمایت از یکی از نامزدهای سازمان تجارت جهانی، مسیر آینده این سازمان بین‌المللی را روشن کرد. مسیری که ماه‌هاست نه تنها در گرداب کووید-۱۹ افتاده، بلکه غیاب سکاندار نیز بر بحران‌ آن افزوده بود. نجوزی اوکونجو ایوالا، دیپلمات، اقتصاددان و زنی از آفریقا حالا آماده است تا سکان سازمانی را که قریب به یک سال در محاق افتاده در دست گیرد. ۱۶۴ کشور جهان امیدوارند او به پشتوانه تجربه‌هایی که در تجارت و روابط بین‌الملل دارد بتواند کشتی به گل نشسته WTO را به حرکت درآورد. این اقتصاددان ۶۶ساله حوزه توسعه، در طول زندگی حرفه‌ای خود به فردی شهره بود که با مدیریت خود پایه‌های قدرت و ثروت را به لرزه درمی‌آورده است.
زمانی که وی به عنوان وزیر دارایی نیجریه مشغول به کار بود، طرح‌های بلندپروازانه‌ای برای ریشه‌کن کردن فساد ارائه کرد و مخالف سر سخت برنامه‌هایی بود که آنها را «استعماری» می‌خواند. او همچنین مخالف طرح‌هایی در سازمان تجارت جهانی بود، همان دلیلی که وی را در جبهه مخالف دولت ترامپ قرار داد و سبب‌ساز وتوی ایالات‌متحده برای تصدی‌گری ایوالا برای این سازمان شد. او که از سوی کمیته انتخاب سازمان تجارت جهانی و غالب کشورهای این سازمان برای تبدیل شدن به نخستین رهبر زن و اولین رئیس آفریقایی این سازمان تایید شده بود، تنها نیاز به تایید رئیس‌جمهور ایالات‌متحده داشت تا بر این صندلی تکیه زند. صندلی‌ای که اکنون به برکت چراغ سبز جو بایدن و انصراف دیگر کاندیدای این سمت، متعلق به او شد و وی احتمالا نخستین آفریقایی‌تباری است که در تاریخ ۲۵ ساله این سازمان در عالی‌ترین سطح، رهبری خواهد کرد. کریستین لاگارد، رئیس پیشین صندوق بین‌المللی پول و رئیس کنونی بانک مرکزی اروپا در وصف نجوزی اوکونجو ایوالا گفت: «او زنی شگفت‌انگیز و آرام با رویکردی واقعی به مشکلات است اما زیر این دستکش آرام، دستانی محکم و قوی پنهان شده است.» برای این سازمان که در این ایام از بحران‌های بسیاری رنج می‌برد، اراده‌ای فولادین لازم و ضروری به نظر می‌رسد.

بحران اعتبار در WTO

سازمان تجارت جهانی این روزها نیاز به یک خانه‌تکانی اساسی دارد. این نهاد تجاری مستقر در ژنو، تا حد زیادی ناکارآمد شده و ستون‌های آن در معرض خطراتی جدی است. بسیاری از کشورها اکنون در باب سودمندی و کارآیی این سازمان شبهه‌های فراوانی دارند و به آن تنها به چشم یک ساز و کار بوروکراتیک نگاه می‌کنند. گرچه این سازمان در طول تاریخ خود همواره در تلاش بوده تا توافق‌های چندجانبه معناداری را در جهان ایجاد و هدایت کند اما عملکرد نظارتی آن دچار زوال شده است. درحالی‌که چرخ‌دنده‌های سازمان تجارت جهانی دچار مشکل شده بود، در اواخر سال ۲۰۱۹، دونالد ترامپ این سازمان را با بودجه‌ای بالغ بر ۲۲۰ میلیون دلار و ۶۰۰کارمند در میانه یکی از شدیدترین بحران‌های تجارت جهانی عقیم کرد. از سال ۲۰۱۹ تاکنون، پس از گذشت کش و قوس‌های فراوان برای انتخاب رئیس، سازمان تجارت جهانی تنها نمایشی از یک بوروکراسی بود. شیوع کووید-۱۹ سرعت اقتصاد را کند و حتی متوقف کرده بود که رئیس پیشین این سازمان، روبرتو آزودو به یکباره از سمت خود کناره گرفت. دونالد ترامپ در دوره تصدی‌گری آزودو بر این سازمان، از تایید نامزدهای پیشنهادی برای پرکردن جای خالی اعضای هیات‌مدیره خودداری می‌کرد، اقدامی که عملا این سازمان را فلج کرده بود. از سوی دیگر عدم همکاری‌های بین‌المللی در مواجهه با کووید-۱۹ فریاد اعتراض رئیس سازمان تجارت جهانی را در آورده و در نهایت سبب کناره‌گیری غافلگیرانه وی شد. رئیس مستعفی سازمان تجارت جهانی پیش‌تر گفته بود یا کشورهای جهان شروع به گفت‌وگو برای یافتن راه‌حل‌های مشترک می‌کنند یا همگی باید هزینه سنگینی بپردازیم. او در نهایت با استعفای خود در تابستان، آخرین رمق‌های این سازمان تجاری را کشید. حالا اقتصاددان و سیاستمدار نیجریه‌ای آماده است که در صورت موافق ۱۶۴عضو سازمان تجارت جهانی در روزهای آینده برای یک دوره چهار ساله، ریاست این سازمان فلج‌شده را در دست گیرد، شاید با تدبیر وی تجارت جهانی مسیر خود را روشن‌تر ببیند.  نجوزی اوکونجو ایوالا متعهد شده در میان اعضای سازمان تجارت جهانی، نقاط مشترکی بیابد و امیدوار است راه‌هایی برای بازگرداندن اعتماد و ایجاد تحرک برای توافقات بزرگ، همچون محدود کردن یارانه‌های ماهیگیری، تبیین کند. او همچنین در باب توافق برای اداره بازار تجارت الکترونیکی جهان به ارزش ۲۶تریلیون دلار خوش‌بین است، به آن امید که محدودیت‌های مرزی برای شرکت‌های فناوری برداشته شود. ایوالا در خلال کمپین تبلیغاتی خود برای کسب این کرسی، خود را فردی مسلط به امور تجاری و مالی معرفی کرده و به توانایی‌اش در تامین بدهی ۱۸ میلیارد دلاری نیجریه در سال ۲۰۰۵ اشاره کرد. وی درآن زمان توانسته بود افرادی چون جورج دبلیو بوش را درخصوص قیمت نفت متقاعد کند تا در پی آن نیجریه بتواند درآمدی ۲۵میلیارد دلاری برای تامین بدهی خود فراهم کند. بنا به گزارش بلومبرگ، دیوید دوفرانتی، همکار ایوالا در بانک جهانی تاکید کرده بود که روش ایوالا برای معامله بدهی باورنکردنی است و تعداد کمی مهارت‌های او را در چنین اموری، دارند.

نجوزی اوکونجو ایوالا در سال ۱۹۷۶ از هاروارد فارغ التحصیل و مدرک دکترای خود را سال ۱۹۸۱ از دانشگاه ام‌آی‌تی در رشته اقتصاد دریافت کرد. او به سرعت نردبان ترقی را پیمود و در سال ۲۰۱۳ توانست به مدیرعاملی بانک جهانی منصوب شود که بالاترین سمت غیرانتخابی این سازمان است. او اخیرا به‌عنوان رئیس هیات مدیره در توسعه جهانی برای واکسن و ایمن‌سازی مشغول به کار بود. تلاش‌های او برای اصلاح در نیجریه منجر به تهدید به قتل او از طرف مدافعان وضع موجود شد و در سال ۲۰۱۲ گروهی برای اخلال در مبارزه وی با فساد، مادر ۸۳ ساله او را ربودند و خواستار استعفای فوری او شدند.گرچه مادر او از این حادثه جان سالم به در برد اما در اراده ایوالا در اصلاح اقتصادی، خللی وارد نشد.  علاوه بر سمت‌های بین‌المللی، وی در نیجریه و آفریقا نیز چهره‌ای شناخته‌شده است. در دوره ریاست وی به عنوان عالی‌ترین مقام مالی نیجریه، با اعمال اصلاحات قابل توجه در اقتصاد مبتنی بر انرژی این کشور، به ثبات در یکی از ناپایدارترین اقتصادهای جهان کمک شایانی کرد. مسائلی که او در دوران رهبری اقتصاد کشور نیجریه با آنان روبه‌رو بود از نظر سیاسی بغرنج، از نظر اقتصادی دشوار و از نظر شخصیتی، خطرناک بود. بنا به گزارش مجله فوربس آمریکا در سال ۲۰۱۵ که ایوالا در دوره دوم ریاست خود بر وزارت دارایی نیجریه بود، به دلیل توسعه برنامه‌های اصلاحی که به شفافیت دولت و تثبیت اقتصاد کمک کرد، در جایگاه ۴۸ از ۵۰ قدرت برتر جهان قرار گرفت. او همچنین نخستین زن نیجریه‌ای بود که سکان وزارت امور خارجه این کشور را نیز در دست گرفت.  بنا به گزارش بلومبرگ، نخست‌وزیر سابق استرالیا، جولیا گیلارد در باب وی گفته: «او نوع دیگری از دیدگاه جهانی را بیش از هر کس دیگری در سازمان تجارت جهانی به ارمغان خواهد آورد. او نگاهی جهانی نسبت به چالش‌ها و مشکلات دارد و در مورد راه حل‌ها با تدبیر می‌اندیشد.»  روز جمعه گذشته، نماینده بازرگانی ایالات‌متحده در بیانیه‌ای به حمایت قاطع از ایوالا پرداخت. در این بیانیه تاکید شده بود که او به دلیل رهبری موثر خود بسیار مورد احترام است و قابلیت آن را دارد که مدیریت یک سازمان بین‌المللی بزرگ و با اعضای فراوان را به دست گیرد. این بیانیه سبب کناره‌گیری نامزد دیگر این سمت، یو میونگ هی، وزیر تجارت کره جنوبی شد و در نهایت راه برای ایوالا بسیار هموار شد. بنا به گزارش نیویورک تایمز، ایوالا در واکنش به کناره‌گیری رقیب خود گفت « به یو میونگ هی به خاطر مبارزات طولانی خود تبریک می‌گویم و از تعهد کره جنوبی برای بازسازی و تقویت چندجانبه‌گرایی استقبال می‌کنم.»

آینده پیش روی تجارت جهانی

گرچه احتمالا بنا نیست مادر ایوالا در پی ریاست او بر سازمان تجارت جهانی، گروگان گرفته شود اما مصائب و مشکلات پیش روی این زن آفریقایی‌تبار در جایگاه بالاترین مقام این سازمان، بسیار فراتر از آن چیزی است که او در نیجریه تجربه کرده است. از مهم‌ترین چالش‌هایی که رئیس سازمان تجارت جهانی با آن روبه‌روست می‌توان به پایین بودن سطح اعتماد به کارآیی این سازمان و شکاف عمیق میان کشورهای ثروتمند و فقیر اشاره کرد. اکنون زمان آن فرا رسیده که سازمان تجارت جهانی برای هدف خود که «تجارت آزاد برای همه» است، بار دیگر به پا خیزد و در پی کاهش این شکاف در جهان گام بردارد. بی‌شک نجوزی ایوالا آگاه است که جنگ تجاری میان چین و ایالات‌متحده، سخت‌ترین کار پیش روی او در این چهار سال است. او اولویت کاری خود را مهار کووید-۱۹ و تلاش برای بهبود اقتصاد جهانی خواند. از سوی دیگر ایالات‌متحده آمریکا تاکید کرده است که به شدت مشتاق است با رئیس سازمان تجارت جهانی همکاری کند. بنا به گزارش نیویورک تایمز تاکنون چین، اتحادیه آفریقا، اتحادیه اروپا، ژاپن و استرالیا از انتخاب نجوزی اوکونجو ایوالا حمایت کرده‌اند.

ادامه مطلب...

منبع: دنیای اقتصاد

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا قرار است روز چهارشنبه ششم ژانویه (۱۷ دی) در نشست کنگره برای تائید نهایی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از یورو نیوز، تصمیم اخیر جاش هالی، سناتور جمهوریخواه ایالت میسوری برای اعتراض به پیروزی جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در جلسه کنگره ممکن است جلسه‌ای را که به طور معمول جنبه‌ای تشریفاتی دارد به یک رویارویی سیاسی تمام عیار تبدیل کند. این در حالی است که بنا به گزارش‌ها گروهی از سناتورهای جمهورخواه به رهبری تد کروز، سناتور تگزاس نیز در نظر دارند روند تائید نتیجه انتخابات را به تاخیر بیاندازند و با تائید پیروزی جو بایدن مخالفت کنند.

به دنبال هر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در اولین سه شنبه پس از روز اول نوامبر برگزار می‌شود نشستی در اولین روزهای سال بعد در کنگره برگزار می‌شود تا نتیجه رای گیری در کالج الکترال برای تعیین رئیس جمهوری آینده به طور رسمی تائید شود.

اعتراض جاش هالی یا دیگر سناتورهای جمهوریخواه به آن دسته از اعضای حزب جمهوریخواه که پس از رای گیری در کالج الکترال همچنان به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده وفادار هستند فرصت می‌دهد تا پیروزی جو بایدن در انتخابات سوم نوامبر (۱۳ آبان) را به چالش بکشند.

این در حالی است که شماری از چهره‌های سرشناس حزب جمهوریخواه از جمله میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنا با اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در جلسه روز چهارشنبه آینده کنگره مخالف هستند. میچ مک کانل پس از رای گیری در کالج الکترال که با پیروزی جو بایدن با ۳۰۶ رای در برابر ۲۳۲ رای برای دونالد ترامپ همراه بود به نامزد دموکرات‌ها به عوان رئیس جمهوری منتخب آمریکا تبریک گفت؛ تصمیمی که در آن زمان اعتراض دونالد ترامپ را که همچنان از پذیرش شکست خودداری می‌کند، برانگیخت.

سخنگوی جو بایدن درباره جلسه روز چهارشنبه کنگره گفته است که این جلسه «تشریفاتی» خواهد بود و جو بایدن در هر صورت روز ۲۰ ژانویه (اول بهمن) به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا سوگند یاد خواهد کرد.

تاکنون هیچ کدام از اعتراض‌هایی که در جریان جلسه کنگره برای تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شده مانع از تائید پیروزی نامزد برنده در کالج الکترال نشده است. با این حال انتخابات ریاست جمهوری این دوره در آمریکا با خودداری دونالد ترامپ از پذیرش شکست شباهتی با دوره‌های گذشته ندارد. در این گزارش تلاش شده است جنبه‌های مختلف جلسه روز ششم ژانویه کنگره ایالات متحده بررسی شود.

چرا جلسه کنگره تشکیل می‌شود؟

کنگره آمریکا هر دو سال یک بار دوره‌ای جدید را آغاز می‌کند. دوره جدید کنگره طی روزهای آینده آغاز می‌شود. رای دهندگان در جریان رای‌گیری روز سه نوامبر علاوه بر رئیس جمهوری، کل اعضای مجلس نمایندگان و یک سوم اعضای مجلس سنا را نیز انتخاب کردند.

هر چند اکثریت دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان مسجل شده است اما تکلیف حزب اکثریت در مجلس سنا در جریان انتخابات دور دوم مجلس سنا در ایالت جورجیا مشخص خواهد شد. دموکرات‌ها در صورت پیروزی در هر دو رقابتی که در جورجیا در جریان است به حزب اکثریت در مجلس سنا تبدیل خواهند شد.

تائید رسمی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری هر چهار سال یک بار یکی از اولین اقدامات کنگره پس از آغاز به کارش است. اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا گردهم می‌آیند تا آرای الکترال برای انتخاب رئیس جمهوری را شمارش کنند. مقررات این جلسه در سال ۱۸۸۷ میلادی و پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری در سال ۱۸۷۶ وضع شد. بنا به مصوبه سال ۱۸۸۷ کنگره مرجع رسیدگی به اعتراض‌هایی خواهد بود که نسبت به نتیجه رای گیری در کالج الکترال مطرح می‌شود.

پس از طرح اعتراض احتمالی اعضای جمهوریخواه کنگره به نتیجه انتخابات چه خواهد شد؟

هر گاه یکی از اعضای مجلس نمایندگان به همراه یکی از سناتورها در جلسه کنگره به نتیجه آرای الکترال در یکی از ایالت‌ها اعتراض کنند آن اعتراض باید مورد بررسی قرار گیرد. هر دو مجلس به طور جداگانه اعتراض مطرح شده را حدود دو ساعت به بحث می‌گذارند و سپس برای قبول یا رد آن رای گیری می‌کنند.

به این ترتیب اگر یکی از اعضای مجلس نمایندگان به تنهایی به نتیجه انتخابات در یکی از ایالت‌ها اعتراض کند آن اعتراض قابل رسیدگی نخواهد بود. تعداد زیادی از اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان و شماری از سناتورهای جمهوریخواه اعلام کرده‌اند که به نتیجه رای گیری در ایالت‌هایی که دونالد ترامپ مدعی «تقلب» در آنها شده است اعتراض خواهند کرد. در دهه‌های اخیر اعتراض رسمی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری تنها در سال‌های ۱۹۶۹ و ۲۰۰۵ صورت گرفت. هر دو بار نیز کنگره اعتراض‌ها را وارد ندانست.

با توجه به اکثریت دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان احتمال موافقت این نهاد با یکی از اعتراض‌های مطرح شده در عمل وجود ندارد. در مجلس سنا نیز معترضان باید بتوانند موافقت کل سناتورهای جمهوریخواه را جلب کنند. این در حالی است که شماری از سناتورهای جمهورخواه از جمله میج مک کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه، سوزان کالینز، سناتور ایالت مین و میت رامنی، سناتور ایالت یوتا پیروزی جو بایدن را تبریک گفته‌اند. در نتیجه رای موافق آنها به معترضان بعید به نظر می‌رسد. با این حال معترضان حتی در صورت رای موافق مجلس سنا به اعتراض مطرح شده نیز باز به رای مجلس نمایندگان نیاز خواهند داشت.

به این ترتیب معترضان بختی برای جلوگیری از تائید پیروزی جو بایدن نخواهند داشت.

چرا معترضان با وجود آگاهی از عدم امکان جلوگیری از تائید پیروزی بایدن تصمیم به طرح اعتراض گرفته‌اند؟

اعتراض نمادین به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در جلسه کنگره مسبوق به سابقه است. اعتراض دموکرات‌ها در سال ۲۰۰۵ به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری که در جریان آن جان کری از جورج بوش پسر شکست خورده بود نمونه‌ای از اعتراض نمادین به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری است. دموکرات‌ها در آن زمان قصد داشتند تا با طرح اعتراض خود درباره مشکلاتی که برای شرکت واجدان شرایط در رای گیری وجود دارد، اطلاع رسانی کنند.

خودداری دونالد ترامپ از پذیرش شکست در انتخابات ریاست جمهوری و این واقعیت که او در انتخابات سوم نوامبر از همه نامزدهای جمهوریخواه در تاریخ این حزب رای بیشتری کسب کرد باعث شده است تا گروهی از جمهوریخواهان تصمیم به طرح اعتراض در جلسه روز چهارشنبه کنگره بگیرند. بخش زیادی از این تصمیم مبتنی بر یک حساب‌گری سیاسی است زیرا معترضان بر این باور هستند تا با استفاده از پوشش رسانه‌ای جلسه روز چهارشنبه و جلب رضایت دونالد ترامپ خواهند توانست جایگاه خود را در میان افرادی که به دونالد ترامپ رای داده‌اند مستحکم تر کنند.

جاش هالی، سناتور میسوری به عنوان اولین سناتور جمهوریخواهی که تصمیم خود برای طرح اعتراض را اعلام کرد یکی از نامزدهای بالقوه حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ است. نتیجه رای گیری روز چهارشنبه در کنگره درباره اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بیش از آنکه برای ریاست جمهوری جو بایدن تعیین کننده باشد مشخص کننده خط مشی حزب جمهوریخواه طی چهار سال آینده خود بود.

وزن وفاداران به دونالد ترامپ در حزب جمهورخواه در جریان رای گیری‌های روز چهارشنبه در کنگره مشخص خواهد شد. بسیاری از اعضای جمهوریخواه کنگره طی روزهای آینده باید تصمیم بگیرند که از جناح تندروی حزب حمایت خواهند کرد یا خیر. در صورت عدم حمایت آنها از اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری احتمال اینکه در آینده در رقابت مقدماتی حزب جمهورخواه از یکی نامزد مورد حمایت دونالد ترامپ شکست بخورند زیاد خواهد بود.

پیامد ملموس رسیدگی به اعتراض‌ها در کنگره چه خواهد بود؟

مهمترین و ملموس‌ترین پیامد رسیدگی به اعتراض‌های اعضای جمهوریخواه کنگره به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری تاخیر در روند تائید انتخاب جو بایدن به ریاست جمهوری آمریکا خواهد بود.

جلسه کنگره برای تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۳ تنها ۲۳ دقیقه طول کشید. مدت این جلسه چهار سال پیش ۴۱ دقیقه بود. این بار اما انتظار می‌رود که در صورت طرح همه اعتراض‌های جمهوریخواهان، جلسه کنگره و جلسات جداگانه مجلس نمایندگان و مجلس سنا برای رای گیری درباره این اعتراض‌ها بیش از ۱۲ ساعت طول بکشد. به این ترتیب این احتمال وجود دارد که پیروزی جو بایدن به جای روز چهارشنبه در نهایت روز پنجشنبه در جلسه کنگره تائید شود.

پیشخوان

آخرین اخبار