ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - با افزایش قیمت سهام گروه فیس بوک، مارک زاکربرگ ۳۶ ساله وارد باشگاه ۱۰۰ تایی ها شد.

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، پس از آن که خوشبینی به عرضه نسخه آمریکایی اپلیکیشن  چینی تیک تاک باعث افزایش تقاضای خرید سهام فیس بوک شد، ارزش ثروت مارک زاکربرگ- بنیان گذار و مدیرعامل این شرکت برای نخستین بار از ۱۰۰ میلیارد دلار عبور کرد. زاکربرگ ۳۶ ساله اکنون در کنار جف بزوس- مدیرعامل آمازون و بیل گیتس- بنیان گذار مایکروسافت، سه فرد در جهان هستند که ثروت آن ها بالای ۱۰۰ میلیارد دلار است.

مارک زاکربرگ که در دانشگاه هاروارد تحصیل کرده، فیس بوک را سال ۲۰۰۴ تاسیس کرده و وعده داده است ۹۹ درصد سهام در اختیار خود را به مرور وقف امور خیریه کند.

در حال حاضر زاکربرگ مالک ۱۳ درصد کل سهام فیس بوک است و با افزایش تمایل مردم به استفاده از پلتفرم های آنلاین در نتیجه شیوع ویروس کرونا، وی نیز به مانند سایر مدیران شرکت های فناوری شاهد رشد سریع در میزان ثروت خود است. از ابتدای امسال تاکنون جف بزوس ۷۵ میلیارد دلار و مارک زاکربرگ ۲۲ میلیارد دلار به ثروت خود افزوده اند. اقبال عمومی به پلتفرم های آنلاین موجب نگرانی برخی سیاستمداران شده است.

کنگره آمریکا ماه گذشته از زاکربرگ، جف بزوس، تیم کوک- مدیرعامل اپل و سوندرای پیچای- مدیرعامل الفابت دعوت کرده بود در ساختمان آن حضور یافته و توضیحاتی را در خصوص نفوذ و کنترل خود بر زندگی شخصی مردم ارائه کنند. پنج شرکت بزرگ آمریکایی که ارزش بازار آن ها در مقایسه با سال ۲۰۱۸ تقریبا دو برابر شده است، در مجموع حدود ۳۰ درصد کل تولید ناخالص داخلی آمریکا را در اختیار دارند.

برنی سندرز- سناتور ایالت ورمونت در حال طرح لایحه ای با هدف افزایش مالیات بر درآمد افراد بسیار ثروتمند آمریکا است که به موجب آن این افراد باید ۶۰ درصد ثروتی را که از تاریخ هجدهم مارس امسال به دست آورده اند، به عنوان مالیات به دولت پرداخت کنند.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - «هر چند در بسیاری از مسائل داخلی آمریکا، جو بایدن و دونالد ترامپ با هم متفاوتند و دیدگاه‌های حزبی را نمایندگی می‌کنند اما در عمدۀ مسائل بین‌المللی، حاکمیت سیاسی آمریکا از اجماعِ دو حزبی (Bipartisan) برخوردار است.»

به گزارش ایسنا، محمود سریع‌القلم - استاد دانشگاه - در ادامه یادداشتی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرده است، نوشت: اگر بایدن در نوامبر، رئیس جمهور آمریکا شود، از واژه‌ها، ادبیات، روش‌ها و رهیافت‌های متفاوتی نسبت به مسائل سیاست خارجی استفاده خواهد کرد ولی محتوای سیاست­گذاری‌ها عمدتاً ادامۀ منطق فعلی خواهد بود. همچنان که در جنگِ سردِ ایدئولوژیک، تا ۷۰ درصد مسئله اصلی آمریکا، شوروی و کمونیسم بود، در جنگ سرد اقتصادی - سیاسی فعلی، تا ۶۰-۷۰ درصد مسئله بین‌­المللی آمریکا «جلوگیری از شتابِ قدرت مالی، فناوری، تجاری، سیاسی و اقتصادی چین» است. چه در برخورد با شوروی و چه در تقابل با چین، مبنای رهیافتِ آمریکا «جلوگیری از گسترش» (Containment) است. این استراتژی هرچند در دورۀ ترامپ شدت گرفت ولی حتی اگر هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ رئیس جمهور آمریکا می‌شد نیز به مرحله اجرا می‌رسید.

پاندمی کووید-۱۹ آمریکایی‌ها را در رهیافتِ بین‌المللی خود مصمم‌تر کرده است به طوری که علائمی دیده می‌شود که فرآیندِ جهانی‌شدن که در وابستگی متقابل اقتصادی چین و آمریکا طی سه دهه اخیر شکل گرفته بود، در حال جدایی موردی (Case by case Decoupling) است. شراکت، همکاری استراتژیک و رقابت بین چین و آمریکا هم‌اکنون در مسیر تقابل و رویارویی در حال شکل‌گیری است و نظام بین‌الملل را در مسیر نوعی دو قطبی جدید و با محاسبه روسیه، با قدری فاصله، به نوعی سه‌ قطبی جدید هدایت کرده است. این تقابل در حدی است که دو کشور برای تخفیفِ شدت‌گیری بیماری کرونا همکاری نکرده‌اند.

به نظر می رسد سال ۲۰۱۹ (مانند ۱۹۵۵ که جنگ سرد آغاز شد) شروع درگیری‌های چین و آمریکا باشد. مدیریتِ چگونگی قدرت یافتن چین، مهم‌ترین موضوع بین‌المللی رؤسای جمهور آمریکا خواهد بود. از آنجا که این رویارویی از حدود و ثغور مشخصی فعلا بر خوردار نیست، نظام بین‌الملل حداقل دریک دهه آینده از بی‌اطمینانی‌ها، بی‌نظمی‌ها و به‌هم‌ریختگی‌های فراوانی اثر خواهد پذیرفت.

آمریکایی‌ها بصورت تدریجی و آرام از ۲۰۰۵ به بعد شکایت‌های خود را از روش و منش چینی‌ها در تجارت، نقش‌آفرینی جهانی و استفاده از فناوری و مقررات بین‌المللی (به خصوص در سازمان تجارت جهانی WTO) مطرح می‌کردند ولی با واکنش‌های دیپلماتیک و به آینده موکول کردن (Procrastination) چینی‌ها رو به رو می‌شدند تا اینکه دولت ترامپ اعتراضاتِ بدنۀ سیاست‌گذاری آمریکا را به استراتژی تقابل با چین تبدیل کرد.

معمولاً تایوان، هنگ­ کنگ و دریای جنوبی چین در راسِ مسائل چین با آمریکا مطرح می‌شوند اما به نظر می‌رسد اصل نزاع طرفین در مازاد سرمایه‌ای (Surplus) است که چین با انحصارِ تجاری خود به دست آورده و آن را به اهرمی برای مدیریتِ روابط اقتصادی پایاپای با حدود ۱۲۰ کشور از یک طرف و افزایش نامحسوسِ قدرتِ نظامی خود از طرف دیگر تبدیل کرده است. هدف آمریکا این است که حجم و نرخ رشد این مازاد را کُند کند.

انضباط حکمرانی و نگاه درازمدت باعث شده تا نیت‌خوانی از چینی‌ها حتی برای چین‌شناسان غربی (Sinologists) راحت نباشد. چینی‌ها معمولا در رابطه با نیات، اهداف درازمدت و قدم‌های آهسته‌آهسته‌ای که برای افق‌های خود برمی‌دارند با دیگران مشورت نمی‌کنند اما در یادگیری از دیگران برای دستیابی به اهداف خود بسیار صبور، هنرمند و مبهمند. چون آمریکایی‌ها برنامۀ درازمدت چین را دقیق نمی‌توانند پیش‌بینی کنند، در میان خود به رهیافت تهاجمی اجماع پیدا کرده‌اند. این اجماع شامل دستگاه دولتی، قانون‌گذاری، نظامی، امنیتی و موسسات تحقیقاتی می‌شود. معنای این اجماع، درگیری‌ها و اصطکاک‌های فزاینده در عرصۀ تجارت، فناوری، گردش مالی و بانکداری، مدیریت سازمان‌های بین‌المللی و مسائل زیست‌محیطی خواهد بود.

آنچه که شاید بتوان بر اساسِ تاریخ و فرهنگ چین از رفتار فعلی حکمرانان منسجم و درون‌گرای آن استخراج کرد:

- تسلط این کشور بر شرق آسیا هم به لحاظ نظامی و هم از حیث سیاسی

- تسلط همه‌جانبه اقتصادی تجاری در آسیا

- روابط پایدار پایاپای با کشورهایی که منابع طبیعی دارند

- اجتناب از حضور و نفوذ نظامی خارج از شرق آسیا

- حضور فعال در مراکز فناوری جهان (آمریکا، غرب اروپا، کانادا، سنگاپور و اسرائیل)

- افزایش وابستگی‌های تجاری - مالی کشورهای میان‌پایه و ضعیف به چین

- نفوذ خزنده در بازارهای مالی جهان

- افزایش قدرت نظامی ملی چین (بودجه حدود ۲۰۰ میلیارد دلار و پیش‌بینی تولیدِ ۶ ناو هواپیمابر تا ۲۰۳۰)

کانونِ قدرت چین در «افزایش تدریجی مازاد سرمایه» از طریق تجارت و سپس انضباط کاری، تمرکز در اهداف و سیستم سیاسی درون‌گراست. هدف آمریکا این است که مانعِ افزایش تدریجی سرمایه چین شود تا از استیلای منطقه‌ای و جهانی آن جلوگیری کند. آیا چینی‌ها می‌خواهند طی چند دهۀ آینده ابرقدرت جهان شوند؟ پاسخ به این سوال تابعی است از اینکه تا چه میزان کشورها بخواهند یا به نحوی مجبور باشند چنین وضعیتی در نظام بین‌الملل تحقق پیدا کند.

کانونی‌ترین استراتژی حاکمیت آمریکا برای جلوگیری از اهداف جهانی چین، «تقویت و تحکیم اتحادیه‌های موجود» است. استرالیا، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ویتنام، مالزی، تایلند و تا اندازه‌ای اندونزی و فیلیپین در شرق آسیا از اولویت برخوردارند. تحکیمِ رابطه آمریکا با هند مرحله بعدی این استراتژی در آسیاست. توجه بیشتر به کشورهای عربی بویژه مصر و عربستان از یک طرف و ترکیه از طرف دیگر، در امتداد جغرافیایی این استراتژی است. تقویت جدی روابط با اتحادیه اروپا و حضور گسترده در مرکز و شرق اروپا و مدیترانه بخش اروپایی این استراتژی را در بر می‌گیرد. در عین حال، از پی‌آمدهای با اهمیت تقابل اقتصادی آمریکا با چین، ظهور تقویت‌شده منطقه‌گرایی است. تجارت آمریکا با کانادا و مکزیک بالغ بر ۱.۴ تریلیون دلار است که با تجارت آمریکا با اتحادیه اروپا برابری می‌کند. آمریکا در پی این استراتژی موازی است که زنجیره‌های عرضه کالا و خدمات را بویژه در ارتباطات، کالاهای پزشکی، دارو و صنایع حساس، از چین به قاره آمریکا، غرب اروپا، هند و بعضی کشورهای آسیایی منتقل کند تا به تدریج انحصار را از اختیار چینی‌ها خارج کند. البته نظم چینی‌ها، نیروی کار ارزان و توانمندی مالی ممکن است این استراتژی را حداقل کُند کند.

در دهۀ آینده، جنگ تعرفه‌ها، مذاکرات دوجانبه تجاری، اتصالات منطقه‌ای، واگرایی بین‌المللی و ناکارآمدی در سازمان‌های بین‌المللی، پیش روی نظام بین‌الملل است. نشانه‌هایی حاکی از به جریان افتادن این روندها دیده می‌شود. خرید و ادغام موسسات یا کارخانه‌ها (Mergers and Acquisitions) توسط چینی‌ها در آمریکا هم‌اکنون در وزارت خزانه‌داری آمریکا بررسی می‌شود و بر خلاف دهه‌های ۲۰۱۵ - ۱۹۹۵ عموما پذیرفته نمی‌شوند. احتمال می‌رود شرکت‌های آمریکایی با محدودیت‌های جدیدی برای فعالیت در چین روبه‌رو شوند. در بودجه و برنامه جدید اقتصادی بعد از کرونای ژاپن، مبلغ ۲۴۳ میلیارد ین کمک به شرکت‌های ژاپنی برای خروج از چین اختصاص داده شده است. علیرغم اینکه مشخص است بعضی کشورها مانند ژاپن، کرۀ جنوبی، استرالیا و هند در تقابل میان آمریکا و چین، خود را در کدام سو تعریف می‌کنند اما اکثریت مطلق کشورها، سیاستِ ابهام، دوسویه، موردی، پروژه‌ای و پیچیده‌ای را انتخاب کرده‌اند و با ادبیات دیپلماتیک اعلام کرده‌اند که علاقمند به سوگیری نیستند بلکه از فرصت‌های هر دو برای رشد و توسعه ملی استفاده خواهند کرد. این رهیافت بویژه در اتحادیه اروپا در دوره ریاست آلمان قابل مشاهده است.

روسیه که با فاصله از آمریکا و چین قدرت سوم جهان محسوب می‌شود، با احتیاط، ابهام و مورد به مورد برخورد می‌کند. روس‌ها مانند چینی‌ها ظرفیت تولید مازاد سرمایه را ندارند و نقشی جدی در اقتصاد بین­‌الملل ایفا نمی‌کنند و با کاهش قیمت انرژی‌های فسیلی، دچار افت قابل توجه در درآمد ملی شده‌اند. روس‌ها بسختی متعهد می‌شوند و بر خلاف چینی‌ها خیلی تحت تاثیر درازمدت نیستند. چینی‌ها با قدرت مالی، به شوکت و نفوذ رسیدند. روس‌ها می‌خواهند به واسطۀ وسعتِ سرزمین، ظرفیت هسته‌ای و توان نظامی، شوکت به آنها اعطا شود. آمریکایی‌ها روس‌ها را مزاحم می‌دانند و خیلی به آنها اعتنا نمی‌کنند و اگر بتوانند مرکز و شرق اروپا را به غرب اروپا و شمال آمریکا به لحاظ اقتصادی و انرژی سوق دهند اهرم مهمی را از مسکو خواهند گرفت که این خود نیاز به افزایش ظرفیت‌های مازاد سرمایه در آمریکا خواهد داشت. هرچند مسکو و بیجینگ با آمریکا مشکل دارند ولی اتحاد ضدِ آمریکایی آنها به واسطه ی تلقی چین از اهمیتِ آمریکا در آیندۀ اقتصادی خود امکان‌پذیر نیست. اتحاد با روسیه به توانمند شدن قابل توجه چین در عرصه‌های اقتصادی و ژئوپلیتیک مساعدتی نمی‌کند ضمن اینکه این دو در باطن خیلی به هم اعتماد ندارند. روسیه نیز مانند ۹۸ درصد کشورها تمایل ندارد میان چین و آمریکا یکی را انتخاب کند. رقابت شوروی و آمریکا رقابتی ایدئولوژیک بود ولی رقابت چین با آمریکا عمدتاً ماهیتی مالی - اقتصادی - سیاسی دارد. کشورهای میان‌پایه مانند برزیل، آرژانتین و اندونزی که از استقلال سیاسی بهره‌مندند، این نظام بین‌الملل را یک فرصت می‌بینند تا از هردو طرف استفاده کنند تا درآمدِ سرانۀ خود را ارتقا بخشند. نحوۀ شکل‌گیری و تکامل این نظام بین‌الملل بعد از انتخابات نوامبر ۲۰۲۰، فارغ از اینکه کدام حزب پیروز شود دو تابع کلیدی دیگر نیز دارد:

۱) تا چه میزان جهت‌گیری جدید سیاست خارجی آمریکا می‌تواند ثروتِ بیشتری تولید کند

۲) با چه نسبتی از این ثروت جدید برای فائق آمدن بر چین از یک طرف و هزینه‌کردن آن در داخل آمریکا از طرف دیگر، بهره‌برداری شود

در دنیای جدید اگر فردی بخواهد معقول و محترم زندگی کند، بنگاهی بخواهد بقای خود را تضمین کند و کشوری بخواهد مستقل و آزاد باشد نیاز به تولید ثروت و مازاد و پس‌انداز دارد.

ثروت = توان مالی، سرمایه و پس‌انداز، اضافه بر هزینه‌های جاری.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - ساره امیری (زادهٔ ۱۹۸۷) یکی از ۹ وزیر زن کابینهٔ دولت امارات و وزیر علوم پیشرفته امارات است. او از بلوچ های ساکن امارات و اصالتاً متعلق به منطقهٔ نیکشهر است که در بلوچستان ایران واقع شده‌است.

تحصیلات

ساره امیری دارای مهندسی کامپیوتر از دانشگاه آمریکایی شارجه (از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸) است و کارشناسی ارشد همین رشته را در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ دریافت کرد.

منصب‌ها و مسئولیت‌ها

ساره امیری پس از تحصیل، مدیریت سیستم‌های پیشرفته در «مرکز فضایی راشد بن محمد» را در اختیار گرفت. او از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ رییس بخش توسعه و پژوهش‌های این مرکز هم بود. امیری در سال ۲۰۰۹ در تیم برنامه‌ریزی سیستم کنترل از راه دور ماهوارهٔ «دبی‌ست ۱» مشغول به فعالیت بود و همین نقش را در راه‌اندازی ماهوارهٔ «دبی‌ست ۲» برعهده داشت.

طبق حکمی که محمد بن راشد آل مکتوم حاکم دبی و نخست‌وزیر امارات برای ساره امیری صادر کرده، افزون بر پست وزیر علوم پیشرفته این کشور، ریاست تیم اکتشاف مریخ و رییس شورای دانشمندان این کشور است. شورای دانشمندان امارات در سال ۲۰۱۶ تأسیس شده‌است.

ساره امیری در دسامبر ۲۰۱۵ در گفت‌وگویی فعالیت در امور فضایی را به عنوان یکی از آرزوهای همیشگی خود توصیف کرده بود:

نخستین روز در مرکز فضایی بن راشد نمی‌دانستم این نخستین قدم من به سمت تحقق آرزوی همیشگی‌ام است. این قدم، من را به کشف فضا و تجربهٔ کار کردن با ماهواره‌ها نزدیک کرد. نخستین روزی که وارد محل کارم شدم، فهمیدم که باید به خودم متکی باشم و هیچ فرد با تجربه‌ای آن‌جا نیست که کار را به من یاد بدهد. تمام اعضای تیم نخستین بار بود که با بخش فنی ماهواره کار می‌کردند. همه فکر می‌کردند این‌که گروهی از جوانان که بزرگ‌ترین‌شان ۲۷ ساله است بتوانند ماهواره‌ای طراحی کرده و به فضا پرتاب کنند

این گروه توانست در نوامبر ۲۰۱۳ ماهوارهٔ «دبی‌ست ۲» را که پنج سال روی آن کار کرده بود، به فضا پرتاب کند.

کاوشگر امید

فضاپیمای أمل یا همان امید نخستین کاوشگر میان‌سیاره‌ای ساخته شده در جهان عرب به شمار می‌رود. تیمی متشکل از ۱۵۰ دانشمند اماراتی با همکاری ۲۰۰ محقق از دانشگاه‌های آریزونا، برکلی و‌ کلرادوی آمریکا از سال ۲۰۱۴ به مدت شش سال بر روی پروژهٔ طراحی، ساخت و پرتاب این کاوشگر کار می‌کردند.

ساره امیری بعنوان وزیر مشاور دولت امارات در علوم پیشرفته، مدیریت مرکز فرماندهی این پروژه را برعهده دارد. وی در ژوئن ۲۰۱۶ در گفت‌وگو با مجمع جهانی اقتصاد خبر داده‌بود که ساخت فضاپیمای «أمل» (امید) امارات تا سال ۲۰۲۰ تمام و در ماه مارس ۲۰۲۱ به فضا پرتاب خواهد شد. اما در سال ۲۰۲۰ میلادی در دو نوبت به دلایل گوناگون از جمله شرایط جوی نامناسب به تاخیر افتاد. تاریخ نخست تعیین شدهٔ رسمی برای پرتاب این کاوشگر پانزدهم ژوئیه عنوان شده بود که به علت بدی آب و هوا به روز سه‌شنبه ۱۷ ژوئیه موکول شد. اما سرانجام در ساعت ۶:۵۸ دقیقه به وقت محلی (۲:۱۰ بامداد به وقت تهران، ۳:۱۰ دقیقه به وقت کابل) توسط شرکت صنایع سنگین میتسوبشی به عنوان تأمین کننده موشک حامل این فضاپیما از مرکز فضایی تانه‌گاشی‌ما در ژاپن به فضا پرتاب شد. لحظاتی پس از پرتاب، ساره امیری، وزیر مشاور دولت امارات و معاون ماموریت «امید» به شبکه تلویزیونی دبی گفت «آنچه شاهد هستیم آینده امارات متحده عربی است». وی افزود «ما حال منتظر جدا شدن (کاوشگر از موشک) و ارسال نخستین سیگنال‌ها هستیم».

افتخارات

ساره امیری در سال ۲۰۱۵ از طرف «انجمن جهانی اقتصاد» به پاس فعالیت‌هایش در زمینهٔ توسعهٔ علم فناوری و مهندسی به عنوان یکی از ۵۰ دانشمندان جوان برتر جهان انتخاب شد.

منبع: ویکی پدیا

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - تقریباً می‌توان گفت همه کشورها قوانینی را برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی تعیین کرده‌اند که در میان آنها برخی ماسک‌زدن را اجباری کرده‌ و برخی برای رعایت نکردن این قانون، جریمه‌های نقدی و غیرنقدی تعیین کرده‌اند.

به گزارش ایرناپلاس، برخی از جریمه‌های سنگینی که در کشورهای مختلف برای افراد نقض‌کننده پروتکل‌های بهداشتی همچون استفاده نکردن از ماسک تعیین شده، به این شرح است:

آلمان
در بیشتر ایالت‌های آلمان همه افراد بالای ۶ سال باید در محله‌های مشخص شده ماسک زده و دهان و بینی شأن را بپوشانند؛ مجازات تعیین شده برای نقض‌کنندگان این قانون، از هشدار گرفته تا جریمه نقدی را شامل می‌شود.
برای نمونه ایالت بایرن برای کسانی که به تکرار از این تدابیر تخطی کنند و در مراکز عمومی مانند مغازه‌ها ماسک نزنند، جریمه نقدی ۱۵۰ یورویی و برای تکرار آن تا ۳۰۰ یورو تعیین کرده است. این ایالت برای مراکزی که برای کارگران خود ماسک تهیه نکنند نیز تا ۵۰۰۰ یورو جریمه نقدی تعیین کرده است.

این جریمه‌ها در ایالت مکلنبورگ فورپومرن ۲۵ یورو و در ایالت هسن ۵۰ یورو است اما در دیگر ایالت‌ها هنوز مجازات یا جریمه‌ای تعیین نشده است و امیدوارند که مردم خود نسبت به رعایت قوانین اقدام کنند اما چنانچه تدابیر توسط شهروندان رعایت نشود مجازات سنگینی در انتظار آنان خواهد بود.

بلژیک
در شهر «بروکسل» بلژیک دولت برای افرادی که در وسایل نقلیه از استفاده از ماسک خودداری می‌کنند، مبلغی معادل ۲۵۰ یورو جریمه در نظر گرفته؛ البته این قانون در بلژیک برای همه افراد ۱۲ سال به بالا اجباری است.

ایتالیا
دولت ایتالیا از ۶۰ میلیون جمعیت خود خواسته، تا جایی که امکان دارد در خانه بمانند. نخست بخش شمالی کشور و شهرهای بزرگی همچون میلان قرنطینه و برگزاری همه رویدادهای فرهنگی و اقتصادی لغو شد؛ از ورزشگاه و سینما گرفته تا بار و رستوران‌؛ اما این محدودیت خروج به سراسر کشور گسترش یافت. حالا هر ایتالیایی‌ فقط برای کار ضروری حق دارد پایش را از خانه بیرون بگذارد و اگر نتواند دلیل موجهی برای خروج‌ به مأموران نظارت شهری ارائه کند ۲۰۶ یورو جریمه می‌شود.

فرانسه
پیامدهای کرونا در فرانسه سبب شد تا امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه اعلام کند، کشورش در «جنگ» است؛ «ما نه با یک ارتش یا ملت دیگر بلکه با دشمنی نامرئی و لمس‌نشدنی می‌جنگیم که در حال پیشروی است.» از سوی دیگر فرانسه ۱۰۰ هزار افسر پلیس را روانهٔ شهرهایش کرده تا نگذارد مردم به راحتی بیرون بیایند و با هم تماس داشته باشند.
فرانسوی‌ها برای خروج از منزل باید گواهی خاصی را پر کنند که دلیل موجه خروج‌شان در آن قید شده باشد. وزیر کشور کابینهٔ ماکرون، برای شکستن قرنطینهٔ خانگی، نزدن ماسک و خروج از خانه بدون دلیل موجه، تا ۱۳۵ یورو جریمه تعیین کرده است.

استرالیا
با وجود آنکه استرالیا با شیوع گسترده ویروس کرونا مواجه نیست اما این کشور جریمهٔ بسیار سنگینی برای شکستن قرنطینه تعیین کرده است. کسانی که مقررات محدودیت رفت‌وآمد را رعایت نکنند تا سقف ۵۰ هزار دلار استرالیا جریمه می‌شوند و حتی در برخی نقاط این کشور ممکن است زندانی شوند.

آمریکا
مقام‌های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در ایالات متحده آمریکا با هدف پیشگیری از شیوع بیماری، اجازه دارند رفت‌وآمد افراد میان ایالت‌های مختلف را ممنوع کنند و نخستین کسانی که ووهان چین به آمریکا بازگشتند به اجبار در یک پایگاه نظامی در کالیفرنیا قرنطینه شدند. برخی ایالت‌ها نیز مقررات محدودیت رفت‌وآمد را اجرا می‌کنند و اجتماع بیش از ۵۰ نفر در آنها ممنوع شده است. تاکنون جریمه نقدی برای نقض‌کنندگان قوانین تعیین نشده است.

روسیه
شدت شیوع ویروس کرونا در روسیه سبب شد تا جریمه نقدی نزدن ماسک در حمل ونقل عمومی به ۵ هزار روبل برسد. در صورت نقض مقررات پوشش الزامی ماسک و دستکش در وسایل حمل‌ونقل عمومی، جریمه نقض مقررات ۵ هزار روبل و جریمه نزدن ماسک و پوشیدن دستکش در اماکن اجتماعی برابر با ۴ هزار روبل خواهد بود.
روسیه همچنین سیستم  نظارت بر پوشش ماسک را  با کمک دوربین‌های نظارتی ایجاد کرده است.

جمهوری آذربایجان
پلیس جمهوری آذربایجان شهروندانش را در صورت استفاده نکردن از ماسک جریمه می‌کند؛ میزان این جریمه‌ها از ۵۰ تا ۴۰۰ منات است. مجلس ملی آذربایجان جریمه‌های عدم پوشیدن ماسک را تصویب کرد.

ازبکستان
براساس تصمیم جدید کمیسیون ویژه مبارزه با ویروس کرونا در ازبکستان، شرکت‌های اتوبوسرانی حمل‌ونقل عمومی‌ شهری می‌توانند با رعایت مقررات بهداشتی تعیین شده از جمله اجباری بودن زدن ماسک برای رانندگان و مسافران، تردد کنند. همچنین راننده خودرو شخصی هنگامی‌ که مسافری نداشته باشد می‌تواند خودرو را بدون ماسک هدایت کند اما هنگامی‌که پیاده شد باید ماسک بزند.

ارمنستان

 ستاد مبارزه با کرونا ارمنستان اعلام کرده شهروندان ملزم به همراه داشتن ماسک در همه اماکن عمومی‌خواهند بود. نقض‌کنندگان این دستورالعمل با پرداخت ۱۰ هزار درام (حدود ۲۰ دلار) جریمه خواهند شد.

 هند
اوضاع همه‌گیری کرونا در هند نیز شده تا میزان جریمه استفاده نکردن از ماسک در برخی ایالت‌ها ۱۰۰ روپیه، در برخی ۵۰۰ و در مناطقی که شمار مبتلایان افزایش یافته ۲ تا ۵ هزار روپیه نیز تعیین شده است.

پاکستان
مقام‌های پاکستان اعلام کردند شهروندان این کشور که هنگام تردد در خیابان و اماکن عمومی از ماسک استفاده نکنند، جریمه شده یا حتی زندانی می‌شوند.

ترکیه
همزمان با آغاز روند بازگشایی کسب‌وکارها و رفع محدودیت‌های ناشی از قرنطینه سراسری از ابتدای ماه ژوئن(خرداد) در ترکیه، استانداری‌ها و فرمانداری‌های شهرهای بزرگ ترکیه اعلام کرده‌اند، با هدف کاستن از شیوع ویروس کرونا، مردم ۴۲ استان از ۸۱ استان ترکیه ملزم به زدن ماسک در معابر و اماکن عمومی هستند. همچنین از ۲۹ خرداد زدن ماسک در شهرهای استانبول و آنکارا (پایتخت) نیز الزامی است. جریمه نزدن ماسک از ۲ ماه تا یک سال حبس و بدل آن از ۲۰۰ تا یک هزار لیره به تشخیص قاضی پرونده تعیین شده است. هر دلار آمریکا معادل ۶.۸ لیره است.

قرقیزستان
نخست‌وزیر قرقیزستان تاکید کرده که همه شهروندان باید در سراسر این کشور از ماسک استفاده کنند. در صورت نقض آن و دیگر الزامات بهداشتی، عاملان آن در قالب قانون مجازات می‌شوند. ضمن آنکه مسافران بدون ماسک از اتوبوس‌ها و واگن‌های برقی در بیشکک بیرون رانده می‌شوند.

گرجستان
طبق اعلام وزیر دادگستری گرجستان، شهروندان برای حضور در مراکز خدمات عمومی باید از ماسک استفاده کنند.

تاجیکستان
در تاجیکستان با وجود آنکه اطلاع‌رسانی درباره همه‌گیری ویروس کرونا و اقدمات مراقبتی با ملاحظات خاصی صورت گرفت، اما با روند افزایشی مبتلایان، شهردار دوشنبه پایتخت این کشور اعلام کرد که استفاده از ماسک اجباری است.

ترکمنستان
هرچند دولتمردان ترکمنستان تاکید دارند که تاکنون هیچ موردی از کووید-۱۹ در این کشور گزارش نشده است اما رانندگان حمل‌ونقل عمومی در عشق‌آباد باید کار خود را با زدن ماسک‌های محافظ پزشکی شروع کنند.

اوکراین
وضعیت همه‌گیری ویروس کرونا در اوکراین سبب شد تا دنیس شمیگال نخست‌وزیر این کشور در نشست مقابله با ویروس کرونا، بر امکان سختگیرانه کردن و وضع جریمه در نزدن ماسک در اماکن عمومی و وسایل حمل‌ونقل عمومی تاکید کند. 

مجازات نزدن ماسک در کشورهای عربی

 کویت
وزارت بهداشت کویت ٢٧ اردیبهشت‌ماه در بخشنامه‌ای اعلام کرد، هر یک از افراد در صورت استفاده نکردن از ماسک و یا پوشاندن دهان و بینی با هر وسیله دیگری، به سه ماه زندان یا پنج هزار دینار جریمه خواهند شد.

 الجزایر
درالجزایر استفاده از ماسک اجباری شده و حتی در داخل خودروهای شخصی، عدم استفاده از آن نیز جریمه ای حدود ۵۰ یورو دارد. هرچند اعلم شده که پلیس در بیشتر موارد تذکر می‌دهد. در همین رابطه گزارش شده که افرادی که رعایت نکرده‌اند بازداشت شده و آزادی آنها به پرداخت جریمه منوط شده است.

عمان
جریمه استفاده نکردن از ماسک در عمان ابتدا ۲۰ ریال بود که به تازگی به ۱۰۰ ریال معادل ۲۶۰ دلار افزایش یافته است. جریمه‌های جدید از ۱۵ ژوئیه (۲۵ تیر) اجرا شده است.  عمان سیستم یکپارچه ثبت جریمه‌ها را دارد و کسانی که جریمه‌های خود را نپردازند، از برخی خدمات مانند خروج از کشور محروم می‌شوند.

قطر
دولت قطر از یکشنبه ۱۷ مه (۲۸ اردیبهشت) مقررات و محدودیت‌های اجتماعی سختی را برای مبارزه با شیوع کرونا هدف قرار داد. بر این اساس، افرادی که در اماکن عمومی از ماسک استفاده نکنند، با مجازات تا سه سال حبس روبرو خواهند شد. همچنین به جز حبس، برای متخلفان مجازات مالی ۲۰۰ هزار ریال (۵۵ هزار دلار) برای افرادی در نظر گرفته شده که قوانین را نقض می‌کنند.

مراکش
مراکش از اوایل ماه آوریل(فروردین) با اجباری کردن استفاده از ماسک، به افراد هشدار داده در صورت سرپیچی از این قانون ۱۳۰۰ درهم جریمه نقدی و یا سه ماه حبس در انتظار آنها خواهد بود.

تونس
در تونس مقرراتی با عنوان جریمه برای زدن ماسک توسط شهروندان، اعلام نشده است. مردم در خیابان‌ها و فضای آزاد از ماسک استفاده نمی‌کنند و پلیس نیز برخوردی با شهروندان نمی‌کند اما استفاده از ماسک در اماکن عمومی الزامی است. در ورودی بیشتر مراکز خرید، یک یا دو مامور از طرف صاحبان مراکز خرید مسئول هستند تا از ورود شهروندان بدون ماسک جلوگیری کنند.

عربستان سعودی
در این اوضاع کرونایی، برخی کشورها مرز زمینی و هوایی خود را بسته‌اند درحالی که برخی دیگر، هر مسافری که می‌رسد را دو هفته روانهٔ قرنطینه می‌کنند. مقام‌های عربستان اعلام کرده‌اند افرادی که هنگام ورود به این کشور اطلاعات درستی از وضعیت سلامتی خود ندهند و مناطقی که به آنجا سفر کرده‌اند را به‌درستی اعلام نکنند، به پرداخت ۱۳۳ هزار دلار جریمه محکوم می‌شوند.

امارات
وزارت دادگستری امارات متحده عربی سه‌شنبه ۲۴ مارس(چهارم فروردین) اعلام کرد، افرادی که محدودیت‌های اعمال شده درخصوص برنامه منع شیوع ویروس کرونا را نادیده بگیرند، مجازات می‌شوند.
براساس بیانیه این وزارتخانه، ماده قانونی شماره ۱۴ از قانون فدرال سال ۲۰۱۴ مربوط به مجازات ناقضان قوانین مبارزه با بیماری‌های واگیر در این کشور شامل محدودیت‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت در رابطه با منع شیوع ویروس کرونا را شامل می‌شود؛ بنابراین از تاریخ اعلام این محدودیت‌ها با افرادی ناقض این قوانین برخورد و در صورت مشاهده، مجازات شامل حبس یا جریمه نقدی به مبلغ بیش از ۱۰ هزار درهم شامل آنها می‌شود.

این وزارتخانه از همه پزشکان، داروسازان، متخصصان داروسازی و کسانی که در حرفه پزشکی مشغولند، خواست تا در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک در مدت کمتر از ۲۴ ساعت اطلاع‌رسانی کنند.

براساس اعلام وزارت دادگستری امارات، افراد در صورت پنهان‌کاری یا عدم اطلاع‌رسانی مجازات خواهند شد؛ همچنین به صاحبان وسایل نقلیه هشدار داده شده در صورت مشاهده موارد افراد مشکوک به بیماری ویروس کرونا اطلاع‌رسانی کرده و از نقل‌وانتقال آنها بدون اطلاع مقام‌های رسمی دولت مجازات خواهند شد. در این قانون مجازات حبس و جزای نقدی بین ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار درهم یا هر دو مجازات(جریمه نقدی و حبس) را برای کسانی که مسافران بیمار را بدون تائید وزارت یا مراجع بهداشتی به جای دیگر منتقل می‌کنند، تعیین کرده است.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - امارات مرزهای خود را به شهروندان و توریست های ایرانی باز کرد. این کشور ورود گردشگران و حتی افراد مقیم را مشروط به انجام تست ویروس کرونا کرده است.

مرتضی قربانی ـ دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ـ با اعلام این خبر به ایسنا گفت: سفارت امارات متحده عربی از روز پنجشنبه (۲۶ تیرماه) در تهران باز شده است و امکان ارائه درخواست برای ویزای توریستی وجود دارد. البته سفر به این کشور به انجام تست کرونا در مراکزی که خودش تعیین کرده، مشروط شده است. شهروندان ایرانی چهار روز پیش از سفر به امارات باید این تست را بدهند و گواهی آن را همراه داشته باشند. مسافران همچنین تعهد می دهند در صورت داشتن علائم ویروس کرونا، در امارات قرنطینه شوند که هزینه آن به عهده مسافر است.

امارات به دنبال شیوع ویروس کرونا از هشتم اسفند ماه ۹۸ مرزهایش را به روی اتباع همه کشورها بست. اقتصاد امارات بیشتر بر پایه توریست است، دبی به تنهایی در سال ۲۰۱۹ میزبان ۱۶.۷ میلیون توریست با بیش از ۱۵۰ میلیارد درهم درآمد بود. اینک امارات پس از ماه ها وقفه، به دنبال بازگشایی تدریجی مرزهایش، پروازها را از سر گرفته است تا بخشی از ضررهای گردشگری را جبران کند. بخش ویزای سفارت این کشور در تهران نیز از روز پنجشنبه (۲۶ تیرماه) به درخواست ویزاهای توریستی رسیدگی می کند. پرواز دبی ـ تهران هم به شکل محدود برقرار شده است.

امارات همچنین محدودیت ها و پیش شرط هایی را برای سفر به این کشور تعیین کرده که انجام تست کرونا از آن جمله است. در اطلاعیه هایی که شرکت های هواپیمایی امارات منتشر کرده اند تاکید شده است: انجام تست PCR برای همه مسافران که دارای ویزای توریستی، بیزنس و اقامت معتبر از این کشور هستند، الزامی است و گواهی مربوط به آن باید از مراکزی که سفارت امارات در ایران مشخص کرده، دریافت شود.  

به مسافران توصیه شده است: در زمان ورود به کشور امارات، نباید از زمان صدور گواهی تست منفی PCR بیش از ۹۶ ساعت گذشته باشد و داشتن اصل گواهی تست منفی کرونا و ارایه کپی آن به مسؤول پذیرش در فرودگاه و همچنین تکمیل فرم خوداظهاری و دارا بودن بیمه نامه مسافرتی معتبر نیز الزامی است.

پذیرش مسافران تنها با ویزای توریستی و یا اقامت انجام می شود و پذیرش مسافران به صورت ترانزیت امکان پذیر نیست.

در فرودگاه دبی به صورت موردی (Random) از مسافران تست PCR گرفته می شود و مبلغ ۳۶۰ درهم از مسافر دریافت می شود.

مسافران مقیم در امارات باید از طریق سایت معرفی شده کشور امارات، تائیدیه کد اقامت ICA را دریافت و در زمان پذیرش در فرودگاه به همراه داشته باشند و به مسؤول کانتر ارائه دهند.

به دلیل اینکه قبل از پرواز، فهرست مسافران (اعم از اقامتی و دارای ویزای توریستی) به امارات ارسال می شود، احتمال این که حتی با داشتن تائیدیه کد اقامت ICA برای مسافران اقامتی از سوار شدن مسافر ممانعت شود، وجود دارد که تمام خسارات پذیرفته نشدن مسافر توسط کشور مقصد به عهده مسافران است.

مسافران زیر دو سال به انجام تست PCR نیاز ندارند.

به همراه داشتن هرگونه بار دستی برای حمل به داخل کابین پرواز امکان پذیر نیست و مسافران در زمان پذیرش و دریافت کارت پرواز باید تمام بار همراه خود را تحویل دهند.

ایرلاین های داخلی و اماراتی که در این مسیر پرواز دارند، تاکید کرده اند این پروتکل برای همه مسافران رعایت می شود و تفاوتی بین مسافرانی که از خدمات CIP و یا سالن تشریفات فرودگاه استفاده می کنند، وجود ندارد.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - شرایط نمایندگان مجلس سوئد، یکی از کشورهای فوق پیشرفته دنیا را مشاهده کنید.

روزنامه جمهوری اسلامی در واکنش به اعلام دریافتی و حقوق نمایندگان مجلس یازدهم نوشت: آیا اگر چنین شرایطی برای نمایندگان مجلس در ایران فراهم شود باز آنان با چنین شوقی برای نماینده شدن تلاش می‌کنند؟
 
شرایط نمایندگان مجلس سوئد، یکی از کشورهای فوق پیشرفته دنیا را مشاهده کنید!ادامه مطلب...
 
– نه دستیار نه قهوه مجانی نه حقوق زیاد.
 
– این مجلس فقط سه خودرو دارد برای مناسبت‌های رسمی.
 
– انتظار اینست که نمایندگان از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.
 
– تا سال 1957 (1336) حقوق اصلاً دریافت نمی‌کردند، الان حقوقشان 40000 کرون سوئد است کمتر از حقوق یک معلم ساده!
 
– برای رفت و آمد، کارت بلیط اتوبوس و غیره سالیانه به آنها داده می‌شود.
 
– نمایندگان حق ندارند حقوق خود را بالاتر ببرند!
 
– فقط به نمایندگانی آپارتمان مسکونی داده می‌شود که ساکن استکهلم نبوده باشند.
 
– آپارتمان 45 مترمربعی بدون اتاق خواب جداگانه.
 
– دوست و فامیل‌شان حق ندارند شب را در آنجا سپری کنند، مگر اینکه هزینه اقامت آن شخص را بپردازند.
 
– در مجلس گارسون وجود ندارد، هر نماینده هزینه غذای خودش را می‌پردازد و ظرف غذای خودش را می‌شوید.
 
– نماینده دستیار ندارد، منشی ندارد، خودش برنامه‌های کاری خود را تنظیم می‌کند و تلفن‌هایش را جواب می‌دهد.
 
– اگر تاکسی کرایه کند انتظار اینست که نزدیک‌ترین مسیر را انتخاب نماید.
 
– مجلس اشتراک رسانه‌های مهم‌تر کشور را دارد و همه رسانه‌ها برای نمایندگان رایگان است که مشترکاً استفاده کنند.
 
– اگر بخواهند سفر کاری بروند باید ارزانترین گزینه مثلاً کوپه ارزان‌تر قطار را انتخاب کنند.
 
– برای سفر خارجی حداکثر 50000 کرون معادل 5400 دلار حق دارند هزینه کنند.
 
– هیچگونه پرداخت حقوق مادام‌العمر ندارند بلکه فقط تا دو سال بعد از پایان دوره نمایندگی به شرط اینکه ثابت کنند که به دنبال کار بوده‌اند می‌توانند تا وقتی کار گیر بیاورند معادل 85 درصد حقوق نمایندگی‌شان را دریافت کنند.
 
– سیاستمداران محلی که اصلاً حقوق دریافت نمی‌کنند چون کار سیاسی محلی کار عمومی محسوب می‌شود و حقوق ندارد.
 
این معنای واقعی خدمت به خلق است! حالا اگر شرایط مجلس ایران هم اینگونه بود، بازهم کسی حاضر بود میلیاردها تومان خرج کند که نماینده مجلس شود؟!

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - 17 وزیر دولت جدید فرانسه، خانم و 15 عضو دولت هم آقا هستند.
به گزارش عصرایران، در ترکیب جدید هیات وزیران فرانسه،17 خانم (53 درصد) و 15 آقا (47درصد) حضور دارند.

اعضای هیات وزیران فرانسه با احتساب نخست وزیر و سخنگوی دولت ۳۲ نفر است.

رئیس جمهوری فرانسه جمعه گذشته با استعفای ادوارد فیلیپ موافقت کرد و "ژان کاستکس" به سمت نخست وزیر منصوب شد.

ادامه مطلب...

دولت جدید فرانسه قرار است تا دو سال آینده یعنی پایان دوره ریاست جمهوری امانوئل ماکرون، اداره کشور را برعهده داشته باشد.

براساس فهرست وزیران دولت جدید فرانسه، "ژان ایو لودریان" وزیر امور خارجه همچنان در این سمت باقی می ماند.

همچنین وزیران اقتصاد و نیروهای مسلح (دفاع) در سمت خود ابقا شدند.

"کریستف کاستانر" وزیر کشور فرانسه که در پی اعتراضات مردمی علیه خشونت پلیس و همچنین "عملکرد ضعیف و عدم حمایت کافی از نیروهای پلیس" مورد انتقاد شدید سندیکاهای پلیس فرانسه قرار گرفته بود جای خود را به "ژرالد دارمنن" داد.

اکثر وزرای کلیدی دولت قبل مثل امور خارجه، بهداشت، اقتصاد، نیروهای مسلح و آموزش و پرورش دولت سابق در دولت جدید هم به کار خود ادامه می دهند.

از مهمترین وزرایی که جابجا شدند وزیر کشور و وزیر دادگستری هستند.

وزیران زن در دولت جدید فرانسه به این شرح هستند.

 

 
بریژیت بورگینیون - Brigitte Bourguignon وزیر مشاور در امور معلولین
ادامه مطلب...
ژاکلین گورو - Jacquline Gourault وزیر همبستگی سرزمینی
ادامه مطلب...
الیزابت بورن - Elizabeth Borne وزیر کار
ادامه مطلب...
باربارا پومپیلی - Barbara Pompili وزیر محیط زیست
ادامه مطلب...
بریژیت کلنکرت ( Brigitte Klinkert) وزیر مشاور ادغام اجتماعی
ادامه مطلب...
فردریک ویدال - Frederique Vidal وزیر آموزش عالی، تحقیقات و نوآوری
ادامه مطلب...
فلورانس پارلی - Florence Parly وزیر نیروهای مسلح (دفاع)
ادامه مطلب...
آنیک ژیراردن - Anick Girardin وزیر دریا
ادامه مطلب...
املی دو مونچالن - Amelie De Montchalin وزیر تحول و خدمات عمومی
ادامه مطلب...
رزلین باشلو - Roselyne Bachelot وزیر فرهنگ
ادامه مطلب...
رکسانا ماراسینئانو - Roxana Maracineanu رکسانا ماراسینو وزیر مشاور ورزش
ادامه مطلب...
مارلن شیاپا - Marlene Schiappa وزیر مشاور شهروندی
ادامه مطلب...
نادیا های - Nadia Hai وزیر مشاور امور شهری
ادامه مطلب...
ژنویو داریوسک - Genevieve Darieussecq وزیر مشاور در امور یادبود کهنه سربازان
ادامه مطلب...
اگنس پانیه راناشه - Agnes Panier Runacher وزیر مشاور صنعت
ادامه مطلب...
امانوئل وارگون - Emmanuelle Wargon وزیر مشاور مسکن
ادامه مطلب...
الیزابت مورنو - Elizabeth Moreno وزیر مشاور در امور برابری زن و مرد
ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - معلمان نیویورکی بالاترین حقوق را در بین ایالت‌های مختلف آمریکا دارند.

به گزارش ایسنا به نقل از بیزینس اینسایدر، تا پایان سال تحصیلی ۲۰۱۹، متوسط حقوق(سالانه) معلمان آمریکایی ۶۱ هزار و ۳۷۰ دلار بوده است( ماهانه 5114 دلار)، با این حال اختلاف نظر معناداری بین حقوق معلمان در ایالت‌های مختلف وجود دارد. 

کمترین حقوق ها

۱- می سی سی پی

متوسط درآمد معلمان در سال تحصیلی ۲۰۱۹: ۴۵ هزار و ۵۷۴ دلار

میزان تغییر نسبت به یک دهه قبل (تعدیل شده با تورم): ۴.۴ درصد کاهش

۲- ویرجینیای غربی

متوسط درآمد معلمان در سال تحصیلی ۲۰۱۹: ۴۷ هزار و ۶۸۱ دلار

میزان تغییر نسبت به یک دهه قبل(تعدیل شده با تورم): ۹ درصد کاهش

۳- نیومکزیکو

متوسط درآمد معلمان در سال تحصیلی ۲۰۱۹: ۴۷ هزار و ۸۲۶ دلار

میزان تغییر نسبت به یک دهه قبل (تعدیل شده با تورم): ۱.۸ درصد کاهش

۴- فلوریدا

متوسط درآمد معلمان در سال تحصیلی ۲۰۱۹: ۴۸ هزار و ۳۹۵ دلار

میزان تغییر نسبت به یک دهه قبل (تعدیل شده با تورم): ۱۱.۹ درصد کاهش

۵- داکوتای جنوبی

متوسط درآمد معلمان در سال تحصیلی ۲۰۱۹: ۴۸ هزار و ۷۸۶ دلار

میزان تغییر نسبت به یک دهه قبل (تعدیل شده با تورم): ۱۲.۲ درصد افزایش

۶- کانزاس

متوسط درآمد معلمان در سال تحصیلی ۲۰۱۹: ۴۹ هزار و ۸۰۰ دلار

میزان تغییر نسبت به یک دهه قبل (تعدیل شده با تورم): ۴.۸ درصد کاهش

بیشترین حقوق‌ها

۱- نیویورک

متوسط درآمد معلمان در سال تحصیلی ۲۰۱۹: ۸۵ هزار و ۸۸۹ دلار( ماهانه 7157 دلار)

میزان تغییر نسبت به یک دهه قبل (تعدیل شده با تورم): ۱۲.۵ درصد افزایش

۲- کالیفرنیا

متوسط درآمد معلمان در سال تحصیلی ۲۰۱۹: ۸۲ هزار و ۲۸۲ دلار

میزان تغییر نسبت به یک دهه قبل (تعدیل شده با تورم): ۱۵.۴ درصد افزایش

۳- ماساچوست

متوسط درآمد معلمان در سال تحصیلی ۲۰۱۹: ۸۲ هزار و ۴۲ دلار

میزان تغییر نسبت به یک دهه قبل (تعدیل شده با تورم): ۱۷.۷ درصد افزایش

۴- واشنگتن

متوسط درآمد معلمان در سال تحصیلی ۲۰۱۹: ۷۸ هزار و ۴۷۷ دلار

میزان تغییر نسبت به یک دهه قبل (تعدیل شده با تورم): ۱۱.۴ درصد افزایش

۵- کنیکت

متوسط درآمد معلمان در سال تحصیلی ۲۰۱۹: ۷۶ هزار و ۴۶۵ دلار

میزان تغییر نسبت به یک دهه قبل (تعدیل شده با تورم): ۱.۳ درصد کاهش

۶- مریلند

متوسط درآمد معلمان در سال تحصیلی ۲۰۱۹: ۷۰ هزار و ۶۴۳ دلار

میزان تغییر نسبت به یک دهه قبل (تعدیل شده با تورم): ۶.۹ درصد کاهش

همزیستی نیوز: وضعیت کنونی پرداختی به فرهنگیان در ایران  از این حکایت دارد که متوسط حقوق آنها از حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۲ به چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در سال گذشته و نزدیک به پنج میلیون تومان در سال جاری رسیده است که تا چهار برابر افزایش دارد/ ایسنا.( با دلار 20هزارتومانی این میزان متوسط حقوق معلمان در ایران در هرماه چیزی حدود 250دلار می شود)

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - نیوزیلند تا آلمان، تایوان یا نروژ، در برخی کشورها که زنان در راس قدرت قرار دارند، آمار مرگ و میر ناشی از کووید 19 به نسبت پایین‌تر بوده است.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از بی بی سی ،رسانه‌ها هم از رویکردهای سیاستمداران این کشورها و تدابیری که در مقابل بحران کنونی سلامت جهان به کار برده‌اند تمجید کرده‌اند. مجله فوربس در یکی از مقالات اخیر خود از آن‌ها به عنوان "نمونه‌هایی از رهبری واقعی" یاد کرده است. در این مقاله آمده:‌ "زنان قدم جلو گذاشته‌اند تا به دنیا نشان دهند چگونه می‌‌شود وضعیت آشفته خانواده بشری را سر و سامان داد."
مفسران تاکید دارند اکثریت قریب به اتفاق رهبرانی که از امتحان مقابله با کووید-19 سربلند بیرون آمده‌اند زن هستند و این در حالی است که زنان تنها 7 درصد سران کشورها را تشکیل می‌دهند.
با این تفاسیر چرا رهبران زن ظاهرا در مبارزه با شیوع ویروس کرونا موفق عمل‌کرده‌اند؟
کاترین یاکوبسدوتیر،‌ نخست‌وزیر ایسلند اقدام به انجام آزمایش کرونا در مقیاس گسترده کرده است.
جمعیت کوچک 360 هزار نفری ایسلند باعث بی‌خیالی سران این کشور نشد و اقدامات برای مبارزه با کووید-19 از جمله ممنوعیت تجمع 20 نفر یا بیشتر از همان اواخر ژانویه به اجرا درآمد، حتی پیش از این که اولین مورد مرگ بر اثر این بیماری به ثبت برسد.
تا روز 20 آوریل در ایسلند 9 نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.
در تایوان که رسما بخشی از چین به حساب می‌آید، رییس‌جمهور تسای اینگ-ون به سرعت یک مرکز کنترل اپیدمی به راه انداخت و برای مهار ویروس و پیگیری موارد ابتلا به آن اقدام کرد.
این کشور علاوه بر این تولید تجهیزات محافظت شخصی از جمله ماسک صورت را هم افزایش داد. تایوان که 24 میلیون نفر جمعیت دارد تاکنون تنها 6 مرگ بر اثر ابتلا به کووید-19 به ثبت رسانده است.
ایسلند آزمایش های گسترده و همچنین ممنوعیت اولیه تجمع 20 نفر یا بیشتر را ارائه داد
در این میان جاسیندا آردن، نخست‌وزیر نیوزیلند یکی از سفت و سخت‌ترین مواضع را در مقابله با کووید-19 گرفته است. او بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر که هدف‌شان " صاف کردن منحنی" شیوع ویروس کرونا بوده، تصمیم گرفت جلوی انتقال بیماری را بگیرد.
وقتی آمار مرگ و میر ناشی از کووید-19 در نیوزیلند به 6 نفر رسید، دولت قرنطینه اعلام کرد و تا روز 20 آوریل تعداد جان باختگان بر اثر این بیماری 12 نفر ثبت شده است.
اما کشورهایی که نسبت به این بحران واکنش بهتری نشان داده‌اند به غیر از رهبران زن، موارد اشتراک دیگری هم دارند:
این کشورها همگی از اقتصادهای پیشرفته دنیا و دارای سیستم پشتیبان رفاهی هستند. آن‌ها از نظر بیشتر شاخص‌های توسعه اجتماعی هم اغلب در جایگاه بالایی قرار دارند.
این کشورها معمولا سیستم بهداشتی قدرتمندی هم دارند که بهتر خود را با شرایط اضطراری وفق می‌دهد.
اما نقطه قوت خود رهبران هستند یا ممکن است این مسأله که در این کشورها زنان در راس قدرت قرار دارند، نکته اصلی باشد؟

آنگلا مرکل،صدراعظمی برای بحران ها
 
آنگلا مرکل، سیاستمداری که 15 سال است بر صدر نشسته. پیش از شیوع کرونا به نظر می‌رسید حضورش و وزنش در  سیاست آلمان کمرنگ شده. رقابت بر سر جانشینی او شروع شده بود. اما حالا در سراسر جهان تحسین‌ها را به عنوان سیاستمداری که مدیریت بحران می‌داند، برانگیخته است؛ به عنوان سیاستمداری که در بحران کنونی، گام‌های کوچک و حساب‌شده برمی‌دارد و وضعیت را می‌سنجد اما همزمان از اعمال محدودیت‌های شدید هم نمی‌هراسد.
محبوبیت او نه تنها در خارج از مرزهای آلمان که در خود این کشور هم در حال افزایش است.
مرکل در اواسط ماه مارس در گفتگویی تلویزیونی خطاب به شهروندان آلمان مسیر حرکت خود در رویارویی با پاندمی کرونا را روشن کرد؛ هشدار داد که "مسئله جدی است و ما هم آن را جدی می‌گیریم" و به عقل سلیم و خرد جمعی شهروندان ارجاع داد: «به تک تک ما بستگی دارد. از هیچ‌کس نمی‌توان چشم پوشید. به تلاش تمامی ما نیاز است.»
مرکل در ابتدای بحران ساکت بود. عرصه را به وزیر بهداشت و درمان سپرده بود. اما رفته رفته که برای او مشخص شد، شیوع این ویروس چه پیامدهایی را می‌تواند به دنبال داشته باشد، مسیر ارتباط مستقیم با شهروندان را پی گرفت.
اعتماد به شهروندان در نزد مرکل بسیار بیشتر از رهبران دیگر کشورهاست. برای مثال در فرانسه، امانوئل مکرون برای گذر از بحران به ممنوعیت، مجازات و محدودیت‌های شدید متوسل شده است. مرکل اما نمی‌خواهد اینگونه اوضاع را کنترل کند. می‌گوید:
فشار بر روی مرکل هیچ‌گاه تا به این اندازه سنگین نبوده است. چه پیش می‌آید اگر این تدابیر کافی نباشند و پایبندی به سخت‌گیری‌ها کاهش و شمار مبتلایان افزایش یابد؟ سناریوی وحشتناک برای صدراعظم:
«خیلی بد می‌شود، اگر به سرعت [در رفع محدودیت‌ها] وارد عمل شویم و بعد دوباره مجبور شویم همه‌چیز را [محدودیت‌ها را] به حالت قبلی برگردانیم، تلاش می‌کنیم چنین چیزی رخ ندهد.»
قدم‌های کوچک، سنجش وضعیت، صبر و پرهیز از قهرمان‌بازی. سیاست‌ورزی به شیوه مرکل همیشه برای او انتقاد به همراه آورده است. اما درست همین روش است که در بحران‌ها جواب داده است.

خانم نخست وزیر، موفق در مهار بحران کرونا

در نیوزیلند از میان نزدیک به 1300 مورد شناسایی شده بیماری "کووید 19"، تنها 2 بیمار سالمند دارای بیماری زمینه ای فوت شده اند.
"نیوزیلند" کشور جزیره ای در حوزه  اقیانوسیه مدیریت خوبی برای مهار کرونا در پیش گرفت و حالا با کاهش شیب ابتلا و تنها 2 مورد مرگ و میر در حال نزدیک شدن به بستن پرونده کرونا در این کشور است.
به گزارش گاردین، نیوزیلند از همان روزهای اول تشخیص ورود ویروس کرونا به این کشور یک قرنطینه سفت و سخت 1 ماهه را در دستور کار قرار داد و حالا در حالی که هنوز کمتر از 2 هفته به پایان مهلت این قرنطینه دارد موارد جدید ابتلا در این کشور برای چهارمین روز متوالی شاهد کاهش است.
"جسیندا آردرن" نخست وییر نیوزیلند از همان ابتدای اعلام تشخیص حدود 100 مورد بیمار کرونایی از تاریخ 25 مارس در این کشور به مدت 4 هفته قرنطینه و منع رفت و آمد وضع کرد. او تاکید کرد در صورت عدم کنترل و مهار بیماری در طی این مدت 4 هفته این مدت تمدید خواهد شد.
آردرن دیروز در سخنانی ضمن اعلام اینکه استراتژی سرکوب با کرونا ویروس با موفقیت به پیش می رود هشدار داد اگر قرنطینه زودتر از موعد برداشته شود شاهد عقبگرد خواهند بود. او گفت 4 هفته حداقل زمان قرنطینه است و اگر لازم باشد طول مدت قرنطینه افزایش هم خواهد داشت.
قوانین سفت و سخت قرنطینه حتی دامن وزیر بهداشت نیوزیلند را نیز گرفت و "دیوید کلارک" وزیر بهداشت که سه‌شنبه گذشته به همراه خانواده‌اش برای تفریح ساحلی به 20 کیلومتری منزلش رفته بود، مجبور به عذرخواهی و استعفا شد، اما خانم آردرن اعلام کرد به دلیل اینکه این کشور در میانه بحران مبارزه با کرونا قرار دارد او استعفای کلارک را نمی‌پذیرد اما برای تنبیه رتبه او را در کابینه تنزل می‌دهد. نخست وزیر نیوزیلند تاکید کرد اگر این کشور در شرایط عادی بود حتما وزیر بهداشت برکنار می‌شد اما شرایط کنونی عادی نیست و جابجایی وزیر بهداشت در شرایط کنونی به صلاح نیست.
با گذشت بیش از 2 هفته از وضع قرنطینه آمارها حاکی از شیب نزولی بیماری در نیوزیلند است و به همین خاطر گروهی از ناظران و مقامات که احیای اقتصاد نیوزیلند را در نظر دارند از نخست وزیر خواسته اند به قرنطینه زودتر از موعد پایان دهند اما جسیندا آردن دیروز (پنج شنبه) در سخنرانی فیسبوکی از داخل قرنطینه خانگی تاکید کرد قرنطینه زودتر از موعد خاتمه نخواهد یافت بلکه ممکن است حتی برای دو هفته دیگر تمدید شود.

تایوان؛ تنها 10 قربانی
رویکرد آزمایش عمومی، منحصر به آلمان نبود. در قاره آسیا، علاوه بر کره جنوبی، تایوان هم سیاستی مشابه در پیش گرفت. تسای اینگ-وِن، رئیس جمهوری تایوان از همان ماه ژانویه با در پیش‌گرفتن همین رویکرد و 124 دستور بهداشتی و تاکید بر استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی، از قرنطینه عمومی و تعطیلی کشور جلوگیری کرد. شبکه سی‌ان‌ان در یک گزارش عملکرد خانم تسای را یکی از بهترین واکنش‌های جهان به بحران کرونا ارزیابی کرد: در تایوان تنها 6 نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید-19 جان خود را از دست داده اند.

جوان ترین زن رهبر جهان در فنلاند کرونا را شکست داد

سانا مارین، نخست وزیر فنلاند وقتی دسامبر سال گذشته، همان زمانی که ویروس کرونا بی‌ سر و صدا در چین منتشر می‌شد، جوان‌ترین رهبر جهان شد. تنها چند هفته بعد، وقتی که بوی خطر یک اپیدمی جهانی بلند شد، خانم مارین 34 ساله با آگاهی از لزوم اطلاع رسانی صادقانه، در شبکه‌های اجتماعی از شهروندان خواست تا تجربیات زنده خود را از بیماری با دیگران به اشتراک بگذارند. او می‌دانست که در کوران اخبار دروغ، داده‌های واقعی متکی بر تجربه، هشدار بهتری برای ترغیب شهروندان به جدی گرفتن خطر و مراقبت خواهد بود. فنلاند تا شانزدهم آوریل، 75 مورد مرگ ناشی از کووید-19 را ثبت کرده است: بیش از هزار مورد کمتر از همسایه غربی خود، سوئد.

موفقیت رهبران زن کشورهای اسکاندیناوی در مهار کرونا

در میان پنج کشور دانمارک، سوئد، فنلاند، نروژ و ایسلند که به کشورهای اسکاندیناوی مشهور هستند، چهار کشور تحت رهبری زنان قرار دارند. تنها سوئد نخست‌وزیر مرد دارد و همین کشور آمار مرگ‌ومیری بالاتر از چهار کشور دیگر ثبت کرده است. مته فردریکسن، نخست‌وزیر 42‌ساله دانمارک و سانا مارین، نخست‌وزیر 34‌ساله فنلاند (رهبران هر چهار حزب حاضر در دولت ائتلافی فنلاند زن هستند)، عملکردی شایان توجه در مقابله با ویروس کرونا داشته‌اند.
سانا مارین، جوان‌ترین رهبر جهان است و سیاست‌های سخت‌گیرانه او در زمینه مقابله با ویروس کرونا، با حمایت 85درصدی افکار عمومی این کشور روبه‌رو شده و تاکنون فقط 59 نفر در این کشور 5.5‌میلیون‌نفری قربانی ابتلا به ویروس کرونا شده‌اند. همچنین کاترین جاکوبزدوتیر، نخست‌وزیر کشور کوچک ایسلند، با تنها 360 هزار نفر جمعیت است؛ اما این جزیره واقع در شمال بریتانیا از ابتدای شیوع ویروس کرونا اقدام به آزمایش گسترده و تصادفی این ویروس کرد. این اقدام به این دلیل انجام شد که بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، حدود نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا هیچ علامت ظاهری‌ای ندارند.
بر همین اساس، دولت ایسلند در اوایل همه‌گیری، با ردیابی تماس‌های افراد و قرنطینه‌کردن موارد مشکوک به کرونا، برای کنترل آن وارد عمل شد. به این روش کنترلی در دانمارک و نروژ نیز توجه شده است؛ اما در مقابل این روش‌های سخت‌گیرانه که به کنترل شیوع ویروس کرونا در این کشورها منجر شده، در سوئد، تنها کشور شمال اروپا که رهبرش زن نیست، استفان لوون، نخست‌وزیر این کشور با وجود فشارها حتی از تعطیل‌کردن مدارس و مشاغل نیز خودداری کرد و درحال‌حاضر این کشور یکی از بالاترین آمارهای مرگ‌ومیر را در میان همسایگان خود و بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی دارد.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - آلمان به خاطر شیوه‌اش در مهار بحران کروناویروس تحسین شده است؛ در حالیکه شمار موارد ثابت‌شده عفونت در این کشور بالای ۱۲۷۰۰۰ مورد است، شمار مرگ‌های ناشی از بیماری کووید-۱۹ در این کشور  اندکی بیشتر از ۳۰۰۰ مورد است که بسیار کمتر از موارد مرگ در ایتالیا (بالای ۲۱۰۰۰ مورد) و اسپانیا (حدود ۱۹۰۰۰ مورد) است.

پاسخ آلمان به این شیوع شامل آزمایش کردن گسترده افراد و ردیابی‌ تماس‌ها (یافتن افراد در تماس با افراد دچار عفونت و آزمایش این افراد) و نیز تعطیلی و قرنطینه از ۲۲ مارس (دوم فروردین) به بعد بود که مانع از ایجاد موج بیماران کووید-۱۹  و پر شدن ظرفیت نظام بهداشتی این کشور شد.

صدراعظم آلمان می‌گوید این کشور به «موفقیت بینابینی شکننده‌ای» در مبارزه‌اش با ویروس کرونا رسیده است و «گام‌های کوچکی» را برای کاهش قرنطینه عمومی بر خواهد داشت.

ادامه مطلب...

به گزارش الجزیره آنگلا مرکل روز چهارشنبه ۲۷ فروردین گفت بازگشایی نسبی فروشگاه‌ها از هفته ‌آینده و بازگشایی مدارس از ۴ مه (۱۵ اردیبهشت) در این کشور آغاز خواهد شد.

فاصله‌گیری اجتماعی تا ۳ مه (۱۴ اردیبهشت) بر اساس توافق مرکل و ۱۶ رئیس ایالت در آلمان ادامه خواهد یافت. آنها در ۳۰ آوریل (۱۱ اردیبهشت) دوباره ملاقات خواهند کرد تا برای تمدید فاصله‌گیری اجتماعی تصمیم بگیرند.

بر اساس این توافق فروشگاه‌هایی که وسعتشان تا ۸۰۰ متر مربع باشد و نیز فروشندگان ماشین و دوچرخه و کتابفروشی‌ها از هفته آینده اجازه باز شدن پیدا می‌کنند، اما باید قواعد سخت فاصله‌گیری اجتماعی و بهداشتی را رعایت کنند.

بازگشایی مدارس از ۴ مه شروع می‌شود و اولویت به دانش‌آموزان سال آخر دبیرستان داده می‌شود. آرایشگاه‌ها و سلمانی‌ها نیز از این تاریخ به بعد باز می‌شوند.

مقامات دولت فدرال و دولت‌های ایالتی به آلمانی‌ها قویا توصیه کرده‌اند در وسائل نقلیه عمومی و در هنگام خرید ماسک بزنند.

ممنوعیت گردهمایی‌های مذهبی و سایر گردهمایی‌های بزرگ و تعطیلی رستوران‌ها، کافه‌ها، سینماها و سالن‌های موسیقی تا ۳۱ اوت (۱۰ شهریور) ادامه خواهد داشت.

مرکل در کنفرانس خبری روز چهارشنبه‌اش گفت: «ما اکنون با قدم‌های کوچکی به جلو می‌رویم. موقعیت شکننده‌ای است که احتیاط را ایجاب می‌کند.»

به گفته مرکل میزان تکثیر یا سرایت ویروس کرونا در آلمان حدود ۱ است یعنی هر فرد دچار ویروس کرونا یک فرد دیگر را مبتلا می‌کند.

او گفت با میزان سرایت ۱.۱ نظام مراقبت بهداشتی آلمان در ماه اکتبر (آبان) به اشباع ظرفیتش می‌رسد، در صورت افزایش این رقم به ۱.۲ پر شدن ظرفیت در ماه ژوئیه (تیر) و  با رسیدن آن به ۱.۳ این رویداد در ماه ژوئن (خرداد) رخ خواهد داد.

شرکت‌ها و سیاستمداران در آلمان نگران اثرات اقتصادی تعطیلی درازمدت هستند، گرچه دولت کوشیده است با مجموعه‌ای از اقدامات از جمله یک بسته محرک اقتصادی ۷۵۰ میلیارد یورویی این ضربه را تعدیل کند.

پیشخوان

آخرین اخبار