ادامه مطلب...

بی خبر از هم خوابیدن چه سود؟
بر مزار مردگان خویش نالیدن چه سود؟
زنده را تا زنده است باید به فریادش رسید
ورنه بر مزارش آب پاشیدن چه سود؟
گر نرفتی خانه اش تا زنده بود
خانه صاحب عزا خوابیدن چه سود؟
گر نپرسی حال من تا زنده ام
گریه و زاری و نالیدن چه سود؟
زنده را در زندگی قدرش بدان
ورنه مشکی از برای مرده پوشیدن چه سود؟
گر نکردی یاد من تا زنده ام
سنگ مرمر روی قبرم وانهادن ها چه سود؟

😎شیخ_بهایی

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - «ارزشِ داشتنِ آزادی به این است که فرصت اشتباه کردن در آن نیز وجود داشته باشد.»

به گزارش ایسنا، سی عبارت از رهبر جنبش استقلال هند را که در وبسایت دکتر محمود سریع‌القلم، استاد دانشگاه شهید بهشتی آمده است، با هم می‌خوانیم:

۱- اساس ِ زیبایی، در زیبایی قلب است.

۲- عصبانیت و کم‌تحملی، دشمنانِ ادراکِ صحیح هستند.

۳- وقتی با یک مخالف روبه‌رو می­‌شوید با محبت بر او فائق آیید.

۴- ارزش آدمی به این است که چقدر برای سعادت دیگران وقت می­‌گذارد.

۵- فرهنگی که نتواند سلیقه‌ها و روحیات گوناگون را دربرگیرد، بقا نخواهد داشت.

۶- من به تساوی حقوق همۀ انسان­‌ها اعتقاد دارم ولی خبرنگاران و عکاسان حق و حقوق بیشتری دارند.

۷- عملکرد انسان، نتیجۀ افکاری است که حمل می­‌کند.

۸- خوشبختی زمانی به دست می­‌آید که میان فکر، بیان و عمل یک فرد هارمونی باشد.

۹- کرۀ زمین برای نیازهای انسان منابع فراوانی دارد، اما نه برای حرص او.

۱۰- استفاده از روش‌های غیر خشونت‌آمیز، مهم­‌ترین سلاح افراد قدرتمند است.

۱۱- دشمن واقعی انسان، ترس است.

۱۲- وقتی صبرتان را از دست می­‌دهید، پیروزی در هر نوع کِشمکشی را نیز از دست می­‌دهید.

۱۳- شما نمی­‌دانید ارزش یک فرد چقدر است تا زمانی که او را از دست می­‌دهید.

۱۴- همرنگ جماعت شدن که خیلی آسان است، استقلال فردی شجاعت می­‌خواهد.

۱۵- سکوت بهترین واکنش به عصبانیت است.

۱۶- هر خانه­‌ای دانشگاه است و پدر و مادر، معلم­‌های آن هستند.

۱۷- کارهایی که یک فرد انجام می­‌دهد، اولویت­‌های او را نشان می­‌دهند.

۱۸- نمی­‌توان بر دیگری سوار شد، مگر این که او خم شود.

۱۹- سیاستمداری که افکار عمومی را نادیده می­‌گیرد، در نهایت بازنده است.

۲۰- خطر سیاست­‌ورزی در این است که در آن پِرنسیب نباشد.

۲۱- خطر دانش در این است که همراه با شخصیت نباشد.

۲۲- خطر ثروت در این است که همراه با زحمت و کوشش نباشد.

۲۳- فقر بدترین زمینۀ تولید و گرایشِ به خشونت است.

۲۴- نمی­‌توان رفتار و گفتار ناپسند دیگران را تغییر داد اما می­‌شود نوع واکنش به آنها را تغییر داد.

۲۵- بهترین روش پیدا کردن خود، گم شدن در خدمت به مردم است.

۲۶- مدیریت، زمانی در انحصار زور بود. هم‌اکنون بر اساس مدارا با مردم است.

۲۷- بر خود مسلط خواهی شد اگر بتوانی خود را تغییر دهی.

۲۸- ارزشِ داشتنِ آزادی به این است که فرصت اشتباه کردن در آن نیز وجود داشته باشد.

۲۹- اگر می­‌خواهی شخصیت قوی داشته باشی، با تنهایی اُنس بگیر!

۳۰- با ملایمت می­‌توان جهان را تغییر داد.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - مدیرکل نظارت بر انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اعلام کرد، تغییر رده‌بندی سنی محصول‌های این مؤسسه به دلیل سهولت در دسترسی به اطلاعات، انجام شده است زیرا اطلاعات کودکان در حد نوجوانان قدیم است و نگاه دوباره به رده‌بندی سنی کتاب‌ها ضرورت داشت.

دسته‌بندی سنی مخاطبان کتاب‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان پس از سال‌ها تغییر کرد. تقسیم‌بندی جدیدی برای تولید آثار از صفر سال به بالا ارائه شده است. در دسته‌بندی جدید، گروه‌های سنی همچون ۰+ «نوزاد»، ۲+ «نوگام»، ۴+ «نوباوه»، ۷+ «نوخوان»، ۹+ «نونهال»، ۱۲+ «نونگاه»، ۱۵+ «نوجوان» و «اولیای تربیتی، مربیان و پژوهش‌گران» نام‌گذاری شده است. نکته قابل توجه در این رده‌بندی این است که سقفی برای هر گروه سنی تعیین نشده و حداقل سن مخاطب کتاب نوشته ‌شده است.

رده‌بندی سنی پیش از این در فیپای کتاب یا پشت جلد آن با حروف «الف»، «ب»، «ج»، «د» و «ه» مشخص می‌شد که چه کتابی برای کدام گروه سنی مناسب است.
گروه سنی «الف» شامل‌ سال‌های پیش از دبستان، گروه سنی «ب» سال‌های آغاز دبستان -کلاس اول، دوم و سوم-، گروه سنی «ج» مخصوص کودکان سال‌های پایان دبستان -کلاس‌های چهارم، پنجم و ششم-، گروه سنی «د» دوره اول متوسطه -کلاس‌های هفتم، هشتم و نهم- و گروه سنی «ه» دربرگیرنده دوره دوم متوسطه -کلاس‌های دهم، یازدهم و دوازدهم- بود.

باوجود رده‌بندی سنی با حروف الفبا، مرجع خاصی برای رده‌بندی کتاب‌های خاص کودکان وجود ندارد. ناشران مختلف روش‌های متفاوتی برای گروه‌بندی کتاب‌هایشان در نظر می‌گیرند. انتشارات قدیانی کتاب‌هایش را در گروه‌های خردسال، کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال تقسیم‌بندی کرده است. پرتقال نشر دیگری است که در حوزه کودک و نوجوان فعالیت می‌کند و کتاب‌هایش را در سه دسته «سه تا هفت سال، هفت تا ۱۲ سال و بیش از ۱۲ سال» دسته‌بندی کرده است.

ضرورت نگاه دوباره به رده‌بندی سنی
کتاب‌های کودکان و نوجوانان در کانون پرورش فکری سال‌ها رده‌بندی مشخصی داشت که مخاطبان این کتاب‌ها به آنها عادت کرده بودند، روح‌الله کاظمی، مدیرکل نظارت بر انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به خبرنگار ایرناپلاس درباره علت این تغییر توضیح داد: بیش از ۴۰ سال از گروه‌بندی سنی سابق کانون گذشته است. با افرادی که از ابتدا مؤلف این رده‌بندی سنی بودند، گفت‌وگو کردیم، خود آنها طرفداران اصلی تغییر بودند.

فرزندان ما از دیدگاه ضریب هوشی، اطلاعات عمومی، اطلاعات فرهنگی و ضریب رشدی که دارند قابل مقایسه با نسل‌های گذشته نیستند. نوجوان امروز مانند جوان دیروز است و این روند به دلیل سهولت در دسترسی به اطلاعات شکل گرفته است. شاهدیم که گاهی کودکان در حد نوجوانان می‌دانند و ضرورت داشت نگاه دوباره‌ای به ماجرا داشته باشیم.

دلیل دیگری که برای تغییر رده‌بندی سنی کتاب‌های کانون بیان شد شفافیت بیشتر برای مخاطبان هر گروه سنی است، زیرا براساس اصول روانشناسی جدید، مرزبندی دقیقی برای مخاطبان کتاب نمی‌توان در نظر گرفت.

کاظمی در این‌باره بیان کرد: مدل قبلی «از و تا» سن کودک را مشخص می‌کرد. براساس اصول جدید، توصیه نمی‌کنیم که کدام سن، کدام کتاب را مطالعه کند، بلکه فقط مشخص می‌شود که این کتاب مناسب بالاتر از چند سال است که می‌تواند تا ۹۰ سال پیش رود؛ برای پایین‌تر از این سن، این اثر مناسب نیست. این شکل جدید توصیه برای استفاده از کتاب‌ها و آثار دیگری است که در کانون تولید می‌شود.

در رده‌بندی سنی جدید کانون گروه سنی مثبت صفر در نظر گرفته شده است؛ گروهی که پیش از این در محصول‌های کانون، رده‌بندی سنی مشخصی نداشت. مدیرکل نظارت بر انتشارات این مجموعه درباره گروه سنی مثبت صفر گفت: در این گروه محصول‌هایی برای کودکان و کتاب‌هایی برای مادران و پدران تولید کردیم. والدین پیش از تولد کودک می‌توانند این کتاب‌ها را مطالعه کنند تا بتوانند نقش مؤثری در تربیت فرزندانشان ایفا کنند.

خانواده‌ها با آگاهی بیشتر از محصول‌ها استفاده کنند
کتاب‌های کودکان در سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشتند. محصول‌های فرهنگی و کتاب‌های قابل استفاده برای سنین پایین تولید شده‌اند که پیش از این وجود نداشتند؛ مانند کتاب‌های پارچه‌ای یا کتاب‌هایی با برگ‌های مقوایی و حجیم تا کودک بتواند آن را ورق بزند یا با دیدن تصاویر آن تفریح کند. به گفته کاظمی این محصولات در گروه مثبت صفر قرار می‌گیرند.

پیش از کانون، برخی از ناشران کتاب‌های خود را با دیدگاه مثبت یک سن، گروه‌بندی می‌کردند و به همین دلیل این تغییر در رده‌بندی سنی کتاب‌های کانون می‌تواند به‌سادگی پذیرفته شود.

به گفته کاظمی با این تغییر در کانون، دیگر ناشران نیز می‌توانند کتاب‌هایشان را به این سبک رده‌بندی کنند تا خانواده‌ها با آشنایی بیشتر نسبت به محصول از آن استفاده کنند.

تغییرها در کانون زیر نظر یک گروه روانشناسی کودکان و نوجوانان انجام می‌شود. کاظمی با اشاره به کارگروه حرفه‌ای روانشناسی که به‌تازگی در کانون فعالیت خود را شروع کرده است، گفت: کارگروه حرفه‌ای روانشناسی برای گروه سنی مثبت صفر تشکیل شده است و در این زمینه کار می‌کنند. از طرفی نویسندگان مجرب در حال ترجمه و تألیف کتاب هستند. از امسال همه محصول‌ها با گروه‌بندی جدید در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.

نمی‌توان برای محصول‌های فرهنگی رده‌بندی خاصی در نظر گرفت
در نظر گرفتن گروه‌بندی خاص برای مخاطبان یک کتاب، ارتباط زیادی با شرایطی دارد که کودک در آن پرورش می‌یابد؛ ممکن است کودکی در یک روستا آن‌قدر با کتاب و کتابخوانی آشنا باشد که به‌راحتی بتواند با هر نوع کتابی ارتباط برقرار کند، اما کودکی که در رفاه شهر و زندگی مدرن گرفتار است، نتواند آن ارتباط را شکل دهد.

هادی خورشاهیان نویسنده و شاعر کودک و نوجوان درباره رده‌بندی جدید کانون به خبرگزاری ایرناپلاس گفت: امروز رده‌بندی کتاب کاملاً نسبی بوده و ممکن است یک رده‌بندی برای کودکی که در تهران کتاب می‌خواند با کودکی که در روستایی کتاب می‌خواند، بسیار متفاوت باشد. به‌طور عموم نمی‌توان برای کودکان رده‌بندی خاصی در نظر گرفت.

به گفته این نویسنده، رده‌بندی را بیشتر نویسندگان، کارشناسان و ناشران تشخیص می‌دهند و می‌توان به آنها اعتماد کرد.
او ادامه داد: به نظرم رده‌بندی جدید کانون بهتر از گذشته است، زیرا کتابی که برای کودک کلاس اول و دوم ابتدایی مناسب است،‌ امکان دارد برای کودک چهارم یا پنجم ابتدایی نیز جالب و مناسب باشد. با این رده‌بندی، خانواده‌ها راحت‌تر می‌توانند برای کودکانشان کتاب‌های مناسب تهیه کنند.

خورشاهیان با بیان اینکه کتاب‌های کودکان محدود به کتاب‌های آموزشی نمی‌شود، توضیح داد: در رده‌بندی جدید، می‌توان کتاب‌هایی مخصوص کودکانی که تازه به دنیا آمده‌اند و حتی برای پیش از به دنیا آمدن پیدا کرد. کودکان در آن سن ممکن است نتوانند با متن ارتباط برقرار کنند، اما با ریتم و شعر ارتباط برقرار می‌کنند. در سیستم دیگر کشورهای پیشرفته نیز چنین رده‌بندی وجود دارد.

در نظر گرفتن رده‌بندی خاص برای کالاهای فرهنگی ممکن است برای همه کودکان مناسب نباشد، زیرا هر کودک در شرایط اجتماعی و فرهنگی خاصی پرورش می‌یابد و همین موارد می‌تواند تأثیر مهمی بر رشد او داشته باشد. اما رده‌بندی‌های درج شده روی کتاب‌ها می‌تواند روند انتخاب را برای خانواده‌ها ساده‌تر کند. به همین دلیل طراحی گروه‌بندی خاص برای مخاطبان از اهمیت بالایی برخوردار است و در دیدگاه‌های جدید روانشناسی کودکان، فقط کمترین سن برای کالای فرهنگی در نظر گرفته می‌شود تا دیگر کودکان نیز بتوانند در لذت آن سهیم باشند.

منبع: ایرنا پلاس

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - یک روانشناس، برقراری ارتباط صمیمی بین والدین و فرزندان در دوره نوجوانی و جوانی را در گرو سال های اولیه زندگی فرزندان دانست و اضافه کرد: اگر فرزندان کانال ارتباطی با والدین را در کودکی تجربه کرده باشند، در دوران بلوغ و جوانی نیز می توانند آن را نشان دهند.

دکتر فاطمه قلی پور در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به راهکارهای ایجاد صمیمت بین والدین با فرزندان به ویژه فرزند دختر، اظهار کرد: دختران به عنوان فرزند خانواده باید بتوانند یک پنجره ارتباطی به سمت والدین خود باز کنند و اجازه بدهند پدر و مادر افکار و احساست و شخصیت درونی آنان را ببینند.

وی با بیان اینکه فرزندان به ویژه دختران باید بتوانند خواسته های روحی و جسمی خودشان را نزد والدین مطرح کنند، گفت: فرزندان باید بدانند که با بیان خواسته ها و نشان دادن درون روانی خویش مورد قضاوت و سرزنش و حتی طرد پدر و مادر قرار نمی گیرند.

این روانشناس، برقراری ارتباط صمیمی بین والدین و فرزندان در دوره نوجوانی و جوانی را در گرو سال های اولیه زندگی فرزندان دانست و اضافه کرد: والدین باید از زمان تولد نوزاد او را مورد حمایت روحی و عاطفی خویش قرار دهند و لذا اگر فرزندان این کانال ارتباطی را در کودکی تجربه کرده باشند، در دوران بلوغ و جوانی نیز می توانند آن را نشان دهند.

قلی پور، احترام متقابل بین فرزندان و والدین را یکی از پیش نیازهای صمیمیت دانست و خاطرنشان کرد: والدین باید برای احساسات و تفکرات و خواسته های فرزندان خود ارزش قائل باشند و زمانی که فرزندان اقدام به ابراز خود می کنند، آنها را بپذیرند. از طرفی، فرزندان نیز باید در بیان احساسات و ابراز درونیات خود جایگاه پدر و مادر را در نظر بگیرند.

وی باز بودن پنجره ارتباطی بین والدین و فرزندان را زمینه ساز آرامش در خانواده دانست و عنوان کرد: صمیمی بودن به معنی نادیده گرفتن ساختار و سلسله مراتب در خانواده نیست، زیرا هر خانواده به چهار طبقه شامل بزرگان یعنی پدربزرگ و مادربزرگ، زن و شوهر، والدین و فرزندان تقسیم می شود و نباید تداخل طبقات ایجاد شود.

این روانشناس، با بیان اینکه پدر و مادر باید فضایی را در خانواده ایجاد کنند تا فرزندان به ویژه دختران از دنیای درون خودشان حرف بزنند، گفت: اگر فضای خانواده به گونه ای باشد که پنجره ارتباطی فرزندان به سمت پدر و مادر باز نشود، فرزندان یک دیوار جایگزین آن می کنند، اما این پنجره ارتباطی به سمت دیگران باز می شود.

قلی پور، گرایش برخی از نوجوانان و جوانان به فضاهای حقیقی و مجازی بیرون از خانواده را نشان دهنده وجود نداشتن پنجره ارتباطی با والدین دانست و تصریح کرد: در این سنین دختران و پسران به دنبال شنیده شدن هستند و لذا حرف ها و تفکرات و احساسات و خواسته های خودشان را نزد دیگران که ممکن است اهداف خاصی داشته باشند، بازگو می کنند و نقطه آغاز بسیاری از مشکلات و آسیب های اجتماعی آغاز می شود.

وی مشکلات هیجانی، رفتاری، ارتباطی و روان شناختی مانند خشم و عصبانیت و غم و افسردگی و اعتیاد و... را ناشی از باز شدن پنجره ارتباطی به سمت غیر از والدین دانست و یادآور شد: نخستین گام برای اینکه والدین آن صمیمیت و ارتباط را با فرزندان خود داشته باشند، شنونده بودن است، زیرا فرزندان از حرف زدن والدین و شنیده نشدن خودشان خسته هستند.

این روانشناس، از والدین خواست در صورت مغایر بودن طرز فکر فرزندان درباره مذهب و پوشش و ارتباط با جنس مخالف و تحصیل و شغل و پول و... با ارزش های آنان وحشت نکنند و افزود: فرزندان در این مرحله تنها درونیات و تفکرات خودشان را به زبان می آورند و اگر برخورد بد صورت بگیرد، صمیمت از بین می رود.

وی همچنین از والدین خواست عزت نفس و احترام و عشق و آرامش را به فرزندان خود هدیه دهند و بیان کرد: اگر فرزندان نتوانند درون روانی و شخصیتی خودشان را به والدین نشان دهند، عقاید و افکار خود را در جای دیگری مطرح کرده و هدایت درست را دریافت نمی کنند.

منبع: ایسنا گیلان

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - نمی‌توان از سریال‌های پرخاطره تلویزیون یاد کرد و اسم محمدعلی کشاورز را به‌خاطر نیاورد؛ از «دایی‌جان ناپلئون» گرفته تا «سلطان و شبان»، «سربداران»، «هزاردستان»، «پدرسالار» و بسیاری دیگر از سریال‌های ماندگاری که با بازی زنده‌یاد محمدعلی کشاورز روی صفحه جادویی تلویزیون‌های قدیمی نقش بستند و تا سال‌ها بعد تکرار و ماندگار شدند.

به گزارش ایسنا، محمدعلی کشاورز  در حالی در سن ۹۰ سالگی راهی سفر ابدی شد که نقش‌های ماندگارش بر پرده سینما، صحنه اجرا و قاب تلویزیون مهمترین میراث ماندگارش محسوب می‌شود، هنرمندی که هم در سینما خوش درخشید و هم در تلویزیون و توانست آثار ماندگاری را از خود به جای بگذارد.

شاید برای همین بود که زنده‌یاد کشاورز نیز خودش را فردی «عاشق ملتش و گنجینه‌ای از خاطرات دور و نزدیک»، روایت می‌کرد و البته در توصیف قوانین مهم زندگی، می‌گفت: «به دنبال عرفان بروید. البته عرفان را با صوفی‌گری اشتباه نگیرید. عرفان به شما می‌آموزد که چطور به خوشبختی برسید و عشق را پیدا کنید. همیشه فکرهای خوب در ذهنتان پرورش دهید و سعی کنید هر شب قبل از خواب خودتان را محاکمه کنید.»

او که در دهه ۳۰ و با بازی در تله‌تئاترهای مختلف پا به قاب جادویی تلویزیون گذاشت، چندی بعد توانست پس از تجربه حضور در سریال‌هایی همچون «خانه قمر خانم»، ایفاگر یکی از نقش‌های اصلی سریال «دایی جان ناپلئون» به کارگردانی ناصر تقوایی، شود. 

 

در ادامه می‌توانید تماشاگر صحنه‌های به یادماندنی از سریال‌های تلویزیونی با بازی محمد علی کشاورز باشید:

  افسانه «سلطان و شبان» از دیگر سریال‌های خاطره‌انگیزی است که زنده‌یاد کشاورز در آن ایفای نقش کرده بود. فیلمنامه این سریال را که از جمله مجموعه‌های ماندگار دهه ۶۰  تلویزیون در ژانر کمدی محسوب می‌شود، مهدی هاشمی و داریوش فرهنگ نوشته‌اند. زنده‌یاد کشاورز در این مجموعه نقش خوابگزار اعظم را برعهده داشت.

ایده اولیه این سریال را مهدی هاشمی از داستانی از کتاب «تاریخ عالم آرای عباسی» اقتباس کرد و موضوع آن را با داریوش فرهنگ در میان گذاشت. داریوش فرهنگ که روزگاری را در صحنه تئاتر گذرانده بود به شدت از آن استقبال کرد. وضعیت بد اقتصادی و فضای نابسامان تئاتری آن زمان نیز بهانه‌ای شد برای آزمودن تجربه‌ای نو و بدیع که البته این بار در رسانه ای به نام تلویزیون رقم می خورد. نکته قابل ذکر این بود که برنامه‌های تولیدی آن زمان تلویزیون چنگی به دل نمی زد و پیشنهاد تولید چنین سریالی برای مدیران سیما نیز وسوسه کننده بود. داریوش فرهنگ به سرعت دست به کار شد و پس از نگارش فیلمنامه داستان به همراه مهدی هاشمی بازیگران خود را انتخاب کرد. (روزنامه نصف جهان/بهمن ۹۷)

 

ادامه مطلب...
«افسانه سلطان و شبان»

 

پس از تجربه حضور در سریال «سربداران» در اوایل دهه ۶۰، کشاورز نقش ماندگار «شعبان بی‌مخ» را در سریال «هزاردستان» به کارگردانی علی حاتمی برعهده گرفت. او درباره‌ی علت قبول کردن چنین نقشی، جالب بودن نقش را دلیل اشتیاقش دانست؛ «به نظر می‌آمد از این نظر که او تنها زور داشت و عقلی در سر او نبود. برای همین بسیار وسوسه‌انگیز بود.»

او درباره سختی‌های نقش «شعبان بی‌مخ» گفته بود: «چیزی نزدیک به یک ماه فقط در مورد این شخصیت مطالعه کردم، مسافرت رفتم، به برخی محله‌های جنوب شهر می‌رفتم و با آدم‌های آنجا صحبت می‌کردم ، به نحوه بیانشان دقت می‌کردم و حرکاتشان را به ذهنم می‌سپردم. همه اینها بعدها در حین کار بسیار کمکم کردند و توانستم در قالب این نقش فرو بروم.»(روزنامه جام جم ۸۹)

 

ادامه مطلب...
سربداران

 

کشاورز راز ماندگار شدن سریال «هزار دستان» را «عشق و صداقت» توصیف می‌کرد و می‌گفت: «همه افراد اعم از کارگردان تا افراد پشت صحنه همگی با جان و دل سر این کار حاضر می‌شدند و کسی از کارش نمی‌زد؛ البته فیلم را فقط بازیگران نمی‌سازند، بلکه افراد پشت صحنه هم دخیل هستند. از سیم‌کشی گرفته تا خیاط و آبدارچی و به نظرم این صداقت پیدا نمی‌شود مگر این‌که افرادی که پشت صحنه هستند همه برگزیده باشند. الان تعدادی از بازیگران برای هم می‌زنند تا نقش یکدیگر را بگیرند در صورتی که معنای هنر این نیست.»

ادامه مطلب...
هزاردستان

 

اما «اسدالله خان»، از دیگری نقش‌های ماندگار زنده‌یاد کشاورز در سریال «پدرسالار» به کارگردانی مرحوم اکبر خواجویی محسوب می‌شود. شخصیتی که با وجود تمام سختی‌ها و بداخلاقی‌هایش دوست‌داشتنی بود و توانست تصویر ماندگاری را در ذهن مخاطبان ایجاد کند. 

کشاورز در یکی از گفت‌وگوهای خود با ایسنا، با مرور خاطرات ایفای نقش در سریال «پدرسالار»، گفته بود: «یادم است قرار  بود در یک صحنه من توی گوش محمود پاک‌نیت بزنم، من هم خیلی طبیعی این کار را کردم (با خنده) و او خیلی دردش آمد و باورش نمی‌شد من در کارم آنقدر جدی باشم. آن روزها هر روز صبح زود همه سر صحنه می‌آمدیم، اما مرحومه نادره خیرآبادی نیم‌ساعت دیرتر از بقیه می‌آمد. یک روز یواشکی از او پرسیدم چرا دیر می‌آیی؟ گفت هیچی، من سر راه یک کله‌پزی پیدا کردم هر روز می‌روم آنجا صبحانه می‌خورم، بعد می‌آیم؛ امروز هم یک چشم با خودم آوردم که هرکس صبحانه نخورده بدهم بخورد! یادم است صحنه‌ای داشتیم که در آن قرار بود همه بچه‌های من و نادره بعد از مدت‌ها قهر و کدورت در منزل ما برای نهار جمع شوند، اما بعد از ساعت‌ها انتظار هیچکدام نیامدند، من هم عصبانی ‌شدم و همه بشقاب‌ها را ‌شکستم و با پا روی خرده‌های شکسته شده آنها با عصبانیت راه رفتم؛ در این سکانس حتی یک بشقاب سالم هم باقی نگذاشتم. بعد از پایان این صحنه به من گفتند بشقاب‌هایی که آنقدر طبیعی شکستی، همه مال آرشیو سازمان بود.»

 

ادامه مطلب...
پدرسالار

 

بازی‌های زنده‌یاد محمدعلی کشاورز در تلویزیون به همین چند مورد ختم نمی‌شود و حضور در این عرصه تا سال‌های پایانی دهه ۸۰ نیز ادامه داشت. حضور به عنوان مهمان در سریال «پاتوق» و ایفای نقش در تله‌تئاتر «آدم خوابش می‌گیره»، از آخرین فعالیت‌های این هنرمند فقید در عرصه تلویزیون محسوب می‌شود.

ادامه مطلب...
۹۰ساله بود که رفت

محمد علی کشاورز همین فروردین ماه امسال ۹۰ ساله شد؛ او در آخرین پیامی که نوروز و در سالروز تولدش در اختیار ایسنا گذاشت، نوشت: 

 «سپاس بی‌پایان ایزد منان را که تاکنون فرصت زیست در نود رستاخیز زیبای طبیعت را سهم من از این روزگار کرده است. نود سال شکست و پیروزی، غم و شادی، سختی و آرامش.
و اما این روزها، روزهای سختی است. روزهای سخت برای مردمی که سالیان درازی است شادی آنها شادی من و غمشان غم من است؛ مردمی که نفسم به نفسشان بند است.

آنچه در این روزهای سخت امید و لبخند را زنده نگه می‌دارد، صحنه‌های ماندگاری است از انسانیت، محبت و همدلی. صحنه‌هایی که در گوشه گوشه‌ی این کشور رقم می‌خورد و روح انسان را به پرواز در می‌آورد. این همدلی، این همراهی، این محبت ما را از این گذرگاه سخت نیز عبور خواهد داد. فردا روزهای بهتری است. عزیزانم یادمان بماند که این بلای همه‌گیر چه به ما می‌آموزد؟ این شرایط سخت تلنگری است برای تمام انسان‌ها. تمام انسان‌های فراموشکار!

برای ما که عزیزترین و زیباترین لحظه های زندگی را در کنار خود داریم و قدر نمی دانیم.

روزهای زیبا می‌آید. ای کاش یادمان بماند از این پس با طبیعت مهربان‌تر باشیم، باهم مهربان‌تر باشیم.

قدر تک تک ثانیه‌های حضور عزیزان و دوستانمان را بدانیم. زندگی را پاس بداریم. در این واپسین دهه زندگیم برای همه هم‌وطنانم صبر، سلامتی و آرامش آرزو می‌کنم.»

ادامه مطلب...

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - ۱۱ روز از گشایش پرونده ETF توسط دولت گذشته است و مردم همچنان تا یک هفته دیگر فرصت پذیره نویسی دارند. از آنجایی که یکی از اهداف دولت از فروش سهم خود، خصوصی سازی بوده است، بررسی این نکته که ETF ها چقدر به خصوصی سازی واقی کمک می کنند، از اهمیت زیادی برخوردار است. در این راستا یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که اینکه چنین حجمی از دارایی‌های دولت قرار است سیال شود، به شرطی که دولت از مدیریت آن نیز دست بکشد، نشان دهنده آن است که می‌توان به کاهش حجم دولت و رهسپاری کشور به سمت خصوصی‌سازی واقعی امیدوار بود.

بازخوانی پرونده خصوصی سازی در کشور حاکی از آن است که در سالهای گذشته فرایند خصوصی‌سازی‌هایی به صورت مزایده یا از طریق سازمان بورس انجام می‌شد که در نهایت به خصوصی‌سازی واقعی منجر نشد و به گفته کارشناسان و فعالان اقتصادی سهم شرکت‌های واگذار شده در اختیار سازمان‌های دولتی و شبه‌دولتی قرار گرفت.

به عبارت دیگر شرکت‌ها به سمت خصولتی شدن پیش رفتند. اما به نظر می رسد دولت همچنان خواهان اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی سازی است و در این راستا دست به طراحی شیوه‌ای جدید برای واگذاری اموال زد که در نهایت به واگذاری در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) ختم شده است.

در این راستا، علیرضا قنبرعباسی، یک کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اینکه واگذاری‌های جدید را همچنان نمی‌توان خصوصی‌سازی به شکل کامل نامید، اظهار کرد: اما این اقدام قدمی مثبت و امیدوارکننده از سوی دولت محسوب می‌شود و در صورت انتقال مدیریت شرکت‌ها به بخش خصوصی واقعی، روزنه امیدی برای کاهش حجم دولت و اجرای دقیق اصل ۴۴ قانون اساسی خواهد بود.

وی درمورد مزایای واگذاری اموال دولتی در قالب ETF توضیح داد: از مزایای چنین شکل واگذاری می‌توان به افزایش تعداد کدهای معاملاتی در بورس اشاره کرد که باعث می‌شود عموم مردم به بازار بورس ورود کرده و سرمایه‌گذار شوند؛ در نتیجه حجم بازار بورس بزرگ‌تر خواهد شد و در اقتصاد کلان کشور تأثیر مثبت خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه درمورد شکاف میان خصوصی‌سازی به معنای واقعی کلمه با واگذاری‌هایی که این روزها در قالب ETF در حال انجام است، اظهار کرد: در این واگذاری‌ها مدیریت از دولت به اشخاص و سرمایه‌گذاران جدید انتقال پیدا نمی‌کند و فقط درصدی از سهام شرکت‌ها در میان تعداد زیادی از افراد توزیع می‌شود. ملاحظات دیگری را هم باید در نظر داشت و توجه کرد که آیا حجم بازار بورس کشور با حجم ETF هایی که در حال واگذاری هستند همخوانی دارد یا خیر؟ باید پیش‌بینی کرد که اگر افراد در آینده به صورت خودجوش تصمیم به فروش سهام خود بگیرند، چه اتفاقی برای بازار سرمایه کشور رقم خواهد خورد؟ آیا راهکارهایی برای مدیریت چنین حجمی از سرمایه وجود دارد یا خیر؟ بنابراین شکل واگذاری‌ها یک موضوع و اتفاقات پس از واگذاری‌ها موضوعی دیگر است.

عباسی با تاکید بر اینکه مدیریت پس از واگذاری مهم‌تر از واگذاری است، گفت: دولت باید برای ۱۰ سال آینده این واگذاری‌ها برنامه داشته باشد. پس از واگذاری به صورت ETF باید راهکاری برای جلوگیری از هجوم مردم برای فروش سهام سازماندهی شود. به عنوان مثال مقرراتی وضع شود مبنی بر اینکه افراد فعلا بیش از ۲۰ درصد از سهام خود را نمی‌توانند بفروشند یا اینکه فعلا فقط می‌توانند سود سرمایه خود را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه به صورت کلی واگذاری اموال دولتی در قالب صندوق‌های ETF اقدام مفیدی برای بازار سرمایه کشور محسوب می شود، اظهار کرد: اینکه چنین حجمی از دارایی‌های دولت قرار است سیال شود، به شرطی که دولت از مدیریت آن نیز دست بکشد و واگذاری واقعی صورت پذیرد، نشان دهنده آن است که می‌توان به کاهش حجم دولت و رهسپاری کشور به سمت خصوصی‌سازی واقعی امیدوار بود.

ETF چیست؟

بر اساس این گزارش، وزارت امور اقتصادی و دارایی چندی پیش طی اطلاعیه‌ای فراخوان واگذاری (شماره ۱) پذیره ‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌ گذاری قابل معامله (ETF) "واسطه‌گری مالی یکم" را منتشر کرد. در این اطلاعیه آمده بود که وزارت امور اقتصادی و دارایی از طریق این واگذاری، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، باقیمانده سهام خود در بانک های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه ‌های البرز و اتکایی امین را واگذار خواهد کرد.

به طور کلی قرار است ۲۳ هزار ۸۰۰ میلیارد تومان باقیمانده سهام دولت در سه بانک و دو شرکت بیمه ای مذکور در قالب یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با عنوان«واسطه گری مالی یکم» عرضه شود.

برای پذیره‌نویسی چه باید کرد؟

در این راستا، بانک های ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، رفاه کارگران، ملت، تجارت، صادرات و قرض الحسنه مهر ایران، پارسیان و پاسارگاد به عنوان بانک های منتخب از تاریخ ۱۴ تا ۳۱ اردیبهشت ماه، آماده پذیره نویسی متقاضیان خریداری واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) هستند. در واقع متقاضیان می‌توانند به صورت غیر حضوری و با مراجعه به درگاه‌ بانک‌های مذکور نسبت به پذیره‌نویسی اقدام کنند.

همه از تخفیف برخوردارند؟

ویژگی بارز این واگذاری، بهره ‌مندی کلیه ایرانیان از تخفیف ۲۰ درصدی است. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی) ۲۰ میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شده است. پذیره‌ نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان‌پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.

پذیره ‌نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) از طریق کارگزاری‌های بورس و سامانه‌های آنلاین معاملاتی و درگاه ‌های غیرحضوری و حضوری بانک‌ های منتخب و برای اشخاص فاقد کد بورسی، از طریق درگاه ‌های غیرحضوری و حضوری بانک ‌های منتخب انجام می شود. شروع پذیره‌ نویسی از ۱۴ اردیبهشت و پایان پذیره ‌نویسی ۳۱ اردیبهشت  خواهد بود.

منبع: ایسنا

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - معاون بهداشت وزارت بهداشت با ابراز نگرانی از عادی شدن کرونا برای مردم، در عین حال به تعریف وضعیت سفید، قرمز و زرد کرونا در استان‌ها پرداخت و گفت: طی دو هفته گذشته ۱۱۶ شهرستان بودند که کمتر از یک بیمار در روز داشتند، برخی مناطق هم میزان بیمارشان صفر بوده، برخی مناطق هم دو دهم یا سه دهم بیمار در روز داشته‌اند؛ البته باید توجه کرد که این شهرستان‌ها ممکن است وضعیت‌شان تغییر کند.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا رییسی در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، درباره وضعیت بیماری کرونا در کشور، گفت: دغدغه من خیلی درباره بیماری و عوارض آن نیست، بلکه بزرگترین نگرانی و دغدغه من عادی شدن این بیماری است. اگر مردم به سمت عادی سازی روند و فکر کنند که ویروس ضعیف شده و فعالیتش تمام شده و می‌توانیم دیگر مسائل بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نکنیم، بزرگترین معضل را برای کنترل و مدیریت بیماری ایجاد می‌کند.

خطر کرونا همچنان وجود دارد

فاصله‌گذاری اجتماعی را جدی بگیرید

وی افزود: ضمن تشکر از مردم، خواهش می‌کنم که اگر احساس می‌کنند که ما داریم بر بیماری غلبه می‌کنیم و یا خودمان را با سایر کشورها به ویژه کشورهای اروپایی که میزان مرگ و میرشان بالاست، مقایسه می‌کنیم، نباید فراموش کنیم که خطر بیماری کووید-۱۹ هنوز وجود دارد. فراموش کردن بیماری  خطرناک‌ترین اتفاقی است که می‌تواند رخ دهد. همچنان فاصله‌گذاری اجتماعی را جدی گرفته و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم. در عین حال مردم می‌توانند به عنوان ناظر عمل کنند و اگر شاهد بودند که  در جایی پروتکلی رعایت نمی‌شود، تذکر دهند که با توجه به اینکه در ماه رمضان هم هستیم، مصداق امر به معروف و نهی از منکر است. زیرا آنچه با سلامت و جان بیماران در ارتباط است را باید جدی بگیریم.

بسیج ملی مقابله با کرونا؛ افتخاری درتاریخ حوزه سلامت

وی ادامه داد: بسیج ملی مقابله با کرونا یک برگ زرین و افتخاری در تاریج حوزه سلامت جمهوری اسلامی ایران است که با همکاری و همت مردم رقم خورد. به طوری که دبیر کل سازمان بهداشت جهانی که می‌خواست از ایران اسم ببرد، از بسیج ملی نام برد که در مرحله اول در قالب این بسیج بیش از ۷۱ میلیون نفر غربالگری شدند و به عبارتی به ۷۱ میلیون نفر مشورت پزشکی دادیم و افرادی که نیاز به ارجاع داشتند، این کار برایشان انجام شد. این باعث شد که بار مراجعه به بیمارستان‌ها بسیار کاهش یابد و در عین حال حتی کسانی که در مراحل اولیه و خفیف بودند، شناسایی شده و تحت درمان قرار گرفتند که بار مراجعه افراد بدحال به بیمارستان‌ها کاهش یافت.

فعال‌سازی آزمایشگاه های سرپایی در مراکز بهداشت و درمان

وی اظهار کرد: استراتژی اصلی الگوی کشوری در مقابله با این بیماری که در نوع خودش از مترقی‌ترین راه‌هاست، بحث فعال‌سازی آزمایشگاه‌های سرپایی ما در مراکز بهداشت و درمان است. به طوری که افرادی که نیاز داشته باشند، آزمایش برایشان انجام می‌شود. افرادی که تست‌شان مثبت شود، مورد مراقبت قرار گرفته و خانواده‌شان هم مورد مراقبت قرار می‌گیرند و در صورت نیاز از آنها تست گرفته می‌شود و افراد باید ایزوله باشند تا بتوانیم زنجیره انتقال بیماری را قطع کنیم.

رییسی گفت: تا امروز بیش از ۳۵ هزار آزمایش سرپایی انجام دادیم که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی بوده است. یک فرمول ساده برای مقابله با این بیماری وجود دارد که این است که باید افراد مثبت حتی با علائم خفیف را پیدا کرده و مورد مراقبت قرار دهیم و افرادی که در ارتباط با این افراد بوده‌اند هم باید مورد مراقبت قرار گیرند که این کار به خوبی در حال انجام است. دانشگاه‌هایی که در این زمینه اقدام کردند طی یک هفته تا ۱۰ روز اخیر تاثیر بسیار مثبتی بر ورودی بیمارستان‌ها گذاشته است.

رییسی گفت: تاکنون حدود ۳۶۹ مرکز نمونه‌برداری در کشور ایجاد کردیم که به ۴۲۰ مرکز می‌رسد. پیش‌بینی کردیم که در این فاز  ۱.۵ میلیون تست انجام شود که باید در سراسر کشور انجام شود.

وی تاکید کرد: اگر این بیماری عادی شود، دوباره می‌تواند بازگردد. همانطور که تاکنون همدلانه در کنار ما بودید، امیدواریم همدلی‌ها ادامه داشته باشد و بتوانیم به طور کامل این بیماری را کنترل کنیم.

رییسی در پاسخ به سوالی درباره تعداد مناطق سفید کرونا در کشور، گفت: برای تصمیم‌گیری در حوزه این بیماری نمی‌توانیم برای همه استان‌ها و کل کشور یک نسخه واحد بپیچیم. زیرا وقتی روند بیماری و آمار تجمیعی بیماری را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم که در دو استان یا شهری که از نظر جمعیتی یکسان هستند، آمار بالا یا پایین است. به عنوان مثال ممکن است یک استان ۳۰۰ بیمار داشته باشد، اما استان  دیگری ۵۰۰ بیمار داشته باشد. این موضوع به آن معنی نیست که استانی که ۳۰۰ بیمار دارد، وضعیتش بهتر است. بلکه ممکن است استانی که ۵۰۰ بیمار دارد، برخی از شهرستان‌هایش هیچ بیماری نداشته باشند. از طرفی ممکن است استانی که ۳۰۰ بیمار داشته، هر یک از شهرستان‌هایش ۵۰ بیمار داشته باشند. بنابراین شهرستان به شهرستان وضعیت متفاوت است.

وضعیت کرونا در هر استان و شهرستان با گذشت زمان تغییر می‌کند

وی افزود: اگر شهرستانی باشد که طی دو هفته گذشته، کمتر از یک بیمار بستری در روز داشته است و این یکی از شهرستان‌هایی است که آلودگی زیادی ندارد، این‌ها به معنی این نیست که تضمینی وجود دارد که بیماری در آن شهرستان نیست و برای همیشه سفید باقی می‌ماند. در عین حال باید توجه کرد که هر شهرستان ممکن است با گذشت زمان شرایطش تغییر کند. شهرستانی که در دوهفته گذشته دو یا سه بیمار داشته، ممکن است در هفته بعد ۱۰ بیمار داشته باشد.

۱۱۶ شهرستان در وضعیت سفید کرونا طی دو هفته گذشته

رییسی ادامه داد: نکته دیگر این است که خیلی بر روی رنگ سفید و قرمز تاکید نکنید. زیرا برخی می‌گویند تعریف وضعیت سفید یا قرمز یا زرد چگونه است. این‌ها یک سطح است. سطح پایین، متوسط و بالا. بر اساس آخرین آمار طی دو هفته گذشته ۱۱۶ شهرستان بودند که این شرایط را داشتند و کمتر از یک بیمار در روز داشتند. بر این اساس برخی مناطق میزان بیمارشان صفر بوده، برخی مناطق هم دو دهم یا سه دهم بیمار در روز داشته‌اند. باید توجه کرد که این شهرستان‌ها ممکن است وضعیتشان تغییر کند.

وی درباره وضعیت بازگشایی‌ها نیز گفت: در حال حاضر برای بازگشایی اماکن و واحدهای صنفی، مشاغلی که ریسک پایین داشتند باز شده‌اند؛ البته با رعایت پروتکل‌ها که باید فاصله‌گذاری باشد و پروتکل‌ها رعایت شود. تنها مورد در ماه رمضان این است که به عنوان مثال ممکن است در یک شهر تعدادی بخواهند برای نماز خواندن مراجعه کنند. ما اعلام کردیم که با پروتکل‌هایی که اعلام کردیم و با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی بروند و ترجیحا در خانه وضو بگیرند، از ماسک استفاده کرده و با خودشان مهر، جانماز و... ببرند و در آن مساجد هم فعلا بحث سخنرانی و محافل قرآن خوانی و دعاخوانی نباید انجام دهند. این تصمیم‌گیری فعلا فقط در حوزه مساجد انجام شده است. این رنگ سفید،   زرد و قرمز نوعی تقسیم‌بندی میزان بروز و شیوع بیماری در سطح شهرستان‌ها و استان‌هاست تا بتوانیم به صورت محلی و استانی و شهرستانی تصمیم‌ بگیریم.

رییسی تاکید کرد: آرزوی همه ماست که اماکن مذهبی بازگشایی شوند و زیارت کنیم، اما فعلا  شرایط برای این اماکن اصلا وجود ندارد و تا پایان ماه مبارک رمضان این شرایط وجود ندارد. اگر زمانی وضعیت‌مان به مرحله ای رسیدیم که این اماکن در مناطق سفید باشند، تصمیم‌گیری می‌کنیم. البته با روند فعلی بعید می‌دانم که به زودی این اتفاق بیفتد، اما امیدوارم همه ما به این آرزویمان برسیم.

کرونا در استان‌های جنوبی کمتر است؟

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره برخی اظهارات مبنی بر وجود بیشترین مناطق سفید در مناطق جنوبی و گرمسیر کشور، گفت: با توجه به شناختی که از اجداد این ویروس یعنی کروناویروس‌ها دیگری مانند سارس و مرس و... داریم، این تصور وجود داشت که این ویروس هم به گرما حساس است، اما  متاسفانه این ویروس خیلی شواهدی مبنی بر اینکه با هوای گرم از بین برود، هنوز وجود ندارد.   شاهدش هم این است که در حال حاضر قسمت‌هایی از شهرهای خوزستان، بوشهر و هرمزگان افزایش بیماری می‌بینیم. در عین حال ۱۱۶ شهرستانی هم که اعلام شده فقط مربوط به مناطق جنوب نیست، بلکه مربوط به ۲۴ استان است و در ۲۴ استان کشور مناطق سفید یا کمتر آلوده وجود دارد.

توصیه اکید به استفاده از ماسک و دستکش در مترو و اتوبوس

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره اجباری شدن استفاده از ماسک و دستکش در حمل ونقل عمومی، گفت: اگر توانایی اجرای پروتکلی که وزارت بهداشت در ارتباط با فاصله‌گذاری اجتماعی ارائه داد، وجود داشت، خیالمان راحت بود، اما الان می‌بینم که این پروتکل‌ها رعایت نمی‌شود و مترو و اتوبوس‌ها شلوغ هستند. بنابراین استفاده از ماسک و حتی دستکش به شدت توصیه می‌شود. برنامه هم این شد که خود شهرداری با وزارت صمت و وزارت بهداشت در صورت امکان بتوانند در محل سوار شدن اتوبوس و مترو ماسک در اختیار مردم قرار دهند. البته این‌ها رایگان نخواهد بود و مبلغی می‌گیرند. اما قرار شد ماسک‌های ارزان‌ قیمت در اختیار قرار دهند. در عین حال در خانه هم می‌توان ماسک درست کرد و نیاز نیست که حتما ماسک سه لایه یا N۹۵ استفاده کنند.

ورود به پارک‌ها فقط برای قدم‌زدن

رییسی در پاسخ به سوالی درباره بازگشایی پارک‌ها، گفت: باید توجه کرد که بحث سلامت را فقط نداشتن بیماری نمی‌دانیم، بلکه تعریف سلامت از نظر سازمان بهداشت جهانی سلامت جسم، ‌ روح و روان و حتی سلامت معنوی را شامل می‌شود. تصمیماتی که اتخاذ می‌شود، بر این اساس است. در پارک‌ها اعم از پارک‌های محله‌ای و... نشستن و سفره پهن کردن و غذا خوردن حتی بعد از افطار هم ممنوع است. در عین حال سیستم‌های آب‌خوری و... قرار شد تعطیل باشند و اگر قرار شد که در پارک‌ها آب وجود داشته باشد، می‌تواند به صورت مرکز فروش باشد و جایی برای نشستن نباید داشته باشد. صرفا برای قدم زدن و ... می‌توانند از پارک‌ها استفاده کنند.

خدمات سلامت روان در داخلی ۸ سامانه ۴۰۳۰

وی افزود: از طرفی نمی‌توانیم بین سلامت جسمی و روحی و روانی تفکیک قائل شویم. در حال حاضر ما در بحث سلامت روان هم اقداماتی را انجام داده‌ایم. در سامانه ۴۰۳۰ داخلی هشت کارشناسان ما در حوزه سلامت روان به خوبی خدمات ارائه می‌دهند و تاکنون ۴۵۰ هزار تماس و مشورت در حوزه سلامت روان ارائه شده است. بنابراین بازگشایی پارک‌ها به معنای عادی‌سازی نیست، اما در عین حال مردم هم خوب رعایت می‌کنند و تجمع زیادی وجود ندارد. هرچند که در زمانی هم که پارک‌ها بسته بود، یکسری افراد باز هم وارد می‌شدند.

شطرنج‌بازی با کرونا

رییسی در پاسخ به سوال دیگری درباره وضعیت مقابله با کرونا در کشور و اظهاراتی که با عنوان شطرنج‌بازی با کرونا مطرح شده بود، گفت: واقعیت این است که ما با رقیبی طرف شده‌ایم که هر حرکتی که انجام می‌دهد، ما هم باید متناسب با آن پیش رویم. بحث هوشمندسازی به همین معناست که اگر دیدید در جایی ویروس میزان ابتلا را بالا می‌برد، باید آنجا را تعطیل کنید. اگر جایی دیدید که میزان ابتلا کم است، ‌ بر اساس پروتکل‌ها اجازه برخی فعالیت‌ها را بدهیم. اگر دیدیم ویروس به ظاهر به دارویی جواب می‌دهد، ‌ آن دارو را استفاده می‌کنیم. نه فقط ما بلکه دنیا این اقدامات را انجام می‌دهد. در دنیا هزاران کارآزمایی بالینی در حوزه درمان این بیماری در حال انجام است.

رفتار متفاوت کرونا در اروپا

وی تاکید کرد: بنابراین از آنجایی که رفتار ویروس ناشناخته است، باید به همین صورت عمل شود و گام به گام با رفتار ویروس پیش رویم. به عنوان مثال یک زمانی تعداد زیادی تخت برای بیماران کرونایی در کشور خالی کردیم و با توجه به شرایطی که در چین دیدیم، حدود ۲۰ هزار تخت نقاهتگاه ایجاد کردیم، اما به میزان کمی از آن استفاده کردیم. زیرا پیش‌بینی‌های ما مبنی بر ایجاد شرایطی مانند چین در کشور محقق نشد و اکنون اعلام کردیم که تعداد نقاهتگاه‌ها کاهش یابد. در عین حال اگر ایتالیا می‌خواست بر اساس الگوی کشور ما پیش رود، نمی‌توانست. دیدیم که در اروپا چه اتفاقی افتاد. رفتاری که ویروس در ایتالیا، اسپانیا و فرانسه و حتی هلند نشان داد، بسیار متفاوت بود.

رییسی تاکید کرد: بنابراین اقدام درست این است که بر اساس رصدی که انجام می‌شود، پیامدهای ویروس را رصد کرده و بر اساس آن تصمیم‌گیری کنیم. ما باید هوشمند عمل کنیم و رفتار ویروس را مدنظر قرار دهیم. باید توجه کرد که نمی‌توان یک نسخه واحد برای کل کشور پیچید و هر استان با استان دیگر متفاوت است و باید بر اساس وضعیت هر استان و شهرستان تصمیم بگیریم. این یعنی حرکتی مانند بازی شطرنج.

حدود ۶۰ شهرستان در وضعیت قرمز کرونا

وی در پاسخ به سوالی درباره مناطق قرمز کرونا، گفت: حدود ۶۰ شهرستان در وضعیت قرمز هستند که در خود این شهرستان‌ها هم شرایط یکسان نیست و طیف بسیار وسیعی وجود دارد. به عنوان مثال شاخص‌ها در این استان‌ها از  ۵ بیمار به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر است تا ۳۵ بیمار به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر. از آنجایی که این شهرستان‌ها جزو مراکز استان‌ها بوده و از شهرهای بزرگ محسوب می‌شوند، جمعیت زیادی را به خودشان اختصاص می‌دهند. در عین حال ۱۱۶ شهرستانی که جزو مناطق سفید هستند، جمعیتی حدود ۱۴ تا ۱۵ میلیون را شامل می‌شوند. بر همین اساس در اکثر مناطق کشور همچنان درگیر ویروس هستیم و باید همچنان به صورت جدی مبارزه کنیم و اصلا وضعیت عادی و خوب نیست. ما بر اساس رصد روزانه تصمیم‌گیری می‌کنیم. در عین حال هر سه روز یکبار جدول مناطق سفید را به روز می‌کنیم. اگر مناطق سفید را کنار بگذاریم، بقیه مناطق قرمز و زرد محسوب می‌شوند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: مناطق قرمز در جاهای مختلف است، اما نزدیک به ۶۰ شهرستان ما جزء‌ مناطقی هستند که بیشترین میزان بروز بیماری را دارند. این مناطق عمدتا شامل مراکز استان‌ها هستند. مناطقی در لرستان، خوزستان، تهران، اصفهان و شیراز چند شهرستان وجود دارد که وضعیت قرمز دارند. در اکثر استان‌های ما حداقل یک شهرستان علاوه بر مرکز استان به عنوان منطقه قرمز وجود دارد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره استفاده از ماسک در مترو و اتوبوس و رایگان کردن این ماسک‌ها، گفت: در بسیاری از موارد نیازی به خرید ماسک نیست و در خانه هم قابل تهیه است. طی چند روز آینده هم درباره عرضه ماسک در ورودی وسایل حمل و نقل عمومی به مردم تصمیم‌گیری می‌شود. قرار شد به این ماسک‌ها سوبسید دهند و به صورت ارزان حتی ارزان‌تر از قیمت واقعی ماسک در اختیار افراد قرار دهند. توصیه می‌کنم کسانی که برنامه مشخصی در استفاده از حمل و نقل عمومی دارند، در خانه ماسک تهیه کنند.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره امکان ابتلا به کرونا از طریق کولر گازی، گفت: تاکنون چندین بار مقالاتی مطرح شد که آیا ویروس از طریق هوا هم منتقل می‌شود یا خیر. با توجه به آخرین بررسی‌ها انتقال ویروس از طریق ترشحات اتفاق می‌افتد. از آنجایی که ویروس کرونا، ویروسی سنگین است، در قطراتی مانند سرفه و عطسه می‌تواند منتشر شود و به همین دلیل استفاده از ماسک می‌تواند کمک کننده باشد. اینطور نیست که ویروس بتواند از طریق کولرگازی منتشر شود. اتفاقا وجود تهویه می‌تواند شانس انتقال را کاهش دهد. ضمن اینکه همه کولرهای گازی فیلتر دارند و حتی برخی از کولرهای گازی، فیلترهای آنتی‌باکتریال دارند. در عین حال آنقدر زیاد نیست که این انتقال بتواند به این صورت اتفاق افتد. بیشترین انتقال از طریق هوا مربوط به کادر درمان است. در فضای باز امکان انتقال هوایی وجود ندارد و تهویه می‌تواند غلظت ویروس را کاهش داده و شانس انتقال را پایین آورد.

غربالگری ۷۱ میلیون نفر در طرح بسیج ملی مقابله با کرونا

رییسی درباره نحوه انجام آزمایش‌های سرپایی، گفت: در طرح غربالگری بسیج ملی مقابله با کرونا، از ۷۱ میلیون نفری که غربالگری کردیم، به یک میلیون نفر دارای علائم رسیدیم که از سوی پزشک ویزیت شدند. به طوری که در مراکز سرپایی‌مان  ۷۰۰ هزار ویزیت انجام دادیم و از این تعداد حدود ۱۱۰ هزار نفر در مرحله اول واجد شرایط تست بودند. بنابراین راه انجام تست‌مان از این مسیر است. یعنی فرد از مسیر غربالگری وارد می‌شود، پزشک معاینه می‌کند و در صورت نیاز به تست در سیستم ثبت می‌کند. سپس فرد در مراکز نمونه‌برداری حضور پیدا کرده و نمونه‌برداری می‌شود. در مرحله بعد اگر این افراد مثبت شدند، اعضای خانواده آنها هم تست می‌شوند و حتما باید به مدت ۱۴ روز قرنطینه باشند. افرادی هم که با این افراد مثبت ارتباط داشتند حتی اگر بدون علامت باشند، تست می‌گیریم.

وی افزود: در ۶۳ دانشگاه و دانشکده‌ پزشکی این اقدام را استارت زدیم و ۳۶۹ مرکز نمونه‌گیری ایجاد شده که به ۴۲۰ مورد خواهد رسید. پیش‌بینی می‌کنیم که به احتمال زیاد بتوانیم روزانه ۱۰ هزار تست انجام دهیم. فکر می‌کنیم نهایتا بین ۲۰ روز تا یک ماه می‌توانیم ۱.۵ میلیون تست را انجام دهیم.

آغاز مرحله دوم غربالگری

رییسی در پاسخ به سوالی درباره جمعیتی که مورد غربالگری قرار نگرفته‌اند، گفت: این ۷۱ میلیون افرادی هستند که در سامانه سیب ثبت شده بود. همچنین حدود ۶ میلیون نفر هم در سامانه ناب و سینا در استان گلستان و خراسان رضوی ثبت شدند و در حقیقت آمار واقعی ما حدود ۷۷ میلیون نفر است. در عین حال ما اکنون مرحله دوم غربالگری را آغاز کرده‌یم. در مرحله اول غربالگری ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از افرادی را که دچار بیماری‌های زمینه‌ای اعم از قلبی، ریوی و... بودند یکبار غربالگری کردیم. همچنین حدود ۵.۸ میلیون نفر افراد بالای ۶۵ سال را غربالگری کردیم. به علاوه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر مادر باردار. مجددا در مرحله دوم، غربالگری این افراد پرریسک دارد آغاز می‌شود و طبق آخرین آمار غربالگری حدود ۱۲ میلیون نفر از افراد پر ریسک آغاز شده است.

تظاهرات پوستی کرونا

معاون بهداشت وزیر بهداشت درباره تظاهرات پوستی بیماری کرونا، گفت: موارد مختلفی از تغییر رنگ پوست تا اگزما و پوسته پوسته شدن، عفونت‌های پوستی و تغییر رنگ نقطه نقطه‌ای پوست برای کرونا گزارش شده‌اند. طبق آخرین بررسی‌ها این اتفاق به دلیل درگیری مویرگ‌ها و لخته شدن خون در مویرگ‌هاست که می‌تواند منجر به تغییر رنگ شود. مواردی هم بوده که تغییر رنگ پوستی زیادی انجام شده که در دست بررسی است. بنابراین تغییرات پوستی هم جزو علائم کووید-۱۹ است، اما میزان آن بسیار کم است.

در پاییز منتظر موج بعدی کرونا باشیم

گروه‌های پرخطر شهریورماه واکسن آنفلوآنزا بزنند

رییسی درباره زمان از بین رفتن کرونا، گفت: این بیماری به طور کلی از بین نخواهد رفت، بلکه با ما خواهد ماند، اما با حالت کنترل شده. متاسفانه در پاییز باید منتظر موج بعدی کرونا باشیم و باید این آمادگی را هم داشته باشیم. یادمان باشد که در پاییز بیماری فصلی آنفلوآنزا را هم داریم که علائم این بیماری‌ها هم شبیه به یکدیگر است. بر همین اساس از همین الان پیش‌بینی کردیم که گروه‌های آسیب پذیر باید قبل از پاییز و در شهریور ماه واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. نکته دیگر این است که ما به شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی هم درخواست دادیم که بر روی تست‌هایی کار کنند که به صورت همزمان هم بتواند آنفلوآنزا را بسنجد و هم کرونا را. این بسیار می‌تواند به ما کمک کند.

از کرونا درس بگیریم

وی تاکید کرد: در عین حال باید از کرونا درس بگیریم. کرونا درس‌آموخته‌های زیادی دارد. به عنوان مثال واقعا باید در کشور بانکداری الکترونیک را بیش از این تقویت کرده و آموزش‌های مجازی را در دانشگاه‌ها و مدارس قوی‌تر کنیم. همچنین خریدهای مجازی را هم باید بیشتر کنیم و این‌ها را توسعه دهیم و دولت تسهیلاتی قائل شود. زیرا اگر دست‌مان در این حوزه‌ها باز باشد، بسیاری از افراد می‌توانند در خانه بمانند. مردم کشور ما خیلی خوب همکاری کردند و سیزده به در دیدیم که کسی بیرون نیامد. مردم مراقب سلامتی‌شان هستند و همکاری می‌کنند، اما گاهی ناچارند از منزل خارج شوند. وقتی قرار است برای دریافت وام، سیم‌کارت بخرند، مردم بیرون می‌آیند، اما اگر تمهیداتی بیندیشیم و سیم‌کارت را با پست در منزل تحویل دهیم، بسیار موثر است. این فرصتی است که از اکنون باید به فکر پاییز باشیم. اگر در حال حاضر مشکلاتی در حوزه تولید ماسک داریم باید از هم‌اکنون به فکر تولید ماسک برای پاییز باشیم. مجموعه‌ای از این اقدامات باید انجام شود تا بتوانیم پاییز ایمن‌تری را بگذارنیم.

رییسی تاکید کرد: طی دو هفته گذشته در ۱۲۷ شهرستان فوتی نداشتیم و در ۱۱۶ شهرستان نیز کمتر از یک بستری داشته‌ایم. ممکن است یک شهرستان ۱۰۰ بستری داشته است، اما فوتی نداشته است. اتفاقا بسیاری از شهرستان‌هایی که وضعیت سفید دارند، با شهرستان‌هایی که فوتی نداشتند، همپوشانی داشته‌اند. بنابراین شاخص بستری بیمارستانی بسیار مهم است.

تالارها، رستوران‌ها و باشگاه‌های ورزشی هنوز اجازه بازگشایی ندارند

رییسی درباره بازگشایی غیر قانونی اماکنی مثل ورزشگاه ها، تالارها و رستوران‌ها، گفت: وزارت بهداشت حداکثر سعی خود را کرده که مسائل مختلف جامعه را در نظر بگیرد، اما اولویت اول ما سلامتی است. اگر قرار اشد که بازگشایی‌ها به صرف توجه به مسائل اقتصادی، اجتماعی و مذهبی انجام شود و سلامت مردم را زیر سوال برد، قطعا واکنش نشان می‌دهیم و از آن جلوگیری خواهیم کرد. اماکنی که جزء واحدهای صنفی پر ریسک هستند مانند تالارها، رستوران‌ها، باشگاه‌های ورزشی و... اکنون اجازه بازگشایی ندارند. اگر جایی باز باشد، غیر قانونی است و تاکنون هم بیش از ۳۰۰ واحد پلمبپ شده‌اند. بیش از ۸۰۰ واحد تذکر گرفتند. مردم هم می‌توانند در صورت مشاهده تخلف در این زمینه  با ۱۹۰ تماس بگیرند و گزارش دهند. وزارت بهداشت پروتکل‌ها را تدوین کرده است، اما نظارت صرفا به عهده وزارت بهداشت نیست، بلکه  تعزیرات و قوه قضاییه و نیروی انتظامی و اصناف جزء همکاران ما در حوزه نظارت هستند.

تست سرولوژی برای تشخیص کرونا نیست


رییسی درباره انجام تست‌های سرولوژی یا آنتی بادی نیز گفت: تست آنتی‌بادی به هیچ وجه به‌عنوان تست تشخیصی بیماری کرونا نیست. امروز پیام تبلیغی از یکی از آزمایشگاه‌ها دیدم که نوشته بود «انجام تست کرونا در کمترین زمان با یک قطره خون» که منظورش تست آنتی‌بادی است، اما ما اصلا این تست را به‌عنوان یک تست تشخیصی قبول نداریم. این تست فقط مواجهه با ویروس را نشان می‌دهد و بعد از گذشت ۱۴ روز از علائم بیماری، می‌تواند قسمتی از آنتی‌بادی مثبت باشد که نشان می‌دهد یک مواجهه قبلی با ویروس وجود داشته است.

وی ادامه داد: ما در دستور کار داریم که این تست را در چند جا انجام دهیم و نتایج آن را بررسی کنیم. به عنوان مثال می‌خواهیم بررسی کنیم که برای افرادی که بیشترین برخورد را با بیماران کرونایی داشتند، آیا تست آنتی‌بادی در بدن‌شان تولید شده که بتواند از ابتلای بعدی فرد جلوگیری کند یا خیر. بر این اساس اگر افرادی مبتلا شده و تست PCR او  مثبت  شده باشد، بعد هم تست آنتی‌بادی را برایش انجام دهیم و ببینیم که آنتی بادی او مثبت است، به احتمال زیاد تا مدتی در برابر ویروس ایمن خواهد بود. به گفته سازمان بهداشت جهانی این تست‌ها فقط برای سیر اپیدمیولوژیکی بیماری و تحقیقات است و برای تشخیص کاربردی ندارد.

منعی برای فعالیت کلینیک‌های زیبایی نیست

رییسی درباره بازگشایی و فعالیت کلینیک‌های جراحی زیبایی نیز اظهار کرد: مراکز بخش خصوصی درمانی و کلینیک‌های زیبایی منعی برای فعالیت ندارند و می‌توانند باز باشند، اما واقعیت این است که میزان مراجعه مردم به بخش خصوصی به‌خصوص کلینیک‌های  زیبایی پایین آمده است. این مساله یکبار در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح شد که این مراکز جزء مشاغل آسیب‌دیده قرار گرفته و تسهیلات دریافت کنند و یکبار هم در کمیته اقتصادی ستاد ملی مبارزه با کرونا مورد بحث قرار گرفت که به زودی در مورد آن تصمیم‌گیری خواهند کرد. به‌ویژه اینکه ۶۰ درصد این مراکز میزان مراجعات‌شان بسیار کاهش یافته است و درآمدشان کم شده است و ممکن است برخی از افراد نیروی انسانی این مراکز تعدیل شوند که در حال پیگیری است و فکر می‌کنم تسهیلاتی برایشان در نظر گرفته شود.

رییسی درباره بسیج ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: اگر می‌بینید ورودی بیمارستان‌ها کم شده ناشی از اقدامات بسیج ملی مقابله با کروناست که افراد را در مراحل اولیه و در مراکز سرپایی شناسایی می‌کند. حدود یک میلیون نفر از ۷۱ میلیون نفری که غربالگری شدند و علائم داشتند، بررسی شدند و ۷۰۰ هزار ویزیت در مراکز ما انجام شد و برای ۱۲۳ هزار نفر هم یک اقدام موثر شامل درمان سرپایی، مراقبت یا بستری در بیمارستان انجام شد و حدود ۹۰۰۰ نفر از آنها به بیمارستان ارجاع شدند. بنابراین یک کار سیستماتیک و بسیار موثر در کشور انجام شد و در بسیاری از موارد مدیون اجرای بسیج ملی مقابله با کرونا هستیم.

رییسی درباره شلوغی خیابان‌ها و ترافیک در سطح شهر، گفت: شلوغی که اکنون در خیابان‌ها می بینیم، ‌ دو دسته است. یک علت شلوغی به دلیل وجود بیشتر خودروهای شخصی خیابان‌هاست؛ در حالی که پیش از شیوع کرونا برای پیشگیری از آلودگی هوا تاکید بر استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی داشتیم، اما اکنون توصیه ما بر عکس است؛ چرا که استفاده از وسیله حمل و نقل شخصی می تواند در رعایت فاصله گذاری اجتماعی موثر باشد و منجر به کاهش انتقال کرونا شود، اما ترافیک و آلودگی هوا را به دنبال دارد. البته نباید فقط تهران را در نظر گرفت، بلکه باید تمام کشور را رصد کرد.

وی ادامه داد: درباره اصناف هم طبق گزارشی که اصناف در کمیته امنیتی و اجتماعی ارائه دادند، علی‌رغم بازگشایی اصناف متاسفانه واحدهای صنفی بازگشایی شده رونق زیادی ندارند و مراجعه برای خرید در این اصناف مانند کیف، کفش و پوشاک استقبالی از طرف مردم صورت نگرفته است. در عین حال همچنان به مردم توصیه می‌کنیم که فقط برای خرید ضروری به مراکز خرید و پاساژها مراجعه کنند و اگر افراد برای پاساژ گردی از خانه بیرون بیایند، دچار چالش خواهیم شد. البته واقعا هم چنین مواردی را مشاهده نکردیم و این موارد بسیار کم است.

شعار در خانه بمانیم؛ استراتژی اصلی باشد

وی با بیان اینکه از طرفی برخی شلوغی‌ها به دلیل استفاده افراد از حمل و نقل عمومی است، گفت: متاسفانه زیرساخت حمل و نقل عمومی کلان‌شهرهای ما همواره ضعیف بوده است و هنوز هم ضعیف است. زمانی که بحث آلودگی هوا بود نیز همین مشکل را داشتیم و اکنون هم همین مشکل را داریم. کار اصلی برعهده مردم است و شعار در "خانه بمانیم" شعار اصلی ماست و اگر کسی از منزل خارج می‌شود برای موضوعات ضروری باید بیرون بیاید. باید توجه کرد که این ویروس ناشناخته است و مدام رفتار خود را تغییر می دهد و ما مدام با کرونا شطرنج بازی می کنیم. اینطور نیست که بتوانیم حرکت بعدی‌اش را پیش‌بینی کنیم.

علایم جدید کرونا

معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره علائم بیماری کرونا و تغییر این علامت‌ها، اظهار کرد: ابتدا علائمی مانند سرفه، عطسه، گلو درد و مشکلات تنفسی از علائم شبه انفلوانزایی کرونا بودند. باید توجه داشت که ۴۴ درصد مبتلایان در شروع علائم بیماری تب ندارد، اما بیش از ۹۰ درصد افراد در طول بیماری تب می‌کنند. این دو نکته با یکدیگر فرق دارند و اینکه فکر کنیم می‌توانیم با تب سنجی بیماران کرونا را شناسایی کنیم، درست نیست. بنابراین در ابتدای بیماری با تب‌سنجی نمی توانیم همه بیماران را شناسایی کنیم. زمان تب سنجی در شناسایی بیماران مهم است. در عین حال ویروس کرونا علایم گوارشی، سردرد، اختلال چشایی و بویایی دارد. همچنین با توجه به اثری که روی حلق و حنجره می‌گذارد، حتی می‌تواند در شنوایی اختلال ایجاد کند. حتی ممکن است فقط خودش را با سردرد نشان دهد.

رییسی تاکید کرد: در پزشکی برخی علامت‌ها را پزشک تشخیص می‌دهد و برخی علامت‌ها را بیمار اعلام می‌کند. به عنوان مثال پزشک میزان اکسیژن را می‌سنجد. اخیرا در مواردی دیده شده که یکسری بسته شدن عروق در مغز، ریه و قلب رخ دهد و موجب سکته شود. این بیماری با توجه به اینکه گیرنده خاصی به نام AC۲ را هدف قرار می‌دهد، می‌تواند بر عروق، قلب، ریه و کلیه را مورد حمله قرار دهد. باید توجه داشت که تشخیص بیماری از روی مجموع علائم است و کار دشواری نیست.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم به تشریح جزئیات محاسبه نمره پایان ترم دانشجویان در ترم جاری پرداخت و گفت: وزارت علوم از همان اسفند ماه سال گذشته با پیش‌بینی ادامه‌دار شدن آموزش‌های مجازی، روش‌های ارزیابی ترکیبی، مستمر، ثبت نمره ناتمام، پاس شده یا پاس نشده را به منظور روش‌های ارزیابی پایان ترم جاری دانشجویان به دانشگاه‌ها پیشنهاد داد.

دکتر محمدرضا آهنچیان در گفت‌وگو با ایسنا ضمن بیان این مطلب گزارشی از عملکرد آموزشی دانشگاه‌ها در شرایط شیوع کرونا ویروس ارائه داد و اظهار کرد: در حال تهیه گزارشی از تعداد دانشجویان تحت پوشش آموزش مجازی و تعداد استادانی که در این زمینه همکاری می‌کنند، هستیم؛ چرا که ارائه آمار دقیق و قطعی از همه دانشگاه‌های کشور در این زمینه، نیازمند این ارزیابی است؛ اما به طور کلی حدود ۹۰ درصد آموزش‌های دانشگاهی به سمت آموزش‌های مجازی حرکت کردند. این بدان معنی نیست که بگوییم ۹۰ درصد دانشجویان تحت پوشش این آموزش‌ها قرار گرفته‌اند، بلکه اجرای برنامه‌ها و کلاس‌های آموزشی به سمت مجازی شدن حرکت کرده است.

وی با اشاره به این که ارائه آموزش‌های دانشگاهی به صورت مجازی در همه کشورهای دنیا در حال اجرا است، تصریح کرد: ممکن است درصد مشارکت و سطح پوشش در همه نقاط کشور و همه دانشگاه‌ها یکسان نباشد؛ در برخی استان‌ها و شهرها درصد مشارکت در این آموزش‌ها بالا نیست.

به گفته مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، به دلیل اینکه یک طرف آموزش‌های مجازی دانشجویانی هستند که باید مشارکت داشته باشند، بنابراین ممکن است در مواردی به دلیل مشکلاتی نظیر عدم دسترسی به ساختارهای مجازی و اینترنت، دسترسی دانشجویان به امکانات لازم برای این آموزش‌ها محدود باشد، البته در برگزاری کلاس‌های متعارف و حضوری نیز ممکن است در برخی کلاس‌ها همه دانشجویان قادر به شرکت در کلاس نباشند، اما با وجود چند دانشجوی غایب، کلاس لغو نمی‌شود.

ارائه آمار ۹۰ درصدی آموزش‌های مجازی دانشگاه‌ها

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزشی وزارت علوم خاطر نشان کرد:‌  ارائه آمار ۹۰ درصدی آموزش‌های مجازی دانشگاه‌ها بر حسب اظهارات دانشگاه‌ها اعلام می‌شود. در واقع هنوز خود وزارت علوم زمان کافی برای راستی‌آزمایی در این زمینه نداشته است.

وضعیت آموزش مجازی در دانشگاه‌های کوچک

وی در خصوص وضعیت دانشگاه‌های کوچک کشور برای ارائه آموزش‌های مجازی نیز تاکید کرد: با توجه به این‌که بخش عمده‌ای از آموزش‌های مجازی به زیرساخت‌های ارتباطی و فناوری مربوط می‌شود، بنابراین در چنین مواقعی اگر دانشجویی در محل‌ها یا نقاطی از کشور قرار گرفته باشد که دسترسی او به اینترنت محدود و یا قطع باشد، به آموزش مجازی دسترسی نخواهد داشت، در این صورت آموزش عالی نیز نمی‌تواند مدعی باشد که می‌تواند این دانشجویان را در کلاس‌های آموزشی حاضر کند. به همین جهت اگر امکانات ارتباطی در برخی مناطق کشور وجود نداشته باشد، دانشجویان می‌توانند مشکلات و عدم دسترسی به آموزش‌های مجازی را به دانشگاه‌ها اطلاع دهند و درخواست کنند که به صورت‌های دیگری تحصیل خود را ادامه دهند.

به گفته آهنچیان، در حال حاضر  دانشگاه‌هایی که زیر ساخت‌های الکترونیکی آنها برای برقراری آموزش‌های برخط کامل نیست، دوره دشوارتری را طی می‌کنند، اما شرایط فعلی فرصتی است که همه دانشگاه‌ها بتوانند زیرساخت‌های الکترونیکی خود را تقویت کنند؛ اگر چه شاهد هستیم تکاپوی جدی و در همه دانشگاه‌های کشور به منظور حرکت در آموزش‌های مجازی صورت گرفته و تلاش می‌کنیم در این زمینه اگر نقصی هم از طرف دانشگاه باشد، برطرف شود.

جزییات و شرایط حذف ترم 

آهنچیان در خصوص سیاست وزارت علوم برای تصمیم‌گیری در خصوص حذف ترم از سوی دانشجویان نیز گفت: اگر به دلیل شیوع کرونا ویروس دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی تعطیل شوند، آسیبی جدی متوجه کشور خواهد شد که جایگزین ندارد. در واقع اگر این مراکز تعطیل شوند چرخه عرضه و تقاضای تربیت نیروی انسانی و نیاز بازار کار مختل می‌شود. دانشجویانی که باید در مهرماه ۱۳۹۹ وارد دانشگاه شوند و پس از طی دوره تحصیل ظرف ۴ یا ۵ سال به عنوان دانش‌آموخته دانشگاهی یا نیروی ماهر وارد بازار کار کشور می‌شوند، با حذف نیم‌سال حتی اگرچه ۶ ماه است، اما در واقع یک سال این چرخه با وقفه مواجه می‌شود. بنابراین وزارت علوم به هیچ عنوان تصمیم به حذف ترم ندارد. در واقع دانشجویانی که مایل هستند ترم تحصیلی برای کل دانشگاه و همه دانشجویان حذف شود، مانند این است که درخواست داشته باشند که گردش امور مملکت متوقف شود.

تبعات حذف ترم

به گفته وی، بر اساس عرف جهانی، آموزش عالی کشور ما نیز به هیچ عنوان متوقف نخواهد شد و نیم‌سال جاری تحصیلی ادامه پیدا خواهد کرد. در مقیاس جهانی بسیاری از کشورهای پیشرو و مدعی که در گیر و دار این بحران هستند، آموزش مجازی را جایگزین و انتخاب کرده‌اند. در واقع اگر در این ترم تعدادی از دانشجویان فارغ‌التحصیل نشوند، مهر ماه با داوطلبان جدیدی مواجه می‌شویم که باید در چرخه همیشگی عرضه و تقاضا وارد دانشگاه شوند و در کنار کسانی قرار گیرند که به دلیل حذف ترم، دچار تعویق در فارغ التحصیلی شده‌اند. در این شرایط تعداد دانشجویان مازاد بر سقف امکانات دانشگاه، موحب اختلال در امور آموزشی و دانشجویی، فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها خواهد شد. علاوه بر این تعداد زیادی از فرزندان ما در آستانه ورود به دانشگاه هستند و زحمات چندین ساله خانواده‌ها و خودشان به دلیل تعویق شروع نیم‌سال و سال تحصیلی آینده به هدر خواهد رفت که به هیچ وجه منصفانه نیست.

آهنچیان تاکید کرد: در مجموع ما تلاش می‌کنیم که کیفیت آموزش در دانشگاه‌ها تضعیف نشود و اگر هم دانشجویان با ضعف نسبی آموزش دیده باشند، ما تلاش می‌کنیم که این آموزش‌ها با حداقل آسیب همراه باشد. در هر حال راه برای درخواست حذف ترم از سوی دانشجویانی که اضطرار پیدا کرده‌اند، بسته نیست و وزارت علوم تصمیم‌گیری برای درخواست حذف ترم دانشجویانی که دلیل موجهی برای این درخواست دارند را به دانشگاه‌ها واگذار کرده است.

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی وزارت علوم همچنین خاطر نشان کرد:‌ ممکن است دانشجویی خود یا خانواده‌اش دچار حادثه یا ابتلا به بیماری کووید ۱۹ شده باشد، در این صورت روشن است که با درخواست وی موافقت می‌شود. توصیه کلی ما به دانشگاه‌ها این است که برای ترم جاری بر مبنای مدارا با دانشجویانی که در معرض آسیب بوده‌اند، رفتار شود. اگر دانشجویی به غیر از دو دلیل یعنی ابتلای خود یا ابتلای اعضای خانواده‌ وی به این ویروس درخواست حذف ترم تحصیلی کند، تقاضای وی در دانشگاه‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت تایید با درخواست وی موافقت می‌شود؛ همچنان که در موارد عادی و پیش از دوره مقابله با کرونا نیز دانشگاه‌ها تقاضای دانشجویان برای حذف ترم را مورد بررسی قرار می‌دهند؛ قاعدتا این درخواست‌ها در نیم‌سال جاری با انعطاف بیشتری صورت خواهد گرفت، چرا که شاهد تاثیرات منفی کرونا در خانواده‌ها هستیم.

چه کسانی در حذف ترم اولویت دارند

وی در ادامه تصریح کرد: دانشگاه‌ها در بررسی درخواست دانشجویان برای حذف ترم جاری محدود به دو شرط فوق نیستند، اگر دلایل موجه باشند، نتیجه درخواست مثبت خواهد بود؛ اما آن درخواست‌هایی که به آسیب‌های ناشی از کرونا مربوط شود، در اولویت قرار  می‌گیرد.

آهنچیان ادامه داد: در حقیقت این که موافقت با درخواست دانشجویان برای حذف ترم جاری به معنی حذف سنوات از نیم‌سال تحصیلی باشد، بر عهده دانشگاه‌ها گذاشته شده است. در خصوص درخواست دانشجویانی که به دلیل کرونا متقاضی حذف ترم هستند و در دانشگاه تایید می‌شود، به طور صد در صد، حذف بدون احتساب در سنوات تحصیلی در نظر گرفته می‌شود، اما اگر درخواست آنها به آسیب ناشی از کرونا مربوط نباشد، این که درخواست حذف ترم بدون احتساب در سنوات تحصیل باشد، قابل بررسی است.

وی  در ادامه تاکید کرد: این اطمینان به دانشجویان داده می‌شود که درخواست حذف ترم آنها به صورت موردی و دقیق در دانشگاه‌ها بررسی خواهد شد و سیاست نهایی ما نیز این است که نهایت انعطاف را در خصوص مقررات آموزشی برای ترم جاری اعمال کنیم.

وضعیت آموزش دروس عملی

آهنچیان همچین در خصوص وضعیت ارائه آموزش دروس عملی نیز گفت: جنس آموزش‌های عملی دروس به هیچ عنوان یکسان نیست. بسیاری از دروس عملی در حقیقت لزوماً نیازمند ارائه در کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها هستند. اما برخی از واحدهای عملی نیز وجود دارد که دانشجویان می‌توانند این نوع دروس را به صورت مشاهده و به صورت مجازی نیز آموزش ببینند. مثلا باز و بسته کردن یک ماشین یا وسیله مکانیکی که اغلب در دانشگاه‌های علمی – کاربردی و فنی حرفه‌ای انجام می‌شود، از طریق ضبط ویدوو و بارگذاری آن در سامانه، قابل آموزش است. بنابراین برخی از دروس‌های عملی را می‌توانیم به صورت مجازی به دانشجویان ارائه دهیم؛ در حوزه هنر در بسیاری از کلاس‌های طراحی و مجسمه‌سازی امکان آموزش‌های عملی به صورت مجازی وجود دارد به شرطی که همراهی لازم بین مدرسان و دانشجویان هم وجود داشته باشد.

احتمال ادامه‌دار شدن کرونا در ترم آینده

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم تاکید کرد: دانشجویان باید بدانند ممکن است کرونا در نیم‌سال اول سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ نیز وجود داشته باشد. در حقیقت باید راهی را پیدا کنیم که این وضعیت به آموزش لطمه‌ای نزند که داشتن خلاقیت استادان و همکاری دانشجویان در ارائه اثربخش آموزش‌های مجازی هم می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. همچنان که در برخی دانشگاه‌های معتبر در تراز جهانی، به دانشجویان گفته می‌شود به جای حضور در محیط و دریافت  آموزش‌های عملی در کارگاه و آزمایشگاه‌ها، مقالات مرتبط در آن زمینه را مطالعه کنند و از آموخته‌های آن به عنوان یادگیری درس بهره ببرند.

آهنچیان تاکید کرد:‌ اگر چه استاد این موضوع را درک می‌کند که خواندن مقاله توسط دانشجویان به جای آموزش عملی در فضای آزمایشگاهی و کارگاهی تاثیرگذاری لازم را ندارد و کیفیت پایین‌تری دارد، اما در نسبت بین بد و بدتر که حذف ترم یا حذف واحد است، این وضعیت بهترین گزینه به شمار می‌رود. ضمن این‌که این شیوه در دانشگاه‌های دنیا انجام می‌شود، با این وجود برخی دانشگاه‌های کشور اعلام کرده‌اند که بعضی از دروس عملی خود را در تابستان برگزار می‌کنند و نمره درس را در کارنامه ترم جاری دانشجو ثبت خواهند کرد. اما این انتظار از همه دانشگاه‌ها و برای همه دروس وجود ندارد. ضمن اینکه همه دانشجویان نیز به دلایل متعدد مایل به اجرای این روش نیستند.

نحوه محاسبه نمره پایان ترم/ثبت نمره ناتمام

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی آموزش وزارت علوم به نحوه نمره پایان ترم دانشجویان در نیم‌سال جاری اشاره کرد و گفت: اگر دانشجویان دروس کارگاهی، سمیناری و یا آزمایشگاهی دارند که نیازمند پیش بردن پروژه عملی هستند، نمره دانشجو در ترم جاری  به عنوان ناتمام ثبت می‌شود و استاد اجازه دارد در نیم‌سال بعدی این نمره را ثبت و تایید نهایی کند. به دانشگاه‌ها توصیه می‌شود که نمره چنین واحدهایی را پس از تکمیل پروژه یا کار عملی با موافقت استاد درس تا ترم آینده ثبت و نهایی کنند. در این صورت دانشجو موظف است در نیم‌سال بعدی، این دروس را نیز مازاد بر واحدهای اصلی که انتخاب کرده است، تکمیل کند. در این صورت نیز ارزشیابی به تشخیص استاد مبنی بر موفقیت دانشجو در گذراندن یا نگذراندن درس صورت می‌گیرد.

احتمالا آموزش حضوری نخواهیم داشت

وی اظهار کرد: تصمیم گیری درباره بازگشایی دانشگاه‌ها بر عهده ستاد ملی مقابله با کرونا است؛ اما بر اساس برخی شواهد، در ترم جاری به جز دانشجویان دکتری و احیانا دانشجویان کارشناسی ارشد، آموزش به صورت حضوری نخواهیم داشت.

آهنچیان افزود: دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز تنها بعد از طی پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند در دانشگاه‌ها و مراکز آزمایشگاهی حضور پیدا کنند، اما به دلیل این که هنوز شرایط همچنان عادی نشده است، کلاس‌ها بر آموزش‌های مجازی متمرکز هستند و دانشگاه‌ها آموزش حضوری نخواهند داشت.

وی خاطر نشان کرد: برای بازگشایی و آموزش حضوری دانشگاه‌ها دانشجو گاهی مجبور است که از شهرها و مناطق  مختلف به دانشگاه محل تحصیل خود مسافرت کند و در تعداد بالای این مسافرت‌ها، مراعات فاصله‌گذاری اجتماعی دشوار خواهد شد. این موضوع برای دانشگاه‌های ما اهمیت محوری دارد که دانشجویان آنها به دلیل حضور در کلاس‌های درس آسیب نبینند. بنابراین با اطمینان می‌توان گفت که برای عدم بازگشایی دانشگاه‌ها تصمیم قطعی گرفته نشده است؛ اما شواهد نشان می‌دهد که به جز در یک یا دو مقطع تحصیلی و در برخی دانشگاه‌ها، برای ترم جاری آموزش حضوری نخواهیم داشت. اگر چه ما تابع تصمیماته ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم.

جزییات امتحانات ترکیبی

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی آموزش وزارت علوم در ادامه صحبت‌های خود در خصوص جزییات امتحانات ترکیبی پایان ترم دانشجویان نیز گفت: فارغ از شرایط فعلی، تصور ما در سنجش آموخته‌های فراگیران این است که فقط از یک ابزار سنجشی استفاده نشود. مثلا ممکن است دانشجوی ما در آزمون شفاهی بهتر از آزمون چهارگزینه‌ای یا تشریحی عمل کند یا در آزمون تشریحی پاسخگوی خوبی باشد. بر اساس این قاعده ما می‌توانیم بخشی از درس را به انجام پروژه و طرح‌های مطالعاتی اختصاص بدهیم تا دانشجویان ترکیبی از مسائل مبتنی بر کتاب‌های درسی و فعالیت جانبی مرتبط را تجربه کنند. در نهایت همه کوشش و دستاوردهای دانشجو در طول نیم‌سال را به عنوان ارزیابی ترکیبی در نظر بگیریم و نمره‌ای که واقعی‌تر است را برای دانشجویان ثبت کنیم. در این موارد هدف این است که فقط یک شیوه سنجش آموخته‌های دانشجویان، مورد استفاده نباشد، بلکه از ترکیبی از آنها استفاده کنیم. به این ترتیب روش ترکیبی، روش جدیدی نیست.

وی گفت: این که ما در ترم جاری بر روش ارزیابی و نمره‌دهی ترکیبی تاکید کردیم، با هدف تاکید بر ارزشیابی مستمر دانشجویان بوده است. با توجه به اینکه کلاس‌های آموزش الکترونیکی و غیرحضوری از اوایل اسفند ماه ۹۸ شروع شده است، تاکید کرده‌ایم که استادان می‌توانند در فرایند آموزش به ارزشیابی دانشجویان بپردازند؛ چرا که به احتمال زیاد در نیم‌سال جاری یا امتحانات پایان ترم به شیوه حضوری وجود ندارد یا اجرای این نوع امتحانات دشواری‌هایی خواهد داشت که دانشگاه‌ها به آن توجه دارند. از آنجا که ممکن است نوع ارزشیابی یک جلسه‌ای و به صورت مجازی آفت‌های زیادی داشته باشد، توصیه شده است که استادان، روش ارزشیابی ترکیبی و مستمر را از ابتدای نیم‌سال مد نظر قرار دهند. شاخص‌های این ارزشیابی متعدد است و می‌تواند شامل حضور دانشجو در کلاس‌های مجازی، شرکت در فعالیت‌ها، انجام کامل و به موقع تکالیف و مسئولیت‌پذیری در قبال درس و همکلاسی‌ها باشد.

ثبت دروس پاس شده و پاس نشده در کارنامه

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی آموزشی وزارت علوم تاکید کرد: برخی از  دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه‌های دنیا نیز این اجازه را داده‌اند که مقیاس ارزشیابی درس، به صورت پاس شده یا پاس نشده باشد؛ یعنی مقیاس صفر تا ۲۰ به دو وضعیت گذرانده شده و گذرانده نشده تبدیل شود. اگر چه این امر ممکن است مورد اعتراض برخی  و مورد استقبال برخی دیگر از دانشجویان واقع شود؛ اما روشی است که به عنوان روش مرسوم در برخی از دانشگاه‌های تراز جهانی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: برای مثال در این روش، استاد به جای دادن نمره زیر ۱۰ برای دانشجویان کارشناسی، او را در وضعیت پاس نشده یا نگذارنده قرار می‌دهد تا دانشجو بعدا ملزم به انتخاب دوباره درس باشد. در وضع مقابل، دانشجو در مورد دروسی که به عنوان پاس شده در کارنامه ثبت می‌شود، نیازی به انتخاب دوباره آن در ترم‌های بعدی ندارد و طبیعتاً چون نمره‌ای وجود ندارد، در معدل کل وی هم اثر نمی‌گذارد.

الزام اساتید به تبعیت از تصمیمات آموزشی دانشگاه‌ها

آهنچیان همچنین به نحوه ارزشیابی وزارت علوم از عملکرد استادان دانشگاه‌ها برای ارائه آموزش‌های مجازی اشاره کرد و گفت: استادان دانشگاه‌ها به نوعی در مجموعه استخدامی دولت محسوب می‌شوند. به همین جهت موظف هستند تصمیماتی که به صلاح کشور، مردم و دانشجویان است را بپذیرند و انجام دهند. اگر استادی مایل نیست دروس آموزشی را به صورت مجازی تدریس کند، باید با دلایل منطقی به دانشگاه اعلام کند که آموزش‌های خود را به این شیوه ارائه نمی‌دهد. در این صورت دانشگاه نیز شرایط درس و تکلیف استاد را روشن خواهد کرد.

وی گفت: نمی‌توان این را بگوییم که ممکن است استادان در ارائه آموزش مجازی، برخورد شخصی و سلیقه‌ای با دانشجویان داشته باشند. چرا که این احتمال در آموزش‌های حضوری نیز وجود دارد. نظارت بر نحوه عملکرد استادان در دانشگاه‌ها بر عهده دفاتر نظارت و در ستاد وزارت علوم مسئولیت مستقیم با مرکز نظارت و ارزیابی است.

پیش‌بینی وضعیت آموزش در ترم آینده

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم به پیش‌بینی از آینده و وضعیت آموزش‌های دانشگاه‌ها برای ترم آتی پرداخت و گفت: مسئولان مرتبط در وزارت علوم در تمام مدت تعطیلات نوروز درگیر هماهنگ کردن امور مربوط به آموزش دانشگاه‌ها بودند و با همراهی تحسین برانگیز دانشگاه‌ها، آموزش حتی در تعطیلات نیز متوقف نشد. استادان از  نوروز و همه زمان‌های ایجاد شده به عنوان فرصت استفاده کردند؛ تولید محتوا داشتند و خود را برای تدریس مجازی آماده کردند تا آموزش تعطیل نشود. در واقع همه بدون تعطیلی کار کردیم و در حال حاضر نیز بدون تعطیلی خودمان را برای ایام تابستان آماده می‌کنیم تا بتوانیم در یک حالت آماده‌باش برای حفظ و استمرار آموزش عالی در کشور قرار بگیریم.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم خاطر نشان کرد: امیدواریم مشکل کرونا ویروس حل شود، اما اگر وضعیت فعلی ادامه یابد و حتی در فصل پاییز کشور را در وضعیت فوق‌العاده قرار دهد، از وضعیت دانشگاه‌ها غافل نیستیم و برای سال تحصیلی آینده نیز برنامه‌ریزی داریم؛ ضمن اینکه می‌کوشیم نقص‌های فعلی آموزش مجازی را رفع کنیم، آماده ادامه آموزش‌های مجازی در سطحی با کیفیت بسیار بالاتر نیز هستیم. احیانا اگر ستاد ملی مقابله با کرونا تشخیص داد که در مهر ماه ۱۳۹۹ هم روش غیرحضوری ادامه داشته باشد و دانشگاها به لحاظ آموزش حضوری تعطیل شوند، می‌توانیم آموزش‌ها را با کیفیت بهتر از نیم‌سال فعلی ارائه دهیم.

ادامه مطلب...

پیشخوان

آخرین اخبار