ادامه مطلب...

همزیستی نیوز- اعضای کمیته استانی مسئولیت اجتماعی و مشارکت طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در شهرستان آق قلا معرفی شدند.

به گزارش همزیستی نیوز مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان مشخصات اعضای این کمیته را به اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان آق قلا  ابلاغ کرد.

براساس این گزارش حمید سلامتی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان در این ابلاغیه، جلال آرخی، بهرام محمد کسه ئی و عظیم بردی حسن قاسمی را به عنوان اعضای کمیته استانی مسئولیت اجتماعی و مشارکت طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در شهرستان آق قلا  معرفی کرد.

متن این ابلاغیه به شرح ذیل است:

با توجه به تغییرات اقلیم جهانی و موضوع ترسیب کربن، تولید و کاشت نهال در عرصه های طبیعی روستایی و شهری و همچنین فرهنگ سازی مربوط به آن ضرورت دوچندان یافته است. لذا در راستای سیاست های اجرایی شدن طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به موجب این ابلاغ، افراد با مشخصات جدول ذیل به عنوان اعضای کمیته استانی مسئولیت اجتماعی و مشارکت انتخاب شده اند. امید است طی دستورالعمل ابلاغی در جهت پیشبرد اهداف طرح مذکور گام های مؤثری بردارید.

گفتنی است جلال آرخی مدیرعامل شرکت تعاونی فراگیر نماد طبیعت، بهرام محمد کسه ئی فعال محیط زیستی و عظیم بردی حسن قاسمی مرتعدار نمونه ملی است که در طرح پویش ملی کاشت یک میلیارد درخت درسطح کشور طی چهارسال در سطح شهرستان آق قلا با فرهنگسازی و جلب مشارکت مردم در کاشت انواع درختان جهت توسعه فصای سبز این شهرستان ایفای نقش خواهند کرد.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز -  تالاب‌های استان گلستان شاهکار خلقت و زیستگاه بسیاری از گونه‌های جانوری و گیاهان آبزی به شمار می‌آیند که نقش بسیار زیادی در جذب گردشگر دارند.

یکی از عناصر زیبای طبیعت تالاب هایی هستند که با زیبایی طبیعی و پوشش گیاهی و جانوری متنوعی که در داخل و اطراف خود دارند به عنوان یک جاذبه دوست داشتنی شناخته می شوند.

تالاب های بی نظیر استان گلستان همواره در اوج زیبایی و آرامش قرار داشته و گردشگران را به سمت خود فرا می خوانند.

تالاب ها، گوشه ای از زیبایی‌های منحصر به فرد این استان است. در دل دشت های ترکمن صحرا و در فاصله کوتاهی با مرز ترکمنستان مجموعه تالاب‌های بین المللی استان گلستان آرام و باوقار جاخوش کرده اند. تالاب‌های آلاگل، آلماگل، آجی گل و گمیشان چهار تالاب بزرگ این استان به شمار می رود که به بهشت طبیعت گردی شهره شده است.

 از جمله ویژگی مشترکی که همه ی این تالاب ها دارند اینکه زیستگاه گونه های مختلفی از جانوران و گیاهان هستند لذا محیط مناسبی برای شناخت تعداد زیادی از این گونه موجودات می باشند.

کشور ایران تاکنون ۲۲ تالاب با مساحت تقریبی یک میلیون و ۴۸۰ هکتار را در کنوانسیون رامسر به ثبت رسانده است. این کنوانسیون یک مجمع بین ‌المللی است که با هدف جلوگیری از هر گونه تخریب تالاب ها، شناخت ظرفیت ‌ها و قابلیت احیا و بازسازی آنها بنیان گذاری شده است.

تالاب آلاگل

از جمله تالاب های استان گلستان تالاب آلاگل است که در فاصله ی ۶۰ کیلومتری شمال گنبدکاووس در شرق جاده ی آق ‌قلا به اینچه ‌برون واقع شده است. تالاب آلاگل بزرگترین دریاچه ی استان گلستان می باشد که عمق ان در زمان پرآبی ۲ و نیم متر و مساحت آن حدودا دو هزار و  ۵۰۰ هکتار است.

آب این تالاب از رودخانه ی مرزی اترک و زهکشی‌ های طبیعی رودهای شور مانند رود سامان و رود شورجه تأمین می ‌شود. تالاب آلاگل در واقع در شهرستان گنبد کاووس، بخش داشلی برون، در کنار شهر اینچه برون واقع شده است.

تالاب آلاگل در چند کیلومتری مرز ترکمنستان و در مرکز شوره ‌زار بزرگ ترکمن صحرا قرار گرفته در نتیجه یک دریاچه با آب شور به شمار می رود. اطراف این تالاب اغلب پوشیده از نی و جگن و درختچه ‌های گز است و کف آن معمولا با جلبک های سبز رنگ به شکلی تقریبا یک دست پوشیده شده است.

یکی از ویژگی های خاص هر تالاب، مهاجرت انواع پرندگان به سمت آن در فصول خاصی از سال است. تالاب آلاگل نیز از این قضیه مستثنی نیست و هر ساله هزاران پرنده به آن مهاجرت کرده و در بازه ی زمانی خاصی از سال می توانید شاهد حضور انواع پرندگان زیبا و رنگارنگی از جمله قو، فلامینگو، اردک، پرستوی دریایی، چنگر، غاز، سلیم، کاکائی، بالکان، آبچلیک و ... در این منطقه از استان باشید.

از آنجا که تالاب آلاگل دارای آبی کاملا شور است برای پرورش ماهیانی که در آب شور زندگی می کنند مناسب است، لذا انواع ماهیان شورزی دریای خزر مخصوصا ماهی سفید و کپور در این تالاب پرورش داده می شود.

تالاب آلماگل

از دیگر تالاب های استان گلستان می توان به تالاب آلماگل اشاره کرد. منبع تامین آب این تالاب نیز همان رودهایی است که آب تالاب آلاگل را تامین می کنند در نتیجه این تالاب نیز دارای آبی شور می باشد.

تالاب آلماگل به عنوان یکی از سه تالاب بین ‌المللی شهرستان گنبدکاووس در شمال استان گلستان در نزدیکی مرز ایران و ترکمنستان در شمال تالاب آلاگل واقع شده است. این تالاب که معنی نام آن "دریاچه سیب" می ‌باشد با مساحتی در حدود ۲۰۰ هکتار در فاصله تقریبی ۷۲ کیلومتری از شهر گرگان قرار گرفته است.

از جمله ویژگی های تالاب آلماگل می توان به این مورد اشاره کرد که دارای مقدار فراوانی از مواد مغذی است. تالاب آلماگل در جنوب رودخانه مرزی اترک که از جمله رودهای اصلی و مرزی حوضه آبریز دریای خزر است، واقع شده و بیشتر آب آن از طریق این رود تامین می شود.

لازم به ذکر است حدود ۸۰ درصد از پوشش گیاهی موجود در تالاب آلماگل در بخش شرق و شمال شرقی آن پراکنده شده است و گونه ‌های مختلف گیاهان آبزی در این تالاب به چشم می خورد.

از جمله این گیاهان می توان به چنگال آبی، بومادران آبی، جگن، نی، هفت بند، آلاله آبی و لویی اشاره کرد. این در حالی است که در نوار اطراف این تالاب گیاهانی نیز وجود دارد که پرندگان بومی و آنهایی که در فصل مهاجرت به سمت این منطقه هجوم می آورند از آنها به عنوان محلی برای ساختن آشیانه‌ خود استفاده می ‌کنند.

از مهم ترین این گیاهان می ‌توان به علف شور، جارو ترکمنی، گز شاهی، خارشتر، یولاف وحشی، چمن و مرغ اشاره کرد. علاوه بر اینها که به طور طبیعی در اطراف این تالاب رشد می کنند سازمان جهاد کشاورزی نیز انواع دیگری از گیاهان را در اطراف تالاب آلماگل کاشته است.

این سازمان چنین عملی را برای کاهش اراضی بیابانی و ممانعت از فرسایش خاک و نیز برای پیاده سازی طرح های مرتع داری انجام داده است.

تالاب آلماگل دارای انواع متفاوتی از جانوران مانند ماهی ها، پرندگان و خزندگان مختلف است که از جمله آنها می توان به زردک، سیاه ماهی، کپورچه، آمور، کپور معمولی، پاروا یا آمورچه، کلمه، اسبله، گامبوزیا و گاو ماهی اشاره کرد.

شرایط محیط زیستی خاصی که در اطراف تالاب آلماگل برقرار است موجب شده که این دریاچه مکان مناسبی برای زندگی و تولید مثل پرندگان مهاجر باشد به طوری که حدود ۳۶ نوع از این پرندگان که در فصل مهاجرت از دیگر مناطق به این منطقه می آیند و جزء پرندگان بومی استان نمی باشند در تالاب های این منطقه تخم گذاری کرده و تا زمانی که تخم های خود را به جوجه تبدیل کنند و هنر پرواز کردن را به آنها بیاموزند در اطراف این تالاب می مانند و می توانند گردشگران را از لذت دیدن خود بهره مند کنند.

از مهم ترین پرندگان مهاجر آلماگل می توان به کشیم گردن سیاه، باکلان، حواصیل خاکستری، اگرت، اردک سر سیاه، اردک سیاه کاکل، اردک تاجدار، اردک سرسفید، خوتکا، چنگر، چوب پا، خروس کولی، تلیله کوچک، آبچلیک، کاکایی، قوی گنگ، غار پیشانی سفید و عقاب دریایی دم سفید اشاره کرد که برخی در داخل آب و برخی در کنار اب زندگی می کنند. در این میان اردک سر سیاه، سیاه کاکل و تاجدار جزء پرندگانی هستند که تعدادشان در حال کم شدن است.

طبیعی است که در جوار این تالاب پستانداران هم زندگی کنند. از جمله اینها می توان به تشی، جرد بزرگ، خرگوش، گربه دشتی، روباه معمولی، روباه سردم سیاه، شغال و گراز اشاره کرد. در فاصله نزدیکی از این تالاب روستاهایی نیز به صورت پراکنده وجود دارد که اهالی آن بیشتر از طریق برداشت نی، چرای دام ها، شکار پرندگان و ماهی گیری از این تالاب امرار معاش می ‌کنند.

تالاب آجی گل

در جنوب غربی آلماگل تالاب دیگری به نام آجی گل واقع شده است. برای رسیدن به این تالاب بایستی ۸۰ کیلومتر از شهر گنبدکاووس به سمت بخش مرزی داشلی برون پیش بروید. تالاب آجی گل نیز در شمال شهرستان گنبدکاووس و در جنوب روستای تنگلی واقع شده است. مساحت این تالاب حدود ۳۶۰ هکتار و عمق آن بین ۱ تا ۵ متر، حجم آب آن ۷/۲ میلیون متر مکعب و در حد فاصل دو تالاب آلماگل و آلاگل قرار دارد. مسیر دسترسی به این تالاب‌ نیز مانند دو تالاب دیگر از شهر گرگان به سمت جاده آق قلا به اینچه برون است. تالاب آجی گل در شمال شوره زار آلاگل و در فاصله ۲ کیلومتری شرق دریاچه شور قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا منفی چهار متر است.

هر سه تالاب آلاگل، آلماگل و آجی ‌گل به عنوان تالاب های بین ‌المللی در سال ۱۹۷۵ میلادی در فهرست کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده اند و در مجموع با مساحتی در حدود ۱۴۰۰ هکتار تحت حفاظت سازمان محیط زیست استان گلستان قرار دارند.

تالاب گمیشان

تالاب گمیشان یکی تالاب های مورد علاقه پرندگان مهاجر است که به عنوان یک ذخیرگاه ژنتیکی با ارزش زیاد می شود که به صورت معمول می‌توان ۱۰۰ نوع پرنده نادر را در این تالاب تماشا کرد. این تالاب با مساحت حدود ۳۰ هزار هکتار که به عنوان یک منطقه تفریحی است در ۶۰ کیلومتری شمال غرب گرگان در غرب دشت ترکمن، حاشیه شرقی دریای خزر، واقع شده است. از قدمت این تالاب اطلاعاتی دقیقی در دسترس نیست اما با توجه به اینکه سطح آب دریای خزر در زمان سلطنت سومین شاه خوارزم بقدری پایین بود که از تالاب انزلی چیزی جز بستری، به جا نمانده بود و با توجه به زمان سلطنت استر که بین سال های ۱۲۵ تا ۱۵۵ق. در زمان فرار سلطان محمد خوارزم شاه به جزیره آبسکون در سال۷۱۶ ق، می توان نتیجه گرفت که از آن سال‌ها به بعد با افزایش آب دریا در این منطقه تالاب ایجاد شده است.

تالاب گمیشان علاوه بر ارزش‌های اکولوژیکی، تفریحی و اقلیمی و آموزشی که دارد در حفظ مناسبات اقتصادی و اجتماعی منطقه نیز اهمیت بسزایی داشته و باتوجه به فقدان ارزش کشاورزی اراضی این منطقه، تالاب گمیشان یکی از منابع تامین مالی اهالی به شمار می‌آید.

از ویژگی‌های منحصر به فردی که تالاب گمیشان دارد اکوسیستم کم نظیر آن است که در آن انواع ماهیان، سخت پوستان، نرم تنان، دوزیستان، خزندگان و پرندگان و همچنین پایگاه پاییزی و زمستانی برخی از پرندگان درحال انقراض و نادر جهان واقع شده است.

منبع: ایسنا

ادامه مطلب...

 

همزیستی نیوز - طی حکمی از  سوی "علیرضا محجوب " دبیرکل خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران " دکتر علی قزلسفلو" به عنوان سرپرست دانشگاه علمی کاربردی تشکیلات خانه کارگر استان گلستان منصوب شد.

به گزارش ایلنا از جمله سوابق دکتر قزلسفلو می توان به نائب رئیس کانون عالی اساتید دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور- ریاست انجمن اساتید مدعو دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی استان گلستان - مجری کارشناس اقتصادی برنامه‌های زنده تلویزیونی و رادیویی صداو سیما - مجری طرح‌های بهره‌وری وزارت کشور - استاد دانشگاه در دانشگاه‌های استان گلستان، مازندران، تهران و البرز- عضو هیئت اجرایی خانه کارگر استان گلستان- مسئول پژوهش پادگان ۰۱ ارتش / تهران در زمستان ۹۲ اشاره کرد.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - شماره تیرماه 1401 مجله کسب و کار پل با مطالب متنوع علمی، اقتصادی و مدیریتی منتشر شد.

در بخشی از ستون یادداشت سردبیر این شماره از مجله تحت عنوان هر استراتژی تحول دیجیتال باید با «چرا» شروع شود، می خوانیم: بسیاری از شرکت ها فکر می کنند سرمایه گذاری زیاد بر ابزارهای جدید فناوری برای دستیابی به تحول دیجیتال کافی است و این همان جایی است که اکثر سازمان ها اشتباه می کنند. هر استراتژی تحول دیجیتال باید با یک سئوال مهم شروع شود که «چرا؟» است.

مهلا اعتمادی در ادامه یادداشت خود می نویسد: تجزیه و تحلیل آنچه که تحول دیجیتال می تواند برای شرکت شما انجام دهد و تعیین اینکه چرا به آن نیازمند است، اولین و مهم ترین گامی است که باید قبل از هر موضوعی برداشته شود.

مطلب اول این شماره مجله نیز به مقاله  دکتر رضا مبصری عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی گرگان تحت عنوان «دلیل تاب آوری اقتصاد ایران» اختصاص یافته است.  

در بخشی از این مقاله می خوانیم: در دهه 40-50 میلادی در غرب به این نتیجه رسیدند افرادی که به شکل عمیق در مسایل فنی و فناوری، علم زیادی دارند و آن را تبدیل به کسب و کار می کنند، خیلی اوقات شکست می خورند و بنگاه دچار ورشکستگی می شود. دلیل این موضوع این است که به علوم مرتبط با مدیریت مجهز نیستند. بنابراین در دنیای امروز با دوره هایی تحت عنوان MBA و DBA به مهندسین، پزشکان و کلا فارغ التحصیلان پیشنهاد می شود تا خود را به علم مدیریت مجز کنند.

«رونق دوباره صنعت پاک در گلستان»، «رشد و جهانی شدن استارت آپ های ژاپنی»، «داستان تخصص و اثر مدیچی»،« 8 درس بازاریابی دیجیتال که می توانیم از تسلا بیاموزیم» و«طراحی لوگو شورولت» از مهم ترین مطالب این شماره مجله است که نسخه الکترونیکی آن در راستای نشر آگاهی به صورت رایگان توسط مجموعه پل تهیه و منتشر شده است.

علاقه مندان برای تهیه این مجله می توانند با شماره های 01732321829 و 09115404036 تماس حاصل نمایند.

 

 

ادامه مطلب...

دکتر غنی هم از میان ما رفت، غنی نجم الدین چوگان، اسمش هم مانند خودش پر معنی و پرصلابت بود، قد بلند و سبیلش ابهت او را بیشتر نشان می داد و مهم تر از همه اینها، شغل و تخصصش بود که او را در آق قلا متمایزتر می کرد.

اولین و شاید هم تنها پزشک آق قلا بود که یکی دو سال قبل از انقلاب مطبش را در شهر ما دایر کرد، مطبش همیشه شلوغ  و پر بود از بیمارانی که از دور و نزدیک بخصوص از روستاها می آمدند.

مادرم خدا بیامرز، ورد زبانش غنی بود، به جرات می توانم بگویم از 83 سال عمر مبارکش شاید 82 سالش را که سرزنده، قبراق و متکی به خودش بود، همیشه دم مسیحایی دکتر غنی را یکی از عوامل سلامتی و طول عمر خودش می دانست.

دکتر غنی برای مادرم و هزاران مادر، پدر، پسر و دختر آق قلایی و غیر آق قلایی فقط یک پزشک نبود، بلکه یک مشاور و ملجاء و پناهگاه روح و روان آنها بود، کمتر کسی پیدا می شد که روح و جسمش قبل و بعد از ویزیت دکتر غنی تغییر پیدا نکند، دکتر غنی قبل از اینکه یک پزشک عمومی باشد یک روانشناس و روانپزشک به تمام معنا بود، بیمار وقتی پیش دکتر غنی می رفت ناخودآگاه بیماری خودش را فراموش می کرد، چرا که این رگبار کلمات و جملات محبت آمیز و شوخی و خنده دکتر غنی بود که به او امید می داد و روحیه و اراده اش را برای مقابله با درد و مشکلاتش تقویت می کرد.

به رغم اینکه همه اعضای خانواده ام از مراجعان همیشگی دکتر غنی بودند، من چند بار بیشتر به مطبش نرفتم، با مهربانی و با متانت با من برخورد می کرد، قبل از اینکه من از بیماری یا مشکلم برایش بگویم او خودش سر صحبت را باز می کرد، از اوضاع سیاسی و اجتماعی جامعه سخن می گفت، می گفت که نوشته های من را در روزنامه ها می خواند و می گفت که شما  روزنامه نگاران قادر به انعکاس مشکلات اصلی جامعه نیستید و من همیشه حرف هایش را تایید می کردم و شاید یکی از دلایل علاقه من به شخصیت دکتر غنی، همین صراحت لهجه اش و جرات بی نظیرش بود.

دکتر غنی مظهر یک انسان واقعی و دلسوز جامعه بود، باید قبول کنیم فارغ التحصیلان دانشگاه ها نه تنها در رشته های پزشکی که در همه رشته های دیگر در قبل از انقلاب در مقایسه با فارغ التحصیلان بعد از انقلاب بسیار متفاوت بودند و هستند، دکتر غنی یک  نمونه عینی از این تفاوت بود، گرچه او خودش یک انسان بزرگ بود و انسان های بزرگ در همه مکان ها و زمان ها وجود دارند، اما اینکه چرا مردم مثلا آق قلا  از داشتن جانشینی شایسته برای دکتر غنی و دکتر غنی ها چه در عرصه پزشکی و چه در سایر عرصه ها محروم هستند، چه پاسخی می توانیم داشته باشیم.

البته من چون در آق قلا حضور مستمر نداشته و ندارم ممکن است خیلی در خصوص زندگی خصوصی و اجتماعی دکتر غنی نتوانم نظر قطعی بدهم و رفتار و کردار آن مرحوم را به بوته نقد بسپارم، اما به ضرس قاطع معتقدم که او هرگز از مردم جدا نشد و حاضر نشد بخاطر مال، جاه و مقام به سمتی غش کند که در آن منافع مردم به نام مردم ولی به کام عده ای خاص فدا می شود.

دکتر غنی از میان ما رفت، نمونه غنی و غنی ها  امروز کیمیا هستند، شاید صدها پزشک، صدها مهندس، صدها وکیل و صدها و صدها متخصص در رشته های مختلف علمی که جای در پای غنی و غنی ها گذاشتند از نظر مرتبه و جایگاه علمی و اجرایی از این پیش کسوت ها بالاتر باشند، ولی چرا به رغم وجود این همه متخصص، نمونه دکتر غنی و دکتر غنی ها کیمیا هستند؟

روح دکتر غنی نجم الدین چوگان شاد، یادش گرامی و راهش پر رهرو باد!

تاج محمد کاظمی

ادامه مطلب...

من که به علت نگارش چند مطلب و مقاله انتقادی از محمود احمدی‌نژاد و‌‌ پریشان‌کاری‌های دولت  او و در اثر شکایات نهادهای امنیتی وقت درهفته آخر بهمن ۱۳۸۹ ابتدا (و برای اولین بار) به حبس زندان محکوم شده بودم (در جمع ۸ روز) و حدود یک سال بعد هم مجدداً با اتهام ‌های مشابه به زندان افتادم (این بار حدود ۱۸ روز) در زندان امیرآباد گرگان در همان هفته آخر بهمن ۱۳۸۹ جوانی حدود ۲۳ ساله را دیدم که قدری ساده به نظر می‌آمد و مثل روح سرگردان در یک بخش از زندان شلوغ و پرازدحام و بدون امکانات پرسه می‌زد.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - حذف ارز ترجیحی نه آنچنان که دولتی ها وعده دادند به آرامی و به تدریج بلکه یکباره انجام شد و اثرات و تبعات آن هر روز بیش از روز قبل خود را نشان می دهد و بر زندگی همه مردم تاثیر گذار است، همان وقت که دولتمردان عنوان می کردند که حذف ارز ترجیحی فقط روی هفت قلم کالای اساسی موثر است و روی قیمت کالاهای دیگر هیچ تاثیری ندارد. 

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - گلستان محروم است. این جمله دیگر برایمان آشناست. با وجود تمام ادعایمان مبنی بر اینکه گرگان مهد فرهنگ و تمدن و اینهاست و پیشینه ی تاریخی غنی دارد که صد البته درست هم هست اما امروز محروم است و علاوه بر فقر اقتصادی،  محرومیت فرهنگی و هنری دارد. تا جایی که می توان گفت دچار فقر فرهنگی است وسیمای این نا برخورداری در همه جای استان به خوبی مشهود و ملموس است. البته که ممکن است اهالی مرکز استان به دلیل بعد مسافت با نقاط محروم و مرزی و روستاهای دوردست این نابرخورداری و بی بضاعتی را نبینند.

روزنامه گلشن مهر در ادامه مطلب مربوط به تیتر یک امروز خود(دوشنبه 23 خرداد 1401) نوشته است:  

▫️نابرابری در درآمد و نابرابری اقتصادی فقر مادی را به فقر در فرهنگ و پایگاه اجتماعی گسترش داده است. شرایط نابسامان اجتماعی و اقتصادی با افزایش فشار ساختاری ناشی از محرومیت و فقر، موجب شده زمینه های گرایش افراد جامعه به سمت انواع کجروی ها و ناهنجاری ها بیشتر شود. اعتیاد، دزدی، فحشا، تکدی گری، طلاق و سایر آسیب های اجتماعی که امروزه در گوشه و کنار استان بیش از دهه ها و سال های گذشته می بینیم، ماحصل توزیع ناعادلانه ثروت و امکانات است.

▫️به عبارت ساده تر این عدم توزیع یکنواخت و برابرامکانات و تسهیلات رفاهی و اقتصادی است که در نهایت منجر به این اتفاقی شده که ما آن را فقر فرهنگی و اجتماعی می نامیم. وقتی متولیان فرهنگی استان نتوانند مراکز فرهنگی و هنری در استان ایجاد یا تکمیل کنند تا اوقات فراغت و تعطیلات مردم در نشست های فرهنگی و مراکز هنری بگذرد، خانواده ها مجبورند برای گذران فراغت خود انتخاب های دیگری داشته باشند. واقعیت این است که در اکثر قریب به اتفاق شهرهای استان، بسترهای فرهنگی مثل سینما، تئاتر، کتابخانه و... وجود ندارد. زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی بسیار ضعیف است.در بحث احداث که بماند حتی برای مرمت و گسترش مراکز هم  شهرستان ها بودجه و اعتباری نتوانسته اند جذب کنند.

▫️آنقدر فقر اقتصادی دامنگیر و فراگیر شده که حتی خود مردم نیزکالاهای فرهنگی و هنری را اولویت ندانسته و مطالبه نمی کنند. البته که فقرفرهنگی مربوط به حاشیه نشینان و تهیدستان نیست تعداد زیادی از ثروتمندان امروز جامعه ما هستند که از فقر فرهنگی رنج می برند حتی اگر خود از این موضوع بی اطلاع باشند. همگان بر این جمله اتفاق نظر دارند که فرهنگ زیربنای هر جامعه‌ای است بنابراین هر چقدر فرهنگ یک جامعه کارآمدتر باشد، پیشرفت آن جامعه در مسیر رشد و  توسعه بیشتر خواهد بود، پس بی تفاوتی نسبت به معضلی به نام  فقر فرهنگی می‌تواند جامعه‌ای را به سمت انحطاط بکشاند و از دستیابی به اهداف توسعه ای بازدارد. تبیین ماهیت فقر فرهنگی، ریشه‌یابی فقر و ارائه راهکارهایی برای برون‌رفت از این معضل اجتماعی کار بزرگی است که باید در اولویت متولیان و مسوولان فرهنگی استان قرار گیرد تا با بهره گیری از ظرفیت نخبگان استان و با همفکری و مشاورت و مشارکت ایشان و به مدد به کارگیری تدبیر و برنامه‌ریزی صحیح، جامع و کارآمد  بتوان گام های مهمی برای پیشرفت استان برداشت.

 

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - حاجیه بانو ملوک ابراهیمی (همسر مرحوم حبیب‌الله مهیمنی) در ۹۳ سالگی همچنان روزانه بین ۳ تا ۴ ساعت، کتاب و مجله و روزنامه و فصلنامه و قرآن و حدیث و فکاهی می‌خواند. ۶ کلاس قدیم سواد دارد. شعر و ادبیات را بسیار دوست می‌دارد.

ادامه مطلب...

استان گلستان یک بسته‌ کامل سفر است. چه طبیعت‌گرد و ماجراجو باشید، چه اهل تماشای بناهای تاریخی باشید و چه فقط اهل پیک‌نیک و جوجه‌کباب درست کردن در طبیعت باشید، جاهای دیدنی گلستان خاطره‌های خوبی براش شما ایجاد خواهند کرد. جاهای دیدنی استان گلستان از آن دسته از مقاصد گردشگری هستند که بنا به دلایلی، در بین گردشگران تا حدودی کشف نشده باقی مانده‌اند. البته این موضوع مزایا و معایب خودش را دارد. مثلا این که دیدنی های گلستان ناشناخته باقی مانده‌اند شاید به ضرر اقتصاد گردشگری آن منطقه باشد، اما از طرفی به این معنی هم است که این جاهای دیدنی گلستان برای شما بکر باقی مانده‌اند.

سرفصل‌های مقاله  نمایش 

گلستان معجونی از جذابیت‌های گوناگون گردشگری است؛ این استان با تنوع شگفت‌انگیز آب‌وهوایی و فرهنگی و از لحاظ جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، از دیدنی‌ترین مناطق ایران است. دریا، جنگل، کوه، رودخانه، جزیره، آبشار، تالاب، پارک ملی و منطقه‌ محافظت‌شده و خلاصه هرچه از طبیعت انتظار دارید، در این استان پیدا می‌شود.


جستجو و رزرو بلیط قطار در علی بابا


گلستان استان پهناوری است و تنها در یک سفر نمی‌شود آن را کامل گشت اما در عوض می‌توانید با مطالعه راهنمای جاهای دیدنی گلستان، تعدادی از زیباترین و جذاب‌ترین دیدنی های این استان را بشناسید و زمانی که آن‌جا رسیدید، برنامه دقیقی داشته باشید. حالا اگر خارج از این برنامه، زمان بیشتری داشته باشید می‌توانید سایر مناطق دیدنی استان گلستان را هم پیدا کرده و از آن‌ها لذت ببرید.

خوشبختانه راه آهن جنوب به شمال تا گرگان ادامه دارد و علاوه بر هواپیما، اتوبوس و خودرو شخصی، با قطار هم می‌توان به این استان سفر کرد. گلستان برای آن دسته از مسافران که از مسیر جاده‌های شمالی کشور به مشهد سفر می‌کنند، شناخته شده است و اگر از این مسیر به مشهد می‌روید، پیشنهاد می‌کنیم با یک توقف یک یا دو روزه در گرگان، از زیبایی‌های این منطقه دیدن کنید.

جاهای دیدنی گلستان را از کجا شروع کنیم؟

همانطور که در ابتدای این راهنما گفتیم، جاهای دیدنی گلستان هم تعداد زیادی دارند و هم این که همه آن‌ها را نمی‌توان در یک دسته قرار داد. چرا؟ چون بخشی از آن‌ها، به عنوان آثار تاریخی استان گلستان شناخته می‌شوند در حالی که عده دیگر، به عنوان مناطق طبیعی و سرسبز گلستان معروف شده‌اند و شاید شما دوست داشته باشید که فقط یکی از این دسته‌ها را از نزدیک ببینید.

به همین دلیل ما در این راهنمای دیدنی های گلستان، این مکان‌ها را به چند دسته تقسیم کرده‌ایم و در هر دسته، یک یا چند مورد را توضیح داده و بقیه را معرفی می‌کنیم تا تصمیم نهایی را خودتان بگیرید.

جنگل های استان گلستان

یکی از اصلی‌ترین جاذبه های گردشگری استان گلستان، جنگل‌های سرسبز و زیبای آن است. این که جنگل‌ها و طبیعت استان‌ها شمالی کشور همیشه برای گردشگران جذابیت خاصی دارند یک مساله عادی است، اما ویژگی که جنگل های گلستان دارد این است که نسبت به جنگل‌های سایر استان‌های شمالی، بکرتر و طبیعی‌تر است. حتی اگر در بعضی از بخش‌های آن گام بگذارید شاید فکر کنید که شما اولین انسانی هستید که پا در این خاک گذاشته‌اید.

حالا که تا اینجا آمده‌اید، شاید دوست داشته باشید که جاهای دیدنی گیلان را هم ببینید.

کمپینگ و زندگی در چنین جنگل بکری می‌تواند یک تجربه منحصربه‌فرد برای شما باشد. البته بهتر است این موضوع را مشخص کنیم که وقتی می‌گوییم جنگل های استان گلستان بکر هستند، به این معنی نیست که اگر آن‌جا بروید هیچ کسی جز خودتان نخواهد بود.

طبیعی است که در ایام تعطیلات و فصل‌های گرم، گردشگران دیگری هم مثل شما دوست دارند که این جاهای دیدنی گلستان را ببینند؛ منظور ما این بود که این مناطق نسبت به سایر جنگل های شمال خلوت‌تر هستند.

اگر اهل پیک‌نیک و استراحت در طبیعت باشید، جنگل ناهارخوران، النگ‌ دره، دلند، کردکوی و قرق، دیدنی‌اند و مسیر دسترسی خوبی هم دارند. فرقی نمی‌کند که باجمع دوستانه سفر کنید با با خانواده یا با تمام فامیل. اگر زیاد اهل ماجراجویی نیستید که پارک جنگلی ناهارخوران گرگان با جاده‌ آسفالت و سرویس بهداشتی و امکانات تفریحی و رفاهی جای خوبی است.

اما به خاطر همین امکانات هم تفریحگاه نسبتا شلوغی است. اگرکمی بیشتر دل به سفر بدهید، خارج از محدوده‌ شهر در جاده‌های شرقی و غربی گرگان هم با راهنمایی افراد محلی جاهای دنج‌تر و آرام‌تری را در جنگل پیدا خواهید کرد.

جنگل رنگو

این منطقه را روی تابلو‌ها ممکن است با اسم پارک جنگلی رنگو هم ببینید. این ناحیه را به عنوان پارک جنگلی در نظر می‌گیرند و به همین دلیل یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی گلستان است، اما راستش را بخواهید، پوشش گیاهی جنگلی در این پارک به قدری زیاد و انبوه است که بیشتر از یک پارک جنگلی، به جنگل شباهت دارد. اگر بخواهید به جنگل رنگو بروید، باید حدودا 15 کیلومتر از شهر بیرون بروید. همچنین برای رسیدن به مسیر جنگل رنگو باید از کوچه‌های روستایی به اسم توشن عبور کنید که خودش یکی از روستاهای تاریخی و قدیمی استان گلستان است.

ادامه مطلب...

شاید خودتان هم شنیده باشید که در جنگل رنگو، آبشاری هم وجود دارد که به اسم آبشار رنگو معروف است. اگر راه جنگل را پیدا کرده و به ابتدای آن رسیدید، قبل از این که به سمت آبشار حرکت کنید، حتما ابزار و برنامه درستی داشته باشید چون از ابتدای جنگل تا آبشار رنگو چندین ساعت پیاده‌روی در پیش دارید. البته در مورد آبشار رنگو در ادامه راهنمای جاهای دیدنی گلستان بیشتر صحبت کرده‌ایم.

ادامه مطلب...

جنگل النگدره

یکی دیگر از جاهای دیدنی گلستان که گردشگران را به سمت خودش می‌کشاند، جنگل النگدره گلستان با تمام دار و درخت و امکاناتش است. بهتر است همین ابتدا بگوییم که ماجرای جنگل النگدره هم شبیه داستان جنگل رنگو است؛ یعنی اینجا هم در اصل پارک جنگلی النگدره است اما به خاطر تراکم درخت‌ها و سرسبزی، دیگر بخش جنگلی آن به بخش پارکش غلبه کرده است.

ادامه مطلب...

ما تجربه و نظرات کاربرهایی که این مکان دیدنی گلستان را از نزدیک دیده‌اند بررسی کردیم؛ به طرز جالبی، بسیاری از آن‌ها تاکید داشتند که فصل پاییز یکی از بهترین ایام برای گشت و گذار در جنگل النگدره است، مخصوصا در بخش‌هایی که ترکیبی از پارک و جنگل است. می‌دانید چرا؟ چون در این قسمت چیدمان و میزان رشد درخت‌ها را کنترل کرده و به آن‌ها نظم داده‌اند و صحنه بسیار زیبایی ایجاد کرده است. جدا از آن، ترکیب رنگ‌های زرد و قرمز پاییزی در تونل‌هایی که از خمیده درختان در بالای سرتان ایجاد شده‌اند صحنه‌ای نیست که بخواهید از دستش بدهید.

ادامه مطلب...

آیا اهل اسب‌ سواری در گلستان هستید؟

یکی از جاذبه‌ های استان گلستان مسابقات سوارکاری است. استان گلستان قطب پرورش اسب و مسابقات سوارکاری ایران است و پیست سوارکاری گنبد مجهزترین و بزرگ‌ترین پیست اسب‌دوانی کشور است و در کنار پیست سوارکاری، برای علاقه‌مندان و شرکت‌کنندگان در این مسابقات امکاناتی مانند سوئیت، ویلا، اصطبل زمستانه و تابستانه، استخر شنا، رستوران و اینترنت بی‌سیم نیز دارد. در هر سال دو دوره مسابقات اسب‌سواری در این پیست برگزار می‌شود:

 • کورس بهاره
 • کورس پاییزه

معمولا کورس بهاره‌ گنبد از اولین جمعه‌ ماه فروردین شروع می‌شود و ۲۰ هفته نیز ادامه دارد. به غیر از این پیست، پیست‌های آق قلا و بندر ترکمن هم در استان فعالیت می‌کنند و  بعد از مسابقات کورس بهاره‌ گنبد، بلافاصله مسابقات بندر ترکمن آغاز می‌شود.

ادامه مطلب...

آبشارهای استان گلستان

اگر اهل ماجراجویی بیشتر باشید، آبشارهای گلستان می‌توانند زمینه خوبی برای شما ایجاد کنند تا بتوانید با چند خاطره شاد و هیجان انگیز جدا شوید. بسته به این‌ که در کدام شهر استان باشید، می‌توانید از یکی از آبشار های استان گلستان را انتخاب کنید که مهم‌ترین آن‌ها را برای شما فهرست کرده‌ایم:

 • آبشار لُوه
 • آبشار کبودوال
 • آبشار آق‌ سو
 • آبشار زیارت
 • آبشار رنگو
 • آبشار شیرآباد
 • آبشار لاشو
 • آبشار باران‌کوه
 • آبشار شادان

برای رفتن به آبشار های استان گلستان می‌توانید از راهنمایی مردم محلی کمک بگیرید. یادتان باشد که حتما لباس و کفش مناسب طبیعت‌گردی بپوشید و برای کمی پیاده‌روی در قلب جنگل آماده باشید. همچنین بسیاری از کاربرانی که قبلا به جنگل ها و آبشارها و سایر جاهای دیدنی گلستان رفته‌اند گفته‌اند که باران‌های این منطقه کمی شدت بیشتری دارد و بهتر است که پیش‌بینی وضعیت هوا را برای چند روز آینده بررسی کنید. همچنین به مقدار کافی با خودتان آب و خوراکی داشته باشید.

ادامه مطلب...

حالا بیایید با آبشارهای گلستان که بخش مهمی از جاهای دیدنی گلستان هستند کمی بیشتر آشنا شویم:

آبشارهای شیرآباد

مجموعه غار و آبشارهای شیرآباد در نزدیکی شهر خان‌ببین قرار دارند و از دیدنی‌ های طبیعی استان گلستان هستند که همه ساله تعداد بی‌شماری از طبیعت‌گردان  را به سوی خود جذب می‌کنند. سه کیلومتر بعد از روستای خان‌ببین در مسیر روستای شیرآباد یک مسیر خاکی و مال‌رو به سمت این آبشارها می‌رود. اگر تصمیم‌تان برای دیدن آبشارهای شیرآباد جدی است و قرار است در فصلی به آن‌جا بروید که ممکن است با بارش برف یا باران مواجه شوید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما بخش‌های مختلف خودرویتان (مانند چرخ‌ها، بخاری‌ها، ترمزها و…) را از قبل بررسی کنید.

ادامه مطلب...

آبشار لوه

مجموعه‌ آبشار لوه از چند آبشار کوچک و بزرگ تشکیل شده و در ۱۴ کیلومتری غرب پارک ملی گلستان و جنوب روستای لوه در شهر گالیکش قرار دارد. این آبشارها حدود پنج کیلومتر از جاده‌ اصلی فاصله دارند. آبشار لوه در کنار پارک ملی گلستان قرار دارد. اگر تا این جا رفته و آبشار لوه را دیدید، پیشنهاد می‌کنیم که پارک ملی گلستان را هم از دست ندهید. این پارک هم وسعت زیادی دارد و هم این که یکی از معروف‌ترین دیدنی های گلستان است.

ادامه مطلب...

آبشار کبودوال

یکی از مهم‌ترین تفرجگاه‌های گلستان است و از اطراف آن گونه‌های گیاهی و چشمه‌های فراوانی وجود دارد. این آبشار در چهار کیلومتری شهرستان علی‌آباد کتول و در عمق جنگل واقع شده است. آب زلال و شفاف این آبشار که از دل کوه بیرون می‌آید، آشامیدنی نیز هست.

ادامه مطلب...

آبشار گلستان

آبشار گلستان در بالادست گردشگاه آبشار در پارک ملی گلستان واقع شده است. این آبشار در تمام فصل‌های سال جاری است، ولی همانطور که می‌توانید حدس بزنید، آب و هوای این ناحیه در فصل‌های سرد بسیار سرد می‌شود و بدون امکانات و تجهیزات درست نباید به آن‌جا بروید.

آبشار زیارت

این آبشار در ۱۸ کیلومتری شهر گرگان و در کیلومتری کیلومتری جنوب روستای زیارت و در مسیر یکی از شعبات فرعی رودخانه‌ی خاصه رود قرار دارد. از روستای زیارت تا ۱۰۰متریِ محل آبشار هم راه ماشین‌رو دارد.

ادامه مطلب...

آبشار رنگو

آبشار رنگو در شش کیلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان و در دل جنگل رنگو از مسیر روستای توشن در پنج کیلومتری جنوب گرگان قابل دسترسی است. با حدود پنج ساعت پیاده‌روی در امتداد دره و رودخانه در جنگل رنگو می‌توان به این آبشار رسید.

ادامه مطلب...

آشوراده؛ تنها جزیره‌ی شمال ایران

جزیره‌ آشوراده با تالاب‌های طبیعی، طبیعت بکر و وجود پرندگان مهاجر و اسب‌های وحشی تنها جزیره‌ شمال کشور است که برای رسیدن به آن‌ها می‌شود از قایق‌های موتوری در اسکله‌ بندر ترکمن استفاده کرد. این جزیره سالانه میزبان یک میلیون پرنده‌ مهاجر است و در فهرست مهم‌ترین تالاب‌های جهان قرار گرفته است . این یعنی حتما در فهرست جاهای دیدنی استان گلستان جا دارد.

ادامه مطلب...

اگر در سفر دوست دارید جایی بنشینید، چیزی بخورید و کمی هم خرید کنید، آشوراده را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. در عوض اگر عاشق طبیعت بکر و سکوت و خلوت جایی دور از شهر باشید، آشوراده بهترین گزینه است. این جزیره مسکونی نیست و طبیعتی بکر و تماشایی دارد. بیشتر قایقران‌هایی که گردشگران را به جزیره می‌برند، محل تالاب‌ها و جذابیت‌های جزیره را بلدند و بهتر است برای پیدا کردن دیدنی‌ های آشوراده از آن‌ها کمک بگیرید. اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید در این جزیره اسب‌های وحشی زیبایی را ببینید که آزادانه در طبیعت زندگی می‌کنند.

آثار تاریخی استان گلستان

تا اینجا داشتیم در مورد جاذبه های طبیعی گلستان صحبت می‌کردیم و کم و بیش با آبشارها و جنگل‌ های گلستان آشنا شدیم. در این بخش می‌خواهیم کمی هم در مورد آثار تاریخی گلستان صحبت کرده و ببینیم که چه داستان‌ها و یادگارهای تاریخی در این استان زیبا وجود دارد.

بافت تاریخی گرگان

بافت تاریخی گرگان متشکل از سه محله‌ اصلی است:

 • محله نعلبندان
 • محله میدان
 • محله سبزه مشهد

این مناطق برجسته‌ترین بافت تاریخی شمال کشور و یکی از ارزشمندترین بافت‌های تاریخی ایران است. چند بنا از بناهای موجود در این بافت متعلق به دوران سلجوقیان و صفویان هستند و باقی بناها از دوران قاجار و پهلوی به جا مانده‌اند که همگی از نگین‌های جاهای دیدنی گلستان هستند. در این منطقه بناهای تاریخی گوناگونی مانند خانه های تاریخی، حمام‌ها، مدارس، مساجد، تکایا و بازارهای تاریخی را می‌توانید ببینید.

برج گنبد کاووس

این برج که محلی‌ها به آن میل گنبد نیز می‌گویند با قدمتی حدود هزار سال، مهم‌ترین بنای تاریخی استان گلستان است و با ۷۲ متر ارتفاع بلندترین برج تمام‌ آجری جهان است. شهرستان گنبد کاووس علاوه بر این برج تاریخی، دیدنی‌ های دیگری نیز دارد که می‌توان به آرامگاه خالد نبی، امامزاده یحیی بن زید، دریاچه‌ مصنوعی گنبد کاووس، پارک توریستی الغدیر، بازار بزرگ روس‌ ها، مجتمع سوارکاری گنبد کاووس، شهر تاریخی جرجان، سد گلستان یک و دو، و سه تالاب آلماگل، آجی‌ گل و آلاگل اشاره کرد.

ادامه مطلب...

بافت قدیم شهر گمیشان

گمیشان در ۵۵ کیلومتری شمال غرب گرگان واقع است. نام محلی این شهر گمیش‌ دپه به معنای تپه‌ نقره ای است. این شهر از قدیمی‌ترین شهرهای ترکمن‌نشین ایران است که پیشینه‌ تاریخی کهنی دارد و بعد از گرگان، دومین شهر استان گلستان از لحاظ دارا بودن بافت تاریخی و فرهنگی است. بناهای بافت قدیم گمیشان متعلق به دوره قاجار و پهلوی معماری خاص و زیبایی دارند. بیشترشان دو طبقه و بعضی سه‌ طبقه هستند و از چوب و تحت تاثیر معماری روسی ساخته شده‌اند. در این خانه‌ها اتاق‌های تودرتو، دالان‌ها و شومینه‌های هر اتاق منحصربه‌فرد و تماشایی‌اند.

ادامه مطلب...

آرامگاه مختومقلی فراغی

مختومقلی فراغی شاعر و عارف نامی، از مفاخر فرهنگی کشور است که درت عبیری او را فردوسی ترکمن‌ها می‌نامند. آرمگاه مختومقلی که بنایی امروزی است، در ۱۵۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس قرار دارد.

ادامه مطلب...

کاخ اختصاصی گرگان

یکی از ۱۲ کاخ خانواده پهلوی در کشور و محل اقامت این خانواده در منطقه بوده است به نام کاخ اختصاصی یا کاخ سلطنتی گرگان هم شناخته می‌شود. بنای کاخ مربوط به دوره‌ رضاشاه پهلوی است و در محیط سرسبز و زیبای پارک شهر گرگان واقع شده است.

این کاخ‌موزه در دو طبقه تعریف شده است که در طبقه‌ی همکف ۳۰ نفر از مشاهیر استان گلستان از قرن سوم تا دوره‌ی پهلوی در آن معرفی شده‌‌اند و در طبقه‌ی بالا ۱۰۰ قلم از لوازم و اشیای مربوط به استراحتگاه خانواده‌ پهلوی نمایش داده می‌شوند. در حیاط موزه نیز سنگ قبرهایی از قرن ۸ تا ۱۴ قمری وجود دارند که دیدن‌شان خالی از لطف نیست.

ادامه مطلب...

دیوار تاریخی گرگان، آرامگاه خالد نبی، مدرسه عمادیه، مسجد جامع گرگان، پل آق قلا، برج رادکان از دیگر آثار تاریخی این استان هستند.

غذا و بازار، یکی از دیگری خوشرنگ‌تر

بیشتر غذاهای ترکمن، بر مبنای گوشت لذیذ گوسفندی و سبزیجات تهیه می‌شوند. مرغانه تچین، خورش ساک، ماش پتی خارش، کئی ترشک، چکدرمه، باسترمه، بروک و انواع آش و نان محلی از جمله‌ این غذاها هستند. هلی‌ آش محبوب‌ترین آش ترکمن‌هاست.

انواع دستباف‌های ترکمن مانند قالی و قالیچه، پشتی، نمد، زیورآلات، روسری و پوشاک ترکمن از مهم‌ترین سوغات استان گلستان هستند.

بازارهای استان گلستان

بخش دیگری از جاهای دیدنی گلستان بازارهای آن است. بازارها مکان‌هایی هستند که فرهنگ روزمره مردم و فرهنگ تاریخی کل منطقه یک جا ترکیب می‌شوند و حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید، می‌توانید چند ساعتی از روز را در این بازارها قدم زده و از فضای آن لذت ببرید.

بازار ساحلی بندر ترکمن

در برگشت از آشوراده سری به بازار ساحلی بندر ترکمن بزنید که خیلی گسترده و بزرگ نیست ولی رنگارنگ و زیباست. انواع پشتی و قالی و قالیچه‌ ترکمنی، محصولات نمدی، لباس و روسری ترکمنی و زیورآلات ترکمنی در این بازار پیدا می‌شود. به غیر از این بازار، دوشنبه‌ بازار بندر ترکمن هم از بازارهای محلی محبوب مردم محلی و گردشگران است.

ادامه مطلب...

بازار مرزی اینچه ‌برون

این بازارچه که در شهر مرزی اینچه برون در شهرستان گنبد کاووس قرار دارد به دنبال گشایش مرز پل گدرالوم و تردد مسافران از این نقطه به ترکمنستان برپا شد. این بازارچه‌ مرزی مهم‌ترین عامل جذب گردشگر به شهر کوچک اینچه برون است. اگر رمان معروف نادر ابراهیمی «آتش بدون دود» را خوانده باشید، شاید برایتان جالب باشد بدانید که اینچه برون محل اصلی وقوع حوادث این رمان هفت جلدی است.

ادامه مطلب...

اقامت در استان گلستان

لوکس‌ترین هتل گرگان، هتل قصر بوتانیک گرگان است که در ۱۰ کیلومتری جاده‌ گرگان به ساری قرار دارد. اگر عاشق طبیعت و آرامش باشید، هتل جهانگردی ناهارخوران گرگان در دل جنگل ناهارخوران گزینه‌ خوبی است. اگر کمی از شهر فاصله بگیرید، در روستای زیارت که حال‌ و هوایی سوییسی دارد، هتل زیارت مخصوص فرار از شهر و اقامت در کوهستان‌های پوشیده از جنگل است. هتل‌های خوب و با امکانات دیگری هم در سطح شهر گرگان و استان گلستان پذیرای مسافران هستند.

جاهای دیدنی گلستان را شما تکمیل کنید

همانطور که در ابتدای این راهنما هم گفتیم، مکان های دیدنی گلستان (هم جاذبه های تاریخی، طبیعی، تفریحی و…) به قدری زیاد هستند که نه می‌توان آن‌ها را در قالب یک مقاله کامل توضیح داد و شاید حتی نتوان در یک سفر کوتاه همه آن‌ها را از نزدیک دید. ما در این راهنمای دیدنی های گلستان سعی کردیم تعدادی از مهم‌ترین‌ها را برای شما توضیح بدهیم. اگر تجربه خاصی از این مکان‌ها دارید و یا جاهایی را دیده‌اید که در این راهنما نیامده‌اند، حتما برای ما بنویسید تا نوشته‌مان را کامل‌تر کنیم.

بابک خدادوست

منبع: سایت علی بابا

 

 

پیشخوان

آخرین اخبار