ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - "احمد"، قاره ها را پیموده و نام ایران را بر فراز قله های موفقیت بلند کرده است اما نه راه پیمودن آن بلکه با عکس های حیرت انگیزش؛ عکسی از مردم در نزدیکی کلیسای معروف جامع سانتا ماریا دل فیوره شهر فلورانس کشور ایتالیا به همراه ۸ اثر دیگرش در جشنواره بین قاره‌ای عکاسی اروپا، آفریقا و آسیا بین ۴۸ هزار اثر انتخاب و برنده طلای جشنواره شد.

جشنواره بین قاره‌ای عکاسی اروپا، آفریقا و آسیا در سالن‌های آلمان، آفریقای جنوبی و اندونزی برگزار شد و در مراسم اختتامیه این جشنواره، عکس «احمد خطیری» هنرمند گلستانی مدال طلای جشنواره را از آن خود کرد.

این هنرمند ایرانی دارنده مدال طلای جشنواره بین قاره‌ای عکاسی به ایسنا گفت: به خود میبالم که توانستم برای کشورم در مجامع هنری و فرهنگی بین‌المللی کسب افتخار کنم و نشان بدهم که ایرانی‌ها، مردمانی هنرمند و هنردوست هستند.

خطیری ادامه داد: با توجه به شرایط شیوع کرونا، جشنواره بین قاره‌ای عکاسی اروپا، آفریقا و آسیا به‌صورت آنلاین در سه بخش آزاد رنگی، آزاد تک‌رنگ و ورزش، در سه کشور به‌صورت همزمان برگزار و داوری شد.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۴۸ هزار اثر به جشنواره ارسال شده بود، افزود: ۹ اثر از من در بین حدود ۲۵۰ اثر پذیرفته شده در جشنواره قرار گرفت.

ادامه مطلب...

خطیری بیان کرد: عکس Balance من که آن را از در نزدیکی کلیسای معروف جامع سانتا ماریا دل فیوره شهر فلورانس کشور ایتالیا گرفتم، در بخش آزاد تک رنگ در سالن اندونزی مدال طلای جشنواره را به دست آورد. همچنین عکس Alone از من نیز در سالن آلمان لوح تقدیر جشنواره را کسب کرد.

وی که پیش از این عناوین متعددی را در جشنواره‌های بین‌المللی مختلف در کشورهای صربستان، آمریکا، فرانسه، آلمان، چین، ایتالیا، رومانی، قبرس و غیره کسب کرده، گفت که این مدال طلا در کنار مدال‌های دیگرش مخصوصاً مدال طلای فیاپ و ... جزو با ارزش‌ترین عناوینی بوده که تاکنون به دست آورده است.

این هنرمند با تجربه متولد سال ۵۷ که از ۱۵ سالگی عکاسی را آغاز کرده، در خصوص حسش از کسب این مدال، گفت:  بعد از سال‌ها تلاش در زمینه هنری به این افتخار دست یافتم. همچنین اینکه در یک جشنواره بین قاره‌ای، اثر هنری که خلق کرده‌ام دیده شد و توانست جزو عناوین رتبه‌های برتر جشنواره را به دست بیاورد و نام و برند کشورم در مجامع بین‌المللی در کنار کشورهای سطح اول دنیا قرار بگیرد، برایم بسیار لذت‌بخش بود.

خطیری با اشاره به اینکه تاکنون از هیچ ارگانی حمایت نشده است، افزود: عکاسان با وجود هزینه‌های بسیار بالای تجهیزات عکاسی، با هزینه شخصی خودشان و فقط به خاطر علاقه‌ای که به کارشان دارند، در جشنواره‌ها شرکت می‌کنند. اگر عکاسان چه از نظر مالی و چه از نظر معنوی حمایت شوند، قطعاً دلگرمی بیشتری خواهند داشت و موفقیت‌های بیشتری را در جشنواره‌های بین‌المللی کسب خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: از ورزشکاران در زمان انجام تمرینات و فعالیت‌های ورزشی و شرکت در مسابقات حمایت‌های بسیار خوبی می‌شود و در صورت کسب مدال باعث سربلندی و افتخار می‌شوند و بعد از پایان مسابقات نیز جوایز ارزنده و هدایای بسیار خوبی به آنها تعلق می‌گیرد که جای تقدیر دارد. اگر این حمایت‌ها ارزشمند در حوزه فرهنگی و هنری نیز صورت پذیرد این ظرفیت بسیار بزرگ وجود دارد و بدون شک با حمایت از این قشر می‌توان افتخارات بین‌المللی فرهنگی و هنری را برای کشور عزیزمان در سطح بین‌المللی به ارمغان آورد.

ادامه مطلب...
عکس Alone از احمد خطیری که در سالن آلمان لوح تقدیر جشنواره را به دست آورد

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - جغرافیای تاریخی گرگان هیچ زمانی خالی از شیفتگان شیدای موسیقی نبوده است و از گذشته‌های دور تاکنون هنرمندان چیره دست در گوشه گوشه این سرزمین ظهور کرده و بار عظیمی از اعتلای فرهنگ و هنر ایران زمین را به دوش کشیدند.

به گزارش ایرنا؛ از قرن سوم که ابوسَلیک گرگانی سومین شاعر پارسی گوی دَری از گرگان به جهان فرهنگ و هنر معرفی شد تا جواد داوری که چندی قبل به دیار باقی شتافت، این سرزمین همواره بزرگانی به دنیای فرهنگ و ادب و هنر معرفی کرده است.

در مورد ابوسلیک می گویند که فارغ از حال و هوای شعر و شاعری، به داناگری در عرصه موسیقی نیز مشهور بود.

وی به اندازه ای در موسیقی تبحر داشت که یکی از دوازده مقام موسیقی آن دوران به نام وی معروف شد که این مقام با گذشت زمان و کاهش دستگاه های موسیقی در دستگاه نوا ادغام شده است.

کلنل علینقی وزیری زاده از مادری گرگانی به نام بی‌بی خانم استرآبادی، چهره شاخص دیگر موسیقی در گرگان و دشت است که از او به عنوان نخستین موسیقی‌دانی که شیوه‌ نوین برای نت نویسی ابداع کرد، یاد می شود.

ادامه مطلب...
 علینقی وزیری‌زاده

پس از وی زنده‌ یاد استاد محمدرضا لطفی ردیف‌دان، موسیقیدان، آهنگساز و نوازنده سنتی ایران را می‌توان به عنوان یکی از مفاخر موسیقی گرگان نام برد.

ادامه مطلب...
 عکس: تصویری از استاد مرحوم محمدرضا لطفی

خدمات لطفی در حوزه حفظ و اشاعه موسیقی اصیل ایرانی بر کسی پوشیده نیست.

وی ضمن تربیت شاگردانی سرآمد و نامی، در وادی پژوهش و آهنگسازی نیز چهره‌ای شناخته شده بود.

یکی از همراهان استاد لطفی، زنده یاد استاد جواد داوری بود که در ۲۴ آذر ماه گذشته بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان صیاد شیرازی گرگان درگذشت.

ارتباط روحی، تاثیرگذاری و تاثیرپذیری، شناخت ابعاد دانایی و زوایای روحی این ۲ استاد از یکدیگر، موجب خلق تک آهنگ‌هایی ماندگار و کنسرت‌هایی زبانزد شد.

جواد داوری با تربیت شاگردانی نام‌آور، نام خود را به عنوان معلم برجسته موسیقی به یادگار گذاشت.

نوازنده چیره دست فقید سنتور کشور، به همراه مرحوم استاد محمدرضا لطفی و یحیی قاسمی اولین گروه کنسرت موسیقی گرگان را قبل از انقلاب راه‌اندازی کردند.

ادامه مطلب...
 یحیی قاسمی

زمانی که در آن سوی مرزها دست به ساز می‌شد و می‌نواخت، غربی‌ها از بداهه نوازی‌اش شگفت‌زده می‌شدند و به دلیل نوع آهنگ و نواختن سنتور به نوازنده صوفی (صوفی موزیسین) می‌شناختند.

اولین اجرا و تنظیم مرحوم داوری؛ قطعه "سنگ تراشون" با همراهی لطفی و صدای مسیح کیومرثی در رامسر بود که مورد استقبال قرار گرفت و در بازار هم پرفروش شد.

یکی از نگرانی های همیشگی مرحوم داوری جایگزین شدن موسیقی لس‌آنجلسی و گرایش جوانان به آن بود.

جواد داوری سال ۱۳۲۷ در خانواده‌ای که همگی اهل موسیقی بودند به دنیا آمد و دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه هنر تهران در سال ۵۵ و نخستین کارشناس موسیقی اداره فرهنگ و هنر گرگان بود.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - قطع درختان جنگلی و قاچاق چوب توسط افراد سودجو بدون توجه به اهمیت و کارکرد این عرصه‌های خدادادی و حفظ و نگهداری آن برای نسل آینده، همچون خوره و آفت به جان جنگل‌های گلستان افتاده است که خروج از این شرایط نیازمند فرهنگ سازی و همت جمعی دستگاه‌های متولی و نظارتی است.

گلستان با افزون بر ۲۰ هزار کیلومتر مربع وسعت، دارای ۴۵۲ هزار و ۱۸۵ هکتار عرصه جنگلی است که از نوکنده در غرب استان شروع و تا گلیداغ در شرق استان ادامه دارد که برخی مردم بومی و افراد سودجو به خصوص در اواخر پاییز و زمستان به دلیل بیشترشدن بیکاری فصل ناشی از کاهش فعالیت در مزارع و باغات باحضور در این عرصه‌ها اقدام به قطع غیرمجاز درختان و قاچاق چوب می‌کنند.

به گفته کارشناسان، بیکاری و فقر، نبود منابع کافی، قوانین سخت واردات و قیمت بالای چوب و نیز وجود جاده‌های فرعی در دل جنگل‌ها زمینه را برای قاچاق چوب فراهم کرده و بسیاری از ساکنان روستاهای محصور در دل جنگل‌های گلستان به بهانه دسترسی نداشتن به زمین‌های زراعی و تأمین معاش خود اقدام به تخریب منابع طبیعی و قطع درختان جنگلی می‌کنند.

کارشناسان منابع طبیعی معتقدند که نابودی منابع طبیعی به‌عنوان سرمایه ملی، افزایش آلودگی هوا، وقوع سیل، رانش زمین و پدیده گرد و غبار، صدمه به اقتصاد ملی و اشتغال مولد و از بین رفتن گونه‌های بومی و ارزشمند گیاهی و جانوری و کاهش تنوع زیستی از مهمترین آسیب‌های قاچاق چوب بر پیکره طبیعت استان گلستان است.

تعطیلی طرح‌های جنگلداری عامل اصلی افزایش قاچاق چوب

به گفته رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گالیکش، نیاز سالانه کشور ۱۳ میلیون متر مکعب چوب است که تا قبل از تعطیلی طرح‌های جنگلداری و اجرای طرح تنفس جنگل، تأمین حدود ۹ میلیون آن از جنگل‌های سه استان شمالی و چهار میلیون آن از محل واردات بود.

صفر سیجانی افزود: در چند سال اخیر با اجرای طرح تنفس جنگل، نیاز چوبی کشور از طریق واردات و سایر استان‌ها تأمین می‌شود که با توجه به بالا رفتن هزینه واردات و افزایش قیمت چوب، شاهد علاقه بیشتر افراد بومی ساکن در مناطق جنگلی گلستان به سمت تخریب این عرصه‌ها و قطع درختان هستیم.

وی افزایش تقاضای چوب در بازار به دلیل کمبود آن به عنوان ماده اولیه فعالیت کارگاه‌ها و کارخانجات مرتبط، اهمیت ندادن به زراعت چوب، کمبود نیرو و امکانات برای حفاظت از جنگل‌ها بویژه بعد از تعطیلی طرح‌های جنگلداری، متناسب نبودن مجازات قضائی قاچاق چوب به نسبت قیمت آن در بازار، بیکاری و پایین بودن درآمد اهالی روستاهای حاشیه و داخل جنگل و برخورد ضعیف دستگاه قضائی و نظارت بر خریداران چوب قاچاق را از مهمترین دلایل قاچاق چوب در گلستان عنوان کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گالکیش گفت: اجرای طرح زراعت چوب، تأمین نیروی کافی و امکانات لازم برای حفاظت از جنگل‌ها، مسدود کردن راه‌های ارتباطی فرعی مورد استفاده سودجویان در داخل جنگل‌ها و ایجاد اشتغال برای ساکنان روستاهای همجوار با جنگل‌ها، نقش کلیدی در جلوگیری از قاچاق چوب دارد.

سیجانی ادامه داد: اگر روستاییان ساکن در داخل و حاشیه جنگل‌ها شغل و درآمد کافی داشته باشند به طور قطع پیشگام حفاظت از عرصه‌های جنگلی خواهند بود.

وی فرهنگ سازی توسعه زراعت چوب، تصویب قوانین بازدارنده، تعیین مجازات سنگین برای قاچاقچیان و نصب دوربین در مسیرهای جنگلی که احتمال قاچاق بیشتر است را از راهکارهای مؤثر در کمک به حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از قطع درختان برشمرد.

سیجانی گفت: امسال ۴۹ فقره قاچاق چوب به ارزش ۷۶۵ میلیون ریال در گالیکش کشف شد که در مقایسه با ۳۵ فقره کشفیات سال گذشته افزایش ۱۳۵ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیشتر چوب‌های قاچاق از شهرستان‌های اطراف برای فروش به کارخانه نئوپان، کارگاه‌های چوب بری و کوره‌های زغال به این شهرستان منتقل می‌شود.

فرشید رحمانی، اقدام راهبردی برای مقابله با قاچاق چوب را مشروط به مشارکت همگانی در حفاظت از طبیعت، تقویت فرهنگ و افزایش علم منابع طبیعی جامعه دانست و افزود: تمام اقشار جامعه باید نسبت به تخریب و تجاوز به عرصه‌های طبیعی حساس باشند و در صورت مشاهده تجاوز و تخریب، مراتب را به ادارات منابع طبیعی تابعه و یا از طریق تماس با شماره ۱۵۰۴ اطلاع دهند.

وی از آمادگی اداره منابع طبیعی گنبدکاووس برای صدور کارت همیار طبیعت برای افراد علاقمند خبرداد و اظهار داشت: این شهرستان ۴۰۰ عضو همیار طبیعت دارد که در زمینه حفاظت از منابع و عرصه‌های طبیعی با این مجموعه همکاری می‌کنند.

زراعت چوب راهکاری مناسب برای حفاظت از عرصه‌های جنگلی

طرح ملی زراعت چوب که پس از تصویب قانون تنفس جنگل از اواخر سال ۹۵ به اجرا گذاشته شد تا پایان برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور و در صورت نیاز تمدید در برنامه هفتم توسعه ادامه خواهد داشت و بیشتر در اراضی شیبدار و کم بازده مناطق شمالی و شرقی گلستان اجرا می‌شود.

ادامه مطلب...

به گفته کارشناسان منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان، اجرای این طرح علاوه بر جلوگیری از قاچاق چوب و تأمین مواد اولیه و چوب مورد نیاز صنایع کشور، کمک زیادی به تثبیت خاک و جلوگیری از فرسایش آن، پیشگیری از سیلاب‌های فصلی و ذخیره و تقویت منابع آب سفره‌های زیرزمینی و مهمتر از همه پیشگیری از پدیده زیانبار ریزگردها خواهد کرد.

رئیس امور جنگل اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با اشاره به وجود بیش از ۴۵۰ هزار هکتار عرصه جنگلی در استان گفت که در صورت تأمین آب کافی، امکان اجرای طرح زراعت چوب در ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی این استان فراهم است.

داوود مقدسی، با اشاره به تأثیرگذار بودن شرایط شیوع کرونا در افزایش قیمت یک کیلوگرم هیزم به ۱۵ تا ۲۰ هزار ریال، افزود: قاچاق حرفه‌ای و سازماندهی شده چوب در گلستان زیاد نشده است بلکه جوامع محلی از جمله روستاییان ساکن در حاشیه عرصه‌های جنگلی با توجه به مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت هیزم اقدام به قاچاق چوب می‌کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری رامیان نیز گران بودن قیمت چوب، خلاءهای قانونی و اوضاع اقتصادی جامعه را از عوامل اصلی قاچاق چوب دانست و گفت: قیمت چوب قاچاق از کیلویی سه تا چهار هزار ریال در روزهای قبل از شیوع کرونا به ۱۲ هزار ریال رسید که این افزایش قیمت عامل تشویق مردم بومی برای ورود غیرقانونی به عرصه طبیعی و قطع درختان است.

یدالله رجبلو، توسعه زراعت چوب و جلوگیری از خرید چوب غیرمجاز توسط کارخانجات نئوپان گلستان را در کاهش قاچاق چوب مؤثر دانست، گفت: امسال ۱۴۶ استر انواع چوب و هیزم قاچاق به حجم تقریبی ۹۰ مترمکعب در شهرستان رامیان کشف شد.

همچنین رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مراوه تپه نیز وجود کارخانجات نئوپان در گنبدکاووس و گرگان و انبارهای غیرمجاز دپوی چوب در حاشیه جاده شهرستان‌های جنگلی مانند مینودشت، گالیکش، رامیان، کلاله و آزادشهر را از مهمترین عوامل افزایش قاچاق چوب در گلستان عنوان کرد.

ابراهیم سرایلو افزود: ساماندهی روند صدور پروانه حمل چوب‌های مجاز از مبدا به مقصد با هدف کوتاه کردن دست افراد سودجو و انجام روزانه خرید و فروش چوب با نظارت نیروهای منابع طبیعی، جلوی بسیاری از تخلفات را خواهد گرفت.

درهمین پیوند فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان، نزدیک بودن فاصله روستاها با جنگل و دسترسی آسان مردم بومی به عرصه‌های جنگلی برای جمع آوری هیزم و قطع درختان را مهمترین عوامل قاچاق چوب در استان اعلام کرد و گفت: برنامه‌های پیشگیرانه خوبی از جمله سرکشی بیشتر بر عملکرد کارخانه‌های نئوپان گرگان و گنبدکاووس، کارگاه‌های کوچک ساخت و ساز ابزار و کالاهای چوبی مانند مبل و محل‌های دپوی چوب و نیز مسدود کردن برخی جاده‌های فرعی داخل و حاشیه عرصه‌های جنگلی با همکاری فرمانداری‌ها و دستگاه‌های مرتبط درحال اجرا است.

سرهنگ حبیب یارادبزی افزود: مأموران پلیس راه با همکاری کارشناسان منابع طبیعی استان نظارت بیشتری بر تردد خودروهای حامل چوب دارند و دستگاه قضا هم برخورد جدی تری با قاچاقچیان چوب خواهد داشت که امیدواریم نتیجه این اقدامات کاهش قاچاق چوب و تخریب عرصه‌های طبیعی و جنگلی گلستان باشد.

وی از تشکیل ۴۳۱ فقره پرونده چوب قاچاق در استان گلستان از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و اضافه کرد: در ارتباط با این پرونده‌ها ۱۰۳ مترمکعب الوار چوب صنعتی، ۷۲۳ استر هیزم و چهار هزار و ۳۱۸ کیلوگرم زغال کشف شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد افزایش یافته است.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - رییس پارک ملی گلستان گفت: امسال طبق سرشماری انجام شده در دوره گاوبانگی (جفت گیری و تعیین قلمرو ) جمعیت مارال قرمز در این ذخیرگاه طبیعی به ۶۱۲ راس افزایش یافت که در مقایسه با سال قبل ۱۳ درصد بیشتر است.

مهدی تیموری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مارال‌های‌ نر هر ساله در فصل گاوبانگی (از نیمه شهریور و تا پایان مهرماه) جفت‌گیری و تعیین قلمرو می‌کنند که امسال هم محیط‌بانان با همکاری دوستداران طبیعت با برپایی  ۱۰ چادر ثابت و ۳۶ چادر سیار در مناطق مختلف پارک ملی گلستان، کار حفاظت و سرشماری جمعیت این گونه جانوری و جلوگیری از فعالیت شکارچیان غیرمجاز در این فصل را برعهده داشتند.

وی افزود: طبق آخرین جمع‌بندی محیط‌بانان از مدت حضور خود در محل‌های زیست مرال قرمز در فصل گاوبانگی و پیاده کردن صدای ضبط شده مارال‌های نر، مشخص شد که جمعیت این گونه جانوری در پارک ملی گلستان از حدود ۵۴۰ راس سال قبل به ۶۱۲ راس افزایش یافته است. 

مرال‌های نر پارک ملی گلستان در فصل گاوبانگی (جفت گیری) با سردادن بانگ عاشقانه، مرال ماده را به قلمرو خود می‌کشانند و تولید مثل و استمرار بقای نسلی را در سایه مراقبت محیط‌بانان و دوستداران محیط زیست انجام می‌دهند.

رییس پارک ملی گلستان گفت: بیشترین جمعیت مرال قرمز به عنوان بزرگترین گوزن بومی ایران به ترتیب در محدوده جنگل‌های هیرکانی استان‌های گلستان، مازندران و گیلان زیست می‌کنند که با توجه به شرایط کشور در نیم قرن اخیر جمعیت این گونه کاهش یافته است.

وی افزود: ایجاد جاده برای تردد و اسکان جوامع محلی، تغییرکاربری و چرای دام در محدوده جنگل‌های هیرکانی و از همه مهمتر حضور شکارچیان غیرمجاز در زیستگاه این گونه شاخص از جمله عوامل تاثیرگذار در کاهش جمعیت مرال قرمز است.

رییس پارک ملی گلستان ادامه داد: بیش از ۲ هزار راس مارال قرمز بر اساس سرشماری جمعیت جانوری در اواخر دهه ۵۰ در این پارک زیست می‌کردند که این آمار در سرشماری اوایل دهه ۹۰ با کاهش ۸۰ درصدی به حدود ۲۰۰ راس رسیده است.

تیموری گفت: در چند سال اخیر با اجرای برنامه‌های مدیریتی مناسب و همکاری مردم، معتمدان و مسوولان ارشد کشوری و استانی در کنار تلاش شبانه روزی محیط بانان، جمعیت این گونه ارزشمند در پارک ملی گلستان افزایش قابل توجهی داشته است.

پارک ملی گلستان به عنوان یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست کره ثبت شده در میراث جهانی ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره جای داده است.

این پارک از بهترین زیستگاه‌های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز بوده و بویژه بخاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است.

گلستان در سال ۱۳۵۴ نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسید.

بیشتر گستره پارک در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در سرزمین استان سمنان قرار دارد.

منبع: ایرنا- دفتر گنبد

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - عقب نشینی آب و پدید آمدن مناطق باتلاقی ناشی از کاهش تبادل آبی خلیج گرگان با دریای خزر از طریق دالان آبی چپاقلی موجب توسعه نیزارها و رشد روز افزون گل‌های "لویی" پیرامون آشوراده شد تا سکوت تنها جزیره ایرانی خزر با نمایش رقص این گیاه علفی پایا رنگ و بوی جدیدی بگیرد.

مشاهدات این روزهای خبرنگار ایرنا حاکیست کاهش سطح تراز آبی خلیج گرگان، مناطق باتلاقی و کم عمق پیرامون جزیره آشوراده را بیشتر کرده که نتیجه آن افزایش نیزارها در بخش های شمال این پهنه آبی و جزیره آشوراده است.

منظره طلوع خورشید در پاییز و رقص نور بر موجهای پهنه آبی خزر در فرشی از نیزارهای قد و نیم قد در حالی که پرندگان بر فراز آن پرواز می‌کنند جلوه‌ خاصی به این منطقه غربی استان گلستان بخشیده است.

هرچند آشوراده این روزها غرق در سکوت، خالی از سکنه و تقریبا متروکه است اما تنهایی باعث نشده که این جزیره پویایی و ظرفیت خود را به رخ نکشیده و با جلوه های بکری مانند جزیره آکاز و رشد گل‌های لویی عشوه گری نکند.

لویی یکی از گیاهان دارویی است که از ویژگی‌ ضدعفونی برخوردار است و گفته می شود موارد مصرف دارویی این گیاه در کتیبه‌های به دست آمده از اهرام ثلاثه مصر نیز اشاره شده است.

جلوگیری از خونریزی، تقویت سلامت پوست، ضد التهاب، ضدعفونی کننده و ضد سرطان از جمله خواص درمانی گیاه لویی و معالجه و تسکین دردهای پشت و کمر، التیام دهنده زخم، درمان درد قاعدگی و تسکین و تقویت اعصاب دیگر خواص درمانی گرده نر گل گیاه لویی است.

همچنین دانه‌های این گیاه را کرک‌های پنبه‌ای شبیه پنبه پوشانده است و باعث می‌شود که دانه پس از رها شدن در زمستان و حتی تا اوایل فروردین به همراه باد به آسانی در اطراف پراکنده شود.

ادامه مطلب...

مناطق پیرامونی جزیره آشوراده همچون دیگر نقاط استان گلستان ظرفیت بی بدیلی از وجود انواع گیاهان دارد که جدا از جذابیت های بصری و گردشگری تقریبا تمام آنها کاربرد دارویی دارد.

کارشناسان و متولیان حوزه گیاهان دارویی معتقدند که اگر تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد وسعت ۸۶۲ هزار هکتاری مراتع گلستان به زیر کشت این نوع گیاهان برود، این استان شمالی به یکی از قطب‌های مهم تولید این حوزه با ارزش اقتصادی بالا تبدیل خواهد شد.

تنوع اقلیم گلستان و شناسایی ۴۰۹ گونه گیاهی در این استان که ۹۸ گونه آن قابلیت کشت در مراتع را دارد، فرصت مغتنمی برای ترویج و توسعه کشت این گیاهان با ارزش است که باید از این ظرفیت خدادادی با برنامه‌ریزی و مدیریت علمی به منظور ایجاد درآمد و اشتغال برای جوامع محلی استفاده کرد.

بومادران، پونه، مامیران، توسکا، بابونه، درمنه، شقایق، شیر پنیر، سنا، شاه تره، داغداغان، کنگر وحشی، ولیک، یونجه زرد، سرخدار، کاسنی، پیر بهار، شیرین بیان، زوله، گل چاهی، فرفیون، راش، پاخری، کاسنی بارهنگ و سیزاب از دیگر گیاهان دارویی و خوراکی استان گلستان است.

طی دو دهه اخیر با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی و جاذبه‌های زیست‌محیطی‌ جزیره آشوراده و موقعیت جغرافیایی و داشتن پتانسیل‌ بالقوه در جذب گردشگران داخلی و خارجی، دولت‌های مختلف برنامه‌های توسعه گردشگری برای این در نظر ‌داشتند.

آشوراده به عنوان تنها جزیره ایرانی دریای خزر دهی در مرکز شبه جزیره میان‌کاله در شهرستان بندرترکمن استان گلستان است.

ادامه مطلب...

این جزیره در سده‌های گذشته در پی عملکرد و فعالیت گروه‌های انسانی با حفر کانال از توده اصلی خشکی خود (شبه جزیره میانکاله) جدا افتاد.

آشوراده در سال ۱۳۵۴ جزو نخستین مناطق زیست‌کره جهان معرفی و ثبت شد.

در همین حال در کنوانسیون جهانی رامسر در زمره تالاب‌های مهم دنیا قرار گرفت و سومین اهمیت این منطقه عضویت آن در پناهگاه حیات وحش است که در تمامی ایام سال میزبان انواع پرندگان است.

۴۰درصد خاویار ایران در نزدیکی آشوراده به دست می‌آید و سازمان شیلات ایران در این جزیره علاوه بر تاسیسات مختلف مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی هم دارد.

آشوراده بیش از ۴ دهه در رویای فراهم کردن امکانات سخت‌افزاری و زیرساخت‌های اولیه برای میزبانی از گردشگران و بوم گردانان است و تاکنون وعده‌ها برای به سرانجام رساندن مطلوب این جزیره راه به‌جایی نبرده است.

با امضای قرارداد بین استانداری گلستان و سازمان حفاظت از محیط زیست، تحقق آرزوی دیرینه مردم استان برای بهره مندی از مزایای اقتصادی و معیشتی آن بویژه درآمدهای گردشگری وارد فاز جدیدی شد و با زدن کلنگ عملیات اجرایی این طرح در سال ۹۷ تکاپو و تقلا برای اجرای مصوبه دولت آغاز شد.

پس از مراسم افتتاحیه این پروژه کش و قوس میان حامیان محیط زیست و مدیران اجرایی گلستان آغاز شد که در نخستین گام و با پیگیری تشکل‌های محیط زیست، مساحت طرح گردشگری در آشوراده از ۳۸۰ هکتار به ۳۸ هکتار کاهش یافت.

در طرح جدید قرار شد، کل طرح گردشگری در ۳۸ هکتار اجرا شود و فقط ۲۲ هکتار آن به صورت زون متمرکز گردشگری در مجاورت بافت مسکونی و متروک فعلی آشوراده قرار داشته باشد تا آسیبی به این زیستگاه وارد نشود.

همزمان با عملیات اجرایی توسط سازمان همیاری شهرداریهای گلستان، علاقه‌مندان محیط زیست با طرح شکایت های متعدد از مدیران استان و محیط زیست کشور، خواستار توقف اجرای طرح شدند.

با همه کش و قوس‌های پیش آمده این روزها آشوراده در کنار بهره مندی از رشد گیاهان متنوع ؛ میزبان انواع پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی هم هست اما محدودیت ناشی از کرونا نه تنها فرصت دیدن آن را از گردشگران گرفته است بلکه به بومیان و ساکنان بندرترکمن نیز ضربه اقتصادی مهلکی وارد کرده است چراکه از درآمدهای مرتبط با آن محروم شده اند.

منبع: ایرنا

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - با صدور حکمی از سوی وزیر کشور "احسان مکتبی" به عنوان معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری گلستان منصوب شد.

به گزارش ایرنا؛ در حکم مکتبی آمده است؛ بنا به پیشنهاد استاندار محترم گلستان به سمت «معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری» منصوب می شوید.

در بخش دیگری از حکم عبدالرضا رحمانی فضلی خطاب به احسان مکتبی آمده است؛ امید است ضمن تلاش در ایجاد هماهنگی و تعامل با کلیه نهادها، سازمان‌ها و دستگاه‌های کشوری و لشکری استان در بهره گیری از استعدادها و توانمندی نیروهای لایق، دلسوز و کارآمد، در تحقق برنامه‌ها و سیاست‌های دولت تدبیر و امید و وزارت متبوع و نیز خدمت رسانی هر چه بیشتر به مردم شریف استان موفق باشید.

گزارش ایرنا حاکیست؛ احسان مکتبی متولد ۱۳۴۸ گرگان در حال اخذ مدرک دکترای خود از دانشگاه تهران (تز دفاع) در رشته علوم سیاسی است و پیش از این در مقطعی مدیر کل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری گلستان بود.

در رزومه مکتبی همچنین مدیرمسوولی "گلشن مهر" به عنوان تنها روزنامه استان گلستان دیده می شود.

وی در دوران دفاع مقدس به مدت پنج ماه بسیجی داوطلب و در جبهه های حق علیه باطل حضور داشته است.

معاون جدید سیاسی استانداری گلستان؛ لیسانس ادبیات زبان فارسی خود را از دانشگاه تهران اخذ کرده است و در مقطع ارشد علوم سیاسی نیز از دانشگاه دهلی نو در هندوستان و با گرایش اندیشه از دانشگاه مفید قم دانش آموخته شده است.

مکتبی تالیفاتی نیز داشته است که از جمله آنها می توان به "دین و دولت در مکتب قرارداد اجتماعی" و "اعتراف و اندوه پنهان" نیز اشاره کرد.

عبدالرضا چراغعلی معاون قبلی سیاسی استانداری گلستان چند هفته قبل به استانداری تهران منتقل و در مسوولیت سرپرستی معاونت عمرانی مشغول کار شد.

 

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - رئیس بخش منابع طبیعی و آبخیزداری مرکز تحقیقات گلستان گفت: حال منابع طبیعی ما خوب نیست و متأسفانه مدیران توجهی به آن نمی‌کنند. نگاه نسبت به منابع طبیعی اصلاً مناسب نیست؛ نگاه به این بخش بسیار کوتاه‌مدت و با هدف موردی برای خودکفایی در یک زمینه خاص است.

لطف‌الله پارسایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: نسبت جمعیت به مساحت و خاک در استان گلستان، مناسب است و ظرفیت برای توسعه در این استان وجود دارد. لازمه این کار لحاظ کردن اصول اولیه و زیرساخت‌های مورد نیاز است.

وی با اشاره به اینکه دیدگاه غالب در استان بخش کشاورزی است، افزود: پرداختن به کشاورزی بدون توجه به منابع طبیعی، مانند چاپ پول بدون پشتوانه ارزی است. بعد از چندین سال که مرتعی را شخم زدیم و جنگلی را تغییر کاربری دادیم، آثار تخریبی آن از جمله ریزگرد و سیل مشخص می‌شود.

رئیس بخش منابع طبیعی و آبخیزداری مرکز تحقیقات گلستان با بیان اینکه تنوع زیاد کشت گیاهان در یک منطقه مناسب نیست، تصریح کرد: هر گیاه آفت مخصوص به خود را دارد. روزی ما در این منطقه ده‌ها آفت را داشتیم اما امروز صدها آفت داریم.

پارسایی با اشاره به تغییرات اقلیمی، خاطرنشان کرد: انسان در طول زمان خودش را با تغییرات محیطی وفق داده است. امروز که شرایط تغییر کرده و هوا گرم‌تر شده، باید دستکاری در طبیعت را کمتر کنیم. نیاز است مصرف آب را مدیریت کنیم نه اینکه ده‌ها هزار هکتار شالیکاری را با استفاده از آب چاه انجام دهیم. روی کوه و جنگل نمی‌توان قیمت گذاشت لذا تغییر کاربری در این نقاط حتی به‌منظور اشتغال‌زایی، معنا ندارد.

ادامه مطلب...

وی گفت: بسیاری می‌گویند وسعت جنگل‌های ما کم نشده ولی موضوع مهم این است که آیا کیفیت جنگل‌ها تغییری نکرده؟ در زمینه جنگل‌کاری کارهای خوبی صورت گرفته اما قطعاً کیفیت جنگل‌های اولیه را ندارد.

رئیس بخش منابع طبیعی و آبخیزداری مرکز تحقیقات گلستان با بیان اینکه برگشت طبیعت به سادگی انجام نمی‌گیرد، اظهار کرد: اوایل انقلاب حدود یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار مرتع در استان گلستان داشتیم که این میزان الان به ۸۵۰ هزار هکتار رسیده است. حدود ۴۵۰ هزار هکتار از مراتع استان در این سال‌ها شخم زده و به اراضی کشاورزی تبدیل شدند؛ اراضی کشاورزی که برای کشاورزان بهره چندانی نداشته و حتی بسیاری از آنها بعد از مدتی، رها شدند.

پارسایی با تأکید بر اینکه هر گونه عملیات در منابع طبیعی باید با نظارت، برنامه و کارشناسی شده باشد، گفت: پروژه‌هایی در همین استان اجراشده که بعد از چندین سال به این نتیجه رسیدند که مشکل زیست‌محیطی دارد. ساخت‌وسازهای غیرمجازی در عرصه‌های منابع طبیعی انجام می‌گیرد و بعد به دنبال تخریب آن هستند. علاوه بر اینکه عرصه‌ای که در آن ساخت‌وساز انجام شده دیگر به حالت اول بر نمی‌گردد، سرمایه‌های کشور که صرف این ساخت‌وسازها شده نیز از بین خواهد رفت.

 

 

 

وی تأکید کرد: متأسفانه قاچاق چوب خصوصاً بعد از توقف طرح‌های جنگل‌داری و افزایش قیمت چوب، یکی از مشکلات اساسی در جنگل‌ها است. در طرح‌های جنگل‌داری به ازای هر درختی که قطع می‌شد، یک درخت کاشته و به مدت ۵ سال از آن حفاظت می‌شد ولی قاچاقچیان فقط درخت قطع می‌کنند. مجازات در حوزه قاچاق چوب متناسب با نوع جرم نیست و این مسئله بازدارندگی ایجاد نمی‌کند.

پارسایی در ادامه به کشت پالونیا در استان اشاره کرد و گفت: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان به‌عنوان مرجع رسمی اظهار نظر در مورد پالونیا، مخالف کاشت این گونه در استان است. هنوز مضرات و فواید درخت پالونیا برای ما مشخص نشده و دلیلی ندارد که آن را کشت کنیم. چندین سال برای تحقیق در خصوص گونه‌ای وقت بگذاریم بهتر از این است که کشت گونه‌ای را در استان گسترش دهیم و بعداً عوارض آن دامن‌گیر بخش زیادی از جامعه ما شود.

ادامه مطلب...

وی بیان کرد: اگر مدیران پاسخگوی عملکردشان باشند، امروز دیگر دعوا بر سر گرفتن پست وجود ندارد. اگر مدیری بدون کارشناسی مجوزی صادر و یا اقدامی انجام دهد، بعدها هزینه اضافی آن را مردم و بیت‌المال پرداخت می‌کنند.

رئیس بخش منابع طبیعی و آبخیزداری مرکز تحقیقات گلستان با تأکید بر اینکه حفظ منابع طبیعی باید به مطالبه عمومی همه مردم تبدیل شود، تصریح کرد: باید به گونه‌ای در مردم دغدغه ایجاد شود که هر کس پیشگام در نهال‌کاری باشد. دولت و شهرداری‌ها هم می‌توانند در این راستا گام‌های مؤثری بردارند.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - میانکاله را خانه فلامینگوهای زیبا و پرندگان منحصر به فرد می‌دانند. اینجا پناهگاه پرندگان مهاجر و مامن بسیاری گونه‌های آبی و خزندگان بومی است. اینجا بهشت پرندگان است.

میانکاله، شبه جزیره‌ای در گوشه جنوب شرقی مازندران است، منطقه‌ای که خلیج گرگان را از خزر جدا می‌کند. جزیره‌ای باریک اما طولانی که طول آن تا ۳ کیلومتر نیز می‌رسد. این شبه جزیره‌ از شمال به دریای خزر، از جنوب به خلیج گرگان، از غرب به تالاب زاغمرز و از شرق به جزیره‌ آشوراده منتهی می‌شود. چهار روستای آشوراده، قزل شهالی، قزل مهدی و قواسلات در حاشیه این شبه جزیره واقع شده‌اند. در طرف مقابل آن، بندر ترکمن قرار دارد. کشاورزی، باغداری و دامداری شغل اصلی مردم محلی این منطقه است. آنها همچنین از فروش صنایع دستی، فرش دستباف و از طریق گردشگری کسب درآمد می‌کنند.

از فلامینگوهای صورتی تا خاویارهای طلایی

منطقه محافظت شده میانکاله که میزبان پرندگان مهاجر از جمله فلامینگو، پلیکان، انواع قو، انواع غاز، اردک سر سفید، مرگوس ، عقاب دریایی دم سفید و پرندگان خشکی مانند قرقاول خزری و دراج است، با عناوین پناهگاه حیات وحش، تالاب بین‌المللی و ذخیره‌گاه طبیعی زیست‌کره، تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد. پرندگان که به دلیل برودت هوا در فصل سرد سال، رخت سفر می‌پوشند و به ایران که آب و هوایی نسبتا گرم دارد، مهاجرت می‌کنند. این شبه جزیره همچنین محل تخم‌گذاری و زیستگاه اصلی بسیاری از ماهیان دریای خزر به ویژه کپور و کفال و ماهیان خاویاری نیز است. نزدیک به نیمی از خاویار ایران از آب‌های این منطقه صید می‌شود.

گردشگرانی که قصد دیدار از پرندگان مهاجر این تالاب را دارند، باید اواخر آبان تا پایان سال را برای سفر انتخاب کنند. دوستداران طبیعت میانکاله، رویایی‌ترین منظره این شبه جزیره را زمان طلوع یا غروب خورشید می‌دانند. درست وقتی که نور خورشید آسمان را نارنجی رنگ کرده، انعکاس آن بر آب افتاده و پرندگان در هاله‌ای از تاریکی قرار گرفته‌اند.

ادامه مطلب...ادامه مطلب...

راه رسیدن به میانکاله از کجاست؟

سفر به میانکاله با سفر به هر مکان دیگری فرق دارد. دیدار از پرندگان رنگارنگ آداب خاصی دارد. قرار است همه تلاش کنند تا این منطقه زیست محیطی زنده بماند. از این رو سازمان حفاظت از محیط زیست، با هدف کنترل و ایمن نگهداشتن منطقه و آگاهی از افراد حاضر در شبه جزیره، اقدام به ایجاد ممنوعیت‌هایی در رفت و آمد کرده است. برای گردشگرانی که میل به دیدار از این بهشت دست نخورده را دارند دو راه وجود دارد. مسیر راحت‌تر، بازدید از میانکاله در قالب تورهای گردشگری است به خصوص که تنها تعداد محدودی از آژانس‌های گردشگری اجازه بازدید از منطقه را دارند. راه دیگر این است که درخواستی کتبی به سازمان محیط زیست داده شود و در آن تعداد افراد و زمان بازدید اعلام شود، پس از تایید نامه از سوی این سازمان، امکان سفر به میانکاله مهیا است.

منبع: ایرنا

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - فرماندار کلاله گفت: متاسفانه رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی و دستورالعمل های بهداشتی از سوی برخی از شهروندان، آمار بیماران کرونایی بستری در کلاله را نسبت به ماه گذشته ۷ برابر کرده است.

علی اصغر بیانی روز پنجشنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا کلاله اظهار کرد: تیم بازرسی نظارت مستمر از سطح شهرستان دارند. با اصنافی که دستور العمل های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، به شدت برخورد خواهد شد.

وی با انتقاد از برخی داروخانه‌ها، گفت: در این شرایط مشاهده می کنیم برخی داروخانه ها با گران فروشی در عرضه ماسک، تذکرات را نادیده گرفتند لذا باید با بررسی دقیق، برخورد قانونی با این داروخانه‌ها صورت گیرد. 

فرماندار کلاله  ضمن تقدیر از زحمات کادر درمانی، تصریح کرد: این قشر خط مقدم رسیدگی به مراجعان و بیماران مبتلا به کرونا هستند و سختی کار این عزیزان بر هیچ کس پوشیده نیست.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - نماینده منتخب مردم گنبدکاووس در مجلس یازدهم گفت: من از رییس جمهوری محترم درخواست می کنم که توزیع سهام عدالت را به سایر اقشار حائز شرایط جامعه که به هر دلیلی موفق به گرفتن این سهام نشدند، تعمیم بدهد و این طرح بزرگ جمهوری اسلامی ایران را که برای برقراری عدالت اقتصادی در کشور اجرا شده است، تکمیل نماید.

دکتر امانقلیچ شادمهر روز دوشنبه در گفت و گو با همزیستی نیوز افزود: همانطور که از عنوان سهام عدالت برمی آید قانون مربوط به آن با هدف توزیع عادلانه ثروت دولت بین قشرها مختلف جامعه ایران وضع شده است و دلیلی ندارد که عده قابل توجهی از این مردم از مزایای آن محروم بمانند.

وی با انتقاد از نمایندگان وقت مجلس و مجریان در دولت وقت که در اجرای این طرح بزرگ ملی در عمل مرتکب تبعیض در میان مردم شدند، تصریح کرد: چگونه است که رییس جمهوری وقت در بحث توزیع یارانه نقدی مدعی اجرای عدالت در بین کل مردم ایران شد ولی در توزیع سهام عدالت که اتفاقا عنوانش نیز واژه عدالت را یدک  می کشد، وقتی عدالت به حاشیه رانده شد ایشان اعتراضی نکردند.

شادمهر گفت: متاسفانه در هنگام آغاز ثبت نام برای توزیع سهام عدالت با انتخاب اقشار خاص و همچنین با تعیین شرایط خاص بخش عظیمی از مردم از دسترسی به حقوق قانونی خودشان محروم ماندند که این تعداد امروز با اذعان مسئولان این طرح افزون بر 30 میلیون نفر می شود.

نماینده منتخب مردم گنبدکاووس در مجلس یازدهم دفاع از حقوق قانونی این افراد را از اولین اقدامات خود در این مجلس عنوان کرد و افزود: بطور قطع همکاران عزیز من در مجلس یازدهم نیز با بنده در این حرکت همراهی خواهند کرد تا دولت که تا به امروز برای ثبت نام جاماندگان سهام عدالت اقدامی نکرده است، برای جبران این کاستی دست بکار شود و اگر مانع قانونی دارد با آوردن لایحه ای به مجلس هرچه زودتراین خواسته برحق بخش عظیمی از مردم عزیز کشورمان را محقق سازد.

دکتر امانقلیچ شادمهر در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوم اسفند ماه سال 1398 از حوزه انتخابیه گنبدکاووس و داشلی برون در استان گلستان با کسب بیشترین رای به مجلس شورای اسلامی راه یافت.

یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز  7 خرداد 1399 رسما گشایش می بیابد.

 

پیشخوان

آخرین اخبار