ادامه مطلب...

 

همزیستی نیوز - طی حکمی از  سوی "علیرضا محجوب " دبیرکل خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران " دکتر علی قزلسفلو" به عنوان سرپرست دانشگاه علمی کاربردی تشکیلات خانه کارگر استان گلستان منصوب شد.

به گزارش ایلنا از جمله سوابق دکتر قزلسفلو می توان به نائب رئیس کانون عالی اساتید دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور- ریاست انجمن اساتید مدعو دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی استان گلستان - مجری کارشناس اقتصادی برنامه‌های زنده تلویزیونی و رادیویی صداو سیما - مجری طرح‌های بهره‌وری وزارت کشور - استاد دانشگاه در دانشگاه‌های استان گلستان، مازندران، تهران و البرز- عضو هیئت اجرایی خانه کارگر استان گلستان- مسئول پژوهش پادگان ۰۱ ارتش / تهران در زمستان ۹۲ اشاره کرد.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - شماره تیرماه 1401 مجله کسب و کار پل با مطالب متنوع علمی، اقتصادی و مدیریتی منتشر شد.

در بخشی از ستون یادداشت سردبیر این شماره از مجله تحت عنوان هر استراتژی تحول دیجیتال باید با «چرا» شروع شود، می خوانیم: بسیاری از شرکت ها فکر می کنند سرمایه گذاری زیاد بر ابزارهای جدید فناوری برای دستیابی به تحول دیجیتال کافی است و این همان جایی است که اکثر سازمان ها اشتباه می کنند. هر استراتژی تحول دیجیتال باید با یک سئوال مهم شروع شود که «چرا؟» است.

مهلا اعتمادی در ادامه یادداشت خود می نویسد: تجزیه و تحلیل آنچه که تحول دیجیتال می تواند برای شرکت شما انجام دهد و تعیین اینکه چرا به آن نیازمند است، اولین و مهم ترین گامی است که باید قبل از هر موضوعی برداشته شود.

مطلب اول این شماره مجله نیز به مقاله  دکتر رضا مبصری عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی گرگان تحت عنوان «دلیل تاب آوری اقتصاد ایران» اختصاص یافته است.  

در بخشی از این مقاله می خوانیم: در دهه 40-50 میلادی در غرب به این نتیجه رسیدند افرادی که به شکل عمیق در مسایل فنی و فناوری، علم زیادی دارند و آن را تبدیل به کسب و کار می کنند، خیلی اوقات شکست می خورند و بنگاه دچار ورشکستگی می شود. دلیل این موضوع این است که به علوم مرتبط با مدیریت مجهز نیستند. بنابراین در دنیای امروز با دوره هایی تحت عنوان MBA و DBA به مهندسین، پزشکان و کلا فارغ التحصیلان پیشنهاد می شود تا خود را به علم مدیریت مجز کنند.

«رونق دوباره صنعت پاک در گلستان»، «رشد و جهانی شدن استارت آپ های ژاپنی»، «داستان تخصص و اثر مدیچی»،« 8 درس بازاریابی دیجیتال که می توانیم از تسلا بیاموزیم» و«طراحی لوگو شورولت» از مهم ترین مطالب این شماره مجله است که نسخه الکترونیکی آن در راستای نشر آگاهی به صورت رایگان توسط مجموعه پل تهیه و منتشر شده است.

علاقه مندان برای تهیه این مجله می توانند با شماره های 01732321829 و 09115404036 تماس حاصل نمایند.

 

 

ادامه مطلب...

دکتر غنی هم از میان ما رفت، غنی نجم الدین چوگان، اسمش هم مانند خودش پر معنی و پرصلابت بود، قد بلند و سبیلش ابهت او را بیشتر نشان می داد و مهم تر از همه اینها، شغل و تخصصش بود که او را در آق قلا متمایزتر می کرد.

اولین و شاید هم تنها پزشک آق قلا بود که یکی دو سال قبل از انقلاب مطبش را در شهر ما دایر کرد، مطبش همیشه شلوغ  و پر بود از بیمارانی که از دور و نزدیک بخصوص از روستاها می آمدند.

مادرم خدا بیامرز، ورد زبانش غنی بود، به جرات می توانم بگویم از 83 سال عمر مبارکش شاید 82 سالش را که سرزنده، قبراق و متکی به خودش بود، همیشه دم مسیحایی دکتر غنی را یکی از عوامل سلامتی و طول عمر خودش می دانست.

دکتر غنی برای مادرم و هزاران مادر، پدر، پسر و دختر آق قلایی و غیر آق قلایی فقط یک پزشک نبود، بلکه یک مشاور و ملجاء و پناهگاه روح و روان آنها بود، کمتر کسی پیدا می شد که روح و جسمش قبل و بعد از ویزیت دکتر غنی تغییر پیدا نکند، دکتر غنی قبل از اینکه یک پزشک عمومی باشد یک روانشناس و روانپزشک به تمام معنا بود، بیمار وقتی پیش دکتر غنی می رفت ناخودآگاه بیماری خودش را فراموش می کرد، چرا که این رگبار کلمات و جملات محبت آمیز و شوخی و خنده دکتر غنی بود که به او امید می داد و روحیه و اراده اش را برای مقابله با درد و مشکلاتش تقویت می کرد.

به رغم اینکه همه اعضای خانواده ام از مراجعان همیشگی دکتر غنی بودند، من چند بار بیشتر به مطبش نرفتم، با مهربانی و با متانت با من برخورد می کرد، قبل از اینکه من از بیماری یا مشکلم برایش بگویم او خودش سر صحبت را باز می کرد، از اوضاع سیاسی و اجتماعی جامعه سخن می گفت، می گفت که نوشته های من را در روزنامه ها می خواند و می گفت که شما  روزنامه نگاران قادر به انعکاس مشکلات اصلی جامعه نیستید و من همیشه حرف هایش را تایید می کردم و شاید یکی از دلایل علاقه من به شخصیت دکتر غنی، همین صراحت لهجه اش و جرات بی نظیرش بود.

دکتر غنی مظهر یک انسان واقعی و دلسوز جامعه بود، باید قبول کنیم فارغ التحصیلان دانشگاه ها نه تنها در رشته های پزشکی که در همه رشته های دیگر در قبل از انقلاب در مقایسه با فارغ التحصیلان بعد از انقلاب بسیار متفاوت بودند و هستند، دکتر غنی یک  نمونه عینی از این تفاوت بود، گرچه او خودش یک انسان بزرگ بود و انسان های بزرگ در همه مکان ها و زمان ها وجود دارند، اما اینکه چرا مردم مثلا آق قلا  از داشتن جانشینی شایسته برای دکتر غنی و دکتر غنی ها چه در عرصه پزشکی و چه در سایر عرصه ها محروم هستند، چه پاسخی می توانیم داشته باشیم.

البته من چون در آق قلا حضور مستمر نداشته و ندارم ممکن است خیلی در خصوص زندگی خصوصی و اجتماعی دکتر غنی نتوانم نظر قطعی بدهم و رفتار و کردار آن مرحوم را به بوته نقد بسپارم، اما به ضرس قاطع معتقدم که او هرگز از مردم جدا نشد و حاضر نشد بخاطر مال، جاه و مقام به سمتی غش کند که در آن منافع مردم به نام مردم ولی به کام عده ای خاص فدا می شود.

دکتر غنی از میان ما رفت، نمونه غنی و غنی ها  امروز کیمیا هستند، شاید صدها پزشک، صدها مهندس، صدها وکیل و صدها و صدها متخصص در رشته های مختلف علمی که جای در پای غنی و غنی ها گذاشتند از نظر مرتبه و جایگاه علمی و اجرایی از این پیش کسوت ها بالاتر باشند، ولی چرا به رغم وجود این همه متخصص، نمونه دکتر غنی و دکتر غنی ها کیمیا هستند؟

روح دکتر غنی نجم الدین چوگان شاد، یادش گرامی و راهش پر رهرو باد!

تاج محمد کاظمی

ادامه مطلب...

من که به علت نگارش چند مطلب و مقاله انتقادی از محمود احمدی‌نژاد و‌‌ پریشان‌کاری‌های دولت  او و در اثر شکایات نهادهای امنیتی وقت درهفته آخر بهمن ۱۳۸۹ ابتدا (و برای اولین بار) به حبس زندان محکوم شده بودم (در جمع ۸ روز) و حدود یک سال بعد هم مجدداً با اتهام ‌های مشابه به زندان افتادم (این بار حدود ۱۸ روز) در زندان امیرآباد گرگان در همان هفته آخر بهمن ۱۳۸۹ جوانی حدود ۲۳ ساله را دیدم که قدری ساده به نظر می‌آمد و مثل روح سرگردان در یک بخش از زندان شلوغ و پرازدحام و بدون امکانات پرسه می‌زد.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - حذف ارز ترجیحی نه آنچنان که دولتی ها وعده دادند به آرامی و به تدریج بلکه یکباره انجام شد و اثرات و تبعات آن هر روز بیش از روز قبل خود را نشان می دهد و بر زندگی همه مردم تاثیر گذار است، همان وقت که دولتمردان عنوان می کردند که حذف ارز ترجیحی فقط روی هفت قلم کالای اساسی موثر است و روی قیمت کالاهای دیگر هیچ تاثیری ندارد. 

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - گلستان محروم است. این جمله دیگر برایمان آشناست. با وجود تمام ادعایمان مبنی بر اینکه گرگان مهد فرهنگ و تمدن و اینهاست و پیشینه ی تاریخی غنی دارد که صد البته درست هم هست اما امروز محروم است و علاوه بر فقر اقتصادی،  محرومیت فرهنگی و هنری دارد. تا جایی که می توان گفت دچار فقر فرهنگی است وسیمای این نا برخورداری در همه جای استان به خوبی مشهود و ملموس است. البته که ممکن است اهالی مرکز استان به دلیل بعد مسافت با نقاط محروم و مرزی و روستاهای دوردست این نابرخورداری و بی بضاعتی را نبینند.

روزنامه گلشن مهر در ادامه مطلب مربوط به تیتر یک امروز خود(دوشنبه 23 خرداد 1401) نوشته است:  

▫️نابرابری در درآمد و نابرابری اقتصادی فقر مادی را به فقر در فرهنگ و پایگاه اجتماعی گسترش داده است. شرایط نابسامان اجتماعی و اقتصادی با افزایش فشار ساختاری ناشی از محرومیت و فقر، موجب شده زمینه های گرایش افراد جامعه به سمت انواع کجروی ها و ناهنجاری ها بیشتر شود. اعتیاد، دزدی، فحشا، تکدی گری، طلاق و سایر آسیب های اجتماعی که امروزه در گوشه و کنار استان بیش از دهه ها و سال های گذشته می بینیم، ماحصل توزیع ناعادلانه ثروت و امکانات است.

▫️به عبارت ساده تر این عدم توزیع یکنواخت و برابرامکانات و تسهیلات رفاهی و اقتصادی است که در نهایت منجر به این اتفاقی شده که ما آن را فقر فرهنگی و اجتماعی می نامیم. وقتی متولیان فرهنگی استان نتوانند مراکز فرهنگی و هنری در استان ایجاد یا تکمیل کنند تا اوقات فراغت و تعطیلات مردم در نشست های فرهنگی و مراکز هنری بگذرد، خانواده ها مجبورند برای گذران فراغت خود انتخاب های دیگری داشته باشند. واقعیت این است که در اکثر قریب به اتفاق شهرهای استان، بسترهای فرهنگی مثل سینما، تئاتر، کتابخانه و... وجود ندارد. زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی بسیار ضعیف است.در بحث احداث که بماند حتی برای مرمت و گسترش مراکز هم  شهرستان ها بودجه و اعتباری نتوانسته اند جذب کنند.

▫️آنقدر فقر اقتصادی دامنگیر و فراگیر شده که حتی خود مردم نیزکالاهای فرهنگی و هنری را اولویت ندانسته و مطالبه نمی کنند. البته که فقرفرهنگی مربوط به حاشیه نشینان و تهیدستان نیست تعداد زیادی از ثروتمندان امروز جامعه ما هستند که از فقر فرهنگی رنج می برند حتی اگر خود از این موضوع بی اطلاع باشند. همگان بر این جمله اتفاق نظر دارند که فرهنگ زیربنای هر جامعه‌ای است بنابراین هر چقدر فرهنگ یک جامعه کارآمدتر باشد، پیشرفت آن جامعه در مسیر رشد و  توسعه بیشتر خواهد بود، پس بی تفاوتی نسبت به معضلی به نام  فقر فرهنگی می‌تواند جامعه‌ای را به سمت انحطاط بکشاند و از دستیابی به اهداف توسعه ای بازدارد. تبیین ماهیت فقر فرهنگی، ریشه‌یابی فقر و ارائه راهکارهایی برای برون‌رفت از این معضل اجتماعی کار بزرگی است که باید در اولویت متولیان و مسوولان فرهنگی استان قرار گیرد تا با بهره گیری از ظرفیت نخبگان استان و با همفکری و مشاورت و مشارکت ایشان و به مدد به کارگیری تدبیر و برنامه‌ریزی صحیح، جامع و کارآمد  بتوان گام های مهمی برای پیشرفت استان برداشت.

 

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - حاجیه بانو ملوک ابراهیمی (همسر مرحوم حبیب‌الله مهیمنی) در ۹۳ سالگی همچنان روزانه بین ۳ تا ۴ ساعت، کتاب و مجله و روزنامه و فصلنامه و قرآن و حدیث و فکاهی می‌خواند. ۶ کلاس قدیم سواد دارد. شعر و ادبیات را بسیار دوست می‌دارد.

ادامه مطلب...

استان گلستان یک بسته‌ کامل سفر است. چه طبیعت‌گرد و ماجراجو باشید، چه اهل تماشای بناهای تاریخی باشید و چه فقط اهل پیک‌نیک و جوجه‌کباب درست کردن در طبیعت باشید، جاهای دیدنی گلستان خاطره‌های خوبی براش شما ایجاد خواهند کرد. جاهای دیدنی استان گلستان از آن دسته از مقاصد گردشگری هستند که بنا به دلایلی، در بین گردشگران تا حدودی کشف نشده باقی مانده‌اند. البته این موضوع مزایا و معایب خودش را دارد. مثلا این که دیدنی های گلستان ناشناخته باقی مانده‌اند شاید به ضرر اقتصاد گردشگری آن منطقه باشد، اما از طرفی به این معنی هم است که این جاهای دیدنی گلستان برای شما بکر باقی مانده‌اند.

سرفصل‌های مقاله  نمایش 

گلستان معجونی از جذابیت‌های گوناگون گردشگری است؛ این استان با تنوع شگفت‌انگیز آب‌وهوایی و فرهنگی و از لحاظ جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، از دیدنی‌ترین مناطق ایران است. دریا، جنگل، کوه، رودخانه، جزیره، آبشار، تالاب، پارک ملی و منطقه‌ محافظت‌شده و خلاصه هرچه از طبیعت انتظار دارید، در این استان پیدا می‌شود.


جستجو و رزرو بلیط قطار در علی بابا


گلستان استان پهناوری است و تنها در یک سفر نمی‌شود آن را کامل گشت اما در عوض می‌توانید با مطالعه راهنمای جاهای دیدنی گلستان، تعدادی از زیباترین و جذاب‌ترین دیدنی های این استان را بشناسید و زمانی که آن‌جا رسیدید، برنامه دقیقی داشته باشید. حالا اگر خارج از این برنامه، زمان بیشتری داشته باشید می‌توانید سایر مناطق دیدنی استان گلستان را هم پیدا کرده و از آن‌ها لذت ببرید.

خوشبختانه راه آهن جنوب به شمال تا گرگان ادامه دارد و علاوه بر هواپیما، اتوبوس و خودرو شخصی، با قطار هم می‌توان به این استان سفر کرد. گلستان برای آن دسته از مسافران که از مسیر جاده‌های شمالی کشور به مشهد سفر می‌کنند، شناخته شده است و اگر از این مسیر به مشهد می‌روید، پیشنهاد می‌کنیم با یک توقف یک یا دو روزه در گرگان، از زیبایی‌های این منطقه دیدن کنید.

جاهای دیدنی گلستان را از کجا شروع کنیم؟

همانطور که در ابتدای این راهنما گفتیم، جاهای دیدنی گلستان هم تعداد زیادی دارند و هم این که همه آن‌ها را نمی‌توان در یک دسته قرار داد. چرا؟ چون بخشی از آن‌ها، به عنوان آثار تاریخی استان گلستان شناخته می‌شوند در حالی که عده دیگر، به عنوان مناطق طبیعی و سرسبز گلستان معروف شده‌اند و شاید شما دوست داشته باشید که فقط یکی از این دسته‌ها را از نزدیک ببینید.

به همین دلیل ما در این راهنمای دیدنی های گلستان، این مکان‌ها را به چند دسته تقسیم کرده‌ایم و در هر دسته، یک یا چند مورد را توضیح داده و بقیه را معرفی می‌کنیم تا تصمیم نهایی را خودتان بگیرید.

جنگل های استان گلستان

یکی از اصلی‌ترین جاذبه های گردشگری استان گلستان، جنگل‌های سرسبز و زیبای آن است. این که جنگل‌ها و طبیعت استان‌ها شمالی کشور همیشه برای گردشگران جذابیت خاصی دارند یک مساله عادی است، اما ویژگی که جنگل های گلستان دارد این است که نسبت به جنگل‌های سایر استان‌های شمالی، بکرتر و طبیعی‌تر است. حتی اگر در بعضی از بخش‌های آن گام بگذارید شاید فکر کنید که شما اولین انسانی هستید که پا در این خاک گذاشته‌اید.

حالا که تا اینجا آمده‌اید، شاید دوست داشته باشید که جاهای دیدنی گیلان را هم ببینید.

کمپینگ و زندگی در چنین جنگل بکری می‌تواند یک تجربه منحصربه‌فرد برای شما باشد. البته بهتر است این موضوع را مشخص کنیم که وقتی می‌گوییم جنگل های استان گلستان بکر هستند، به این معنی نیست که اگر آن‌جا بروید هیچ کسی جز خودتان نخواهد بود.

طبیعی است که در ایام تعطیلات و فصل‌های گرم، گردشگران دیگری هم مثل شما دوست دارند که این جاهای دیدنی گلستان را ببینند؛ منظور ما این بود که این مناطق نسبت به سایر جنگل های شمال خلوت‌تر هستند.

اگر اهل پیک‌نیک و استراحت در طبیعت باشید، جنگل ناهارخوران، النگ‌ دره، دلند، کردکوی و قرق، دیدنی‌اند و مسیر دسترسی خوبی هم دارند. فرقی نمی‌کند که باجمع دوستانه سفر کنید با با خانواده یا با تمام فامیل. اگر زیاد اهل ماجراجویی نیستید که پارک جنگلی ناهارخوران گرگان با جاده‌ آسفالت و سرویس بهداشتی و امکانات تفریحی و رفاهی جای خوبی است.

اما به خاطر همین امکانات هم تفریحگاه نسبتا شلوغی است. اگرکمی بیشتر دل به سفر بدهید، خارج از محدوده‌ شهر در جاده‌های شرقی و غربی گرگان هم با راهنمایی افراد محلی جاهای دنج‌تر و آرام‌تری را در جنگل پیدا خواهید کرد.

جنگل رنگو

این منطقه را روی تابلو‌ها ممکن است با اسم پارک جنگلی رنگو هم ببینید. این ناحیه را به عنوان پارک جنگلی در نظر می‌گیرند و به همین دلیل یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی گلستان است، اما راستش را بخواهید، پوشش گیاهی جنگلی در این پارک به قدری زیاد و انبوه است که بیشتر از یک پارک جنگلی، به جنگل شباهت دارد. اگر بخواهید به جنگل رنگو بروید، باید حدودا 15 کیلومتر از شهر بیرون بروید. همچنین برای رسیدن به مسیر جنگل رنگو باید از کوچه‌های روستایی به اسم توشن عبور کنید که خودش یکی از روستاهای تاریخی و قدیمی استان گلستان است.

ادامه مطلب...

شاید خودتان هم شنیده باشید که در جنگل رنگو، آبشاری هم وجود دارد که به اسم آبشار رنگو معروف است. اگر راه جنگل را پیدا کرده و به ابتدای آن رسیدید، قبل از این که به سمت آبشار حرکت کنید، حتما ابزار و برنامه درستی داشته باشید چون از ابتدای جنگل تا آبشار رنگو چندین ساعت پیاده‌روی در پیش دارید. البته در مورد آبشار رنگو در ادامه راهنمای جاهای دیدنی گلستان بیشتر صحبت کرده‌ایم.

ادامه مطلب...

جنگل النگدره

یکی دیگر از جاهای دیدنی گلستان که گردشگران را به سمت خودش می‌کشاند، جنگل النگدره گلستان با تمام دار و درخت و امکاناتش است. بهتر است همین ابتدا بگوییم که ماجرای جنگل النگدره هم شبیه داستان جنگل رنگو است؛ یعنی اینجا هم در اصل پارک جنگلی النگدره است اما به خاطر تراکم درخت‌ها و سرسبزی، دیگر بخش جنگلی آن به بخش پارکش غلبه کرده است.

ادامه مطلب...

ما تجربه و نظرات کاربرهایی که این مکان دیدنی گلستان را از نزدیک دیده‌اند بررسی کردیم؛ به طرز جالبی، بسیاری از آن‌ها تاکید داشتند که فصل پاییز یکی از بهترین ایام برای گشت و گذار در جنگل النگدره است، مخصوصا در بخش‌هایی که ترکیبی از پارک و جنگل است. می‌دانید چرا؟ چون در این قسمت چیدمان و میزان رشد درخت‌ها را کنترل کرده و به آن‌ها نظم داده‌اند و صحنه بسیار زیبایی ایجاد کرده است. جدا از آن، ترکیب رنگ‌های زرد و قرمز پاییزی در تونل‌هایی که از خمیده درختان در بالای سرتان ایجاد شده‌اند صحنه‌ای نیست که بخواهید از دستش بدهید.

ادامه مطلب...

آیا اهل اسب‌ سواری در گلستان هستید؟

یکی از جاذبه‌ های استان گلستان مسابقات سوارکاری است. استان گلستان قطب پرورش اسب و مسابقات سوارکاری ایران است و پیست سوارکاری گنبد مجهزترین و بزرگ‌ترین پیست اسب‌دوانی کشور است و در کنار پیست سوارکاری، برای علاقه‌مندان و شرکت‌کنندگان در این مسابقات امکاناتی مانند سوئیت، ویلا، اصطبل زمستانه و تابستانه، استخر شنا، رستوران و اینترنت بی‌سیم نیز دارد. در هر سال دو دوره مسابقات اسب‌سواری در این پیست برگزار می‌شود:

 • کورس بهاره
 • کورس پاییزه

معمولا کورس بهاره‌ گنبد از اولین جمعه‌ ماه فروردین شروع می‌شود و ۲۰ هفته نیز ادامه دارد. به غیر از این پیست، پیست‌های آق قلا و بندر ترکمن هم در استان فعالیت می‌کنند و  بعد از مسابقات کورس بهاره‌ گنبد، بلافاصله مسابقات بندر ترکمن آغاز می‌شود.

ادامه مطلب...

آبشارهای استان گلستان

اگر اهل ماجراجویی بیشتر باشید، آبشارهای گلستان می‌توانند زمینه خوبی برای شما ایجاد کنند تا بتوانید با چند خاطره شاد و هیجان انگیز جدا شوید. بسته به این‌ که در کدام شهر استان باشید، می‌توانید از یکی از آبشار های استان گلستان را انتخاب کنید که مهم‌ترین آن‌ها را برای شما فهرست کرده‌ایم:

 • آبشار لُوه
 • آبشار کبودوال
 • آبشار آق‌ سو
 • آبشار زیارت
 • آبشار رنگو
 • آبشار شیرآباد
 • آبشار لاشو
 • آبشار باران‌کوه
 • آبشار شادان

برای رفتن به آبشار های استان گلستان می‌توانید از راهنمایی مردم محلی کمک بگیرید. یادتان باشد که حتما لباس و کفش مناسب طبیعت‌گردی بپوشید و برای کمی پیاده‌روی در قلب جنگل آماده باشید. همچنین بسیاری از کاربرانی که قبلا به جنگل ها و آبشارها و سایر جاهای دیدنی گلستان رفته‌اند گفته‌اند که باران‌های این منطقه کمی شدت بیشتری دارد و بهتر است که پیش‌بینی وضعیت هوا را برای چند روز آینده بررسی کنید. همچنین به مقدار کافی با خودتان آب و خوراکی داشته باشید.

ادامه مطلب...

حالا بیایید با آبشارهای گلستان که بخش مهمی از جاهای دیدنی گلستان هستند کمی بیشتر آشنا شویم:

آبشارهای شیرآباد

مجموعه غار و آبشارهای شیرآباد در نزدیکی شهر خان‌ببین قرار دارند و از دیدنی‌ های طبیعی استان گلستان هستند که همه ساله تعداد بی‌شماری از طبیعت‌گردان  را به سوی خود جذب می‌کنند. سه کیلومتر بعد از روستای خان‌ببین در مسیر روستای شیرآباد یک مسیر خاکی و مال‌رو به سمت این آبشارها می‌رود. اگر تصمیم‌تان برای دیدن آبشارهای شیرآباد جدی است و قرار است در فصلی به آن‌جا بروید که ممکن است با بارش برف یا باران مواجه شوید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما بخش‌های مختلف خودرویتان (مانند چرخ‌ها، بخاری‌ها، ترمزها و…) را از قبل بررسی کنید.

ادامه مطلب...

آبشار لوه

مجموعه‌ آبشار لوه از چند آبشار کوچک و بزرگ تشکیل شده و در ۱۴ کیلومتری غرب پارک ملی گلستان و جنوب روستای لوه در شهر گالیکش قرار دارد. این آبشارها حدود پنج کیلومتر از جاده‌ اصلی فاصله دارند. آبشار لوه در کنار پارک ملی گلستان قرار دارد. اگر تا این جا رفته و آبشار لوه را دیدید، پیشنهاد می‌کنیم که پارک ملی گلستان را هم از دست ندهید. این پارک هم وسعت زیادی دارد و هم این که یکی از معروف‌ترین دیدنی های گلستان است.

ادامه مطلب...

آبشار کبودوال

یکی از مهم‌ترین تفرجگاه‌های گلستان است و از اطراف آن گونه‌های گیاهی و چشمه‌های فراوانی وجود دارد. این آبشار در چهار کیلومتری شهرستان علی‌آباد کتول و در عمق جنگل واقع شده است. آب زلال و شفاف این آبشار که از دل کوه بیرون می‌آید، آشامیدنی نیز هست.

ادامه مطلب...

آبشار گلستان

آبشار گلستان در بالادست گردشگاه آبشار در پارک ملی گلستان واقع شده است. این آبشار در تمام فصل‌های سال جاری است، ولی همانطور که می‌توانید حدس بزنید، آب و هوای این ناحیه در فصل‌های سرد بسیار سرد می‌شود و بدون امکانات و تجهیزات درست نباید به آن‌جا بروید.

آبشار زیارت

این آبشار در ۱۸ کیلومتری شهر گرگان و در کیلومتری کیلومتری جنوب روستای زیارت و در مسیر یکی از شعبات فرعی رودخانه‌ی خاصه رود قرار دارد. از روستای زیارت تا ۱۰۰متریِ محل آبشار هم راه ماشین‌رو دارد.

ادامه مطلب...

آبشار رنگو

آبشار رنگو در شش کیلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان و در دل جنگل رنگو از مسیر روستای توشن در پنج کیلومتری جنوب گرگان قابل دسترسی است. با حدود پنج ساعت پیاده‌روی در امتداد دره و رودخانه در جنگل رنگو می‌توان به این آبشار رسید.

ادامه مطلب...

آشوراده؛ تنها جزیره‌ی شمال ایران

جزیره‌ آشوراده با تالاب‌های طبیعی، طبیعت بکر و وجود پرندگان مهاجر و اسب‌های وحشی تنها جزیره‌ شمال کشور است که برای رسیدن به آن‌ها می‌شود از قایق‌های موتوری در اسکله‌ بندر ترکمن استفاده کرد. این جزیره سالانه میزبان یک میلیون پرنده‌ مهاجر است و در فهرست مهم‌ترین تالاب‌های جهان قرار گرفته است . این یعنی حتما در فهرست جاهای دیدنی استان گلستان جا دارد.

ادامه مطلب...

اگر در سفر دوست دارید جایی بنشینید، چیزی بخورید و کمی هم خرید کنید، آشوراده را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. در عوض اگر عاشق طبیعت بکر و سکوت و خلوت جایی دور از شهر باشید، آشوراده بهترین گزینه است. این جزیره مسکونی نیست و طبیعتی بکر و تماشایی دارد. بیشتر قایقران‌هایی که گردشگران را به جزیره می‌برند، محل تالاب‌ها و جذابیت‌های جزیره را بلدند و بهتر است برای پیدا کردن دیدنی‌ های آشوراده از آن‌ها کمک بگیرید. اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید در این جزیره اسب‌های وحشی زیبایی را ببینید که آزادانه در طبیعت زندگی می‌کنند.

آثار تاریخی استان گلستان

تا اینجا داشتیم در مورد جاذبه های طبیعی گلستان صحبت می‌کردیم و کم و بیش با آبشارها و جنگل‌ های گلستان آشنا شدیم. در این بخش می‌خواهیم کمی هم در مورد آثار تاریخی گلستان صحبت کرده و ببینیم که چه داستان‌ها و یادگارهای تاریخی در این استان زیبا وجود دارد.

بافت تاریخی گرگان

بافت تاریخی گرگان متشکل از سه محله‌ اصلی است:

 • محله نعلبندان
 • محله میدان
 • محله سبزه مشهد

این مناطق برجسته‌ترین بافت تاریخی شمال کشور و یکی از ارزشمندترین بافت‌های تاریخی ایران است. چند بنا از بناهای موجود در این بافت متعلق به دوران سلجوقیان و صفویان هستند و باقی بناها از دوران قاجار و پهلوی به جا مانده‌اند که همگی از نگین‌های جاهای دیدنی گلستان هستند. در این منطقه بناهای تاریخی گوناگونی مانند خانه های تاریخی، حمام‌ها، مدارس، مساجد، تکایا و بازارهای تاریخی را می‌توانید ببینید.

برج گنبد کاووس

این برج که محلی‌ها به آن میل گنبد نیز می‌گویند با قدمتی حدود هزار سال، مهم‌ترین بنای تاریخی استان گلستان است و با ۷۲ متر ارتفاع بلندترین برج تمام‌ آجری جهان است. شهرستان گنبد کاووس علاوه بر این برج تاریخی، دیدنی‌ های دیگری نیز دارد که می‌توان به آرامگاه خالد نبی، امامزاده یحیی بن زید، دریاچه‌ مصنوعی گنبد کاووس، پارک توریستی الغدیر، بازار بزرگ روس‌ ها، مجتمع سوارکاری گنبد کاووس، شهر تاریخی جرجان، سد گلستان یک و دو، و سه تالاب آلماگل، آجی‌ گل و آلاگل اشاره کرد.

ادامه مطلب...

بافت قدیم شهر گمیشان

گمیشان در ۵۵ کیلومتری شمال غرب گرگان واقع است. نام محلی این شهر گمیش‌ دپه به معنای تپه‌ نقره ای است. این شهر از قدیمی‌ترین شهرهای ترکمن‌نشین ایران است که پیشینه‌ تاریخی کهنی دارد و بعد از گرگان، دومین شهر استان گلستان از لحاظ دارا بودن بافت تاریخی و فرهنگی است. بناهای بافت قدیم گمیشان متعلق به دوره قاجار و پهلوی معماری خاص و زیبایی دارند. بیشترشان دو طبقه و بعضی سه‌ طبقه هستند و از چوب و تحت تاثیر معماری روسی ساخته شده‌اند. در این خانه‌ها اتاق‌های تودرتو، دالان‌ها و شومینه‌های هر اتاق منحصربه‌فرد و تماشایی‌اند.

ادامه مطلب...

آرامگاه مختومقلی فراغی

مختومقلی فراغی شاعر و عارف نامی، از مفاخر فرهنگی کشور است که درت عبیری او را فردوسی ترکمن‌ها می‌نامند. آرمگاه مختومقلی که بنایی امروزی است، در ۱۵۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس قرار دارد.

ادامه مطلب...

کاخ اختصاصی گرگان

یکی از ۱۲ کاخ خانواده پهلوی در کشور و محل اقامت این خانواده در منطقه بوده است به نام کاخ اختصاصی یا کاخ سلطنتی گرگان هم شناخته می‌شود. بنای کاخ مربوط به دوره‌ رضاشاه پهلوی است و در محیط سرسبز و زیبای پارک شهر گرگان واقع شده است.

این کاخ‌موزه در دو طبقه تعریف شده است که در طبقه‌ی همکف ۳۰ نفر از مشاهیر استان گلستان از قرن سوم تا دوره‌ی پهلوی در آن معرفی شده‌‌اند و در طبقه‌ی بالا ۱۰۰ قلم از لوازم و اشیای مربوط به استراحتگاه خانواده‌ پهلوی نمایش داده می‌شوند. در حیاط موزه نیز سنگ قبرهایی از قرن ۸ تا ۱۴ قمری وجود دارند که دیدن‌شان خالی از لطف نیست.

ادامه مطلب...

دیوار تاریخی گرگان، آرامگاه خالد نبی، مدرسه عمادیه، مسجد جامع گرگان، پل آق قلا، برج رادکان از دیگر آثار تاریخی این استان هستند.

غذا و بازار، یکی از دیگری خوشرنگ‌تر

بیشتر غذاهای ترکمن، بر مبنای گوشت لذیذ گوسفندی و سبزیجات تهیه می‌شوند. مرغانه تچین، خورش ساک، ماش پتی خارش، کئی ترشک، چکدرمه، باسترمه، بروک و انواع آش و نان محلی از جمله‌ این غذاها هستند. هلی‌ آش محبوب‌ترین آش ترکمن‌هاست.

انواع دستباف‌های ترکمن مانند قالی و قالیچه، پشتی، نمد، زیورآلات، روسری و پوشاک ترکمن از مهم‌ترین سوغات استان گلستان هستند.

بازارهای استان گلستان

بخش دیگری از جاهای دیدنی گلستان بازارهای آن است. بازارها مکان‌هایی هستند که فرهنگ روزمره مردم و فرهنگ تاریخی کل منطقه یک جا ترکیب می‌شوند و حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید، می‌توانید چند ساعتی از روز را در این بازارها قدم زده و از فضای آن لذت ببرید.

بازار ساحلی بندر ترکمن

در برگشت از آشوراده سری به بازار ساحلی بندر ترکمن بزنید که خیلی گسترده و بزرگ نیست ولی رنگارنگ و زیباست. انواع پشتی و قالی و قالیچه‌ ترکمنی، محصولات نمدی، لباس و روسری ترکمنی و زیورآلات ترکمنی در این بازار پیدا می‌شود. به غیر از این بازار، دوشنبه‌ بازار بندر ترکمن هم از بازارهای محلی محبوب مردم محلی و گردشگران است.

ادامه مطلب...

بازار مرزی اینچه ‌برون

این بازارچه که در شهر مرزی اینچه برون در شهرستان گنبد کاووس قرار دارد به دنبال گشایش مرز پل گدرالوم و تردد مسافران از این نقطه به ترکمنستان برپا شد. این بازارچه‌ مرزی مهم‌ترین عامل جذب گردشگر به شهر کوچک اینچه برون است. اگر رمان معروف نادر ابراهیمی «آتش بدون دود» را خوانده باشید، شاید برایتان جالب باشد بدانید که اینچه برون محل اصلی وقوع حوادث این رمان هفت جلدی است.

ادامه مطلب...

اقامت در استان گلستان

لوکس‌ترین هتل گرگان، هتل قصر بوتانیک گرگان است که در ۱۰ کیلومتری جاده‌ گرگان به ساری قرار دارد. اگر عاشق طبیعت و آرامش باشید، هتل جهانگردی ناهارخوران گرگان در دل جنگل ناهارخوران گزینه‌ خوبی است. اگر کمی از شهر فاصله بگیرید، در روستای زیارت که حال‌ و هوایی سوییسی دارد، هتل زیارت مخصوص فرار از شهر و اقامت در کوهستان‌های پوشیده از جنگل است. هتل‌های خوب و با امکانات دیگری هم در سطح شهر گرگان و استان گلستان پذیرای مسافران هستند.

جاهای دیدنی گلستان را شما تکمیل کنید

همانطور که در ابتدای این راهنما هم گفتیم، مکان های دیدنی گلستان (هم جاذبه های تاریخی، طبیعی، تفریحی و…) به قدری زیاد هستند که نه می‌توان آن‌ها را در قالب یک مقاله کامل توضیح داد و شاید حتی نتوان در یک سفر کوتاه همه آن‌ها را از نزدیک دید. ما در این راهنمای دیدنی های گلستان سعی کردیم تعدادی از مهم‌ترین‌ها را برای شما توضیح بدهیم. اگر تجربه خاصی از این مکان‌ها دارید و یا جاهایی را دیده‌اید که در این راهنما نیامده‌اند، حتما برای ما بنویسید تا نوشته‌مان را کامل‌تر کنیم.

بابک خدادوست

منبع: سایت علی بابا

 

 

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای استان گلستان گفت: کشاورزان برای جلوگیری از هدر رفت محصولاتشان از ناوگان باری واجد شرایط استفاده کنند.

مهندس میرشاهی اظهار کرد: ناوگان معرفی شده توسط شرکت‌های حمل و نقل از طرف  مدیران فنی کنترل شده و با درزگیری و چادرکشی از ریزش محصولات کشاورزان، علی‌الخصوص بار گندم، کلزا و جو جلوگیری می شود و شرکت‌های حمل و نقل کالا مکلف‌اند نسبت به این امر مهم با جدیت اقدام نمایند تا از هدررفت محصولات استراتژیک زارعین پیشگیری شود.

وی افزود: برای سهولت کار رانندگان و کشاورزان مراکز موقت اخذ بارنامه در تمامی اماکن بارگیری محصولات ایجاد شده است که این امر موجبات تسهیل در خدمات حمل و نقل را مهیا می کند.

ایوب میرشاهی تصریح کرد: کشاورزان استان باید توجه داشته باشند که ناوگان باری دارای بارنامه علاوه بر رفع نواقص فنی توسط شرکت های حمل و نقل عمومی، بیمه شده اند و در صورت اختلال در ارسال محصولات، مانند سرقت محصول، خسارت آن به کشاورز بازگردانده می شود.

گفتنی است سال گذشته میزان تناژ گندم در سفر های برون استانی 370 هزار و 392 تن بوده است.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - همایش ادبی مختومقلی فراغی شاعر شهیر ترکمن به مناسبت ۲۸۸ مین سالروز تولد این شاعر بزرگ مشرق زمین عصر چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ در کنار بلندترین برج آجری جهان با حضور گرم شاعران ، نویسندگان ، فرهیختگان ، مشتاقان و دوستداران فرهنگ و ادبیات ترکمن و همچنین مسئولین و مقامات استانی و شهرستانی برگزار گردید.

در این همایش باشکوه و دیدنی عیدجان آیداشف سرکنسول قزاقستان در ایران، احسان مکتبی معاون سیاسی اجتماعی استاندارگلستان ، عبدالحی آخوند میرزاعلی مدیر کل کتابخانه های عمومی استان ، تجری مدیر کل گردشگری گلستان ، حجت الاسلام دیلم مسئول مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور ، قدیر کریمی فرماندار گنبد، غفور غراوی سرپرست فرمانداری آق قلا ، منصور طعنه گنبدی شهردار گنبد، عارف گرگانی رئیس شورای شهر گنبد و تنی چند از اعضای شورای شهر گنبد و ..  حضور داشتند.

بیش از ۵۰ اثر و مقاله دریافت کردیم

دکتر ارازمحمد سارلی دبیر همایش ادبی مختومقلی فراغی ضمن خوشامدگویی به میهمانان و مسئولین حاضر در مراسم گفت : در این همایش سعی کردیم مختومقلی فراغی را از نگاه علمی و پژوهشی بشناسیم و با افکار و اندیشه ها و صور خیال و آرایه های ادبی اشعار این شاعر بزرگ ایرانی آشنا شویم.

نیمی از آثار رسیده را غیر ترکمنها فرستادند  

مدیرموسسه انتشاراتی مختومقلی فراغی از مقالات رسیده در این همایش آمار داد و افزود: برای همایش ادبی مختومقلی فراغی بیش از ۵۰ اثر و مقاله علمی – ادبی دریافت شد و رقابت علمی تنگاتنگ و نزدیکی پدید آمد. داوران همایش بادقت و نکته بینی به بررسی و قضاوت پرداختند. نکته جالب این بود که بیش از نیمی از مقالات رسیده  توسط برادران و خواهران فرهیخته و اهل قلم غیر ترکمن نوشته شده بود.

برای تشکلهای فرهنگی ادبی نیز بودجه تخصیص یابد 

مدیر عامل بنیاد مختومقلی فراغی گنبد دومین سخنران مراسم بود. وی گفت : مختومقلی شاعری پیش بین بود که از اوضاع آینده پیش بینی کرده است. برپایی حکومت اسلامی را در مدینه پیش بینی کرده است.

عبدالرحیم نیازی ساعی تاکید کرد با وجود فعالیت مستمر ۲۵ ساله ی بنیاد مختومقلی فراغی ، هنوز هیچگونه حمایت مالی نشده است از مسئولین درخواست می کنیم که به تشکلهای فرهنگی ادبی  توجه بیشتری داشته باشند. دولت محترم به انجمن ها و تشکل های مردمی که در جهت رشد و گسترش فرهنگ و ادبیات اقوام مختلف ایران تلاش می کنند بودجه تخصیص دهد تا دلگرمتر به کار خود ادامه دهند.

مختومقلی حلقه اتصال است  

دکتر داوود هوشنگ روشنک که مقاله اش بعنوان یکی از آثار برتر همایش ادبی مختومقلی فراغی انتخاب شده بود گفت :  اگر وجب به وجب آسیای میانه را قدم بزنید، اگر قزاقستان ، تاجیکستان ، آذربایجان قزاقستان بروید می توانید آثار و رد پای مختومقلی فراغی را در آنجا ببینید. آن موقع متوجه می شوید که آن چیزی که همه ما را وصل می کند یک اتصال بزرگ بنام مختومقلی است.

مختومقلی یک عالم است

این نویسنده و محقق اهل تبریز اظهار داشت : مختومقلی یک عالم است فقط یک شاعر نیست خیلی جفا می کنیم که مختومقلی را فقط در لابه لای قافیه ها بگردیم. این عارف بزرگ جواهری بی بدیل بود که از هر منظر به او نگاه کنیم برای ما تازگی و جذابیت دارد. غبطه می خورم به اشعارش به عرفانش به پیشگویی هایش. هر کس به قدر نیاز خود در این دریای بیکران چشیده است ای خوشا آنکه در غواصی شعر مختومقلی  غوطه ور شوند.

سیر حالات آفاقی و انفسی مختومقلی قابل تامل است

دکتر ماندانا علیمی که مقاله اش یکی از برگزیده های این همایش بود گفت : من این مقاله را با کمک خانم آهنگری نوشتم چون فارسی زبان هستم و برای فهم  معنای اشعارمختومقلی ازاین دوست فرهیخته بهره جستم .  

این استاد دانشگاه افزود: سیر حالات آفاق وانفسی مختومقلی فراغی را در سروده هایش بر مبنای نظریه استیس بررسی کردم . کشف یکی ار حالت های عرفانی مختومقلی است و مراتبی دارد. در مورد کشف روحی مختومقلی می توان سخنان زیادی گفت. مقام روحی انسان و تجلی روحی آنان مورد توجه شاعر بوده است. فراغی تا ۲۰ سالگی در عالم مادیات سیر می کرد ولی بعد از آن بیداری در او به وجود آمد و به  تهذیب نفس و تصفیه دل پرداخت . 

سکوت و خاموشی

وی با بیان اینکه کشف قدسی باید سوهان روح قرار گیرد اظهار داشت: نویسنده بزرگ انگلیسی مختومقلی را مستجاب الدعوه می داند. فراغی از سه مرتبه عرفانی علم الیقین ، عین الیقین و حق الیقین سخن گفته است. معتقد است بسیاری از حالات همراه با سکوت صورت میگرد. لازمه انسان عارف این است که پیش از نطق سکوت کند.

پارادوکس در اشعار مختومقلی

دکتر علیمی افزود: با نگاهی به دیوان مختومقلی متوجه می شویم که آرایه متناقض نما را  در اشعار این شاعر بزرگ بسیار به کار رفته است. او با وجود اینکه از سختی های عشق سخن می گوید ولی هرگز دچار ناامیدی نمی شود. استیس فیلسوف غربی مختومقلی را یکی از عارفان والا می داند.

این مراسم باشکوه و طرب انگیز است

احسان مکتبی سخنران دیگر مراسم بود وی گفت : در جوار مزار قابوس بن وشمگیر یکی از حاکمان بزرگ آن روزگار ایران زمین ، بزرگداشت بزرگ دیگری بنام حضرت مختومقلی خود به خود حالت طرب و نشاط و حسن و حال باشکوهی به انسان های اهل دل و آگاه می دهد انجا که حضرت مولانا می گوید کار مردان روشنی و گرمی است اینک ما جمع شده ایم تا به تکریم انسان های مولد روشنگر و گرمابخش تاریخ مان بپردازیم این بسیار لحطه باشکوهی است.

زبان اقوام را بیاموزیم

معاون سیاسی اجتماعی استاندار گلستان در سخنانش به دو نکته مهم اشاره کرد اول اینکه زبان اقوام را بیاموزیم. همه اقوام زبان های همدیگر را بدانند تا از منابع اصیل و قدرتمند ادبیات همدیگر بهره مند شوند. این در واقع از دست دادن نعمت الهی است که نتوانیم مختومقلی را به زبان ترکمنی بخوانیم. ترجمه اثر برابر با خالق اصلی صاحب اثر نیست.

مختومقلی متفکر بود

این روزنامه نگار گرگانی افزود: ما ایرانیان به بزرگان خود ظلم کرده یم. مختومقلی پیش ار آنکه شاعر و عارف باشد پیش از آنکه در رویا سیر کند، یک متفکر بزرگ بود. اگر حضرت سعدی ، مولوی ، حافظ شاعر شده اند فقط به خاطر ذوق شاعرانه و توجه شان به عرفان نبوده است. بهترین ژانری که در آن زمان می توانستند به نقد وضع موجود بپردازند زبان شعر بوده است. آنها متفکران بزرگ زمان خود بوده اند. متفکران از دنیا نمی روند انها دغدغه مردم روزگار خود را داشتند تا مردمشان در سلامت زندگی کنند، ادب داشته باشند ، با هم درصلح و دوستی زندگی کنند. انان موارد خدایگی را در درستی و اخلاقی بودن می دانستند و حضرت مختومقلی چنین بوده است.

اشعار مختومقلی سهل  و ممتنع است

نماینده گنبد در این همایش سخنانش را با شعری از مختومقلی آغاز کرد و گفت : سخن گفتن در باره مختومقلی هم سخت است هم آسان. آن جا سخت است که زوایا و خفایای اشعارش را موشکافی و بررسی کنیم. از یک منظر سروده های فراغی آسان است. وقتی کودکان اشعارش را می  شنوند مجذوب می شوند. عاشق شیداتر میشود، معشوق عاشق تر می گردد.

مختومقلی مختومقلی است

امان قلیچ شادمهر افزود : مختومقلی عاشقانه هایش، عارفانه هایش ، کنایاتش ، بدیهیاتش ما  را به حیرت و شگفتی می اندازد. آنجا که از عشق می گوید مولوی است. آنجا که عارفانه می نویسد سنایی است. آنجا که از درد می نالد عطار است. مختومقلی مختومقلی است. بیدارگر و اصلاح کننده . صرفا شاعر نیست اگر صرفا شاعر بود شاعران زیادی بودند.

 چه کرده ایم؟

رئیس انجمن ادبی جیحون اظهار داشت : امروز در ترکیه برای مختومقلی همایش بین المللی برگزار می کنند،  پس بنابراین این شکوه و عظمت در تاثیر وتاثر اشعارش نهفته  است. امروز در آذربایجان برایش کرسی می گذارند. در قزاقستان انستیتو می زنند اما ما او را قدر نمی دانیم. مختومقلی در ایران ریشه دارد و درایران زندگی کرده و وفات یافته است. ما بری فراغی چه کرده ایم ؟

از مصادره بزرگانمان جلوگیری کنیم

امروز ابوسعید ابوالخیر، ابن سینا که از ایران برخاسته اند را مصادره کرده اند.  ترکمنستان برای ابوسعید همایش بین المللی می گیرد، ترکیه برای مختومقلی همایش می گذارد ما برای مختومقلی چه کرده ایم ؟ همت کنیم تا این شخصیت بزرگ را به خوبی بشناسیم و به دیگران بشناسانیم. فراغی را در خارج ازکشور خوب شناخته اند اما در ایران آنگونه که بایسته و شایسته است شناخته نشده است. بکوشیم از مصادره بزرگان فرهنگ و علم و ادب مان جلوگیری کنیم.

مختومقلی انسان را آزاده می سازد

شادمهر سخنانش را با خوانش اشعاری از دیوان مختومقلی فراغی به پایان رساند که جالب توجه بود :  

دردیم کوپ دیر دیاریمدن دوریمدن

خیر قایسی احسان قایی بیلنمز

مختومقلی دییرلر منینگ آدیمی

عالم الین چویر گورسه اودیمی

مختومقلی حقا پیاله چکسه

حسن ختام کلام نماینده این بود : مختومقلی انسان را آزاده می سازد

 دو اتفاق بزرگ در گنبد 

دکتر امیر شاهی نماینده امور خارجه در استان گلستان گفت : امروز شاهد دو اتقاق بزرگ بودیم افتتاح مجسمه مختومقلی در دروازه شمالی شهر گنبد و دیگری همایش ادبی شاعر در جوار برج قابوس است.

وی که خود را شهروند گنبدی خطاب کرد اظهار داشت: برگزاری مراسم مختومقلی فراغی در واقع پاسداشت و تکریم فرهنگ و ادبیات ایران زمین است

دکتر امیر شاهی با اشاره به تصویب منطقه آزاد اینچه برون اذعان داشت این رویداد در واقع استان گلستان را به استانی منحصر به فرد تبدیل کرده است.

وی افزود : شاهد پرواز گرگان آکتائو هستیم در آینده پرواز گرگان به استانبول و نجف برقرار خواهد شد. قرار بود سفیر ترکمنستان در ایران و سرکنسول ترکمنستان که در مشهد مستقر است به این مراسم بیایند که به علت تداخل جلسه نتوانستند حضور داشته باشند و از این بابت عذرخواهی کردند.

یاشاسین ایران ترکمنستان و قزاقستان

 سرکنسول قراقستان در ایران که در شهر گرگان مستقر است در این همایش گفت: اشعار مختومقلی در مدارس و دانشگاههای قزاقستان تدریس می شود. آوازه این شاعر از مرزها عبور کرده است.

عیدجان آیداشف افزود: مختومقلی در سه سالگی مادرش را از دست داد و در دامن نامادری اش که قزاق بود پرورش یافت. شاه غربت یکی از علمای قزاق است در کنار دولت محمد آزادی بوده است سالها در کنار هم بوده است. استاد شاه غربت مدرسه دینی و مسجد داشت که حضرت مختومقلی در آنجا تحصیل نموده است. در قدیم مرزبندی بین کشورها نبود و تبادل فرهنگی آسان صورت می گرفت. امیدوارم چنین مراسم در این شهر تاریخی دوستی و ارتباطات را بین اقوام به پیش ببرد.

وی سخنانش را با این دو جمله به پایان رساند که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت :

به روح بزرگ مختومقلی درود می فرستم

یاشاسین ایران ، ترکمنستان ، قزاقستان

یاشاسین روح بزرگ مختومقلی.

چهار ساحت شعر و ادب

مدیر عامل مرکز گفتمان صلح برای همه در ابتدای سخنانش از دکتر شادمهر نماینده گنبد تعریف و تمجید کرد و گفت : فرهیخته ای که شما را در مجلس یازدهم نمایندگی میکند افتخار ترکمن صحرا در فضای ملی است.

دکتر حشمدار اظهار داشت : کلام که در استخدام مفهوم است کمیتش لنگ است دلیل اصلی که شعر از نثر بیشتر است همین است وقتی کلام با خیال و احساس همراه میشود در مخاطب تاثیر می گذارد .

وی به در شعر و ادبی به چهار ساحت اشاره کرد و گفت  

ساحت تجربه گرایی

ساحت شناخت فلسفی

ساحت شهود

ساحت عرفان که فقط شعرای بزرگ دراین ساحت گشت و گذار بکنند.  تفاوت بین شهود و عرفان تفاوت لطیفی است که مستغرق در آن پدیده است تا مستغرق نشویم هیچگاه نمی توانیم به تولید برسیم.

برگزاری هفته فرهنگی ترکمن صحرا در تهران

وی تاکید کرد : مختومقلی فراغی در کنار برج قابوس نماد ترکمن صحرا ست. بگذاریم شخصیت هایی که در ایران محصور مانده اند جهانی شوند این بزرگان را معرفی کنیم . هفته فرهنگی ترکمن صحرا را در تهران و شهرهای بزگ برگزار کنیم تا زمینه شناخت بیشتر فراهم بیاید .  

شاعران و نویسندگان فرهنگ را زنده نگه میدارند

مهندس طعنه گنبدی شهردار گنبد آخرین سخنران این همایش سه ساعته بود. وی گفت ساعتی پیش آیین رونمایی تندیس مختومقلی را داشتیم از کسانی که در این مراسم شرکت کردند در طراحی و نصب این تندیس همکاری داشتند از جمله شورای فرهنگ عمومی ، حاج آقا ترابی و نماینده و فرماندار محترم تشکر می کنم .  

وی افزود: یکی از وظایف مدیریت شهری این است که برای مشاهیر و مفاخر شهرستان و کشور را تندیس هایی تهیه و نصب نماید تا فرهنگ و آداب و رسوم را به شهروندان معرفی کنیم. شاعران و نویسندگان فرهنگ را زنده نگه داشته اند، یکی از این بزرگمردان مختومقلی فراغی  است که او را پدر ادبیات ترکمنی و جام جم نامیده اند. مختومقلی دنباله رو هیچ شاعری نبوده و تقلید نکرده است.  او در محتوا از قرآن کریم و در بیان از زبان مردم الهام گرفته است.

شهردار گنبد سخنانش را با این شعر فراغی به پایان رساند :

ایلیندن آیرا دوشن آه اورار ایلی گوزلار

یولیندان جدا دوشن جهد ادر یولی گوزلار

تحلیل از خادمان مختومقلی فراغی

این همایش فرهنگی – ادبی با تجلیل از خادمان و کسانی که به انحای مختلف برای مختومقلی فراغی  تلاش کرداه اند به پایان رسید که این بخش توسط دکتر سونا سارلی اجرا شد. در این همایش باشکوه ، نزدیک به ۴۰ تن از فرهیختگان و خادمین مختومقلی فراغی با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل و تکریم بعمل آمد.   

مختومقلی ما را جمع می کند

در پایان مراسم دکتر سارلی بار دیگر از مشارکت و همراهی صمیمانه همه دست اندرکاران و تلاشگران مراسم و مسئولین و تشکل ها و حضور شاعران و نویسندگان و میهمانان تشکر و قدردانی کرد و به عنوان حسن ختام همایش گفت : مختومقلی می توند ما را کنار هم جمع کند. این ، فرصت بی نظیری است.

درخشش ایل آی

در بین همایش دکلمه شعر ( نامه سن ) از مختومقلی فراغی توسط ایل آی بهلکه جالب توجه بود که با تشویق حاضرین همراه شد. 

ارازمحمد آخوند یمرلی در ابتدای مراسم قرآن خواند.

طنین موسیقی در همایش

اجرای موسیقی توسط  گروه مقامچیلار حال و هوای مراسم را عوض کرد.  امین سعادتی خواننده جوان و خوش صدای ترکمن ترانه اقبال بولمادی را به زیبایی خواند و خلیفه حالت سعادتی دو ترانه دیگر را به استادی اجرا کرد که اولی از مرحوم اوده قلیچ پقه شاعرآق قلایی بود و دومی از فراغی.

دو برنامه شاد

اجرای مراسم طرب انگیز کوشت دپدی و آیین ذکر خنجر توسط نوجوانان هنرمند گنبدی از بخش های دیگر این مراسم دیدنی و پرمحتوا بود.

مجریان مراسم هر دو از صدا و سیما بودند ارازمحمد خرمالی و خانم زلیخا کر که به نحو شایسته برنامه را به پیش بردند. مراسم با این جمله مجری تمام شد : به پایان آمد این دفترحکایت همچنان باقی.

تلاشهای وافر سخی و سردار

لازم به ذکر است در اجرای این مراسم تشکل های مختلف از جمله آق بولوت ، جیحون، بنیاد مختومقلی ، موسسه انتشاراتی مختومقلی نقش داشتند. زحمات سخی بخشنده ( فعال فرهنگی ادبی ) و سردار سارلی ( فعال حوزه نشر ) چشمگیر و مثال زدنی بود مسئولیت سیستم صوتی نیز با ملا اترک خوجه بود. 

گزارش از : لطیف ایزدی ، مسئول کمیته اطلاع رسانی همایش ادبی مختومقلی فراغی

ترکمن صحرا – بامداد پنج شنبه ۳۰ اردیبشهت ۱۴۰۰

عکس از : بهروز مفیدی عضو انجمن ادبی جیحون

منبع: اولکامیز

پیشخوان

آخرین اخبار