b_300_300_16777215_00_images_0103_golshen.png

همزیستی نیوز - گلستان محروم است. این جمله دیگر برایمان آشناست. با وجود تمام ادعایمان مبنی بر اینکه گرگان مهد فرهنگ و تمدن و اینهاست و پیشینه ی تاریخی غنی دارد که صد البته درست هم هست اما امروز محروم است و علاوه بر فقر اقتصادی،  محرومیت فرهنگی و هنری دارد. تا جایی که می توان گفت دچار فقر فرهنگی است وسیمای این نا برخورداری در همه جای استان به خوبی مشهود و ملموس است. البته که ممکن است اهالی مرکز استان به دلیل بعد مسافت با نقاط محروم و مرزی و روستاهای دوردست این نابرخورداری و بی بضاعتی را نبینند.

روزنامه گلشن مهر در ادامه مطلب مربوط به تیتر یک امروز خود(دوشنبه 23 خرداد 1401) نوشته است:  

▫️نابرابری در درآمد و نابرابری اقتصادی فقر مادی را به فقر در فرهنگ و پایگاه اجتماعی گسترش داده است. شرایط نابسامان اجتماعی و اقتصادی با افزایش فشار ساختاری ناشی از محرومیت و فقر، موجب شده زمینه های گرایش افراد جامعه به سمت انواع کجروی ها و ناهنجاری ها بیشتر شود. اعتیاد، دزدی، فحشا، تکدی گری، طلاق و سایر آسیب های اجتماعی که امروزه در گوشه و کنار استان بیش از دهه ها و سال های گذشته می بینیم، ماحصل توزیع ناعادلانه ثروت و امکانات است.

▫️به عبارت ساده تر این عدم توزیع یکنواخت و برابرامکانات و تسهیلات رفاهی و اقتصادی است که در نهایت منجر به این اتفاقی شده که ما آن را فقر فرهنگی و اجتماعی می نامیم. وقتی متولیان فرهنگی استان نتوانند مراکز فرهنگی و هنری در استان ایجاد یا تکمیل کنند تا اوقات فراغت و تعطیلات مردم در نشست های فرهنگی و مراکز هنری بگذرد، خانواده ها مجبورند برای گذران فراغت خود انتخاب های دیگری داشته باشند. واقعیت این است که در اکثر قریب به اتفاق شهرهای استان، بسترهای فرهنگی مثل سینما، تئاتر، کتابخانه و... وجود ندارد. زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی بسیار ضعیف است.در بحث احداث که بماند حتی برای مرمت و گسترش مراکز هم  شهرستان ها بودجه و اعتباری نتوانسته اند جذب کنند.

▫️آنقدر فقر اقتصادی دامنگیر و فراگیر شده که حتی خود مردم نیزکالاهای فرهنگی و هنری را اولویت ندانسته و مطالبه نمی کنند. البته که فقرفرهنگی مربوط به حاشیه نشینان و تهیدستان نیست تعداد زیادی از ثروتمندان امروز جامعه ما هستند که از فقر فرهنگی رنج می برند حتی اگر خود از این موضوع بی اطلاع باشند. همگان بر این جمله اتفاق نظر دارند که فرهنگ زیربنای هر جامعه‌ای است بنابراین هر چقدر فرهنگ یک جامعه کارآمدتر باشد، پیشرفت آن جامعه در مسیر رشد و  توسعه بیشتر خواهد بود، پس بی تفاوتی نسبت به معضلی به نام  فقر فرهنگی می‌تواند جامعه‌ای را به سمت انحطاط بکشاند و از دستیابی به اهداف توسعه ای بازدارد. تبیین ماهیت فقر فرهنگی، ریشه‌یابی فقر و ارائه راهکارهایی برای برون‌رفت از این معضل اجتماعی کار بزرگی است که باید در اولویت متولیان و مسوولان فرهنگی استان قرار گیرد تا با بهره گیری از ظرفیت نخبگان استان و با همفکری و مشاورت و مشارکت ایشان و به مدد به کارگیری تدبیر و برنامه‌ریزی صحیح، جامع و کارآمد  بتوان گام های مهمی برای پیشرفت استان برداشت.

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیشخوان

آخرین اخبار