ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم از راهیابی فیلم کوتاه « چَل » به تهیه کنندگی و کارگردانی اصغر بشارتی به جشنواره بین المللی فیلم کوتاه مینسک "Kinosmena" خبر داد. جشنواره بین المللی فیلم کوتاه مینسک "Kinosmena" یک رویداد فرهنگی است که هرساله درجمهوری بلاروس(روسیه سفید) برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم علیرضا کمساری با اعلام این خبر گفت: فیلم کوتاه «چَل» پیش از این به سه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه بهاره اندونزی، 60ثانیه پاکستان و داکا بنگلادش نیز راه یافته بود که منجر به دریافت مدال طلای داکای بنگلادش برای این هنرمند قشمی شد.
وی با اشاره به اینکه فیلم کوتاه 90 ثانیه ای « چل » به روایت ماجرای مرگ و زندگی می پردازد، افزود: کارگردان، تصویربردار و بازیگر این اثر خود اصغر بشارتی است و تدوین و صداگذاری آن بعهده منصور وحدانی و ایده ‌پرداز آن هم عبدالرسول رنجبر بوده  و سید حامد  نوبری نیز به عنوان مشاور در تهیه این فیلم فعالیت داشته است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم ضمن تقدیر از تلاش های اصغر بشارتی برای معرفی آداب و رسوم و ظرفیت های فرهنگی و گردشگری جزیره قشم به مردم ایران و جهان گفت: این هنرمند قشمی فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه عکاسی و مستندسازی از سال 1386 آغاز و تا کنون با حضور در افزون بر 150 جشنواره ملی و بین‌المللی توانسته  قشم را به عنوان یک جزیره گردشگری با پتانسیل های بسیار قوی به مردم دنیا معرفی کند.
پنجمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کوتاه مینسک "Kinosmena" امسال 23 الی 25 اوریل 2021  میلادی در مینسک پایتخت جمهوری بلاروس(روسیه سفید) برگزار می شود.
گفتنی است، اصغر بشارتی با کسب بیش  30 عنوان بین المللی و بیش از 30 رتبه اول تا سوم ملی یکی از عکاسان و فیلم سازان مطرح در حوزه محیط زیست و گردشگری ایران بشمار می رود.

ادامه مطلب...

حمیدرضا مومنی رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با صدور احکامی از سوی رییس جمهوری اسلامی ایران و وزیر امور اقتصادی  و دارایی به عنوان مشاور رییس جمهوری در امور مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی و دبیر شورای عالی این مناطق منصوب شد.

به گزارش همزیستی نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری حسن روحانی با قدردانی از زحمات بی شائبه دکتر مرتضی بانک مشاور پیشین رئیس جمهوری در امور مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، حمید رضا مومنی را به مشاورت خود در امور این مناطق منصوب کرد

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری ضمن پذیرش استعفای دکتر "مرتضی بانک"، آقای "حمید رضا مومنی" را به عنوان "مشاور رئیس جمهوری در امور مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی" منصوب کرد.

رئیس جمهوری در پاسخ نامه درخواست دکتر بانک در خصوص "استعفا از سمت مشاور رئیس جمهوری در امور مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی" نوشت: "با پذیرش پایان یافتن فعالیت شما به دلیل بازنشستگی و مجوز مقام معظم رهبری مدظله العالی مبنی بر ادامه کار تا یافتن فرد مناسب برای تصدی این مسوولیت، از زحمات بی شائبه جناب عالی در طول مدت خدمت تشکر و قدردانی می کنم و برایتان آرزوی توفیق دارم."

دکتر روحانی همچنین در حکمی آقای حمید رضا مومنی را به عنوان "مشاور رئیس جمهوری در امور مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی" منصوب کرد.

متن حکم حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای حمید رضا مومنی

نظر به مراتب تعهد و سوابق ارزنده جناب عالی، به موجب این حکم به عنوان "مشاور رئیس جمهوری در امور مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی" منصوب می شوید.

توفیق شما را در انجام وظایف محوله با رعایت اصول قانون مداری، اعتدال گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در خدمت به اسلام و ملت شریف ایران از خداوند بزرگ مسالت می نمایم.

حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

براساس این گزارش وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز با صدور حکمی حمیدرضا مومنی را به سمت دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی منصوب شد

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان با صدور حکمی مهندس حمیدرضا مومنی ازندریانی را به سمت دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی کشور منصوب کرد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)  در حکم انتصاب مهندس حمیدرضا مومنی ازندریانی آمده است:

نظر به تخصص، دانش و توانمندی های ارزنده جنابعالی و در اجرای مفاد تبصره ماده (۲۳) قانون برنامه ۵ ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به موجب این حکم به سمت دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی منصوب می شوید.

با توجه به نقش کلیدی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی در رشد و توسعه اقتصادی کشور، اجرای برنامه های دولت دوازدهم و تولید و اشتغال، امید است با اتکال به خداوند متعال و با همکاری مدیران مناطق آزاد و کارشناسان و صاحبنظران این حوزه در ایفای وظایف و پیشبرد اهداف عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و شورای یاد شده موفق و مؤید باشید. توفیق و سربلندی شما را در تقویت عزت و اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و انجام وظایف محوله از خداوند منان مسئلت می نمایم .

گفتنی است حمیدرضا مؤمنی ازندریانی پیش از این مشاغل مختلف مدیریتی از جمله معاونت برنامه ریزی و اداری مالی استانداری خراسان، مشاورت استانداران همدان و خراسان رضوی، مدیر کلی امور اقتصادی استانداری های وزارت کشور، مدیر عاملی شرکت کویر تایر و ریاست هیات مدیره و مدیر عاملی سازمان منطقه آزاد قشم را عهده دار بوده است .

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - نخستین گردهمایی نواب رییس بانوان هیات های استانی فدراسیون ورزش های همگانی با حضور حمیدرضا مومنی رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه ازاد قشم، افشین ملایی رییس فدراسیون ورزش های همگانی، زهرا سادات موسوی مدیرکل دفتر هماهنگی امور ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان و جمعی از مقامات این فدراسیون روز پنجشنبه در مرکز بین المللی رشد قشم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد قشم به نقل از برنا، افشین ملایی رییس فدراسیون ورزش های همگانی با تشکر از رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم بخاطر تشکیل چنین گردهمایی، گفت و شنود بین نواب رییس هیات های استانی ورزش های همگانی و مسئولان فدراسیون را یک فرصت طلایی خواند و گفت: ما همه با گفت و گو و شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات همدیگر باید برای رفع مشکلات و کاستی ها در عرصه ورزش های همگانی بانوان تلاش کنیم.

وی وضعیت سلامت بانوان را که ارتقاء آن از مهم ترین اهداف فدراسیون ورزش های همگانی است بعد از گذشت چهار دهه از فعالیت ها در حوزه ورزش بانوان کشورنگران کننده خواند و افزود: نتایج پژوهش ها در این عرصه نشان می دهد که افزون بر 64درصد بانوان کشور تحرک جسمانی کافی ندارند و سبک زندگی کنونی بانوان کشور متاسفانه به سمت کم تحرکی پیش می رود.

ملایی دراین خصوص از رشد 25درصدی کم تحرکی بانوان و 31درصدی چاقی کودکان در 10سال گذشته اظهار نگرانی کرد و یادآور شد: همچنین آمارها به ما می گوید که یکی از دلایل 81درصد مرگ و میرها در کشور، کم تحرکی شهروندان بوده است.   

به گفته وی وزن بالا، چاقی، دیابت و افزایش کلسترول و فشار خون بانوان از شایع ترین آثار کم تحرکی آنهاست و یکی از دلایل این پدیده این است که نواب رییس بانوان هیات های استانی ورزش های همگانی با رویکرد جدید فدراسیون درخصوص توسعه ورزش های همگانی که همانا بازاریابی اجتماعی است، آشنا نیستند.
رییس فدراسیون ورزش های همگانی با تشریح اقدامات و برنامه های این فدراسیون در راستای این رویکرد جدید به برگزاری حداقل چهار وبینار تخصصی و افزایش جمعیت تحت پوشش فعالیت های این فدراسیون از طریق مشارکت دادن همه فدراسیون های ورزشی، بسیج، دانشجویان و شهرداری ها از طریق تشکیل شبکه شکوه و اجرای پروژه شهر فعال تاکید کرد.

افشین ملایی در بخش دیگری از سخنان خود حاکم بودن نگاه مردسالارانه در جامعه را مانعی بزرگ برای توسعه ورزش های بانوان خواند و تلاش دست اندرکاران ورزش بانوان را در مسیر توسعه این  ورزش منشاء تغییرات بزرگ در جامعه دانست. 

براساس این گزارش زهرا سادات موسوی مدیرکل دفتر هماهنگی امور ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان نیز در این گردهمایی شیوع کرونا را تشدید کننده کم تحرکی در جامعه بخصوص بانوان خواند و با تقدیر از ابتکارات و برنامه های فدراسیون ورزش های همگانی بر ضرورت ارتقاء آگاهی و شادابی بانوان بخصوص از طریق مادران و کیفیت بخشیدن به اوقات فراغت بانوان تاکید کرد و علی تاج بخش سرپرست کمیته فرهنگی و مسئولیت اجتماعی فدراسیون ورزش های همگانی

هم در سخنانی با توصیف مقام شامخ مادران در فرهنگ های مختلف، مواردی را درخصوص مباحث فرهنگی در حوزه ورزش بانوان مطرح کرد. 

گفتنی است جلیل حق گویان سرپرست مدیریت ورزش و جوانان سازمان منطقه ازاد قشم و سمیه شهبازیان رییس هیات ورزش های همگانی منطقه آزاد قشم به عنوان میزبان درآغاز این گردهمایی ضمن خوشامدگویی به مهمانان، درخصوص فعالیت های ورزشی منطقه ازاد قشم و ظرفیت های بالای این  منطقه برای گسترش ورزش های همگانی بویژه در میان بانوان و حمایت های حمیدرضا مومنی رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از ارتقاء و توسعه ورزش در جزیره مطالبی را مطرح کردند.

یاداور می شود که در این گردهمایی به نواب رییس بانوان هیات ورزش های همگانی استان ها شامل حلاج از آذربایجان شرقی، تیموریان از اردبیل، مشکل گشا از اصفهان، افشار از البرز، اکبری از ایلام، عبدالله زاده از بوشهر، معدنی پور از تهران، نبی اللهی از چهارمحال بختیاری، دانایی از خراسان رضوی، جان محمدی از خوزستان، داداشی از زنجان، خیرالدین از سمنان، حبیب آبادی از سیستان و بلوچستان، جوانمردی از فارس، پاکدامن از قزوین، زندی از قم، هادی از کردستان، طهماسبی فرد از کرمانشاه، فرامرزیان از کهکیلویه و بویراحمد، یوسفی از گلستان، ثانی از گیلان، بیرانوند از لرستان، ولی زاده از مرکزی، روحی از همدان، منتظری تختی از هرمزگان، سعیدی از یزد و شهبازیان از منطقه آزاد قشم لوح ویژه به پاس قدردانی از زحمات آنها جهت توسعه ورزش های همگانی از سوی فدراسیون ورزش های همگانی و یک لوح ویژه نیز از سوی هیات ورزش های همگانی استان فارس به سمیه شهبازیان رییس هیات ورزش های همگانی منطقه آزاد قشم اهداء شد.  

در پایان این گردهمایی افشین ملایی رییس فدراسیون ورزش های همگانی جمهوری اسلامی ایران، مدیران و مسئولان حاضر در این گردهمایی و نواب رییس بانوان هیات های استانی فدراسیون ورزش های همگانی سراسر کشور ضمن انزجار از اقدام  ناجوانمردانه اخیر سوء قصد به حمیدرضا مومنی رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، این اقدام را به شدت محکوم و خواهان شناسایی و برخورد با عاملان آن شدند.

ادامه مطلب...

  همزیستی نیوز - اولین نشست شورای آموزش و پرورش منطقه آزاد قشم در سال تحصیلی 1399-1400 به ریاست حمیدرضا مومنی رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و با حضور ائمه جمعه اهل تشیع و اهل تسنن قشم، مدیرکل نوسازی مدارس استان هرمزگان، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم، روسای آموزش و پرورش شهرستان قشم و بخش شهاب و جمعی از مدیران سازمان و شهرستانی روز چهارشنبه در مرکز بین المللی رشد قشم برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد قشم به نقل از اخبار آزاد مناطق، حمیدرضا مومنی رییس هیات مدیره و مدیرعامل این سازمان با تقدیر از فعالیت های دست اندرکاران آموزش و پرورش در حوزه های استانی، شهرستانی و سازمان در جهت افزایش برخی از شاخص های مرتبط در جزیره قشم نسبت به گزارش محروم بودن تعدادی از بچه های مردم این جزیره از تحصیل در این نشست واکنش نشان داد و گفت: به هیچ عنوان قابل قبول نیست که در این جزیره افرادی باشند که بخاطر عدم استطاعت مالی خانواده شان یا نبود امکانات حمل و نقل و نظایر اینها از تحصیل محروم باشند.
وی با اتمام حجت با همه مدیران مرتبط با آموزش و پرورش در سازمان و شهرستان درخصوص اتمام ساخت مدارس نیمه تمام و تامین نیازهای اولیه دانش آموزان درسطح جزیره افزود: در نشست فوق العاده این شورا در ماه آینده، همه نیازهایی که سازمان منطقه آزاد قشم قرار است درخصوص آموزش و پرورش جزیره قشم  تامین کند، مشخص شود تا من دستور تامین منابع آنها را صادر کنم.
براساس این گزارش حجت الاسلام والمسلمین میثم تارم امام جمعه شهرستان قشم نیز در این نشست با تقدیر از فعالیت های انجام شده درحوزه آموزش و پرورش جزیره قشم بخصوص قبولی تعدادی از دانش آموزان قشمی در دانشگاه های معتبر دولتی کشور آن را نتیجه اهتمام مدیران، معلمان و همه فرهنگیان در آموزش و پرورش جزیره، پشتیبانی شایسته سازمان منطقه آزاد قشم، حضور و کمک خیرین مدرسه ساز و رشد استعدادهای نهفته نوجوانان و جوانان قشمی بخاطر فراهم شدن زمینه های مساعد آموزشی در جزیره خواند.
شیخ عبدالرحیم خطیبی امام جمعه اهل سنت قشم هم در این نشست با ارائه تحلیلی از تاثیرشیوع کرونا بر روند و کیفیت آموزش درجامعه،  ضمن استقبال از ورود آموزش و پرورش به درون خانه ها از طریق فضای مجازی، نسبت به آسیب های ناشی از این ورود هشدار داد و خواستار مراقبت هرچه بیشتر والدین، معلمان ومسئولان آموزش و پرورش از دانش آموزان در قبال مخاطرات ناشی از حضور غیرآموزشی آنها در فضای مجازی شد.
سید فخرالدین هاشمی مدیرکل نوسازی مدارس استان هرمزگان نیز دراین نشست ضمن تشکر از همکاری سازمان منطقه آزاد قشم، مردم و مسئولان جزیره قشم با این اداره کل درخصوص کیفیت بخشی به فضاهای آموزشی و رفع محرومیت های آموزشی درجزیره یکی از شاخص های مهم را در فعالیت های آموزش و پرورش سرانه آموزشی اعلام کرد و گفت: سرانه آموزشی استاندارد 8.3 مترمربع است که میانگین این سرانه در کشور، استان هرمزگان و جزیره قشم به ترتیب 5.2، 5.55 و 4 مترمربع است.  
وی مدارس غیراستاندارد، تخریبی و نیازمند به نوسازی یا بازسازی و همچنین افزایش جمعیت دانش آموزی را از چالش های فضای آموزشی در جزیره قشم خواند و افزود: تعداد مدارس غیراستاندارد جزیره قشم 25 مدرسه شامل 282 کلاس درس است، ولی در عین حال 13پروژه شاخص مدرسه سازی  شامل 81کلاس درس و در مجموع 20پروژه مدرسه سازی  با 102 کلاس درس به رغم همه مشکلات در قشم در دست اجراست که شاخص ترین این پروژه ها ساخت دبیرستان شبانه روزی سردار سلیمانی است که در 13 دیماه جاری به بهره برداری می رسد.
مدیرکل نوسازی مدارس استان هرمزگان با تشریح اعتبارت دولتی و مشارکت های بخش خصوصی  درخصوص مدرسه سازی در جزیره قشم خواستارمعاف شدن خیرین مدرسه ساز از پرداخت هزینه انشعابات آب و برق شد و تاکید کرد که کیفیت بخشی و ایجاد عدالت در ساخت فضای آموزشی در جزیره  بدون همکاری و هم افزایی همه طرف های درگیردر پروژه های نیمه تمام به دست نخواهد آمد.
بهرام پوراشرف مدیرآموزش و پرورش شهرستان قشم هم در این نشست ضمن تشکر از حمایت ها ی سازمان منطقه آزاد قشم بخصوص حمیدرضا مومنی رییس هیات مدیره و مدیرعامل این سازمان از آموزش و پرورش قشم با ارائه گزارشی آماری از عملکرد این مدیریت گفت: در 224 باب مدرسه دولتی و غیردولتی قشم با یک هزار و366 نفر نیروی انسانی شامل معلم، مدیر، معاون و کادر آموزشی و خدماتی و همچنین نیروهای ستادی، بالغ بر 28هزار و 12 نفر دانش آموز درحال تحصیل هستند.
وی با اشاره به اینکه 56درصد نیروی انسانی شاغل در آموزش و پرورش شهرستان قشم را زنان تشکیل می دهند و 53.5درصد مدارس این شهرستان نیز در مناطق شهری قرار دارند از رشد جمعیت دانش آموزی به دلیل مهاجرت پذیری، ثبت نام اتباع بیگانه، رشد جمعیت و افزایش رشته های تحصیلی و کاهش 30درصدی ثبت نام در مقطع پیش دبستانی به علت شیوع ویروس کرونا خبر داد.
پوراشرف همچنین با تاکید بر رشد موفقیت های دانش آموزان قشمی در کسب رتبه های استانی و کشوری تعداد قبولی های کنکور امسال قشم را 114نفر اعلام کرد و درخصوص اقدامات صورت گرفته برای نوسازی مدارس قشم یادآور شد: در چند سال اخیر افزون بر 219کلاس درس و چهارسالن چند منظوره در دست ساخت بوده که 75 کلاس را اداره کل نوسازی مدارس استان هرمزگان، 23 کلاس را سازمان منطقه آزاد قشم، 76کلاس را خیرین مدرسه ساز و 46 کلاس را خیرین با مشارکت اداره کل نوسازی مدارس استان می سازند که از این تعداد 145کلاس از جمله کل 23 کلاس از سوی سازمان منطقه آزاد قشم ساخته و تکمیل شده است.   
سید مسلم دریانورد رییس اداره آموزش و پرورش بخش شهاب قشم نیز در این نشست تعداد دانش آموزان تحت پوشش این اداره را 10هزار و 787نفر شاغل به تحصیل در 456کلاس واقع در 99مدرسه در بخش های شهاب، حرا و دو روستای بخش مرکزی قشم اعلام کرد. 
وی تعداد همکاران فرهنگی خود را در این بخش ها افزون بر 814نفر و تعداد پروژه های فعال را هم بالغ بر 18پروژه اعلام کرد و گفت: دراین بخش ها هیچ مدرسه و روستای فاقد اینترنت نداریم و بحث ما صرفا دانش آموزان فاقد گوشی تلفن همراه مناسب است.
براساس این گزارش دکتر حمیدرضا بهزادی مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان قشم نیز در این نشست با ارائه گزارشی از آخرین آمار مربوط به شیوع ویروس کرونا و ابتلا به بیماری کووید 19 در جزیره قشم با اشاره به افزون بر 845مورد بازدید صورت گرفته از سوی این شبکه از مدارس جزیره، رعایت پروتکل ها را در این مدارس بسیار خوب اعلام کرد.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - رییس واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی منطقه آزاد قشم  از حمایت های گسترده رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از پرسنل  و بخصوص آتش نشانان این واحد و خانواده آنها تقدیر و تشکر کرد.

 نجم‌الدین فریدونی در گفتگو با همزیستی نیوز با اشاره به حضور مهندس حمیدرضا مومنی در آیین تجلیل از آتش نشانان برگزیده قشم در محل ایستگاه آتش نشانی منطقه آزاد قشم به مناسبت روز آتش نشانی و ایمنی گفت: تامین تجهیزات و امکانات آتش نشانی قشم و به روز رسانی آنها از دغدغه های اساسی مدیرعامل محترم سازمان و از آرزوهای دیرینه همه  ما  بود که سرانجام این آرزو به دست مبارک ایشان برآورده شد.

وی این اقدام ارزشمند و ماندگار مهندس مومنی را در سرعت بخشی عملیات نجات حادثه دیدگان و اطفاء حریق از سوی آتش نشانان قشم بسیار موثر دانست و افزود: از دیگر اقدامات رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، تائید واگذاری زمین جهت احداث ایستگاه جدید آتش نشانی در شهرک سیستان شهر قشم است که با این اقدام تعداد ایستگاه های آتش نشانی و میزان گستره عملیات نجات آتش نشانان در شهر قشم افزایش می یابد.

رییس واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی منطقه آزاد قشم همچنین از پیگیری مهندس مومنی جهت افزایش تعداد خودروهای آتش نشانی قشم خبر داد و گفت: در نتیجه این پیگیری ها بزودی افزون بر هفت دستگاه خودرو آتش نشانی  از کشور ژاپن وارد جزیره شده و به ناوگان آتش نشانی منطقه آزاد قشم اضافه خواهد شد

فریدونی در پایان این گفت و گو تصریح کرد: با توجه به گردشگر پذیر بودن جزیره و طبق منویات و دستورات اکید مهندس مومنی رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، جهت ایمن سازی اماکن اقامتی و هتل ها و همچنین ایمن سازی مجتمع های تجاری قشم، اقداماتی از سوی واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی منطقه آزاد قشم انجام شده و در حال انجام است.

 

 

ادامه مطلب...

همزیستی قشم - 14 پروژه در پنج بخش نفت، گاز و انرژی، تولیدی، حمل‌ونقل، گردشگری و عمرانی در سال جهش تولید منطقه آزاد قشم توسط ریاست جمهوری و به صورت ویدیو کنفرانس افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد قشم، این 14 پروژه در دو بخش دولتی و خصوصی بااعتبار ارزی 340 میلیون یورو و ریالی 11 هزار و 630 میلیاردی، پنج صنعت نفت، گاز و انرژی، تولیدی، حمل‌ونقل، گردشگری و عمرانی را دربرمی گیرد.

افتتاح این پروژه‌ها 601 اشتغال مستقیم و دو هزار و 940 اشتغال غیرمستقیم برای نیروهای متخصص و عادی جزیره به همراه داشته و می‌تواند در کاهش درصد ضریب بیکاری در این منطقه آزاد نقش داشته باشد و درآمدهای پایداری در حوزه ارزی و ریالی برای منطقه و کشور رقم بزند.

صنعت نفت، گاز و انرژی جزیره در پایانه صادراتی ترمینال نفتی دیرستان، با اعتباری بالغ‌بر 150 میلیون یورو توسط شرکت سرمایه‌گذاری نفت قشم قرار است 3.2 میلیون بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور بیفزاید و در بخش انرژی نیز با سرمایه‌گذاری 190 میلیون یورویی شرکت انرژی گستر قشم، 170 مگاوات برق در فاز دوم فعالیت این شرکت، به شبکه برق استان هرمزگان سنکرون می‌شود.

تنها شرکت تولیدی این پروژه‌ها، شرکت تاپ بتن آسیا قشم است که  بااعتبار 500 میلیارد ریال، به‌صورت سالیانه 518 هزار و 400 تن بتن معمولی، 200 هزار تن محصولات بتنی غیرمسلح از بتن معمولی و دو هزار و 430 تن تیرچه فولادی را تولید خواهد کرد.

پروژه حمل و نقلی ترمینال کانتینری مستقر در سایت منطقه آزاد قشم واقع در بندر شهید رجایی، پروژه دیگری از مجموع پروژه‌های مذکور است که با سرمایه‌گذاری شرکت کومه صنعت قشم در مساحت چهار هکتار و بااعتباری بالغ‌بر 150 میلیارد ریال، ظرفیتی جدید به بخش حمل‌ونقل این منطقه خواهد افزود.

ساخت اماکن اقامتی در قالب سه پروژه هتلینگ توسط بخش خصوصی، بخش دیگری از 14 پروژه شاخص منطقه آزاد قشم در سال جهش تولید می‌باشد که با سرمایه‌گذاری 320 میلیارد ریالی، 362 تخت را به مجموعه تخت‌های پذیرای گردشگر در جزیره خواهد افزود که شامل یک هتل به نام هتل لاچین و دو هتل آپارتمان  به نام‌های آوینا و دایموند می‌باشد.

هتل لاچین با سرمایه 50 میلیارد ریالی تعداد 50 تخت، هتل آپارتمان آوینا با سرمایه 130 میلیارد ریالی تعداد 104 تخت ثابت که  قابل‌افزایش به 152 تخت می‌باشد و هتل آپارتمان دایموند در ساحل جزیره قشم و سرمایه‌گذاری 140 میلیارد ریالی با 40 سوییت، تعداد 160 تخت را به ظرفیت اقامتی منطقه آزاد قشم اضافه می‌کنند.

هفت پروژه عمرانی این لیست با سرمایه‌گذاری بخش دولتی بالغ‌بر 10 هزار و 660 میلیارد ریال است که فعالیت‌های ساخت و  بهسازی در سه بخش شهری، برون‌شهری و روستایی را شامل می‌شود.

آماده‌سازی سه سایت 65، 98 و 155 هکتاری به متراژ کل 318 هکتار بااعتبار ریالی 9 هزار و 350 میلیاردی در شهر قشم، زیرسازی و آسفالت معابر برون‌شهری به طول 30 کیلومتر  بااعتبار 180 میلیارد ریال ازجمله فعالیت‌های سازمان منطقه آزاد قشم در راستای بهبود شرایط زندگی و ارتقا خدمات در حوزه راه‌سازی می‌باشد.

عملیات عمرانی سازمان منطقه آزاد قشم در حوزه روستاهای جزیره به تفکیک؛ بهسازی معابر 20 روستای جزیره در طرح مشترک با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به مبلغ 570 میلیارد ریال، احداث و بازسازی 20مدرسه در روستاهای مختلف قشم به مساحت بیش از  20 هزار مترمربع توسط سازمان منطقه آزاد قشم به اعتبار 120 میلیارد ریال، زیرسازی و آسفالت مسیر ژئوسایت گردشگری چاهکوه، اسکله تفریحی روستای سهیلی و شهرک گلزار روستای طولا به مساحت کل 48 هزار مترمربع با سرمایه‌ای بالغ‌بر 170 میلیارد ریال، ساخت و اجرای بلوار روستای گیاهدان به شهر درگهان به طول سه کیلومتر به مبلغ 150 میلیارد ریال اعتبار و احداث پارک های محله ای، خطی-ساحلی و زمین های ورزشی در سراسر جزیره به وسعت 100 هزار مترمربع و ارزش ریالی 120 میلیاردی می‌باشد که پروژه های عمران روستایی از این مجموعه را شامل می‌شود.

منطقه آزاد قشم در سال جهش تولید با اولویت قرار دادن فرامین رهبری، در تلاش است تا ضمن ایجاد رفاه و امنیت برای ساکنان با فراهم کردن امکانات مناسب برای حضور سرمایه‌گذاران، رونق فعالیت‌های صنایع مختلف، اشتغال‌زایی و درنهایت درآمدی پایدار را به‌ویژه در حوزه ارزی و صادرات  برای مردم جزیره قشم و کشور فراهم آورد.

گفتنی است، امروز پنج‌شنبه 20 شهریورماه 99، در جلسه ویدیو کنفرانسی با حضور حسن روحانی، رییس دولت تدبیر و امید، حجت الاسلام و المسلمین میثم تارم، امام جمعه شهرستان قشم، شیخ عبدالرحیم خطیبی، امام جمعه اهل سنت شهر قشم، حمیدرضا مومنی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، علیرضا نصری، فرماندار شهرستان قشم و جمعی از مسوولین کشوری، استانی و سازمانی، 14 پروژه منطقه آزاد قشم در دو بخش دولتی و خصوصی، با اعتبار ارزی 340 میلیون یورو و ریالی 11 هزار و 630 میلیاردی و اشتغالزایی برای بیش از سه هزار و 500 نیری کار، در پنج بخش صنعت نفت، گاز و انرژی، تولیدی، حمل‌ونقل، گردشگری و عمرانی افتتاح شد.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - رییس کل دادگستری استان هرمزگان اعلام کرد: طبق مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان، با اکثریت آرا ، هرگونه عملیات اجرایی و فعالیت در محدوده ژئو پارک قشم و غار نمکدان متوقف می شود و از همین امروز این مصوبه به دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قشم جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

به گزارش ایسنا علی صالحی صبح امروز(۲۲ شهریورماه) در جمع خبرنگاران، با اشاره به اهمیت ژئو پارک قشم به عنوان تنها ژئو پارک منطقه خاورمیانه و همچنین غار نمکدان به عنوان بزرگترین و طولانی ترین غار نمکی جهان افزود: این پدیده کم نظیر و استثنایی نیازمند مراقبت و دقت زیاد برای حفظ آن است چراکه این جاذبه طبیعی میراثی ارزشمند برای آیندگان و سرمایه ای برای کشور محسوب می شود.

علی صالحی ثبت جهانی این اثر مهم را در یونسکو ، نشان از جایگاه ویژه آن برشمرد که افتخاری بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران و خصوصاً استان هرمزگان به شمار می آید.

عالی ترین مقام قضایی استان هرمزگان حفظ این میراث گرانبها را وظیفه همگانی دانست و جلوگیری از واگذاری های غیرکارشناسی و غیر مسئولانه اراضی پرورش میگو در حریم این ژئو سایت و ممانعت از ادامه عملیات اجرائی در محدوده غار نمکدان را مطالبه همه دلسوزان اعلام کرد و اظهار داشت: طبق مصوبه شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان، با اکثریت، آرا ، هرگونه عملیات اجرایی و فعالیت در محدوده ژئو پارک و غار نمکدان قشم متوقف می شود و از همین امروز این مصوبه به دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قشم جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

رییس شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی استان هرمزگان در ادامه تأکید کرد: دستگاه قضایی استان هرمزگان در راستای حمایت از تولید اقدامات مؤثری را در دستور کار قرار داده است و حمایت از سرمایه گذاری مشروع و در چارچوب قانون را با جدیت دنبال خواهد کرد.

وی ضمن تأکید بر حفظ حقوق سرمایه گذارانی که در پروژه های پرورش میگو در این اراضی سرمایه گذاری کرده اند خاطرنشان کرد: باید میزان خسارت به سرمایه گذاران مشخص شود و اقدامات لازم برای جبران خسارات و یا اختصاص زمین مناسب در محلی دیگر و خارج از محدوده ژئو پارک صورت پذیرد.

رییس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین در پایان تأکید کرد: پیش از هر چیز در روند واگذاری ها باید توجه به دسترسی مردم و حفظ جاذبه های طبیعی و گردشگری مورد توجه قرار گیرد و عدم توجه به حقوق عامه در برخورداری از دریا به عنوان یک نعمت الهی به هیچ وجه قابل قبول نخواهد بود، لذا دستگاه قضایی استان هرمزگان با قاطعیت و بدون هیچ اغماضی با متجاوزان به حریم دریا و تضییع کنندگان حقوق بیت المال برخورد خواهد کرد.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم گفت: مجوز تاسیس هنرستان دخترانه هنرهای زیبا قشم از سوی سازمان آموزش و پرورش استان هرمزگان صادر شد.

به گزارش روابط عمومی منطقه آزاد قشم به نقل از خبرگزاری ایرنا علیرضا کمساری روز یکشنبه با اعلام این مطلب افزود: این هنرستان در صورت فراهم شدن مکان مناسب با پذیرش هنرجو در دو رشته نمایش و موسیقی از اول مهرماه سال جاری فعالیت آموزشی خود را آغاز می کند.
وی با اشاره به اینکه آموزش این دو رشته به صورت علمی توسط استادان و مدرسان مجرب در قشم می تواند خلاء موجود در  عرصه این دو رشته مهم هنری را در جزیره پر کند، تصریح کرد: ما در سطح جزیره قشم استعدادهای فراوانی در این دو رشته داشتیم و داریم و این هنرستان می تواند محل ظهور و بروز این استعدادها و پرورش آنها باشد.
به گفته وی قشم در حوزه تیاتر از استعدادهای خوی برخوردار است و حوزه نمایش اقدامات بسیار خوبی انجام شده و این جزیره در حوزه نمایش درسطح ملی دارای جایگاه است
کمساری پذیرفته شدن یک نمایش از ساخته های هنرمندان عزیز قشم در جشنواره سراسری تئاتر فجر ۹۷ را از نتایج این اقدامات دانست و گفت: این موفقیت که برای اولین بار در استان به دست آمد، نشانه ای گویا از ارتقاء  این هنر ارزشمند در جزیره قشم است.
وی درخصوص وضعیت موسیقی در قشم به راه اندازی یک استودیو مدرن و مجهز برای ضبط آهنگ های موسیقی در محل کانون هنر قشم وابسته به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم اشاره کرد و یادآور شد: برخی از آهنگ های خواننده های مشهور کشوری در این استودیو تدوین می شود  و ما آمادگی داریم به کسانی که خواستار ضبط آهنگ هستند در این استودیو خدمات لازم را ارائه کنیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد قشم راه اندازی رشته موسیقی درهنرستان در شرف تاسیس دخترانه هنرهای زیبا قشم را قدمی اساسی برای ارتقاء و توسعه هنر موسیقی در قشم ارزیابی کرد و گفت: در فرهنگ  اصیل و غنی جزیره قشم موسیقی جایگاه ویژه ای دارد و پیوند این فرهنگ با آموزه های جدید هنر موسیقی  می تواند راه را برای توسعه این هنر باز کند.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: همه مدیران این سازمان باید دارایی های خودشان را اعلام کنند و هرمدیری که دارایی های خودش را اعلام نکند بهتر است استعفا بدهد.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم حمیدرضا مومنی روز شنبه در آیین معارفه مدیران شیلات و کشاورزی سازمان و مرکز بین المللی رشد قشم درمحل این مرکز افزود: این یک دستور قطعی است و مدیران ملزم به رعایت این دستور هستند.
وی این اقدام را در چارچوب سیاست سالم سازی و تحقق اصلاحات اداری در سازمان منطقه آزاد قشم خواند و گفت: تا پایان شهریور امسال افزون بر 90درصد تشکیلات، فعالیت ها و خدمات این سازمان مکانیزه می شود و به یاری خدا پاسخگو بودن،  احترام به کرامت انسانی و تکریم  ارباب رجوع سرلوحه برنامه های این سازمان می شود.
مومنی با اشاره به اینکه سازمان منطقه آزاد قشم با هرگونه تخلف و خروج پرسنل از چارچوب اداری برخورد خواهد کرد، یادآور شد: محیط اداری سازمان باید سالم و چابک باشد و ارباب رجوع نه در ظاهر و در تابلو بلکه در عمل باید از سوی پرسنل تکریم شود.
رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم گفت: من از همه کسانی که مخاطب، مراجعه کننده و طرف حساب این سازمان هستند و همچنین شهروندان و قشموندان می خواهم که هرگونه تخلف، کم کاری و نقطه ضعفی را در سازمان مشاهده کردند حتما به روابط عمومی سازمان اطلاع دهند و مطمئن باشند که گزارش ها از طریق روابط عمومی سازمان تجزیه و تحلیل می شود و موضوعات پیگیری و با متخلفان برخورد خواهد شد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مغفول ماندن بخش شیلات و کشاورزی در قشم به تفصیل درباره اهداف و برنامه های سازمان منطقه آزاد قشم برای توسعه این بخش سخن گفت و یادآور شد: اشتغال، توانمندی وضعیت معیشتی مردم، افزایش صادرات، انتقال دانش فنی و استفاده ازسرمایه گذاری داخلی و خارجی از مهم ترین اهدافی است که با توسعه بخش شیلات در قشم می توان به آنها رسید.
به گفته مومنی برای نیل به این اهداف از حدود سه سال قبل توسعه بخش شیلات قشم از سوی معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان کلید خورد و در دوهزار هکتاراز اراضی جزیره قشم در این بخش سرمایه گذاری شد و از 200هزارتن کل تولید کشور در این بخش 86هزارتن آن سهم جنوب ایران شد که در واقع سهم جزیره قشم است.
وی با انتقاد از بی تدبیری استان هرمزگان در واگذاری غیرقانونی یک هزار و 700هکتار از اراضی جزیره قشم از دستور صریح رییس جمهوری برای بازگرداندن این اراضی خبر داد و گفت: این اقدام به طرح توسعه شیلات قشم آسیب  جدی زده است.
مومنی با اشاره به اینکه سه هزار و 500هکتار از اراضی قشم برای توسعه بخش شیلات قشم درنظر گرفته شده و تولید 20هزارتن در سال نیز برای این بخش برنامه ریزی شده است، افزایش تولید از سه و نیم تن در هکتار به  8 الی 10 تن  در هکتار را در سال های اخیر نشانه ای از موفقیت سازمان منطقه آزاد قشم در اجرای طرح توسعه بخش شیلات قشم خواند.
وی بر فعال شدن حوزه تجارت در بخش شیلات، عرضه محصولات شیلاتی دربازارهای داخلی و خارجی، ایجاد ارزش افزوده در این بخش، تقویت آموزش و پیوند شیلات با بخش های دیگر از جمله گردشگری تاکید کرد و گفت: ما باید در این بخش به این سمت برویم که برند قشم در عرصه های بین المللی افتخار آفرین شود. 
رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم در ادامه سخنان خود به ماموریت های مرکز بین المللی رشد قشم نیزاشاره کرد و گفت: این مرکز تنها جایی در سازمان است که می تواند مبادرت به انتقال دانش فنی و تکنولوژی کرده و ضمن پرهیز از کار موازی از سرمایه گذاری های انجام شده نهایت استفاده را ببرد و ماموریت های سازمانی و دولتی را نیز هم افزایی نماید.
بنا بر این گزارش کیهان عباسیان معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این آیین طی سخنان کوتاهی اجرای طرح توسعه شیلات در جزیره قشم را در سطح کشور بی نظیر و نتیجه آن را تبدیل شدن این جزیره به قطب پرورش میگو کشور خواند و بر ضرورت تغییر و تحول در مدیریت این بخش در جهت حفظ  و نگهداری سرمایه گذاری های انجام شده در این بخش و بروز رسانی علمی آن تاکید کرد.
گفتنی است در این آیین منصور آزاد مدیر موسسه آموزش عالی کشور با حفظ سمت به عنوان سرپرست مدیریت شیلات وکشاورزی سازمان منطقه آزاد قشم و کمال بیرامیان به عنوان مدیر مرکز بین المللی رشد قشم معرفی شدند.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - امام جمعه شهرستان قشم گفت: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در مبارزه با فساد اداری و اختلاس کاری بزرگ و استثنایی کرد و با کشف و انهدام دو باند بزرگ جعل سند و اختلاس الگویی برای دیگر مدیران شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم حجت الاسلام والمسلمین میثم تارم روز جمعه در آیین اهداء تقدیرنامه به حمیدرضا مومنی رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در پی مبارزه قاطع با فساد اداری و اختلاس افزود: وظیفه ما است که از تلاش های صادقانه مهندس مومنی در مبارزه با فساد اداری و اختلاس که ظرف چند ماه دو باند بزرگ جعل اسناد و اختلاس را مستقیما با هوشیاری در نطفه خفه کردند، تقدیر و تشکر ویژه کنیم.

وی این عمل مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم را یک اقدام بزرگ و استثنایی خواند و گفت: اگر ایشان به این دو مقوله فساد ورود نمی کردند، این عمل ممکن بود در جاهای دیگر هم تکرار می شد.

امام جمعه قشم اظهار امیدواری کرد که این نوع مدیریت در مبارزه با فساد، الگویی برای سایر مدیران در جهت کنترل مجموعه های تحت مدیریت خودشان و همچنین همکاری با سربازان گمنام امام زمان(عج) در این گونه موارد باشد.

 حجت الاسلام والمسلمین میثم تارم بصیرت، تجربه و تعهد مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم را عامل اصلی این موفقیت بزرگ خواند و قدردانی خود و مردم مومن جزیره قشم را ازایشان بخاطر این اقدام بزرگ اعلام کرد.

وی همچنین با اشاره به بیشترین کمک های سازمان منطقه آزاد قشم در رزمایش کمک های مومنانه مردم قشم به نیازمندان تصریح کرد: مدیرعامل این سازمان مثل همیشه در ارائه کمک ها سنگ تمام گذاشتند و دعای خیر مردم پشت سرایشان و همکاران شان است.

براساس این گزارش رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این آیین با تشکر از امام جمعه قشم طی سخنانی این سازمان را جزئی از کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران خواند و گفت:ما باید در اجرای وظایف مان سه اصل سلامتی نفس، درستی کار و انجام امور مردم دراسرع وقت را هیچ وقت فراموش نکنیم.

حمیدرضا مومنی با تشریح سیر نظارت، کشف و انهدام دو باند بزرگ جعل اسناد و اختلاس بر عزم راسخ خود در مبارزه با فساد در هرشکل تاکید کرد و افزود: ما شفاف سازی را بعنوان یک ضرورت در نظر گرفته و برای نیل به این هدف در شش ماه آینده تمام واحدهای سازمان سیستمی می شود.

وی گفت: درانجام امور اداری، سازمان منطقه آزاد قشم به این سمت می رود که هیچ فردی لازم نیست به صورت فیزیکی به واحدهای ذیریط مراجعه کند و همه امور متقاضیان از طریق سیستم انجام خواهد شد.

وی همچنین در بحث کمک های مومنانه، خواستار حفظ شان و کرامت نیازمندان درهنگام توزیع این کمک ها شد.

در پایان این مراسم امام جمعه قشم لوح تقدیر خود را به مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اهداء کرد. 
در بخشی از متن این لوح تقدیر آمده است: بخش مهمی از قوام و دوام نظام جمهوری اسلامی ایران و رشد و بالندگی آن در گرو پیشگیری از فساد و مبارزه با آن است، از این رو بنا به اطلاعات واصله از نیروهای امنیتی – اطلاعاتی شهرستان از زحمات بی شائبه جنابعالی در تحقق این مهم و مبارزه قاطع با فساد و اختلاس در سازمان منطقه آزاد قشم با همکاری سربازان امام زمان (عج) و دستگاه قضا تقدیر و تجلیل به عمل می آید.

پیشخوان

آخرین اخبار