ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - در سال های اخیر گردشگری به عنوان یک حلقه وصل بین مشاغل مختلف مورد اهمیت قرار گرفته است.  زنان جهت امرار معاش و کمک به اقتصاد خانواده در مشاغلی مثل آشپزی، درست کردن ترشی جات، تولید صنایع دستی، پوشاک، تولید پارچه، مایحتاج خانواده، کشاورزی و … از قدیم الایام حضور داشته اند و با پرنگ شدن نقش گردشگری در جوامع محلی و سنتی بیشتر فعالیت های زنان محلی رنگ و بوی تجاری پیدا کرد. البته برخی شغل های تازه تاسیس مثل منشی گری دفاتر فروش تور و بلیط، میهمان داری هواپیما، پذیرش هتل و خانه داری و راهنمای تور نیز به خاطر  ویژه گی های خاص زنان مورد استقبال  آنها قرار گرفت .

مقدمه :

این روزها اهمیت حضور زنان در حوضه های مختلف گردشگری  بسیار بیشتر از گذشته شده است؛ به ‌طوری که مدیریت بسیاری از بخش‌های شرکت‌های بزرگ به خانم‌ها داده می‌شود. امور مربوط به فروش خدمات گردشگری، تورها و ارتباط با مشتری از جمله مشاغلی است که همیشه مردها مسئولیت آن را بر عهده داشتند. ولی زنان طی دهه های گذشته ثابت کرده اند که توانایی های بیشتری نسبت به آقایان در زمینه احراز این شغل ها داشته اند.

در حقیقیت زنان با بهره گیری از توانایی های ذاتی خود در حال غلبه به مردان دراشغال  مشاغل مربوط به فروش و خدمات  گردشگری هستند، بنابراین قبل از اینکه به چرایی موفقیت زنان در گردشگری بپردازیم، لازم است به بررسی برخی توانایی هایی که زنان در زندگی روزمره نسبت به مردان دارند و در گردشگری هم کاربرد دارد، بپردازیم.

لازم به ذکر است تمام مطالبی که در این مقاله عنوان می شود به طور نسبی در مورد زنان  مورد تایید است و جز خصوصیت های صد درصد زنان نیست و در مثال های مختلف  گاهی عکس آن نیز قابل اثبات است  .

فصل اول

برخی توانایی های  ذاتی زنان که در صنعت گردشگری به آنها کمک می کند: 

1- توانایی شنیداری

بسیاری از مردم گمان می‌کنند کسانی که آرام ‌تر صحبت می‌کنند، متخصص فروش  بهتری هستند؛ درصورتی‌که چنین طرز تفکری اشتباه است. کسانی که شنوندهی بهتری باشند، محصولات بیشتری نیز به فروش خواهند رساند. اغلب فروشندگان به فکر منافع شخصی هستند و تنها سعی می‌کنند مبلغ کمیسیون خود را افزایش دهند. اما بهترین متخصصان فروش کسانی هستند که برای مشتری وقت می‌گذارند و به آن‌ها خوب گوش می‌دهند.

گوش دادن، یک مهارت بنیادی در فروش است. ۷۴ درصد مشتری‌ها زمانی که احساس کنند صحبت‌هایشان شنیده می‌شود علاقه‌ی بیشتری به خرید محصولات برند نشان می‌دهند. گوش دادن، به یک فروشنده کمک می‌کند که دغدغه‌ها و نگرانی‌های مشتری را درک کند و سپس به آن‌ها توضیح دهید که محصول شرکت چگونه می‌تواند نیازهای آن‌ها را برطرف کند. مشتری‌ها دوست دارند احساس کنند که مهم هستند و صحبت‌هایشان شنیده می‌شود؛ بنابراین هر فروشنده‌ای که بهتر بتواند این نیاز آن‌ها را برطرف کند موفق‌تر خواهد بود.

زنان از نظر ژنتیکی، شنونده‌های بهتری نسبت به مردان هستند. درواقع آن قسمت از مغز که مهارت‌های شنیداری را تعریف می‌کند در زنان فعال‌تر از مردان است.

2- هوش هیجانی

هوش هیجانی یا EQ، توانایی شناسایی و مدیریت احساسات فردی و همچنین تشخیص احساسات دیگران است. هوش هیجانی به‌عنوان یکی از مهارت‌های مهم فروش شناخته می‌شود. نتیجه‌ تحقیقی که روی ۴۰ متخصص فروش انجام شده است نشان می‌دهد کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند بهتر از کسانی عمل کرده‌اند که میزان هوش هیجانی‌شان به‌ طور متوسط ۵۰ درصد است. هوش هیجانی دو عنصر ضروری دارد:

 میزان آگاهی فرد از خودش

  میزان آگاهی فرد از دیگران

زمانی که صحبت از فروش به میان می‌آید این دو مهارت هر دو به یک اندازه اهمیت دارند. خودآگاهی به یک فروشنده اجازه می‌دهد که احساسات خود را به ‌طور دائم تحت نظر داشته باشد و کنترل کند. متخصصان فروش هنگام مواجه با شرایط چالش‌برانگیز، زیر بار فشار خم می‌شوند و رفتارهای مضری از آن‌ها سر می‌زند. به‌عنوان مثال تعریف بیش از اندازه از ویژگی‌های محصول، حمله کردن به محصول رقبا و ارائه‌ تخفیف‌های زیاد و غیرعادی از جمله رفتارهای مضر متخصصان در مواجه با چالش هستند. هوش هیجانی به فرد کمک می‌کند که درک بهتری از احساسات فعلی خود داشته باشد و اجازه ندهد با انجام اعمال اشتباه اعتبار برند را زیر سؤال ببرد.

آگاهی فرد از دیگران نیز به اندازه‌ی خودآگاهی در فروش مهم است. فروشندگانی که عملکرد خوبی دارند فقط به صحبت‌های مشتری گوش نمی‌دهند. آن‌ها حالات چهره و زبان بدن مشتری را تحلیل می‌کنند. تنها هفت درصد ارتباطات از طریق لغات بیان می‌شود و بخش عمده‌ی آن توسط لحن بیان و زبان بدن به شنونده منتقل می‌شود. هرقدر فرد هوش هیجانی بیشتری داشته باشد بهتر می‌تواند احساسات طرف مقابل را تحلیل کند. حرکات بدن، پایین آمدن ابروها و حرکت عضلات فک از جمله علائمی هستند که به متخصص فروش نشان می‌دهند مسیر گفتگو در سمت درستی حرکت نمی‌کند.

نتیجه‌ تحقیقی که برای سنجش میزان هوش هیجانی روی مردان و زنان انجام شد، نشان می‌دهد که زنان در ۱۱ مرحله از ۱۲ مرحله‌ این آزمایش عملکرد بهتری نسبت به مردان داشته‌اند.

3- همکاری

در زمان‌های گذشته، رقابت بسیار سختی بین متخصصان فروش برای بالا بردن میزان کمیسیون وجود داشت. اما امروزه همه چیز تغییر کرده و این طرز تفکر رو به انقراض است. این روزها فروشندگان ماهر، به همکاری بیشتر از رقابت اهمیت می‌دهند. همکاری، متخصصان فروش را تشویق می‌کند که موفقیت‌ها و شکست‌های خود را با یکدیگر در میان بگذارند و درنهایت تمام اعضای تیم فروش شرکت رشد کنند و پیشرفت داشته باشند. این موضوع همچنین به آن‌ها کمک می‌کند که برای رسیدن به اهداف مشترک با یکدیگر هماهنگ شوند.

مزایای همکاری تنها به بخش فروش شرکت محدود نمی‌شود. فروشندگان برتر تیم فروش، در امور مرتبط با بازاریابی نیز با یکدیگر همکاری می‌کنند. نتیجه‌ی تحقیقات شرکت HubSpot نشان می‌دهد شرکت‌هایی که کارمندان بخش فروش و بازاریابی آن‌ها با یکدیگر همکاری دارند، ۳۸ درصد قرارداد بیشتری نسبت به سایر شرکت‌ها دارند و میزان درآمد آن‌ها ۲۰۸ درصد یعنی دو برابر بیشتر از شرکت‌هایی است که تیم‌هایی مجزایی برای بازاریابی و فروش دارند.

درنهایت می‌توان این‌طور نتیجه‌گیری کرد که همکاری با مشتری‌ها تأثیر زیادی در افزایش میزان فروش دارد. فروشندگان باتجربه با ایجاد حس همکاری میان خودشان و مشتری، کاری می‌کنند که میزان فروش محصولات افزایش پیدا کند. آن‌ها از این همکاری به‌عنوان راهی برای از بین بردن مشکل مشتری استفاده می‌کنند و درنهایت این کار باعث می‌شود مشتری به محصول یا خدمات برند علاقه‌مند شود.

نتیجه‌ تحقیقات متعددی نشان داده است که زنان ترجیح می‌دهند به‌صورت گروهی کار کنند؛ اما مردان دوست دارند کارها را به‌تنهایی پیش ببرند. نتیجه‌ی تحقیقات همچنین نشان داده است که زنان انتخاب‌های خود را بر اساس منفعتی انجام می‌دهند که روی کل اعضای تیم دارد و این کار در مردان کمتر است. تمایل بیشتر زنان به انجام دادن کارهای گروهی باعث می‌شود که فروشندگان بهتری نسبت به مردان باشند.زنان دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند که به آن‌ها کمک می‌کند فروشندگان بهتری نسبت به مردها باشند. بنابراین سپردن چنین نقش‌هایی به آن‌ها و قدردانی از ارزش‌هایی که برای شرکت داشته‌اند میزان اعتبار و موفقیت کسب‌وکار را افزایش خواهد داد.  

4- زنان بهتر حرف مي‌زنند

زنان در حين مطرح ‌كردن موضوع منظور خود را شفاف‌تر و درست‌تر بيان مي‌كنند. در واقع وقتي تصاويري به نمايش درمي‌آمد شركت‌كننده‌ها- چه زن‌ها و چه مردها- از طريق جملات زنان بهتر موضوع مرتبط با تصاوير را مي‌فهميدند. در واقع درك زنان از نمايش يك تصوير و سپس توضيح آن جامع‌تر، پرنكته ‌تر و دقيق ‌تر از مردان بود. برای همین است که زنان در فروش خدمات گردشگری نسبت به مردان قوی تر عمل می کنند. 

5- زنان سريع‌ و چند وظیفه ای  هستند

شاید در دوهاي سرعت مردان از زنان پيش بيفتند، اما سرعت هماهنگي عملكرد بدن زن‌ها به‌ طور متوسط از مردها بيشتر است. زنان به‌ راحتي مي‌توانند عملكرد ميان مغز و اندام‌هاي خود را هماهنگ كرده و سريع ‌تر براي انجام يك كار برنامه ‌ريزي كنند. ودرواقع زنان قادر هستند در لحظه چند کار را به طور همزمان انجام دهند . مثلا  دریک شرکت خدمات مسافرتی یا پذیرش هتل ضمن اینکه با مشتری حضوری حرف می زنند ، پاسخگوی تلفن هم هستند و در عین حال مدارک  سفر مسافر را تنظیم می کنند

 6- زنان دانشگاه‌ها را فتح كرده‌اند

حالا تقريبا در تمام جهان، در رشته‌هاي دانشگاهي، چه در پذيرش و چه در فارغ‌التحصيلي، زنان موفق‌تر از مردان هستند. در سال تحصيلي ۲۰۰۹-۲۰۰۸ در آمريكا، ۶۰درصد از سهميه فوق‌ليسانس در تمامي رشته‌ها توسط زنان اشغال شده و براي اولين‌بار در طول تاريخ ميزان زنان فارغ‌التحصيل در رشته دكترا از مردان بيشتر بود (۵۱درصد به ۴۹درصد) اين نسبت در سال‌هاي بعد بيشتر هم خواهد شد و در تمامي مقاطع تحصيلي ميزان دانشجويان زن از دانشجويان مرد بيشتر خواهد بود

7- زنان  به سلامت جسم و روح خود بیشتر اهمیت می دهند

زنان بسيار بيشتر از مردان به فكر سلامت خود هستند و به‌طور منظم به پزشكان مراجعه كرده و براي پيگيري بيماري‌هاي خود هم بيشتر و منظم‌ تر به پزشك مراجعه مي‌كنند

۸- زنان از لحاظ مقاومت بدن ،  قوي‌تر هستند

در بدن زنان مكانيسم‌هايي وجود دارد كه احتمال ابتلاي آن‌ها به بيماري‌هاي عفوني را كاهش مي‌دهد، در واقع مي‌توان گفت كه آن‌ها مكانيسم‌هاي تدافعي بهتري دارند.  استروژن موجود در بدن زنان آنزيمي را كه باعث برهم خوردن سيستم ايمني بدن و ابتلا به عفونت مي‌شود را غيرفعال مي‌كند. احتمالا در آينده به مردان دچار مشكلات سيستم ايمني و عفونت‌هاي مكرر درمان‌هاي حاوي استروژن تجويز شود.

۹- تغذيه زنانه بهتر است

اما در ميان بالغان ميزان مصرف فست‌فود و گرايش به آن در ميان دختران كمتر از پسران است. در واقع اين مطالعه نشان داد، اطلاعات در مورد تغذيه سالم در زنان بيشتر است و آن‌ها الگوي تغذيه سالم‌تر و مناسب‌تري نسبت به آقايان دارند

۱۰- زنان‌ نيكوكارترهستند

زنان نسبت به مردان با سطح درآمد مشابه خود بيشتر در كارهاي خيرخواهانه و اعانه دادن شركت مي‌كنند و تمايل بيشتري به حضور در فعاليت‌هاي نيكوكاران و اقدامات عام‌المنفعه دارند.

۱۱زنان در طول عمر خود ۲ کیلو رژلب می‌خورند .

در ارائه خدمات گردشگری به مسافر زیبایی و آراستگی  تاثیر زیادی دارد . در حقیقت به دلیل اینکه خدمات گردشگری نا ملموس  هستند . زیبایی و آراسته گی محل فروش خدمات و البته کارمندان فروش در شرکت های خدمات مسافرتی  بسیار مهم و اثر گذار می باشد . به تجربه ثابت شده کارمندان زن در بخش گردشگری به مراتب بیشتر از کارمندان زن در اصناف دیگر مانند آموزش و پرورش ، بهداشت و درمان و … در محل کار  آرایش می کنند و به زیبایی خود اهمیت می دهند .

۱۲- زنان از ریسک کردن متنفرند

شاید متوجه شده باشید که زنان نسبت به مردها تمایلی به ریسک کردن ندارند یا در این کار چندان موفق نیستند؛ این یک واقعیت است که پشتوانه‌ی علمی دارد. قشر کمربندی قدامی مغز که مسئول سنجش گزینه‌ها هنگام تصمیم گیری است، در زنان نسبت به مردها بزرگتر است. عده‌ا‌ی عقیده دارند این شیوه‌ی تکاملی است که زنان را محافظه کارتر از مردها ساخته تا قبیله و خانواده‌ی خود را نجات دهند و به فکر جمع آوری غذا باشند و چارچوب زندگی را حفظ کنند.

۱۳- می‌توانند همسرشان را چاق کنند

این مثل همیشه در بین خانواده ها  رایج بوده که  وقتی خانم ها از روی عشق آشپزی می کنند  غذای آنها فوق العاده خوش مزه می شود .  و شاید علت چاقی شوهرانشان هم بابت همین باشد . این  اصل در گردشگری هم صادق می باشد .  زنان وقتی واقعا عاشق کار و محیط کاری خود باشند . بیش از حدود وظایف خود  تاثیر گذاری دارند .

۱۴- زنان بهتر چهره‌ها را می‌خوانند .

زنان از همان شروع زندگی خود به خوبی می‌توانند چهره‌ها، ژست‌ها و تُن صداها را بخوانند، که همین توانایی باعث می‌شود خوش صحبت‌تر و مدیران بهتری باشند. حتی در میان گروهی از افراد، تمام تعاملات اجتماعی معمولا توسط یک زن آلفا مدیریت می‌شود تا توسط یک مرد آلفا.

۱۵- آدرس دادن و راهبری

بانوان هنگام آدرس دادن پس از اندکی مکث و بررسی کل مسیر آنرا به زبان می آورند و این در حالی است که آقایان به محض اینکه از آنها سوال می پرسید، شروع به پاسخ دادن می کنند و در حین پاسخ دادن مدام خود را تصحیح می کنند.

۱۶- سرمایه گذاری

مردها بیشتر از زنان در فروش سهام خود دچار اشتباه می شوند و ضرر بیشتر شامل حالشان می شود.

۱۷- حافظه‌ی بهتر

 زنان ۵ درصد بیشتر از مردان قدرت به خاطر سپاری کلمات و چهره ها را دارند.  زنان قدرت بیشتری در حفظ کلمات، اشیا و تصاویر در ذهنشان دارند.

۱۸- چکش زدن

زنان ۱۰٪ از مردان در وارد کردن ضربه توسط چکش دقیق تر اند و ضربه را با نیروی متناسب وارد می کنند. این نتایج را دانشگاه ماساچوست پس از انجام تحقیقات بر روی زنان و مردان اعلام نمود.

۱۹- گویندگی اخبار

اخباری که توسط گویندگان زن گفته می شوند، اعتبار بیشتری را نزد بینندگان به نسبت اخبار گفته شده توسط مردان کسب میکنند.

۲۰- زنان کارآمدی بیشتری دارند

از سال های گذشته، مدیریت امور داخلی خانه برعهده ی زنان بوده است. به همین خاطر زنان به خوبی می دانند چطور مخارج را با بودجه ی محدود مدیریت کنند و حتی پس انداز هم داشته باشند. در برخی موارد که زنان در شغل های مدیریتی فعالیت داشته اند شاهد توانایی بالای آن ها در مدیریت و تخصیص منابع مالی بوده ایم. بیشتر زنان وظایف روزانه خود را لیست می کنند و در برنامه ریزی و زمان بندی کارها حرفه ای ترند؛ اما مردان منتظر می مانند تا همان لحظه برای هر مشکل، راه حلی پیدا کنند و اغلب هم نتیجه ی مطلوب را نمی گیرند .

درواقع، زنان دارای ویژگی های خاصی هستند که سبب می شود از دید کارمندان و همکارانشان مدیران تواناتری در مقایسه با مردان به نظر برسند. دلیل این قضیه آن است که زنان ملاحظه ی بیشتری در رفتار با کارمندان دارند و همیشه در تلاش اند خود را همگام با دیگر کارمندان بالا بکشند .

با مطالعه موارد بالا که عموما به موفقیت زنان در عرصه گردشگری  مرتبط می شود  می توان دریافت که چرا زنان در سالهای گذشته  در بخش های مختلف گردشگری حضور فعال پیدا کرده اند و به نوعی شغلهای که مردان در آن سال ها  فعالیت داشته اند را تسخیر کرده اند .

 فصل دوم:  زنان در رهبری از مردان برترند

اگر توانایی های اجتماعی زنان را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم  متوجه خواهیم شد که   زنان در رهبری نسبت به مردان برتری دارند . و می توان این برتری ها رو به شرح ذیل عنوان کرد

۱-     زنان می دانند چطور انگیزه بخش باشند

انگیزه دادن به دیگران از ویژگی های خوبی است که تنها در برخی افراد دیده می شود . زنان انگیزش دهندگان مورد قبولی هستند. آن ها به خاطر حس کنجکاوی و کارآگاهی خود می دانند چه رفتاری باعث انگیزه بخشی یا برعکس ترس و تردید طرف مقابل می شود. پس بهتر از مردان به دیگران انگیزه می دهند و به راحتی می توانند برای تشویق آن ها راه حل پیدا کنند .

زنان توانایی بیشتری در مواجهه با احساساتشان دارند، در حالی که مردان در این مورد ناتوان ترند . علاوه بر آن، زنان به آسانی می توانند در زمانی که انگیزه ی کارمندان برای دنبال کردن پروژه کم می شود، به آن ها روحیه و اعتماد به نفس دهند و تجسم دل نشینی از انجام پروژه در ذهن کارمندان به وجود آورند. تحقیقات نشان می دهد کارمندانی که تحت مدیریت زنان هستند، وظایف خود را با تعهد و پایبندی بیشتری انجام می دهند .زنان به طور ذاتی می توانند همه را دور خود جمع کنند و در این راستا، در همکاری و مشارکت با دیگران توانایی بیشتری دارند. داشتن چند نقش هم زمان از خصوصیات خاص زنان است که به آن ها کمک می کند همیشه برای شاد کردن کارمندان و همکاران خود راه حلی پیدا کنند . شاد بودن باعث افزایش روحیه و مسئولیت پذیری کارمندان می شود و لازم است مدیران زن را برای این خصوصیت ستایش کرد .زنان تمایل زیادی به انجام کارهای گروهی و اشتراک گذاری ایده ها و نظرات خود دارند. آن ها وقتی کاری را به صورت تیمی انجام می دهند، تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا راه حلی پیدا کنند که به نفع تمام اعضای گروه باشد .

۲- زنان مسیر موفقیت را می شناسند

زنان به خوبی می دانند چطور می توان با وجود موانع و چالش ها به موفقیت رسید . آن ها به عنوان یک زن با انواع تبعیض ها مواجه شده اند، اما همیشه پای خواسته های خود ایستاده و در بیشتر عرصه ها با وجود محدودیت هایی که وجود داشته است، به موفقیت رسیده اند. مردان با این حس بیگانه هستند و نمی توانند درک کنند نادیده گرفته شدن از همان دوران کودکی چه احساسی دارد؛ اما دختران و زنان در تمام مقاطع زندگی خود با انواع تبعیض جنسیتی مواجه شده اند. زنان زیادی تلاش می کنند با وجود موانعی که بر سر راه موفقیت شان وجود دارد، بالاخره راهی پیدا کنند و اهداف خود را به تحقق برسانند .

۳- زنان اخلاق کسب و کار را رعایت می کنند

زنان بیشتر از مردان به اخلاق کسب و کار پایبند هستند. در بیشتر مواقع مردان اخلاقیات را تنها به حوزه ی کسب و کار محدود می کنند، اما زنان این اخلاق مداری را فراتر از حوزه ی کسب و کار می برند و همیشه در تلاش اند حقوق دیگران را با نهایت انصاف و عدالت رعایت کنند. دلیل اصلی این است که زنان وقتی مرتکب اشتباه کوچکی می شوند تا مدت ها احساس گناه دارند. به دلیل این که در هر شرکتی به رفتار اخلاق مدارانه بیشتر توجه می شود، زنان شانس بیشتری برای مدیریت و رهبری دارند. علاوه بر آن، زنان در مقابل کاری که انجام می دهند، بیشتر مسئولیت پذیرند و این به موفقیت آن ها کمک می کند

۴- زنان صبر بیشتری دارند

زنان در مقایسه با مردان بسیار صبورترند. آن ها در بیشتر مواقع با حوصله و بررسی تصمیم می گیرند. زنان به خوبی می دانند تصمیمات شتاب زده کمکی به پیشرفتشان نخواهد کرد. پس وقتی بخواهند تصمیم کاری بگیرند، برای تصمیمات خود وقت می گذارند و تمام جوانب را پیش از نتیجه گیری نهایی تحلیل می کنند . زنان در کنترل استرس نسبت به مردان توانایی بیشتری دارند. حتماً می دانید استرس تأثیر منفی روی قدرت تصمیم گیری دارد و تصمیمات توأم با استرس  باعث می شود از موفقیت دور شویم .

۵زنان از مهارت های ارتباطی بالایی برخوردارند

شاید زنان را پرحرف بدانیم، اما این تفکر رایج اشتباه است زیرا آن ها هر حرفی که به ذهنشان برسد را به سرعت بیان نمی کنند. زنان با معنا صحبت می کنند، زیرا توانایی فوق العاده ای در تفکر منطقی درباره ی موضوعات مختلف دارند و همیشه می خواهند هر مسئله ای را به طور عمقی تجزیه و تحلیل کنند. زنان در ارتباطات خود می توانند طرف مقابل را با زیرکی به انجام معاملات کاری قانع کنند. آن ها ابتدا درباره ی کارهایی که قصد انجامشان را دارند، حرف می زنند و سپس حرف های خود را به اثبات می رسانند؛ اما مردان عمل را بر حرف ترجیح می دهند. پس زنان می توانند با مهارت های ارتباطی خود در مدیریت موفق تر باشند. هر چه در مهارت های ارتباطی توانایی بیشتری داشته باشید، اطلاعات را به طور کارآمدتری انتقال خواهید داد و این همان ویژگی ای است که برای مدیریت و رهبری هر کسب و کاری لازم است. علاوه بر آن، مهارت های ارتباطی در تقویت و حفظ ارتباطات شخصی و کاری مؤثر هستند .

۶- زنان به دنبال رشد فردی هستند

وقتی زنی مدیریت یک سازمان را برعهده دارد، از دیدن رشد فردی تمام اعضای گروهش احساس غرور کرده و همواره کارمندان خود را به پیشرفت در زندگی حرفه ای و شخصی تشویق می کند. این همان خصوصیتی است که هر رهبر موفقی به آن نیاز دارد تا کارمندان بتوانند ارتباط مؤثرتری با او برقرار کنند. زنان به دلیل بهره مندی از مهارت های ارتباطی ذاتی، احساس همدلی و هوش هیجان، رهبران بهتری نسبت به مردان هستند. زنان می توانند با دیدگاه های منحصر به فرد خود درباره مسائل مختلف به راه حل هایی برسند که در نهایت به نفع تمام اعضای گروه خواهد بود .

۷- اغلب زنان با دقت و حوصله به حرف های دیگران گوش می دهند و به این درک رسیده اند که چرا خداوند دو گوش و یک دهان به انسان داده است. خیلی از زنان وقتی کسی برایشان حرف می زند، تمام حواسشان را به طرف مقابل می دهند. در واقع، زنان دوست دارند درد دل دیگران را بشنوند و در صورت نیاز در کنارشان باشند . شنونده ی خوب بودن یکی از خصوصیات اصلی رهبران موفق است. رهبران زن به دلیل شنونده ی خوب بودن قادرند با مشتریان و کارمندان ارتباط بهتری برقرار کنند .

۸زنان رفتار حمایتی بهتری دارند

زنان نه تنها همیشه در دسترس هستند، بلکه ذهن و دل بازی هم دارند. روانشناسان می گویند زنان به دلیل غریزه ی مادری و میل به تأمین نیازهای خانواده رفتار بهتر و پذیراتری دارند. این رافت و شفقت ذاتی سبب می شود زنان بدون توجه به جایگاه شغلی شان، تمایل بیشتری به حمایت کارمندان و همکاران در سطوح مختلف سازمانی داشته باشند .

زنان با وجود تمام توانایی هایی که گفته شد، هنوز به طور قابل توجهی در شغل های مدیریتی حضور ندارند. در واقع، زنان برای این که بتوانند از فرصت های پیشرفت شغلی بهره مند شوند، مسیر طولانی در پیش دارند و باید تلاش کنند دیدگاه منفی و سنتی خیلی ها را در مورد توانایی هایشان تغییر دهند. با این وجود، زنان زیادی هستند که در شغل های مدیریتی موفق بوده و شهرت موفقیتشان توانسته دیدگاه عده ی کمی را درباره توانایی ها و ظرفیت های آن ها تغییر دهد .

فصل سوم: زنان در امور مالی نسبت به  مردان برتری دارند

زنان همواره در امور مالی پیروز می شوند؛ زنان معمولا در امور مالی مسئولیت پذیرتر هستند چه در قبال پولی که خودشان به دست آورده اند باشند و چه در قبال پولی که دیگران در اختیار آن ها قرار می دهند. در امور مالی بارها ثابت شده است که زنان در مدیریت پول موفق تر هستند.  در ادامه به بررسی دلایل این موفقیت می پردازیم:

۱.شکافی که در بین دستمزدها وجود دارد

در واقع یکی از مهم ترین دلایل تمایل زنان به ذخیره پول دستمزد  پایین آنها در اکثر مواقع نسبت به مردان است و همچنین یافتن شغل در جوامع به خصوص جوامع در حال توسعه برای زنان سخت تر از مردان  است و همین موضوع باعث می شود تا آنها تمایل بیشتری به ذخیره پول داشته باشند تا در آینده که از کار بی کار شدند بی پول نمانند.

۲.زنان از دوران کودکی  بیشتر در خانواده مدیریت پول را یاد می گیرند

زمانی که زنان در سنین جوانی هستند تمرکز بیشتری بر روی ذخیره پول دارند ودر دنیایی که زنان در آن بزرگ شدند توقع عاقل بودن از آن ها می رود حتی در سنین جوانی درحالی که برای مردان اینگونه نیست و همین باعث می شود تا زنان از سنین جوانی چگونگی مدیریت خانه و مدیریت پول را یاد بگیرند. این موقعیت عادلانه ای نیست ولی یکی از دلایلی که باعث بهبود مهارت های مدیریت مالی زنان شده است همین موضوع است.

۳. زنان تمایل به حفظ و ذخیره پول دارند

مهم نیست که در چه رده درآمدی قرار دارند ولی زنان تمایل دارند که تمام امور مربوط به خود را مدیریت کنند و هرآنچه را که دارند را حفظ کنند و به همین دلیل است که می بینیم زنان چه قدر مشتاق به حفظ پول خود هستند

۴. زنان برای اقتصاد  خانواده اهمیت  قائل اند

زنان مسئولیت های مالی فراوانی بر دوششان قرار دارد که این مسئولیت در بستر خانواده اهمیت بیشتری پیدا می کند و در واقع نقش مدیریتی زنان در اداره خانه به این معنا است که چه قدر باید به درآمدها توجه شود و دخل و خرج بررسی شود تا بتوانند همه به خوبی از یک مقدار مشخص پول استفاده کنند.

۵. زنان تمایل به  برنامه های بلند مدت اقتصادی دارند .

وقتی بحث امور مالی پیش می آید زنان به سراغ برنامه های بلند مدت می روند و دلیل این اتفاق را می توان در گذشته جست و جو کرد که زنان برای آینده خانواده برنامه ریزی می کرده اند و یا دلایل دیگری که باعث می شود زنان در هر چیزی عواقب و آینده آن را پیش بینی کنند.برنامه ریزی زنان برای امور مالی به این دلیل است که می گویند هر سرمایه گذاری  نه تنها باید در حال حاضر قابل استفاده باشد بلکه باید در آینده نیز مفید واقع شود به همین دلیل است که زنان همیشه برای پول هایی که دارند برنامه ریزی می کنند. مثلا خرید طلا ، ارز ، زمین و افتتاح حساب های سوده در بانک از سرمایه گذاری های مورد علاقه زنان می باشد .  و آنها نه تنها پولشان را هدر نمی دهند بلکه ممکن است باعث افزایش پول خود نیز شوند.

۶. تاخیر حقوق

عملکرد زنان در مقابل تاخیر ریختن حقوق ها ستودنی است و دلیل این اتفاق آن است که زنان برنامه های بلند مدت را در نظر می گیرند که از خرج کردن زیاد پول در زمان حال جلوگیری می کند و همین اتفاق باعث می شود که در مقابل تاخیر ریختن حقوق  نسبت به مردان بهتر عمل کنند.

فصل چهارم: چرا گردشگری حوزه مناسبی برای حضور و فعالیت اجتماعی زنان می باشد .

سه عوامل اصلی موجود دارد که باعث  می شود  زنان بتوانند رشد و فعالیت مناسبی در گردشگری داشته باشند .

۱-    ارتباطات: زنان عاشق ارتباطات هستند ، زنان استاد حرف زدن و برقراری ارتباط با دیگران هستند

۲-    گردشگری محل مناسبی  برای پیدا کردن امنیت شغلی    برای بانوان می باشد .

۳-    گردشگری نوعی  کار همراه با تفریح برای بانوان می باشد .

بنابراین با مطالعه موارد بالا می توان به درستی متوجه شد که چرا زنان در سالهای اخیر در حوزه های مختلف گردشگری حضوری پر رنگ داشته اند از جمله مشاغلی که در گردشگری  شاهد حضور پر رنگ زنان می باشیم  .

۱-    شرکت های خدمات هوایی و  مسافرتی :

در شرکت های خدمات مسافرتی زنان به دلیل توانایی بالا در برقراری ارتباط با مشتری ، تسلط در ارتباط کلامی و غیر کلامی ، جاذبه دیداری و شنیداری  برای مشتری ، و همچنین قدرت انعطاف پذیری با قوانین و مدیران دفاتر ، و برخی مسائلی که در بالا ذکر شد  توانسته اند حضور پررنگی در این بخش داشته باشند

۲-    راهنمایان تور :

در بخش راهنمای تور هم زنان به دلیل قدرت برقراری ارتباط ، تسلط در هماهنگی کلام و حرکات بدن ، حافظه بالا و ….   توانسته اند موفق باشند .

۳-    هتل :

یکی از اصلی ترین ارکان گردشگری هتل ها می باشند که  زنان در بخش های مختلف هتل مثل پذیرش ، رزرواسیون ، مدیر داخلی ، خانه داری ، کافی شاپ و ….  نقش اصلی را بازی می کنند .

۴-    اقامتگاه های بوم گردی :

در حقیقت دریچه اصلی ارائه زندگی سنتی  به گردشگران از خانه های سنتی و بوم گردی می باشد . جایی که زنان در آن  مهارت های اصلی خود نظیر آشپزی محلی پخت نان ، و…. غیره را به گردش گر ارائه می دهند .

۵-    بخش های اداری و دفتری در سازمان های دولتی و خصوصی  گردشگری

زنان به لحاظ دقت و سرعت عمل در انجام کارهای دفتری نیرو های اثر گذار در انجام امور اداری و سازمانی هستند

۶-    حمل ونقل

به تازه گی زنان در مشاغل مربوط به  حمل و نقل  مسافرتی هم  در حال حضور پر رنگ هستند به نحوی که شاهد رانندگان اتوبوس بین شهری زن و یا حتی خلبانان زن ایرانی هستیم   . البته جابجایی مسافران داخل شهر نیز توسط بانوان روبه گسترش می باشد .

۷-    صنایع دستی :

یکی از جاذبه های اصلی برای گردشگر  در هر منطقه   صنایع دستی و تولیدات خانگی هست  که زنان ایرانی در طول تاریخ  سابقه زیادی در این حوزه داشته اند .

چرا زنان کمتر در رده های مدیریتی ارشد گردشگری حضوردارند .

۱-      زنان قانع هستند: به تجربه  و بطور نسبی می توان گفت  زنان  انسان های قانعی هستند . به این معنا که زمانی که در یک مقطع کاری از لحاظ مادی و معنوی تثبیت شدند . دیگر لزومی به جابجایی و حرکت های پیشرفتی  نمی بینند و شاید سالها در همان  شغل  تا بازنشستتگی ماندگار شوند  وبه درآمد آن قناعت کنند

۲     - زنان ریسک پذیر نیستند .  به تجربه و بطور نسبی می توان گفت   زنان  از خطر کردن  اجتناب می کنند . بر اساس ضرب المثل معروف که می گوید موفقیت آنطرف ترس می باشد .  زنان به دلیل عدم ریسک پذیری درامور کاری کمتر به درجات عالی  کاری  نایل می شوند .

۳-     نگاه جنسیتی مردان نسبت به زنان: نگاه جنسی مردان نسبت به زنان را می توان به دو دسته تقسیم کرد

الف : مردان غالبا می پندارند که جنس موئث  ضعیف و شکننده است . بنابراین با یک نگاه تحقیر آمیز از پیشرفت آنان جلوگیری می کنند .

ب: خصلت تنوع طلبی و خودخواهی در مردان باعث می شود که غالبا زنان در محیط های کاری هم از طرف ارباب رجوع طرف کارفرما و همکاران مرد ،  مورد تعرض و آزار جنسی قرار گرفته شود

۴-     نکته قابل تامل این است که متاسفانه کشور ایران یک کشور سیاست زده در همه امور می باشد . به این معنا که سیاست بازی و سیاسی کاری برای مثال در ورزش، بهداشت و البته گردشگری و… حاکم می باشد و علت اینکه شاهد حرکت درجا و یا عقب ماندگی در گردشگری هستیم عدم وجود مدیران متخصص و کارآمد در راس هرم بوده  و شوربختانه زنان به رغم تخصص در امور  ، چون علاقه زیادی به امور سیاسی ندارند بنابراین  کمتر در رده مدیریت ارشد  حضور دارند وغالبا  در پست های میانی و اجرایی بکار گرفته می شوند .

تشکیل انجمن بانوان فعال در صنایع دستی و گردشگری

از آنجایی که یکی از احکام مهم سند برنامه ششم توسعه، به افزایش فرصت‌های شغلی برای زنان و توانمندسازی و ارتقای این سرمایه‌های بی‌نظیر اجتماعی و فرهنگی اشاره دارد و همچنین برای رفع چالش‌های و افزایش مشارکت زنان در حوزه گردشگری؛ اقداماتی انجام شده است. یکی از این اقدامات تشکیل “انجمن بانوان فعال در صنایع دستی و گردشگری ایران” است که با برگزاری چندین جلسه، نشست و نیز همایش بانوان در آذرماه سال ۹۵ با حضور ریاست محترم سازمان و مسؤولان ذی‌ربط همراه بوده است که با توجه به پیگیرهای صورت گرفته از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بالاخره در دی ماه سال ۹۶ این انجمن ثبت رسمی در وزارت کشور شد.

این انجمن که متشکل از پنج نفر هیات امنا از شهرهای اردبیل، قزوین، طبس، زواره اصفهان و تهران است، هم‌اکنون متشکل از ۱۴۰ بانوی فعال در حوزه گردشگری و صنایع دستی از تمامی استان‌های کشور است که می‌توان با هم‌افزایی و بهره‌گیری از توانمندی‌های یکدیگر برخی از مشکلات را رفع کنند. این انجمن، انجمنی غیرسیاسی و غیرانتفاعی­ست که تاکنون به ۳۱ استان کشور سفر کرده است. در واقع هدف اصلی از تشکیل این انجمن، شناسایی مشکلات و موانع پیش روی بانوان سرمایه­ گذار در صنعت گردشگری و صنایع دستی، ارائه راهکارهای مناسب، بررسی و شناسایی روش ­های سرمایه­ گذاری در زمینه گردشگری و صنایع دستی، می باشد .

نتیجه گیری :

رشد گردشگری داخلی و خارجی در سالها اخیر در کشور ایران با وجود مشکلات مالی مردم و تحریم های سیاسی،  چشمگیر بوده است  . پر واضح است که عزم دولت در رونق بخشیدن به صنعت گردشگری بخاطر مشکلات تحریم و صادرات نفت جدی است . در سال های اخیر گرایش دختران به تحصیل در رشته های دانشگاهی گردشگری  به شدت افزایش یافته است . و طبیعی است که فارغ التحصیلان این رشته ها بعد از اتمام تحصیل یا در حین تحصیل جذب بازار کار و حرفه های زیر مجموعه گردشگری خواهند شد . به نحوی که نیروی کار تحصیل کرده بانوان، باعث حرکت روبه جلوی گردشگری و باز شدن نگاه های تنگ نظر  در سال های آینده خواهد شد .

محقق: مهران سلطان الکتاب

منبع: virgool.io

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن اشاره به اینکه کم بارشی در ایران نگران کننده است، گفت: تاکنون تنها ۳۰ درصد از بارندگی سالانه برای تامین آب کشور اتفاق افتاده است.

احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه جمع‌بندی ایستگاه‌های هواشناسی نشان می‌دهد که درحال حاضر بارش‌ها در کل کشور ۲۵ درصد کمتر از نرمال است، اظهارکرد: به‌طورکلی تاکنون در ایران ۶۸ میلیمتر بارش داشته‌ایم این درحالیست که میزان نرمال بارش در کشور از مهرماه تا اوایل بهمن حدود ۹۱ میلیمتر است. 

کم‌بارشی در بیشتر استان‌های کشور

وی با بیان اینکه بارش‌ها در استان‌های هرمزگان و سیستان و بلوچستان در وضعیت بسیار نامناسبی است، تصریح کرد: در هرمزگان طی چهار ماه اخیر فقط حدود ۱۰ میلیمتر بارش گزارش شده است این در حالیست که میانگین بلند مدت بارش‌ها در استان هرمزگان طی این بازه زمانی حدود ۷۲ میلیمتر است.

وظیفه ادامه داد: در استان سیستان و بلوچستان نیز از ابتدای مهر ماه تاکنون ۴.۸ میلیمتر بارش داشته‌ایم درحالی‌که میانگین بلند مدت بارش‌ها در این استان ۳۴ میلیمتر گزارش شده است.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ادامه با اشاره به اینکه به‌طور کلی وضعیت سایر استان‌ها چه نسبت به سال گذشته و چه نسبت به میانگین بلند مدت جالب نیست، گفت: برای مثال در کرمان با ۵۰ درصد کم بارشی نسبت به میانگین بلند مدت مواجه هستیم.

تاکنون تنها ۳۰ درصد از بارندگی سالانه برای تامین آب کشور اتفاق افتاده است

وظیفه با بیان اینکه اکنون به میانه‌های سال آبی رسیده‌ایم و تاکنون فقط ۳۰ درصد از بارندگی سالانه برای تامین آب کشور را داشته‌ایم، اظهار کرد: از این‌رو ۷۰ درصد از بارش سالانه تامین نشده و این مسئله نگران کننده است.

کاهش ذخیره برفی و روان‌آب‌ها

به گفته وی دمای هوا نیز در کشور بالاتر از حد نرمال است و این وضعیت سبب می‌شود که به‌ویژه در حوزه زاگرس ذخیره برفی و روان‌آب‌ها به‌شدت کاهش یابد. در نتیجه دِبی رودخانه‌ها نیز در فصل گرم سال بسیار کمتر از شرایط نرمال خواهد بود که نگرانی‌هایی را در حوزه کشاورزی و حتی تامین آب مناطق روستایی و شهری به‌دنبال دارد.

چشم انداز خوبی برای بارش‌ها طی ماه‌های آینده متصور نیستیم

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با تاکید بر اینکه بر اساس خروجی مدل‌های عددی دمای هوا در کشور به‌ویژه در نیمه غربی و جنوبی کماکان بیشتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود، تصریح کرد: چشم انداز خوبی نیز برای بارش‌ها طی ماه‌های آینده نمی‌توانیم متصور باشیم.

وظیفه در ادامه اظهار کرد: این احتمال وجود دارد که در اسفند و فروردین ماه وضعیت بارش‌ها در ایران کمی بهتر شود اما با توجه به کاهش شدید بارش‌ها در دی و بهمن ماه، کمبودها در حوزه بارش جبران نمی‌شود. از این‌رو سال آبی با کم بارشی مطلق به پایان می‌رسد.

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه با توجه به این شرایط کم بارشی فراگیر و خشکسالی گسترده در ایران دور از انتظار نیست، گفت: در بیشتر استان‌های کشور در جنوب، جنوب شرق، جنوب غرب و شرق این شرایط محسوس خواهد بود حتی برای استان‌های شمالی کشور به‌ویژه گلستان نیز وضعیت خوبی پیش‌بینی نمی‌شود.

پیش‌بینی خشکسالی شدید و متوسط در کشور تا پایان سال آبی

وظیفه در پایان با بیان اینکه درحال‌حاضر در دوره خشکسالی هواشناسی هستیم، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال آبی خشکسالی در حد متوسط و شدید در کشور باشد بنابراین انتظار می‌رود که دستگاه‌های متولی به‌ویژه وزارت نیرو برای ذخیره آب در کشور و مدیریت بهینه آن برنامه‌ریزی کنند.

به گزارش ایسنا، سال آبی به یک دوره دوازده ماهه برای سنجش میزان بارندگی در یک ناحیه اشاره دارد و از اول پاییز آغاز می شود.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان گفت: تبادل کالا از مرزهای کشورمان با ترکمنستان به ویژه از مرز سرخس از طریق محموله‌های کامیونی همگام با بازگشایی این مرز در شهریور ماه امسال تاکنون افزایش ۳۰۰ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال داشته است.

غلامعباس ارباب خالص روز  پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اقدام با پیگیریهای چند ماه اخیر از سوی سفارت ایران در عشق آباد برای بازگشایی مرزهای ترکمنستان در سایه همکاری‌ها و تفاهم ۲ کشور حاصل شده است.
وی ادامه داد: همزمان با شیوع کرونا، ترکمنستان مرزهای خود را به روی تمام کشورها بست که طبق رایزنیهای سفارت ایران در عشق آباد و مذاکرات روسای جمهوری ۲ کشور و چندین دور نشست ویدیوکنفرانسی و کارشناسی، بازگشایی معابر مرزی ترکمنستان آغاز شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان گفت: معابر مرزی ریلی ترکمنستان و ایران در مناطق سرخس استان خراسان رضوی و اینچه برون استان گلستان در ۳۱ خرداد ماه، مرز جاده‌ای سرخس در اواخر شهریور ماه و مرز جاده‌ای لطف‌آباد از ۲۷ آذر ماه امسال بازگشایی شده‌اند.
ارباب خالص افزود: طی این مدت روند صادرات کالا، ترانزیت و تبادل کالا در مرزهای ترکمنستان و ایران رشد قابل توجهی نسبت به مدت مشابه پارسال داشته است.
وی از رشد ۳۵ درصدی مبادله کالا در مرز سرخس، افزایش ۲۲ درصدی صادرات، واردات و ترانزیت کالا در مرز اینچه برون و افزایش ۱۰۰ درصدی ترانزیت کالا در مرز اینچه برون خبر داد.
او ادامه داد: در مرز لطف‌آباد نیز عملیات صادرات، واردات و تبادل کالا، همگام با بازگشایی آن در روزهای پایانی آذر ماه سال‌ جاری، رشد قابل توجهی نسبت به پارسال داشته است.
سفیر ایران در ترکمنستان اظهار امیدواری کرد با توجه به تحرک بخشی قابل ملاحظه در حوزه انتقال و تبادل کالا به ترکمنستان و کشورهای آسیای میانه شاهد رونق بیش از پیش صادرات و ترانزیت کالا و خروج از دوره رکود بخش تولید باشیم.
ارباب خالص گفت: همکاریهای وزارت راه و شهرسازی، گمرکات، مرزبانی، راه آهن، نهادهای امنیتی و انتظامی، قرنطینه های مرزی، گذرنامه و وزارت امور خارجه نقش مهمی در این زمینه دارد.
کشور ترکمنستان با حدود ۶ میلیون نفر جمعیت در آسیای مرکزی با کشورهای ایران، ازبکستان، افغانستان و قزاقستان مرز زمینی دارد.
خراسان رضوی از شمال و شمال شرق دارای مرز مشترک با جمهوری ترکمنستان به طول تقریبی ۵۳۱ کیلومتر است که در محدوده شهرستانهای قوچان، درگز، کلات، سرخس و صالح‌آباد قرار دارد.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - مشکلات تجارت و مراودات کالا با کشور ترکمنستان در ایام شیوع کرونا چهارشنبه شب در نشست اتاق بازرگانی مشهد با حضور مسوولان سازمان توسعه تجارت ایران، خراسان رضوی و اعضای تشکلهای بخش خصوصی بررسی و راهکارهای جایگزین برای مسیر تجارت با این کشور اتخاذ شد.

به گزارش ایرنا، کشور ترکمنستان هم مرز با خراسان رضوی و یکی از ۱۰ مقصد اصلی صادرات این استان و دروازه ورود به کشورهای آسیای میانه محسوب می‌شود که مراودات کالا با این کشور از طریق سه مرز سرخس، لطف آباد و باجیگران انجام می‌گیرد.

مدیر کل دفتر اروپا و آمریکا سازمان توسعه تجارت ایران در این نشست گفت: موافقت نامه‌ای نیز به منظور بهبود تجارت مرزی با ترکمنستان تدوین شده که قرار است در نشست نهایی مرتبط با آن در هفته سوم بهمن ماه با ترکمنستانی‌ها منعقد شود.

"بهروز حسن الفت" افزود: یکی از مهمترین چالش‌ها در حوزه ترکمنستان، حمل و نقل و ترانزیت است و با توجه به اینکه ترکمنستان دروازه ارتباط ما با آسیای میانه بوده، در سالهای گذشته، رویکرد کلی این کشور ارتباط دو سویه ایران و ترکمنستان را مکرر دشوار کرده است.

وی ادامه داد: این کشور قریب به یک سال است که به بهانه شیوع کرونا، محدودیت‌هایی را در مرزهای خود اعمال کرده که قرار است تا آبان ماه سال آینده نیز رویه کنترل و مقابله با کرونا در این کشور، تداوم پیدا کند.

مدیر کل دفتر اروپا و آمریکا سازمان توسعه تجارت ایران گفت: تلاش کردیم از منابع دولت برای اجرای طرحهایی بهره بگیریم که جایگزینی برای این مسیر تجاری و ترانزیتی به شمار روند.

وی افزود: در حوزه تجارت با ترکمنستان طی پنج سال اخیر، شرایط و رویکردهای منفی‌ را شاهد بودیم و در یک‌ سال اخیر نیز شرایط به مراتب دشوارتر شده ، این در حالی است که ترکمنستان بعد از عراق و افغانستان سومین بازار صادراتی ایران به شمار می‌آمد و مسیر دسترسی کشور ما به آسیای میانه بود.

الفت با اشاره به تغییر سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های کلان در کشور ترکمنستان ادامه داد: رویکرد اساسی در این کشور به سوی تولید، اشتغالزایی و کارآفرینی در تغییر است و ترکمنستان را نمی‌توان همان کشوری تلقی کرد که قریب به یک دهه پیش می شناختیم لذا سیاست‌های تجاری و تعاملات اقتصادی ما نیز باید با این کشور همسایه ارتقا یابد و از صادرات منبع محور و مبتنی بر کشاورزی به سوی صنعت و تولید مشترک حرکت کنیم.

وی گفت: ایران در عرصه فناوریهای نوین دارای توانمندی‌های مطلوبی است و همین عرصه می‌تواند سرآغاز مجموعه‌ای از همکاری‌های جدید باشد، چه خوب است که شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌های ما در این زمینه ورود کنند وبازارهایی همچون ترکمنستان را جدی بگیرند.

تعامل بخش خصوصی و دولتی، زمینه‌ساز عبور از مشکلات در عرصه تجارت خارجی

رییس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان نیز در این نشست با اشاره به لزوم توجه شرکتها به حوزه فناوری در شرایط کنونی گفت: اتکا به ابزار تکنولوژی، کمک خواهد کرد شرکت‌ها از بحران‌هایی که هر چند سال یک بار، بخشی از فعالیت های اقتصادی را حذف می کند، به سلامت عبور کنند.

مجید محمدنژاد با اشاره به ظرفیتهای تجاری با کشور ترکمنستان افزود: استفاده از این ظرفیتها کمک خواهد کرد تا همه بخش‌های ذی‌نفع برای بررسی فرصتها و راهکارهای نو برای توسعه روابط تجاری با ترکمنستان، گرد هم بیایند.

خراسان رضوی دروازه تجارت با ترکمنستان و افغانستان

رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: در زمینه تجارت با آسیای میانه و کشور ترکمنستان، با توجه به تلاش‌هایی که برای پیگیری مشکلات در جریان است، امیدواریم بتوانیم تجارت با آسیای میانه را تقویت کرده و توسعه ببخشیم.

محمدحسین روشنک با اشاره به لزوم توسعه و تسهیل فضای کسب و کار در حوزه تجارت افزود: خراسان رضوی دروازه تجارت با ترکمنستان و افغانستان به شمار می‌رود و از این منظر، بخش دولتی باید در تعامل با این استان، شرایط را برای توسعه تجارت به این کشورها فراهم نماید.

نارضایتی شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای

رییس کمیسیون حمل و نقل و ترانزیت اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: بسته شدن مرز ترکمنستان در یک سال گذشته، برای بخش خصوصی، دغدغه‌های جدی را رقم زده است و بخشی از بازار فعالان حوزه تجارت خارجی ما به همین خاطر از دست رفته است.

احمد زمانیان یزدی افزود: تلاش‌های بسیار برای برگشت به شرایط گذشته صورت گرفت و در مدت پنج ماه گذشته، ترانزیت ریلی بازگشایی شد و پس از آن ترانشیپ آزمایشی از مرز سرخس وارد فاز اجرایی گردید.

وی ادامه داد: در مرز لطف آباد نیز طی دو ماه اخیر این اتفاق محقق شد اما مجموع این اقدامات نتوانست خسارت و مشلات پیش روی شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی جاده‌ای و رانندگان را حل و فصل کند، علاوه بر آن روند تجارت و ارتباط ما با بازار آسیای میانه، همچنان محدود و پر مشکل است.

رییس کمیسیون حمل و نقل و ترانزیت اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: در کنار این اقدامات، تلاش‌هایی صورت گرفت تا مسیرهای جایگزین به مقصد آسیای میانه نیز تعریف و حتی امتحان شوند زیرا تلاش برای حفظ بازار این منطقه برای بخش تجارت خارجی ما بسیار مهم می باشد.

وی راه‌اندازی مسیر ارتباطی از طریق راهگذر (کریدور) کتای از مسیر افغانستان - تاجیکستان یا ایجاد سرویس رو - رو از بنادر شمالی ایران به اکتائو را از جمله تلاش‌هایی برشمرد که در راستای جایگزینی مسیر قبلی انجام گرفته است.

زمانیان با اشاره به چالش‌های استفاده از حمل و نقل دریایی برای دسترسی ناوگان ایرانی به کشورهای آسیایی افزود: این روش هم مشکلات بسیار به همراه داشت؛ نخستین چالش این بود که تنها یک کشتی رو - رو وجود داشت و زمان بندی مشخصی هم برای فعالیت و حضور آن تعریف نشده بود.

وی ادامه داد: تاکید ما بر این بود که حداقل برای یک ماه زمان پهلو گرفتن و توقف کشتی رو - رو در بندر مشخص باشد تا بتوان برنامه ریزی لازم برای بارگیری انجام داد.

رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: از سوی دیگر  قرارداد کشتی رو - رو توسط بخش خصوصی با روسیه منعقد شد و بخش دولتی هم در این زمینه همکاری هایی داشت و مشوق‌هایی ارائه نمود.

وی افزود: ظرفیت این کشتی محدود بوده و ۳۵ کامیون را می توان در آن بارگیری کرد، از طرفی با توجه به توقف های این ناوگان دریایی، حدود دو هفته طول کشید تا بار به مقصد برسد و به همین دلیل استقبال لازم از این ظرفیت جدید صورت نگرفت.

زمانیان ادامه داد: اخیرا بحث این کشتی‌ها در دستور کار کمسیون حمل و نقل و لجستیک اتاق ایران، سازمان بنادر و معاونت حمل و نقل وزارت راه قرار گرفته و تلاش بر این است که تعداد آن‌ها افزایش پیدا کند و زمان بندی مشخصی نیز برای آن اعمال گردد.

وی گفت: انجمن حمل و نقل بین المللی خراسان رضوی نیز در صورت حمایت دولت، حاضر به خریداری یک کشتی رو - رو و راه اندازی آن در این مسیر است.

تبادل کالا با ترکمنستان حد وسط ندارد

ناظر گمرکات خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: تبادل کالا با ترکمنستان حد وسط ندارد و در اصطلاح در حالت صفر و یک می باشد، تا پیش از این ارتباط با این کشور در بخشی بدون مشکل و ممنوعیت و محدودیت انجام می‌شد، سپس، محدودیتها آغاز گردید و به اجازه تردد ۳۰ دستگاه کامیون در طول روز از مرز سرخس و لطف آباد رسید.

امید جهانخواه افزود: در شرایط شیوع کرونا هم وقتی مرزها بسته شد، مشکلاتی برای گمرک ایجاد گردید، کالاهایی در گمرک مانده بود و باید برگشت داده می‌شد که از اسفندماه تا شب عید در مرزهای استان در این زمینه مشکلات بسیار داشتیم.

وی ادامه داد: با تمامی تلاش‌هایی که صورت گرفت، در شب عید نوروز، کالاها و کامیون‌ها تعیین تکلیف شدند، شماری که مربوط به ترانزیت بود به ترکیه برگشت دادیم و بخشی از کالاها نیز ناگزیر به داخل کشور عودت داده شد و برای مدتی تبادل از این مرز انجام نشد.

ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: از ۱۳ فروردین ماه ترانزیت ریلی به طور محدود آغاز شد و سپس با پیگیریهای بسیار که صورت گرفت، در کمتر از ۱۰ روز تمام انتظارات طرف مقابل در مرز جاده و ریلی را برآورده کردیم اما آنها باز هم محدودیتها را برای کالاهای ما به ویژه مواد غذایی اعمال و تشدید کردند.

وی افزود: ایجاد مقررات و ممنوعیت در ورود کالا موجب افزایش هزینه های حمل و نقل و هزینه تمام شده کالا شد و در نهایت قیمت تمام شده کالا را در بازار هدف افزایش داد.

جهانخواه ادامه داد: در این شرایط، مسیرهای جایگزین درنظر گرفته شده و راه آهن خواف هم می‌تواند در صورت تکمیل شدن، به عنوان مسیر جایگزین اثرگذار باشد.

کاهش صادرات

مشاور ناظر گمرکات خراسان رضوی نیز در این نشست در تشریح تراز بازرگانی خارجی گمرکات استان در ۹ ماه امسال گفت: میزان صادرات کالا از گمرکات خراسان رضوی در این مدت معادل هزار و ۹۶۸ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۲ میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل در هر دو حوزه ۲۵ درصد کاهش داشته است.

علیرضا فرامرزی افزود: ارزش صادرات کالاها در مدت مشابه سال گذشته ۲ هزار و ۶۱۷ هزار تن و هزار و ۳۳۲ میلیون دلار برآورد شده است.

وی ادامه داد: میزان واردات کالا به خراسان رضوی در ۹ ماه امسال ۱۲۸ هزار تن به ارزش ۲۶۵ میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۴۰ درصد و از نظر ارزش ۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که واردات سال گذشته ۲۱۴ هزار تن به ارزش ۲۷۰ میلیون دلار برآورد شده است.

مشاور ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: مقایسه صادرات و واردات کشور نشان می دهد تراز بازرگانی خارجی گمرکات خراسان رضوی در این مدت مثبت و معادل ۷۳۷ میلیون دلار بوده است.

وی افزود: عمده کشورهای صادراتی استان در این مدت به ترتیب، افغانستان، ازبکستان، عراق و ترکمنستان بودند.

فرامرزی از ایجاد محدودیت تردد اتباع کشور ترکمنستان از مرز سرخس از سوی این کشور، اخذ عوارض اضافی از رانندگان کامیون های ایرانی، عدم پذیرش محموله های صادراتی ایران به مقصد تاجیکستان از سوی ترکمنستان، سخت‌گیری‌های بی‌مورد و بهانه جویی‌های واهی برای کامیون ها و برگشت آن ها به کشور، اتخاذ تصمیمات ناگهانی و اعمال ممنوعیت و محدودیت بدون اطلاع قبلی و اسکورت کامیون های ایرانی و اخذ هزینه های اضافی به این منظور و همچنین مشکلات مربوط به جرایم، به عنوان بخشی از چالش‌های ارتباط با ترکمنستان در مرز سرخس نام برد.

۲۰ درصد فروش کالاهای صادراتی صرف پرداخت مالیات می‌شود

وی ادامه داد: یکی از مشکلات تجارت با کشور ترکمنستان این است که حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از مبلغ فروش کالاهای صادراتی ایران صرف پرداخت مالیات و هزینه ها در این کشور می‌شود.

مشاور ناظر گمرکات خراسان رضوی با اشاره به پیشنهاداتی در زمینه حل این مشکلات گفت: اخذ موافقت ترکمنستان برای ورود کامیون های خالی که از سایر مرزهای کشور وارد کشور ترکمنستان شده اند و قصد ورود از مرز باجگیران به داخل کشور را دارند، می تواند به رفع بخشی از چالش ها کمک کند.

وی افزود: باید زمینه‌ای فراهم شود تا محدودیت تعداد وتناژ ایجاد شده توسط کشور ترکمنستان برای کامیون های خروجی از مرز باجگیران رفع شود.

فرامرزی ادامه داد: دو پیشنهاد دیگر ما نیز حمل غیریکسره کالاهای صادراتی و ترانزیتی به مقصد کشور ترکمنستان و پذیرش کامیونهای صادراتی و ترانزیتی که مقصد تخلیه کالای آن ها شهری به جز عشق آباد باشد، است.

صادرات ۴۳ میلیون دلاری خراسان رضوی به ترکمنستان 

رییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: آمار صادرات به ترکمنستان نشان می دهد صدور کالا به این کشور از سال ۱۳۹۳ روند نزولی داشته و در سال گذشته این تنزل افزایش یافته است. 

محمدعلی امیرفخریان افزود: صادرات ۹ ماه امسال خراسان رضوی به ترکمنستان، ۴۳ میلیون دلار با وزن ۲۱۲ هزار تن بوده است که از نظر وزن ۴۷ درصد و از نظر ارزش ۶۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

وی ادامه داد: برای برنامه ریزی در راستای بهبود مراودات با ترکمنستان باید برنامه هفت ساله توسعه این کشور را بدانیم، از اهداف این برنامه می توان به توسعه بخش انرژی، بهبود حمل و نقل و ترانزیت، ایجاد رقابت در حوزه ملی، پیاده سازی اقتصاد دیجیتالی، رشد صادرات و کاهش واردات و خصوصی سازی اشاره کرد.

رییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: ترکمنستانی‌ها در بخش سوخت و انرژی هدف‌گذاری ۶۳ میلیارد دلاری برای سرمایه گذاری را در نظر دارند، در بحث توسعه زیرساختی نیز به دنبال تغییر مسیر ترانزیتی به جای شمال - جنوب به شرق - غرب و از طریق دریای خزر هستند و شیوع کرونا را هم برای دستیابی به این هدف بهانه کردند و فشارهایی که امروز وارد می کنند نیز در همین راستا است.  

وی افزود: دولتمردان ترکمنستان، احداث فرودگاه‌های بین المللی و دریایی، بهره برداری از بندر جدید ترکمن باشی، احداث بزرگراه عشق آباد - ترکمن آباد و توسعه بخش کشاورزی را هم در دستور کار دارند.

امیرفخریان ادامه داد: تمرکز بر اقتصاد دیجیتالی از دیگر اهداف و برنامه‌های توسعه‌ محور ترکمنستان است و جایگزینی برنامه صادرات به جای واردات را نیز در پیش گرفته‌اند، با همه اینها آنچه برای سرمایه گذاری ما در این کشور موجب نگرانی است، اقتصاد دولتی ترکمنستان و عدم امنیت سرمایه‌گذاران در این کشور است.

وی گفت: مهم‌ترین اقدام ما می تواند ورود قوی‌تر دستگاه دیپلماسی برای ارتباط با این کشور با هدف کاهش مشکلات باشد. اگر دیپلماسی بهبود نیابد، اقدامات دیگر، فایده ای ندارند.

رییس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: لازم است مسیر جایگزین را از طریق افغانستان و امیرآباد به اکتائو درنظر بگیریم و حتی کمک هزینه حمل را نیز برای این منظور اعمال نماییم.

وی ادامه داد: اقتصاد ترکمنستان دولتی بوده و دولت ما باید بیشتر در این قضیه درگیر شود. کاهش هزینه های حمل و نقل ریلی توسط راه آهن و ایجاد مرکز ویژه در اتاق بازرگانی برای رصد تحولات اقتصادی و سیاسی ترکمنستان نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

ضرورت ورود سفارت ایران به موضوع آزادسازی پول‌های بلوکه شده تجار ایرانی

مدیر بازارچه های مرزی خراسان رضوی نیز گفت: اگر مستندات لازم ارائه شود، سفارت ایران در ترکمنستان آماده است برای آزادسازی پول های بلوکه شده تجار در این کشور ورود کند.

هادی حقیقی افزود: در خصوص مبادله و ترانزیت ریلی به ترکمنستان نیز باید به این نکته توجه داشت که توقف واگن های امدادی، فعالان اقتصادی را آزار می دهد و این موضوع باید مدنظر دستگاه متولی قرار گیرد.

وی ادامه داد: اگر مشکلات موجود متوجه دستگاه های دولتی است، ما آمادگی این را داریم تا در جلسه ای با حضور استاندار مشکل را پیگیری نماییم. انتظار می رود که با دید فرابخشی به مشکلات نگریسته شود.

صادرات ریلی ۲۵۶ هزار تنی در سال جاری به ترکمنستان

مدیرکل راه آهن خراسان نیز در این نشست گفت: امسال ۱۰ میلیارد ریال برای تونل ضدعفونی واگن های مرز ترکمنستان هزینه کرده‌ایم و این ضدعفونی را به طور رایگان برای واگن‌ها انجام می‌دهیم درحالی که طرف ترکمنستانی مبالغی را به این منظور دریافت می‌کند.

مصطفی نصیری ورگ افزود: همچنین در ۹ ماه امسال، ۸۳۱ هزار تن حمل و نقل ریلی از خراسان رضوی انجام گرفته که ۴۷۵هزار تن از این مقدار به ترکمنستان صادر شده و بیشترین کالای صادراتی نیز سیمان اعلام شده است.

وی با بیان اینکه تخفیف جدید برای کرایه واگن‌های راه آهن به ما اعلام نشده است، ادامه داد: در زمینه صادرات تا سال ۹۸، تامین واگن توسط راه آهن انجام می‌شد اما با توجه به تقاضای صادرکنندگان و نیز خصوصی کردن واگن‌ها در ترکمنستان، قسمتی از کار در این حوزه به بخش خصوصی واگذار شد و واگن‌ها امروز در مالکیت شرکت‌های خصوصی می‌باشند.

مدیر کل راه آهن خراسان گفت: هم اکنون دو نوع واگن امکان ورود از ترکمنستان به ایران را دارد که یک نوع آن دولتی است و از زمان ورود به ایران باید روزانه ۳۱ فرانک بابت آن به کشور مقابل بپردازیم.

وی افزود: تعداد واگنهای دولتی بسیار کم و بیشتر واگن‌ها خصوصی هستند و از هفت هزار و ۵۰۰ واگن صادراتی در مرز سرخس، فقط ۵۰۰ دستگاه، دولتی است.

نصیری ورگ ادامه داد: در حال حاضر به دلیل مشکلات موجود، زمان بارگیری و ماندگاری واگن‎ها زیاد است و این باعث افزایش هزینه ها می‌شود.

وی گفت: با اینکه ۹۰ درصد گوگرد ترانزیتی ترکمنستان با واگن‎های ایرانی حمل می‌شود، اما همان‎طور که در ارتباط جاده ای دچار محدودیت هستیم، در ارتباط ریلی هم مشکل داریم.

منبع: ایرنا خراسان رضوی

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - بر اساس مصوبه تلفیق واردات رسمی خودرو از مناطق آزاد به سرزمین اصلی مجاز خواهد شد.

به گزارش تحریریه، بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1400 درباره میزان تعرفه تعویض پلاک خودروها مصوب شد، تعرفه واگذاری و تعویض پلاک خودرو برای خودروهای با قیمت تا 200 میلیون تومان، 200 هزار تومان و برای خودروهای بالای 200 میلیون تومان هم 300 هزار تومان تعیین شد که صددرصد مابه‌التفاوت درآمد حاصله به نیروی انتظامی اختصاص می‌یابد، همچنین تعیین قیمت خودرو برمبنای فهرست بهای اعلامی سازمان امور مالیاتی است.

از سوی دیگر، دولت به منظور تنظیم بازار خودروهای وارداتی مکلف شد، ضمن شناسایی خودروهای خارجی غیرآمریکایی موجود در مناطق آزاد با اخذ حقوق گمرکی و سود بازرگانی متناسب با معیارهای مشخص شده، ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ این قانون نسبت به ثبت سفارش و اجازه واردات خودروهای غیرآمریکایی موجود در مناطق آزاد تجاری و صنعتی اقدام کند.

همچنین نرخ سود بازرگانی در تناسب با نوع خودرو و سال ساخت باید بگونه‌ای تنظیم شود که در مقایسه با قیمت‌های کف بازار، منجر به سود غیرمتعارف بیش از 20 درصد برای واردکنندگان نشده و در صورت مشاهده روند فزاینده تفاوت میان قیمت‌های کف بازار و وارداتی، دولت می‌تواند نسبت به تجدیدنظر در نرخ سود بازرگانی اقدام کند.

 واردات خودروهای موضوع این تبصره برای سازمان‌های مناطق آزاد تجاری و صنعتی و شرکت های تابعه آن‌ها و دستگاه‌های موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت‌های تابعه آن‌ها ممنوع است، همچنین واردات هرگونه خودرو در سال 1400 به مناطق آزاد تجاری و صنعتی ممنوع است.

چند روز قبل تحریریه،‌از کاهش قابل توجه حقوق ورودی خودرو با مصوبه تلفیق خبر داده بود که نرخ حقوق ورودی خودرو نسبت به وضعیت فعلی کاهش قابل ملاحظه ای یافته و این موضوع مقدمه ای برای واردات خودرو است.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - «ندا عمی‌زاده» بانوی کارآفرین استان گلستان است که علاوه بر ایجاد اشتغال برای خود توانسته با تولید و صادر کردن محصولاتش از جمله کمد تاشو و نظم‌دهنده‌، به تمام نقاط کشور و برخی کشورهای همسایه، برای ۹ بانوی دیگر اشتغال ایجاد کند.

این بانوی کارآفرین ۳۷ ساله، پس از ۹ سال زندگی به همراه همسرش در استرالیا و تحصیل در رشته طراحی و دکوراسیون داخلی در شهر ملبورن، به شهر پدری همسرش گنبدکاووس بازگشت.

او در سال ۹۵ با الهام از شغل پدری که صاحب کارخانه یک کارخانه تولید کمدهای تاشو بود، با نوآوری در آن توانست کارگاهی را برای خود راه اندازی کند و در ادامه آن را توسعه دهد و به همین خاطر در سال ۹۶ به عنوان کارآفرین برتر استان گلستان معرفی شد.

او که حالا یکی از کارآفرینان و صادرکنندگان استان است، با توجه به افزایش تقاضای محصولات خود از سراسر ایران و کشورهای همسایه، قرار است با افزایش شیفت کاری و تعداد افراد بیشتر، تولیدات خود را افزایش دهد.

این بانوی توانمند که یکی از پیشرانان کارآفرین طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در استان گلستان نیز می باشد، هفته قبل در مسابقه تلویزیونی کارآفرینی "میدون" شبکه ۳ سیما حضور یافت و کسب و کار خود را ارائه کرد.

ادامه مطلب...

عمی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه کارآفرینان کسانی هستند که آرزوهای بزرگ دارند، گفت: این افراد بسیار مثبت اندیش هستند و پستی و بلندی‌های زندگی را به فرصت تبدیل می‌کنند. به خود باور دارند و با پشتکار کارهایشان را پیگیری می‌کنند و در یک جمله کارآفرینی از نظر آنها به معنای ایجاد جریان زندگی برای خود و دیگران است.

وی افزود: فردی که به اشتغال‌زایی می‌اندیشد، مسلماً به فکر کسانی به غیر از خود است و اصولاً اینگونه افراد اعتماد به ‌نفس بالا و شخصیتی ریسک‌پذیر دارند که به فکر ایجاد فضایی مناسب و امن برای خود و دیگران هستند.

این بانوی کارآفرین با اشاره به اینکه کارآفرینی در حوزه بانوان قدری سخت‌تر از حوزه‌ آقایان است، خاطرنشان کرد: از آنجا که خانم‌ها معمولاً دغدغه‌های خانه و خانواده را بر عهده دارند و باید بتوانند توازن بین کار و زندگی را برقرار کنند، دشواری کارشان صدچندان می‌شود.

عمی زاده در ادامه گفت: در سال ۹۵ دو شرکت را ثبت و فعالیت خود را در زمینه تولید کمدهای تاشو آغاز کردم. توانستم با تغییراتی که در کمدهای موجود در بازار ایجاد کردم، محصولاتی با کیفیت بهتر به بازار ارائه کنم.

وی گفت: محصولات ما در شرکت "اشکاف" شامل کمد کودک، کمد تک درب، کمد دو درب، جا رختخوابی، جا کفشی و نظم‌دهنده‌هایی برای لباس و شال و روسری و غیره می شود. امروزه با توجه به کوچک‌تر شدن خانه‌ها، کمدهای تاشو و نظم‌دهنده‌ ما توانسته‌اند کمک زیادی به استفاده حداکثری از فضاهای کوچک در خانه ها کنند.

ادامه مطلب...

عمی‌زاده ادامه داد: طی ۴ سال اخیر توانسته‌ام بستر اشتغال را برای ۹ نفر فراهم کنم و از آنجایی که این روزها تقاضا برای خرید محصولاتمان بسیار زیاد شده، در نظر دارم که شیفت کاری دیگری را به منظور استخدام بانوان بیشتر در کارگاه راه‌اندازی کنم.

این بانوی کارآفرین خاطرنشان کرد: در آینده برنامه هایی برای مشاغل خانگی و آموزش بانوان سرپرست خانوار دارم و امیدوارم بتوانم با آموزش، زمینه ایجاد کار در منزل را برای تولید محصولات مشاغل خانگی در شهرها و روستاهای اطراف فراهم کنم.

وی بیان کرد: در حال حاضر از اردیبهشت امسال محصولاتمان را به کشور افغانستان صادر می‌کنیم و امید داریم بتوانیم صادرات خود را گسترش دهیم.

عمی زاده در ادامه گفت: ادراه کل امور بانوان و خانواده استانداری و خصوصا خانم دکتر اسدالله پور، مسئول امور بانوان شهرستان گنبدکاووس، از اولین روز شروع کار همراه ما بودند و با حمایتشان، زمینه بازدید مسئولان گنبد و استان را از محصولات ما فراهم کردند و همواره دلگرمی بزرگی برای ما هستند.

این بانوی کارآفرین در پایان گفت: بانوان بسیار توانمند هستند ولی گاهی نیاز به یک محرک و بستر مناسب دارند تا خلاقیت خود را نشان داده و تأثیرگذار باشند. امید است تا بستری بهتر و بزرگ‌تر برای بانوان سرزمینم در آینده‌ای نه چندان دور فراهم سازم.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - سخنگوی کمیسیون ویژه "جهش و رونق تولید" مجلس در تشریح بررسی‌های جلسه امروز(یکشنبه، ۲۷ مهر) کمیسیون متبوع خود خبر داد: در این جلسه کلیات لایحه مالیات بر درآمد و دارایی فعالان اقتصادی در مناطق آزاد تجاری - صنعتی به تصویب رسید.

رحیم زارع در گفت‌وگو با ایسنا، درخصوص جلسه امروز کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، گفت: در نشست امروز لایحه مالیات بر درآمد و دارایی فعالان اقتصادی در مناطق آزاد تجاری - صنعتی‌را، مورد بررسی قرار دادیم که  کلیات آن به تصویب رسید و بر این اساس نحوه پرداخت مالیات واحدهای تولیدی، صنفی و خدماتی در مناطق آزاد تجاری - صنعتی تعیین تکلیف شد.

وی افزود: در واقع مقرر شد، پس از ۲۰ سال معافیت مالیاتی، مالیات این واحدها طی ۵ سال به‌صورت پلکانی به مالیات سرزمین اصلی برسد، همچنین پس از بررسی مقرر شد واحدهای گردشگری و دانش‌بنیان مجددا از ۳۰ درصد تخفیف برخوردار شوند.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - تفاهم‌نامه‌ای به منظور احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای دهک‌های پایین جامعه بین یک شرکت ایرانی و یک شرکت ترکیه‌ای که سابقه ساخت ۳۵ هزار واحد در ایران را دارد به امضا رسید. این تفاهم بدون عبور از مجرای بانکی که دچار تحریم است انجام شد.

به گزارش ایسنا، در روزهای اخیر ربیعی، سخنگوی دولت و نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از برنامه ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای گروههای محروم خبر دادند. همزمان تفاهم نامه‌ای با همین هدف ببن دو شرکت ایرانی و ترک منعقد شد.

علاالدین ختایی، مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان در خصوص جزئیات این مشارکت گفت: در شرایط تحریم و نوسان نرخ ارز و البته شیوع ویروس کرونا سرمایه گذاری درایران  با چالش های جدی  مواجه شده است. به همین دلیل و باتوجه به مشکلات مذکور تفاهم صورت گرفته با گروه کوزو بسیار ارزشمند است.

وی با اشاره به سابقه فعالیت شرکت ساختمانی کوزو در ایران، توضیح داد: گروه ساختمانی کوزو ترکیه با رتبه حدود ١١٠ جهانی، سابقه احداث ۱۷ هزار واحد در پردیس و ۲۰ هزار واحد در پرند را در کارنامه خود دارد که حالا گسیل تجهیزات قالبهای ساختمانی و سرمایه خود را برای احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در ایران آغاز کرده است.

زمینه اشتغال یک میلیون نفر

ختایی با تاکید بر اینکه این اقدام ملی می تواند بخشی از نیاز مسکن کشور را برطرف کند، خاطرنشان کرد: این اقدام یعنی ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی زمینه اشتغال حداقل یک میلیون نفر را در کشور فراهم می‌کند. از طرفی با افزایش ساخت  و ساز  یک اتفاق مهم دیگر یعنی رونق و فعالیت بیشتر کارخانجات صنعت ساختمان رخ می دهد که این چرخه در نهایت به بهبود شاخص‌های اقتصادی  کشور منجر می شود.

وی با تاکید بر اینکه به حرکت درآمدن چرخ تولید مسکن در کشور مزایای فراوانی دارد، افزود: در حقیقت این رخداد همان جهش تولید است که مدنظر مقام معظم رهبری است.  نباید فراموش کرد که افزایش تولید و عرضه مسکن در کاهش قیمت‌های مسکن نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت.  همچنین دو شرکت بزرگ انبوه سازی دیگر ترکیه به منظور سرمایه گذاری جذب این حرکت شده اند.

مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان ادامه داد: برای موفقیت هر چه بیشتر در عملی شدن این هدف مهم از بخش عمومی و دولتی تنها انتظار داریم  در روند صدور مجوز و طی مراحل  فنی و اداری سرعت لازمه یک حرکت تحول گرا داشته باشد. این مسئله یکی از مهمترین خواسته های ما از مسئولان و دستگاه های ذیربط است.

قیمت واحدها بستگی به کیفیت سازه دارد

ختایی با تاکید بر اینکه در شرایط سخت تحریم کنونی توانسته‌ایم سرمایه گذاری بین المللی را به سمت پروژه های ملی جذب کنیم، توضیح داد: میانگین ساخت هر مترمربع یک واحد مسکونی بستگی به مساحت واحدها و تعداد طبقات و بستگی به متریال مصرفی دارد. از طرفی تامین مالی پروژه به صورت مشترک از سوی طرف ترک و طرف ایرانی یعنی بازار تهاتر ایرانیان در قالب یک مشارکت نامه که مبادله شده و با تولیدات داخل کشور انجام خواهد شد.

زیرساختهای شهری توسط دولت فراهم شود

وی با اشاره به اینکه تامین زیرساخت های شهری یکی از دغدغه های بزرگ ما و طرف ترک است، افزود: بر اساس مکان یابی‌های انجام شده زیرساخت های شهری باید فراهم شود و دستگاه های ذیربط هم باید سرعت بیشتری در این خصوص داشته باشند چرا که اگر زیرساخت ها به موقع فراهم نشود، مردم نمی توانند در واحد های ساخته شده ساکن شوند.

ختایی با بیان اینکه یکی از انتظارات حداقلی و مهم ما همکاری مسئولان و نهادها برای کاهش هزینه های مربوط به جواز و زمین است، گفت: پروژه ها در شهرهایی خواهد بود که زمینه صدور مجوزهای ساخت مسکن برای یک اقدام ملی میسر باشد. وزارت راه و شهرسازی هم ضمن تفاهمنامه با بازار تهاتر ایرانیان رسما اعلام حمایت کرده که آمادگی لازم برای سرعت بخشیدن به صدور مجوزهای ساخت مسکن در طرح اقدام ملی را دارد. از طرفی از بانک مسکن هم انتظار می رود تسهیلات ارزان قیمت در اختیار خریداران قرار دهد. از متولیان صدور پروانه ساخت از نظام مهندسی ساختمان گرفته تا بنیاد مسکن و ... هم انتظار تسریع در روند صدور پروانه ساخت داریم.

مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان در خصوص توانمندی موجود برای ساخت انبوه مسکن توضیح داد: به طور کلی برای ساخت مسکن در مقیاس ۱۰۰ هزار واحد در سال با مشارکت انبوه سازان توانمند داخل کشور و نیز کشور دوست و برادر ترکیه؛ توانایی ساخت داریم. چرا که چند شرکت گسترده انبوه سازی ترک و انبوه سازان داخل کشور و کارخانه های صنعت ساختمان آمادگی کامل برای  همکاری دارند تا ما همزمان بتوانیم در استان ها پروژه ها را آغاز کنیم.

دهک‌های پایین گروه هدف هستند

وی با بیان اینکه گروه های هدف ما برای تولید مسکن دهک های پایین جامعه هستند گفت: ما ساخت مسکن ارزان را  در اولویت برنامه ریزی های خود قرار داده ایم و ظرف سه سال می توانیم به هدف بزرگ و مهم ساخت ٣٠٠ هزار واحد برسیم. ما برنامه ریزی کرده ایم که ٣٠٠ هزار واحد با همکاری شرکت های توانمند ساخته شود  تا بتوانیم راه گشا و تاثیرگذار  باشیم.  

پیش از این در ادامه فعالیت های بازار تهاتر ایرانیان به منظور تامین و تجهیز مصالح مورد نیاز برای ساخت و ساز پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن در کشور، تفاهمنامه‌ای با شبکه بازار تهاتر ایرانیان با حضور وزیر راه و شهرسازی منعقد شد. بنا به گفته مدیرعامل بازار تهاتر ایرانیان  از راهکارهای مهم مدیریت هزینه های تمام شده مسکن، راه حل تهاتری است که بازار تهاتر ایرانیان در پی تفاهمنامه با وزارت راه و شهرسازی از طریق این راه حل اقدام می کند.

ادامه مطلب...

 همزیستی نیوز - «امارات، وزارت هوش‌ مصنوعی تاسیس کرد. اولین دانشگاه اختصاصی هوش‌ مصنوعی دنیا در امارات افتتاح شد. نمایشگاه فناوری‌های هوش‌ مصنوعی در دُبی آغاز به کار کرد. سرمایه‌گذاری امارات در هوش‌ مصنوعی ۷۰ درصد رشد کرد.» اینها تیترهای اخباری است که در ماه‌ها و سال‌های اخیر در حوزه فناوری از این کشور کوچک حاشیه خلیج‌فارس منتشر شده است. حال سوال اینجاست که این هوش‌ مصنوعی چه چیزهایی را در درون خود نهفته دارد که این کشور کوچک نفت‌خیز ثروتمند را وادار به دورخیز برای تصاحب آن کرده است؟!

به گزارش خبرنگار ایسنا، هوش‌ مصنوعی یا هوش‌ ماشینی (Artificial Intelligence (AI)) به هوشی که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان می‌دهد گفته می‌شود. به عبارت دیگر هوش‌ مصنوعی به سیستم‌هایی گفته می‌شود که می‌توانند واکنش‌های مشابه رفتارهای هوشمند انسانی از جمله شرایط پیچیده، شبیه‌سازی فرآیندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آنها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال‌ برای حل مسائل را داشته باشند.

"جان مک کارتی" (John McCarthy) دانشمند علوم کامپیوتر و علوم شناختی که وی را به عنوان پدر هوش‌ مصنوعی می‌شناسند در تعریف خود از هوش‌ مصنوعی می‌گوید: "هوش‌ مصنوعی دانش و مهندسی ساخت ماشین‌های هوشمند و به خصوص برنامه‌های کامپیوتری هوشمند است. هوش‌ مصنوعی با وظیفه مشابه استفاده از کامپیوترها برای فهم چگونگی هوش انسانی مرتبط است، اما مجبور نیست خودش را به روش‌هایی محدود کند که بیولوژیکی باشد."

در واقع هوش مصنوعی به نوعی یک «عامل هوشمند» سیستمی است که با شناخت محیط اطراف خود، شانس موفقیت خود را پس از تحلیل و بررسی افزایش می‌دهد.

در دنیای امروز کاربردهای هوش مصنوعی چُنان گسترده و فراگیر شده‌اند که بسیاری از این کاربردها دیگر با نام هوش مصنوعی شناخته نمی‌شوند و نام متخصص خود را دارند. تاثیر هوش مصنوعی را اکنون می‌توان در همه جهات و نقاط زندگی مردم دید؛ گوشی‌های تلفن همراه به عنوان یک ابزار سخت‌افزاری یا جست و جوهای خودکار گوگل که از الگوریتم‌ها و متُدهای پیچیده هوش مصنوعی استفاده می‌کند.

در حال حاضر نیز هوش مصنوعی از طریق آموزش‌های سخت‌ نظارت، یاد گرفته شده و توسعه می‌یابد و این بدان معنی است که نسل بعدی هوش مصنوعی همانند انسان دارای درک مستقیم خواهد بود.

امروزه استفاده از هوش مصنوعی بسیار متداول شده است. از سیستم‌های خانگی گرفته تا تحقیقات دانشمندان، تقریباً در هر جایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نسل جدید هوش مصنوعی درست مثل یک کودک قادر خواهد بود تا دنیای اطراف خود را بشناسد و چیزهای مختلف را از طریق درک مستقیم فرا بگیرد.

ادامه مطلب...

یادگیری عمیق یا ژرف، یکی از روش‌های هوش مصنوعی است که دانشمندان با تزریق انواع مختلفی از داده‌ها می‌توانند ربات‌ها را برای تصمیم‌گیری، حل مسائل و مشکلات و دیگر کارها براساس این داده‌ها مهیا سازند. در واقع در این روش یک نرم‌افزار و یا ربات می‌تواند برای مثال یک بیماری مهلک را به موقع تشخیص دهد و یا با توجه به شرایط بازار، تصمیمات پُرسودی را پیشنهاد دهد.

برای مثال در بیمارستان "مونت سینای" (Mount Sinai) نیویورک، یک الگوریتم هوش مصنوعی برای تسهیل بیماری مراجعین به کار گرفته شد و این برنامه بیماری همه مراجعین را به درستی تشخیص داد.

این برنامه حتی "اسکیزوفرنی" برخی بیماران را نیز به درستی تشخیص داد (به گواه پزشکان تشخیص بیماری "اسکیزوفرنی" کار بسیار سخت و مشکلی است).

این پیشرفت که روز به روز و لحظه به لحظه در سرتاسر جهان توسط دانشمندان و گروه‌های مختلف علمی در حال توسعه و رشد یافتن است، تقریباً به مرحله‌ای رسیده است که قدرتمندترین و پیشرفته‌ترین ربات‌ها اکنون دیگر به دستوراتی که از انسان می‌گیرند وابسته نیستند و در عوض بر اساس پردازش اطلاعات تزریقی، الگوریتم‌های خاص خود را می‌سازند و طبق آن عمل می‌کنند!

شاید به همین خاطر باشد که حتی "ولادیمیر پوتین"، رییس جمهور روسیه چندی پیش اعلام کرد که «هوش مصنوعی سرنوشت آینده انسان و جهان را تعیین خواهد کرد.» او در جمع دانشجویان دانشگاه مسکو گفته بود: «کشوری که در حوزه هوش مصنوعی پیشرو باشد، قطعا رهبر آینده جهان خواهد بود.» رییس جمهور روسیه همچنین در این جلسه تاکید کرد: «هوش مصنوعی آینده است؛ نه تنها برای روسیه بلکه برای همه بشریت. هوش مصنوعی فرصت بزرگی است. هر کسی که رهبر این حوزه شود، حاکم جهان خواهد بود.»

حال پس از این مقدمه کوتاه می‌توان دریافت که چرا بسیاری از کشورهای جهان به دنبال سرمایه‌گذاری عظیم در این حوزه از فناوری هستند.

 

تولد انقلاب پنجم از دل انقلاب چهارم

با اختراع ماشین بخار، اولین انقلاب صنعتی در سال ۱۷۶۵میلادی آغاز شد. در واقع ابداع ماشین بخار اولین گام انسان برای مکانیزه کردن فعالیت‌های خود بود. پس از آن در سال ۱۸۷۰ میلادی و با دستیابی به فناوری تولید انبوه در کارخانجات، دومین انقلاب صنعتی شکل گرفت. حرکت در مسیر دستیابی به سیستم‌های خودکار در تولید انبوه و نیز بهره‌گیری تجاری از انرژی هسته‌ای نیز سومین انقلاب صنعتی را رقم زد.

بهره‌گیری از اینترنت و فضای دیجیتال که از اواخر قرن بیستم به وقوع پیوست، چهره اقتصاد جهان، مفهوم ارتباطات و بسیاری از مناسبات اجتماعی و فرهنگی را به شدت دگرگون کرد به طوری که با مجموع این رویدادها انقلاب چهارم صنعتی شکل گرفت و در حال حاضر که انسان به لطف دستاوردهای عظیمی که از مجموع این انقلاب‌های صنعتی به دست آورده است به نظر می‌رسد که تمدن بشری در حال ورود به بُعد و عرصه جدیدی است و دانشمندان و خُبرگان علم و فناوری جهان نوید چهره جدیدی از تمدن را به بشر می‌دهند.

اینک که هوش مصنوعی از بطن انقلاب چهارم صنعتی بیرون آمده است، کشورهای بزرگ صنعتی جهان، نظیر آمریکا، آلمان، انگلستان، چین و ژاپن حضور چشمگیری در این عرصه دارند به طوری که چین مدعی است که تا سال ۲۰۳۰ رهبری جهان در زمینه‌ی هوش مصنوعی را به دست خواهد گرفت! ادعایی که اتفاقا از سویی دیگر کشورهای صنعتی جهان، جدی گرفته شده و همه آنها تلاش دارند تا بازنده این رقابت نباشند.

موسسه پژوهشی IDC (یک شرکت معتبر بین‌المللی داده کاوی در زمینه هوش مصنوعی مستقر در آمریکا) طی گزارشی اعلام کرده است که هوش مصنوعی(AI) بزرگ‌ترین تغییر دهنده بازی در اقتصاد جهانی است و تخمین زده است در سال ۲۰۳۰ سهم این فناوری در اقتصاد جهان در حدود ۱۵.۷ تریلیون دلار باشد که این رقم از مجموع ارزش فعلی اقتصاد چین و هندوستان بیشتر است.

در این گزارش آمده است: « ۶.۶ تریلیون دلار از این رقم (منظور ۱۵.۷ تریلیون دلار است) ناشی از افزایش تولید محصول و ۹.۷ تریلیون دلار هم ناشی از منفعت‌هایی است که به مصرف کنندگان این تکنولوژی می‌رسد.»

هوش مصنوعی و مشتقات آن مثل اینترنت اشیاء یا همان "5G"، حمل و نقل الکترونیکی و جایگزینی ربات‌ها در بسیاری از مشاغل فعلی؛ هرچند اکنون در صنعت تکنولوژی جهان نوجوان به حساب می‌آیند، اما قطعاً تا یک دهه آینده به رشد انبوه و قابل توجهی خواهد رسید.

بلومبرگ ان.ای.اف Bloomberg NEF (شرکت تامین کننده مالی در حوزه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر)، پیش‌بینی کرده است «تا سال ۲۰۲۵، ده میلیون خودرو الکتریکی فروخته شود و تا سال ۲۰۳۰ نیز تعداد آنها به ۲۸ میلیون دستگاه برسد.

همچنین تعداد متصل به اینترنت از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۳۰، دو برابر می‌شود به طوری که گروه تحلیلگران استراتژی این شرکت پیش‌بینی می‌کنند که ۵۰ میلیون دستگاه به جمعیت در حال رشد اینترنت اشیاء اضافه می‌شود.»

بله درست فکر می‌کنید!

هیچ چیز به اندازه یک آمار دقیق و درست نمی‌تواند چشم‌انداز روشنی را پیش‌روی بشر قرار دهد. این آمار به درستی نشان دهنده اهمیت انقلاب صنعتی پیش‌روی جهان است. اتفاقی که هر چند برخی معتقدند به دلیل مشکلات ناشی از پاندمی کووید – ۱۹، کمی دیر و با اعداد و ارقام پایین‌تر به وقوع خواهد پیوست، ولی بسیاری نیز معتقدند که بیماری کرونا، لزوم توسعه هوش مصنوعی در جهان را بسیار بیشتر کرده و به همین دلیل کشورها سرمایه‌گذاری بیشتری به روی این تکنولوژی جدید خواهند کرد.

 

دَرکِ نسیم تغییرات توسط کشورهای منطقه

در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا هم‌اکنون دولت‌ها و مشاغل، به خوبی نسیم تغییرات بزرگ (ورود پُررنگ هوش مصنوعی در زندگی انسان‌ها) را حس کرده‌اند و درصدد هستند تا به لطف درگیری‌های منطقه‌ای سیاسی و اقتصادی که خواسته یا ناخواسته بر برخی از کشورهای منطقه سایه انداخته است، در حوزه فناوری‌ گوی سبقت را از دیگر کشورهای وسیع‌تر از خود بربایند.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی که شهریورماه سال گذشته منتشر کرده است در خصوص بلندپروازی‌های امارات متحده عربی در حوزه فناوری‌ و خصوصاً هوش مصنوعی آورده است:

«امارات با تکیه بر درآمدهای سرشار حاصل از فروش نفت، می‌کوشد به بلندپروازهای خود از جمله (UAE Centennial ۲۰۷۱) برای تبدیل شدن به «بهترین کشور دنیا» در صدمین سالگرد استقلال و طرح (Mars ۲۱۱۷) برای ساخت شهری ۶۰۰۰۰۰ نفری در کُره مریخ تا صد سال دیگر جامع عمل بپوشاند و در زمینه‌ی هوش مصنوعی راهبردهایی مانند راهبرد شهر هوشمند دُبی، راهبرد به کارگیری فناوری چاپ سه بعدی و راهبرد حمل و نقل خودکار دُبی را اتخاذ نماید؛ اما دولتمردان این کشور به خوبی می‌دانند که بدون بهره‌گیری از علوم پیشرفته و فناوری‌های روز دنیا، جذب دانشمندان پژوهشگران برجسته، سرمایه‌گذاری در زمینه‌ نوآوری‌های نوین به ویژه هوش مصنوعی به عنوان صنعتی دوران‌ساز، همچنین داشتن جامعه‌ای آگاه از فرصت‌ها و چالش‌های این صنعت و با آمادگی پذیرش آن، امکان تحقق این رویاها وجود ندارد.

در ادامه این گزارش همچنین آمده است: «برهمین اساس در چند سال گذشته توجه این کشور به هوش مصنوعی رشد چشمگیری داشته است، واقعیتی که خود را به بهترین شکل در تاسیس وزارت هوش مصنوعی و انتصاب وزیری جوان در این سمت نشان داده است. دولت امارات می‌کوشد با تعریف چشم‌اندازها و راهبردهای هوش مصنوعی، اجرای طرح‌های ابتکاری مانند «Think AI» و کانون‌های تفکر، همچنین برگزاری همایش‌های بین‌المللی و ملی، تعیین جوایز نفیس در زمینه‌های آموزش‌های فراگیر برای جوانان در این زمینه، لوازم تحقق مفاهیم «دولت هوشمند» و «جامعه پنجم» را فراهم کند. مجموعه این فعالیت‌ها و سیاست‌ها موجب شده است که طبق تخمین‌ها، امارات در سال ۲۰۳۰ در میان کشورهای غرب آسیا دارای بیشترین رشد در صنعت هوش مصنوعی و بیشترین میزان تاثیر این صنعت بر تولید ناخالص داخلی را داشته باشد. بنابراین به نظر می‌رسد این کشور با این رویکرد پیش‌تازانه به هوش مصنوعی، در مسیر افزایش ظرفیت‌های اقتصادی دیجیتال و کاهش وابستگی به اقتصاد صنعتی و نفتی گام بر می‌دارد.»

چکیده گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی به خوبی گویای رصد کشورهای منطقه در حوزه فناوری توسط مراکز پژوهشی سیاست‌ساز در کشور ما است، اما آیا تمامی مسئولان کشور بر اهمیت این فناوری نوظهور، دانش و آگاهی لازم را دارند؟! شاید برای اشراف بیشتر از میزان اهمیت فناوری هوش مصنوعی در نزد دولت‌های منطقه، خصوصاً کشورهای حاشیه خلیج فارس لازم باشد تا شرایط و اقدامات اخیر و بخشی از سرمایه‌ گذاری آنها را نیز مرور کنیم.

عربستان سعودی

دولت ریاض، در سال ۲۰۱۷ میلادی به عنوان اولین کشور در جهان به یک "روبات انسانما" حق شهروندی اعطا کرد و در سال ۲۰۱۹ نیز، مرکزی را تحت عنوان «نماد هوش مصنوعی و داده‌ها» در این کشور تاسیس کرد. این نماد از دو بخش «مرکز ملی هوش مصنوعی» و «اداره مدیریت داده‌های ملی» تشکیل شده است.

عربستان سعودی پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۳۰ میلادی، هوش مصنوعی بیش از ۱۲ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل دهد.

قطر

مرکز هوش مصنوعی قطر در فوریه ۲۰۱۹ میلادی تاسیس شد. شش محور اصلی به عنوان اهداف اصلی تاسیس این مرکز عنوان شده است. استعدادیابی، ایجاد مرکز داده‌ها، اشتغالزایی، ثروت‌آفرینی، آینده پژوهی از طریق روش‌های هوش مصنوعی و مدیریت فکری براساس هوش مصنوعی از اهداف عمده این مرکز عنوان شده است.

براساس این راهبرد، قطر قصد دارد تا سرمایه‌ گذاری‌های انسانی را برای پیشبرد طرح‌های مثبتی بر هوش مصنوعی گردآوری کند. برپایه این روش قطر بر روی دو گروه و جمعیت تمرکز خواهد داشت. دانش‌آموزان داخلی و استعدادهای خارجی.

آموزش اصول و مبانی هوش مصنوعی به دانش‌آموزان، آموزش روش‌ها و تکنیک‌های محاسباتی براساس هوش مصنوعی، تطبیق دروس دانشگاهی با مفاد هوش مصنوعی و نیز جذب استعدادهای خارجی از جمله اهداف تاسیس مرکز هوش مصنوعی قطر اعلام شده است.

عمان

دولت عمان در سال ۲۰۱۶ میلادی حدود ۲۰۰ میلون دلار را برای شکل‌گیری استارت‌آپ‌ها که شاخص‌ای از هوش مصنوعی است سرمایه‌گذاری کرده است و این سرمایه‌گذاری در سالهای اخیر با درصدهای بالاتر نیز ادامه داشته است.

به هرحال جهان در حال برداشتن گام‌های آهسته ولی محکم به سوی فناوری هوش مصنوعی است و در این میان کشورهای حوزه خلیج فارس قصد دارند تا با سرمایه‌گذاری به روی این فناوری جدید به نوعی هم در اقتصاد آینده بدون نفت جهان سهم قابل توجهی داشته باشند و هم این‌که به لطف در اختیار داشتن این فناوری، بسیاری از عقب‌ماندگی‌های سیاسی و فرهنگی خود را جبران کنند.

براساس گزارش IDC، تخمین زده می‌شود خاورمیانه تا سال ۲۰۳۰ حدود دو درصد از مجموع سود جهانی هوش مصنوعی را به خود اختصاص دهد که رقمی معادل ۳۲۰ میلیارد دلار خواهد بود و در  این میان پیش‌بینی شده است که بیشترین سهم درآمدی به عربستان سعودی و بیشترین تاثیر به تولید ناخالص داخلی به امارات متحده عربی مربوط است.

 

ما در کجای دنیای جدید خواهیم ایستاد

دیگر بر هیچ کس پوشیده نیست که در جهان امروز؛ علم و اقتصاد پیوندهای مشترک بسیاری با یکدیگر پیدا کرده‌اند به طوری که هر کشوری که صاحب علم و فناوری در هر حوزه‌ای باشد می‌تواند از طریق آن تولید ثروت و درآمد کند، از همین رو طی سال‌های گذشته، اقتصاد ایران و خاورمیانه که عمدتاً بر پایه نفت و درآمدهای آن استوار بود، به سمت سرمایه‌گذاری بر روی فناوری‌های جدید رفته است تا به نوعی با بومی‌سازی آن و کسب درآمد از آنها خود را از اقتصاد نفتی جدا کند؛ امری که شاید تا دیروز دور از ذهن بود ولی هم اکنون در حال تبدیل شدن به تغییرات بنیادی و مهمی شده است که به طور قطع در سال‌های آینده موازنه قدرت در منطقه را به نفع کشورهای صاحب فناوری که مهم‌ترین آن هوش مصنوعی است رقم خواهد زد.

حال سوالی که دراین میان پیش می‌آید این است که مدیران کشور ما تا چه اندازه ضرورت حرکت به سمت فناوری‌های نو و استفاده کاربردی از ضمینه‌های مختلف هوش مصنوعی را درک کرده‌اند و علی‌رغم مشکلات عدیده امروز کشور، بخش قابل توجهی از تلاش خود را بر روی حرکت کشور به آن سمت معطوف کرده‌اند؟

نخست برای پیدا کردن پاسخ این سوال بخش‌های کوتاهی از سخنان تعدادی از مدیران تاثیرگذار و سیاست‌گذار در این حوزه (هوش مصنوعی) را مرور می‌کنیم:

 

دکتر عاملی: راه‌اندازی ستاد هوش مصنوعی در ستاد اجرای نقشه جامع علمی کشور

دکتر سعیدرضا عاملی – دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی – با بیان این‌که حوزه فناوری‌های نو یک حوزه بسیار مهم است تاکید کرد: بر اثر این فناوری‌ها ما با یک انتقال بزرگ اجتماعی مواجه شده‌ایم و به همین علت، دیگر روش‌های سنتی و قدیمی حکمرانی توانایی اداره جامعه را ندارد. مفهوم حکمرانی نو؛ موضوع و مفهوم بسیار مهمی است و دولت هوشمند و الکترونیک در این زمینه نقش مهمی دارد.

این استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران افزود: دانش‌های جدیدی امروزه در جهان رشد و تکامل یافته‌اند که هوش مصنوعی از مهمترین این دانش‌هاست و ضرورت دارد که کشور ما نیز توجه لازم به این دانش مهم را داشته باشد و ستاد راهبردی اجرای نقشه جامع علمی کشور نیز در همین راستا راه‌اندازی ستاد هوش مصنوعی را در دستور کار خود قرار داده است.

 

دکتر ستاری: امیدوارم با بزرگان هوش مصنوعی بتوانیم رقابت کنیم

دکتر سورنا ستاری – معاون علمی و فناوری رییس جمهور- با بیان این‌که کشورهایی که در هوش مصنوعی فعال هستند آینده خوبی دارند، گفت: به تازگی برخی از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیلانی در این حوزه داشته‌اند و ما باید زیرساخت‌هایی ایجاد کنیم تا آنها بتوانند در این حوزه فعال شوند.

وی با تاکید بر این‌که این حوزه، حوزه‌ای است که به تازگی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های ما به آن وارد شده‌اند، افزود: زمانی که دستاوردهای این شرکت‌ها را با کشورهای پیشرفته‌ای مانند چین مقایسه می‌کنیم در می‌یابیم که این شرکت‌ها در برخی از حوزه‌ها موفقیت‌های قابل توجهی را ارائه کرده‌اند.

ستاری همچنین گفت: حوزه هوش مصنوعی حوزه‌ای است که در ایران و دنیا به شدت در حال توسعه است و در واقع این حوزه یک حوزه فکری است که ظرفیت‌های خوبی هم دارد. ما در معاونت علمی از این فعالیت‌ها حمایت می‌کنیم و امیدوارم با توسعه این فناوری نوظهور در کشور و استفاده آن در کسب‌وکارهای مختلف بتوانیم روزی را شاهد باشیم که با بزرگان هوش مصنوعی رقابت کنیم.

 

دکتر هاشمی: هنوز ضرورت هوش مصنوعی در کشور تبیین نشده است

دکتر سید ستار هاشمی – معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات – با بیان این‌که ایران در بحث نیروی انسانی و حوزه دانش هوش مصنوعی وضعیت خوب و مناسبی در دنیا دارد، گفت: این‌که می‌گویم خوب، یعنی این‌که طبق گزارشات منابع موثق، ایران در فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و تولید علم در هوش مصنوعی، در کل دنیا در رتبه‌ای بین ۷ تا ۱۵ دسته‌بندی می‌شود. این رده‌بندی متناسب با حوزه‌های خاص متخصص و این‌که چقدر دامنه هوش مصنوعی در علم تولید شده موثق است، اعلام می‌شود.

وی افزود: ما می‌توانیم هوش مصنوعی را از نگاه کاربردی ببینیم و یا از نگاه توسعه لبه‌های دانشی در مباحث نظری به آن توجه کنیم. این دو موضوع و این‌که اگر کاربردی به آن نگاه کنیم چه طیفی از کاربردها را در بر خواهد گرفت، باعث می‌شود که رنکینگ ما جابه‌جا شود، اما آنچه که در نگاه کلان می‌توان به آن اشاره کرد این است که در بحث تولید علم در زمینه‌ی هوش مصنوعی شرایط خوبی در دنیا داریم، اما در بحث جذب هوش مصنوعی به این معنی که ما بتوانیم از این ظرفیت در صنایع مختلف استفاده کنیم، نیاز به توجه بیشتری داریم. از این حیث رتبه ما طبق آماری که منتشر شده در دنیا ۷۲ است، یعنی برای استفاده از ظرفیت هوش مصنوعی در صنایع‌مان رتبه ۷۲ را داریم.

هاشمی که خود فارغ‌التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات با گرایش هوش مصنوعی است در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرگزاری مهر به یک نکته مهم اشاره می‌کند: متاسفانه ضرورت هوش مصنوعی در کشور هنوز تبیین نشده است و با وجودی که در صحبت‌های برخی مدیران دولتی و خصوصی از هوش مصنوعی یاد می‌شود اما باور جدی به آن وجود ندارد و این موضوع باعث می‌شود که در استفاده از هوش مصنوعی، شاهد اهتمام لازم نبوده تا این فناوری به مباحثی مانند بهره‌وری کمک کند. در واقع مدیران ما باید بخشی از وقت خود را برای تکنولوژی‌های نوظهور بگذارند و به آن بپردازند. شاید به همین دلیل است که ما تاکنون شاهد استفاده حداکثری از هوش مصنوعی در صنایع مختلف نیستیم.

در گزارشی که سال گذشته نشریه معتبر علمی نیچر به آن ارجاع داده است، ایران در بین پُر تولیدترین کشورهای علمی دنیا در هوش مصنوعی است. براساس اطلاعات سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۷ ایران رتبه ۱۴ دنیا در حوزه هوش مصنوعی را در اختیار دارد و تعداد مقالات ایران در این مدت ۳۴ هزار و ۲۸ مورد بوده است.

همچنین براساس اعلام بخش تحقیق و توسعه موسسه آینده‌پژوهی دانش و فناوری سینا، ایران هفتمین کشور برتر دنیا از لحاظ مقالات پر استناد است و تنها کشوری در خاورمیانه است که در بین ۱۰ کشور برتر دارای بیشترین مقالات پُر استناد جای گرفته است. ایران تقریبا ۱.۳ درصد از مقالات پُر استناد هوش مصنوعی دنیا و همچنین ۰.۰۲ درصد از مقالات داغ این حوزه را تولید کرده است.

در این گزارش تاکید شده است که ۵۰ درصد از مقالات پُر استناد بین‌المللی ایران با مشارکت پژوهشگرانی از سایر کشورها صورت گرفته است یا به عبارت دیگر با مشارکت بین‌المللی منتشر شده‌اند، اما تنها حدود ۰.۷۴ درصد آنها حاصل مشارکت با صنعت بوده‌اند که تفاوت اساسی ایران با سایر کشورها دیگر است.

به هرحال باز هم اینجا آمار فوق خود به تنهایی گویای واقعیت‌ها هستند!

البته مسئولان ذیربط کشورمان نیز خود متوجه این خلاء به وجود آمده در عملیاتی شدن مباحث هوش مصنوعی در کشور هستند به طوری که به تازگی دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری رییس جمهور از تصویب سند راهبردی هوش مصنوعی در این معاونت و ارسال آن به شورای انقلاب فرهنگی برای تصویب به عنوان یک سند ملی خبر داده است.

به گفته دکتر مهدی محمدی، رویکرد این سند حمایت از فعالان هوش مصنوعی است و اولویت‌های این حوزه نیز با حضور صاحبنظران این حوزه در این سند ملی تعیین شده است ولی واقعیت این است که در حال حاضر کشورهای رقیب منطقه در حوزه اجرا، گوی سبقت را از ایران ربوده‌اند و اگر مسئولان کشور به سرعت با همکاری بخش خصوصی اقدامات عاجلی انجام ندهند، مطمئناً این فاصله اندک با سرعت باور نکردنی، بسیار بیشتر و بیشتر خواهد شد و در آن شرایط متاسفانه ایران تنها نظاره‌گر پیشرفت‌های کشورهای منطقه و درآمدهای سرشار آنها خواهد بود!

فراموش نکنیم که در یازدهم آذرماه سال ۱۳۵۰، وقتی که منطقه امارات متصالحه با تصمیم جمعی از شیوخ آن، به کشور امارات متحده عربی تبدیل شد، ۱۰ سال بعد از آن بود که "ادوارد زهرابیان" با الهام گرفتن از سرستون‌های تخت جمشید، آرم شرکت‌ هواپیمای ایران «هما» را طراحی کرد، ۹ سال بعد از تاسیس اولین کارخانه خودروسازی در ایران در سال ۱۳۴۱، چهار سال بعد از تاسیس شرکت تراکتورسازی ایران در سال ۱۳۴۶ و سه سال بعد از تاسیس ماشین‌سازی اراک در سال ۱۳۴۷.

حال این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس با برنامه‌ریزی دقیق و درک درست فناوری‌های روز جهان، اولین دانشگاه هوش مصنوعی در جهان را تاسیس کرده تا با کمک وزارتخانه تازه تاسیس هوش مصنوعی‌اش در کنار گام‌های بلند اجرایی که در کشورش در زمینه‌ی هوش مصنوعی برداشته است، سهم متفاوت‌تری از آینده جهان داشته باشد.

در سال‌های آینده و با گسترش و پیشرفت هوش مصنوعی، دیگر بزرگی کشورها به وسعت خاک آنها نیست باید از هم‌اکنون هوشیار باشیم.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - به طور معمول تورم معنای افزایش غیرمتناسب سطح عمومی قیمت‌ها  را تداعی می کند. روند رو به رشد و نامنظم قیمت ها در اقتصاد نوعی تورم است. البته نظریه های متفاوتی در خصوص تورم مطرح شده است که تقریبا در همه آن ها تورم به روند فزاینده و نامنظم افزایش در قیمت‌ها اشاره دارد.برای اندازه‌گیری تورم معمولا در بازه‌های زمانی هفتگی، ماهانه و سالانه،‌ قیمت‌ انواع کالاها و خدمات در سراسر کشوری اندازه‌گیری و اعلان عمومی می‌شود. کالاها و خدماتی که قیمتشان در نرخ تورم محاسبه می‌شود معمولا از کالاها و خدمات ضروری زندگی مردم به‌شمار می‌روند؛ به مجموعه این کالاها «سبد کالایی و خدماتی سنجش نرخ تورم» می‌گویند.این سبد کالایی و خدماتی که به عنوان سبد پایه و شاخص کالا شناخته می‌شود، هرچند سال یک بار مورد بازنگری قرار می‌گیرد.در ایران تدوین این سبد از سال ۱۳۳۸ آغاز شد و آخرین بار در سال ۱۳۸۳ با در نظر گرفتن ۳۵۹ قلم کالا و خدمات در ۷۵ شهر منتخب کشور از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی مورد ارزیابی و محاسبه قرار گرفت. برای اندازه‌گیری دقیق میزان تورم، دولت‌ها باید با رصد هفتگی تغییرات در قیمت کالاها و خدماتی که در سبد سنجش تورم قرار دارند، میزان تورم هفتگی کشور را محاسبه کنند. میانگین نرخ تورم هر چهار هفته در یک ماه،‌ نرخ تورم ماهانه نام دارد و میانگین نرخ تورم هر ۱۲ ماه در یک سال، میانگین نرخ تورم سالانه است.

چرا اقتصاد دچار تورم می‌شود؟
اقتصاددان معروف، پروفسور کینز دو دلیل عمده برای تورم ذکر می‌کند: کاهش عرضه کل یا افزایش تقاضای کل و در مقابل، پول‌گرایان رشد عرضه پولِ مازاد بر رشد اقتصادی را عمده‌ترین دلیل تورم می‌دانند. به عبارت دیگر، تورم، تناسب نداشتن حجم پول در گردش با عرضه خدمات و کالاهاست. تقریبا تمام اقتصاددان‌ها بر این نکته متفق‌القولند که تورم پایدار و دراز مدت، ریشه‌ای جز عرضه پول و افزایش نقدینگی ندارد. هر چه میزان تورم بیشتر شود، قدرت خرید یک واحد پول کمتر می‌شود.یکی از ریشه‌های تورم، نبود تعادل میان درآمدها و هزینه‌های دولت است. به این ترتیب که وقتی هزینه‌های دولت از درآمدهای آن در بودجه سالانه بیشتر باشد، دولت با کسری بودجه مواجه می‌شود. اگر دولت برای حل مشکل کسری بودجه اقدام به استقراض از بانک مرکزی یا فروش درآمدهای ارزی (مثلا حاصل از فروش نفت) به بانک مرکزی کند، پایه پولی و به دنبال آن نقدینگی کل در اقتصاد افزایش می‌یابد که این افزایش نقدینگی آثار تورمی به دنبال خواهد داشت.یکی دیگر از علل افزایش نرخ تورم، انتظارات تورمی است. به این معنی که اگر مردم براساس تجربیات گذشته خود یا بر مبنای مشاهدات بازار پیش‌بینی کنند که در آینده نزدیک قیمت‌ها روبه افزایش خواهد بود، میزان هزینه و خرید‌های خود را افزایش می‌دهند. از طرف دیگر تولید‌کنندگان و فروشندگان از فروش و عرضه کالاهای خود به امید افزایش قیمت در آینده خودداری می‌کنند، بدیهی است در این صورت با این سیاست، عرضه و تقاضا اثر مستقیم بر قیمت‌ها خواهد داشت و موجب افزایش تورم می‌ شود.

پیامدهای تورم
تورم از جمله پدیده‌هایی است که می‌تواند آثار و تبعات مثبت و منفی به دنبال داشته باشد و مهم‌ترین اثر آن، توزیعی است؛ به نحوی که به نفع گروه‌های پردرآمد و به ضرر گروه‌های فقیر و کم‌درآمد و حقوق‌بگیر است. به عبارت دیگر تورم به افراد دارای درآمدهای پولی ثابت، ضرر می‌زند و از قدرت خرید آنان می‌کاهد و در مقابل، به نفع اغلب کسانی تمام می‌شود که درآمدهای پولی متغیر دارند.در یکی از گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس نیز آمده است که تورم همچنین هزینه‌های عمومی دولت را افزایش داده و در نتیجه دولت را مجبور به کسب درآمد بیشتر یا استقراض از بانک مرکزی می‌کند که در هر دو حالت ضربات جبران‌ناپذیری را به اقتصاد کشور وارد می‌کند. این گزارش در ادامه به طرح راهکارهای مبارزه با تورم پرداخته و تاکید می‌کند که حل معضل تورم در کشور کار خیلی پیچیده‌ای نیست و کافی است ریشه‌های تورم، که قابل شناسایی نیز هستند، به گونه‌ای از میان برداشته شوند.علاوه بر آثار اقتصادی، تورم بر ساختار اقتصاد و متغیرهای کلان اقتصادی تاثیرگذار است. تورم، در عصر حاضر، ابعاد اجتماعی و سیاسی گسترده‌ای پیدا کرده‌است. دلیل این مساله‌، ارتباط تنگاتنگ آن با زندگی افراد جامعه‌است. به‌علاوه، ثبات سیاسی و اقتصادی یک کشور از طریق شاخص‌های متفاوتی سنجیده می‌شود که تورم از جمله آنهاست. شعار بسیاری از نامزدهای ریاست جمهوری در کشورهای در حال توسعه، کنترل و پایین آوردن روند رشد قیمت‌هاست. از این‌رو تورم را می‌توان یکی از پیچیده‌ترین، مهم‌ترین و حساس‌ترین مقولات اقتصادی و اجتماعی عصر حاضر دانست و بررسی و تحلیل آن، می‌تواند نقش بسزایی در تحلیل و تبیین مسائل اقتصادی داشته باشد.

منبع: بهارنیوز

پیشخوان

آخرین اخبار