ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان در حاشیه بازدید مشترک با رمضانعلی سنگدوینی نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس، ضمن اشاره به  پیشرفت 20درصدی عملیات تعریض محور آق‌قلا- بندرترکمن از اهتمام کامل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان جهت پیشبرد هرچه بیشتر این عملیات خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گلستان، مهدی میقانی در این بازدید ضمن اشاره به مشارکت همزمان ادارات شهرستان گرگان و بندرترکمن دراین پروژه، خاطرنشان کرد: عملیات تعریض این محور از دی ماه 1399 و پیرو سفر رضا اکبری معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل کشور به استان آغاز و مقرر گردید 17.5 کلیومتر از این پروژه از آق‌قلا به سمت بندرترکمن برعهده اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گلستان باشد.

میقانی همچنین افزود: تاکنون دراین پروژه 2.5 کیلومتر در مرحله بیس(بیس قشری است که مصالح سنگی و یا مخلوطی از مصالح سنگی و مواد چسبیده با مشخصات فنی معین و به ضخامت محاسبه شده است) و آسفالت و 2.5 کیلومتر نیز در مرحله زیرسازی پیشرفت داشته‌ایم.

این مقام مسئول در ادامه اذعان داشت: با توجه به فرا رسیدن فصول گرم سال و مساعد شدن شرایط جوی، شرایط بهتری جهت افزایش سرعت کار خواهیم داشت.

وی با اشاره به اهمیت این محور در ترددهای بومی و همچنین پرتصادف بودن این محور در سنوات گذشته افزود: امیدواریم تعریض این محور منجر به کاهش تصادفات و افزایش ایمنی کاربران جاده‌ای و هم‌استانی‌های عزیز در این محور گردد.

 همچنین رمضانعلی سنگدوینی نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس در این بازدید ضمن تقدیر از زحمات اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان گلستان دراین پروژه خاطرنشان کرد: یکی از مطالبات عمده مردم آق‌قلا از بنده در خصوص بهبود وضعیت این محور بوده و امیدوارم با تلاش و پیگیری‌های مستمر، تعریض این محور هرچه زودتر به سرانجام برسد.

 وی همچنین افزود: بنده با تمام توان و اختیارات قانونی خود آماده همکاری برای افزایش سرعت و کیفیت انجام این پروژه هستم و از هیچ کمکی در این راه دریغ نخواهم کرد.

 

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - دبیر جشنواره ملی داستانک قرآن و عترت در توضیحِ علت نامشخص بودن تعداد کلماتِ مجاز برای یک داستانک در فراخوان این جشنواره، گفت: هم داوران جشنواره اعلام کردند که «تعیین کردن عدد کلمات برای داستانک، علمی نیست» و هم از نظر ما، همه آثارِ قالب «داستان کوتاهِ کوتاه» در دبیرخانه قابل پذیرش است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در گلستان، سیدمهدی جلیلی سنزیقی، شاعر، روزنامه‌نگار، منتقد ادبی، پژوهشگر و ویراستار، متولد شهرستان گنبدکاووس در استان گلستان است. از سال 69 وارد مجامع ادبی شده و از سال 74 به این‌سو دبیری چندین انجمن ادبی را به عهده داشته و سال‌های متمادی به‌عنوان دبیر گروه هنر و ادبیات در برخی نشریات محلی فعالیت کرده است.

جلیلی که سابقه ریاست خانه مطبوعات استان گلستان و نایب رئیس انجمن ادبیات داستانی بسیج هنرمندان این استان را هم در کارنامه دارد، ویراستار کتاب‌های متعدد بوده و در بیش از 40 جشنواره ادبی و فرهنگی، به‌عنوان داور یا دبیر علمی فعالیت کرده است. جلیل، مولف کتاب پژوهشی «زندگی و اندیشه عبدالقاهر جرجانی» نیز هست. 

او هم‌اکنون عضو شورای خانه ادبیات داستانی گرگان، دبیر انجمن شعر گرگان، مسئول دبیرخانه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان و کارشناس فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان و از چهره‌های فعال در برگزاری نشست‌های فرهنگی و ادبی است. جلیلی در حال حاضر هم مسئولیت دبیری جشنواره ملی داستانک قرآن و عترت را بر عهده دارد. به بهانه این رویداد که قرار است تا پایان سال برگزار شود، با وی به گفت‌وگو  نشستیم که در ادامه از نظر مخاطبان می‌گذرد.
 
جشنواره ملی داستانک قرآن و عترت با چه هدفی برپا شده است؟

این جشنواره را با هدف ترغیب و تشویق داستان‌نویسان کشور برای استفاده از مضامین آیات، احادیث و روایات برای خلق آثاری فاخر در حوزه ادبیات داستانی و بهره‌مندی عموم جامعه از زبان هنری داستان برای دریافت نکات سبک زندگی قرآنی و سیره نبوی برگزار کردیم.
 
پیوند ادبیات با قرآن و حدیث در فرهنگ ما ریشه‌دار است و از گذشته آثار بسیاری از این پیوند خلق شده است. هدف شما به‌نوعی جریان‌سازی در ادامه این پیوند و بهره‌گیری‌هاست؟
 
بله دقیقا این پیوند، از دیرباز در فرهنگ و ادب ایرانی به استواری برقرار شده و از رهگذر آن، شعر و نظم فخیم و صاحب‌ جمال فارسی، بار و ثمر گرفته و کمال پذیرفته است. ادبیات، ظرف است و اندیشه، محتوای آن، و محتوای قرآن، ازلی و ابدی است. بهره‌گیری از قرآن و بازتاب آن در داستان، پیوند زدن اثر، با جاودانگی است و در اثرِ این پیوند است که اثر و در نتیجه صاحب اثر، به جاودانگی می‌رسد.
 
حال چرا داستانک؟ داستان کوتاه یا رمان و ... نه؟
 
دنیای معاصر، در دهه‌های اخیر تغییرات بسیاری کرده است. انسان امروز، مجالی اندک دارد و این‌ها بر پدیده‌های مختلف، اثر گذاشته و هنر و ادبیات نیز از این دایره بیرون نماندند. مینی‌مال، رویکردی بوده که در مقام پاسخ‌گویی به این نیاز برآمده است. جهان امروز، جهان دیجیتال است و ابزار ارتباط و اطلاع، در این دنیا به‌طور کل با گذشته متفاوت است. فضای مجازی، امکان تازه‌ای را پیش روی انسان گشوده است. استفاده از زبان هنر و ادب و نیز کمینه‌گرایی، دو ویژگی بسیار مهم در تولید محتوا در فضای مجازی است.

جشنواره ملی داستانک قرآن و عترت در ادامه پیوند مبارک و سنت نیکِ جاری در ادب فارسی و پاسخی به نیازِ انسان تنگ‌مجال و کم‌حوصله امروز و نیز در راستای تولید محتوا برای استفاده در فضای مجازی است. به امید خدا این چشمه، زلال‌تر از همیشه، تا ظهور نور و دیدار دوست ادامه یابد.
 
پس از پایان یافتن مهلت شرکت در جشنواره، شاهد ارسال 449 اثر از 27 استان و همراهی 200 داستان‌نویس کشورمان بوده‌ایم. می‌خواهم ارزیابی شما را به عنوان دبیر نخستین جشنواره ملی داستانک قرآن و عترت از این موضوع بدانم.
 
به نظرم در اولین گام و در نخستین دوره جشنواره، استقبال در حد قابل قبولی است. البته در میان آثار، انواع قالب‌های داستانی از داستانک و داستان کوتاه و حتی داستان بلند و مقاله هم به دبیرخانه ارسال شده بود. شرکت‌کنندگان از همه گروه‌های سنی و اقشار مختلف هم بودند. یعنی از دانش‌آموز و معلم تا خانم‌های خانه‌دار و اساتید و کارمندان و همان‌طور که اشاره کردید از 27 استان کشور. کیفیت آثار هم از متوسط به بالا بود. لیکن از آنجا که بخشی از شرکت‌کنندگان، مبتدیان علاقه‌مند به داستان‌نویسی یا بخشی از دغدغه‌داران دینی بودند که نوقلم محسوب می‌شوند، شناخت دقیقی از قالب داستانک نداشتند. به‌هرحال خشنودیم و مایه مباهات است که این دو دسته و گروه‌های دیگر را به دقیق شدن در آیات و احادیث دعوت کردیم و مشوق داستان‌نویسان حرفه‌ای برای خلق آثاری در موضوعات دینی شدیم.
 
در ایام برپایی جشنواره، یکی از پرسش‌هایی که از سوی شرکت‌کنندگان بارها مطرح شد - که در متن فراخوان به آن اشاره نشده بود - تعریف  داستان مینیمالیستی است؛ یعنی یک حداقل و حداکثری به عنوان ملاک اعلام نشد که شرکت‌کننده بداند از دیدِ این جشنواره و احیانا داوران آن، مُراد از داستان مینی‌مال، چه حجمِ داستانی است. در این باره توضیح می‌دهید؟

 بله نکته مهمی است که به آن اشاره کردید. وقتی با این پرسش‌ها مواجه شدیم، از داوران محترم که از چهره‌های نامدار حوزه ادبیات داستانی کشور هستند و هم خودشان آثار مهمی خلق کرده‌اند و هم تجربه داوری در مهم‌ترین جشنواره‌های داستانی کشور را دارند، پاسخ خواستیم. داوران ما هم اعلام کردند: «تعیین کردن عدد کلمات برای داستانک، علمی نیست.» به این پاسخ این نکته را هم در پاسخِ پرسش‌کنندگان اضافه کردیم که دبیرخانه آثاری را که در همه انواع قالب‌های «داستان کوتاهِ کوتاه» را (اعم از فلش‌فیکشن، نانوفیکشن، میکروفیکشن، پایان ناگهان و...) و نیز داستانک - که نوعی از همین انواع است - خواهد پذیرفت.
 
با نگاهی به آمار جشنواره، بیشترین داستان‌نویس و اثر از استان گلستان بوده است. به عنوان دبیر جشنواره و یکی از فعالان عرصه فرهنگ و ادب استان، چه برنامه‌هایی برای ارتقاء سطح دانش و بینش این ظرفیت در ایام  جشنواره و نیز آینده داستان نویسی مینی‌مال استان برنامه‌ریزی و پیش‌بینی کرده‌اید؟

یکی از آسیب‌ها در جشنواره‌ها در کشور ما این است که تداوم ندارند. آسیب دیگر این است که حتی اگر تداوم هم داشته باشند، برنامه‌ای برای ارتباط با مخاطبان خود و ارتقای تخصصی آنان ندارند. در اغلب جشنواره‌ها یکی از اهداف، کشف استعدادهاست؛ اما کشفی که به دنبال تکامل نباشد، سودمند نیست. صِرف معرفی و تجلیل نمی‌تواند این هدف را برآورده کند. همان‌طور که اشاره کردم، فضای مجازی اکنون بخش وسیعی از زمان همه ما را به خود مشغول کرده است. برای تولید محتوا و حضور ادبی و فرهنگی صحیح در این فضا، باید تلاش کنیم. برای همین سراغ قالب داستانک رفتیم.

در ادامه همان کشف استعدادها، آشنا کردن تخصصی با این قالب یکی از اهداف جشنواره است که پس از معرفی برگزیدگان، پی خواهیم گرفت و کارگاه‌هایی در استان و از طریق فضای مجازی برای شرکت‌کنندگان خود در سراسر کشور خواهیم گذاشت. کارگاه‌هایی که قطعاً در آن از بهترین استادان و مدرسان آشنا به این قالب استفاده خواهیم کرد. نتیجه این کارگاه‌ها را به امید خدا در صورت تداوم جشنواره در دوره‌های بعد شاهد خواهیم بود.
 
در مسیر برپایی جشنواره تا به امروز بدون تردید با نقاط قوت و ضعف هم روبرو شده‌اید که توجه به آن‌ها می‌تواند کمک شایانی برای بهتر و پایدار شدن این رویداد فرهنگی قرآنی در استان باشد. کمی در این باره بگویید.

یکی از مهم‌ترین مشکلات مهم جشنواره‌های ما، به‌ویژه آنها که در دوره‌های اول و دوم برگزاری هستند، فقدان بانک اطلاعاتی از مخاطبان است. دبیران جشنواره‌ها اگر از شبکه ارتباطی خود استفاده نکنند یا ارتباطات وسیعی نداشته باشند، جشنواره بدون مخاطب و عقیم خواهد ماند. وجود نهادی که بتواند بانک اطلاعاتی هر حوزه را فراهم کند، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

در حوزه ادبیات هم، «دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی» در موسسه خانه کتاب و ادبیات داستانی ایران، از آنجا که برای نزدیک به 2000 انجمن ادبی در سراسر کشور، شناسه صادر کرده است و اطلاعات این انجمن‌ها را دارد، می‌تواند متولی تکمیل بانک اطلاعاتی در این زمینه باشد. با این همه و با وجود درخواست چند باره و ثبت تقاضا در سامانه و تماس تلفنی و ... ما موفق نشدیم از این دفتر، در این زمینه کوچک‌ترین همکاری‌ای را بگیریم و اعلام کردند که نمی‌توانند اطلاعاتی از انجمن‌ها در اختیار دبیرخانه جشنواره قرار دهند! سوال مهم اینجاست که «دفتر گسترش شعر و ادبیات داستانی» وقتی نمی‌تواند کاری به این سادگی را برای یک جشنواره ملی انجام دهد، چه خدمت دیگری از دستش ساخته است؟! یا بهتر است بپرسیم به چه خدمت مقدسی در این زمینه مشغول است؟!

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - عروس خزر حال و روز خوشی ندارد؛ حال ناخوش او این روزها دامان پرندگان مهاجری که هزاران کیلومتر راه را برای استراحت و زمستان گذرانی به آن پناه آورده بودند، گرفته و به همین زودی‌هاست که عواقب بی‌توجهی به آن، دامن‌گیر هزاران نفر از مردمانی که در حاشیه آن سکنا گزیدند نیز شود.

خلیج گرگان با وسعت حدود ۴۰۰ کیلومترمربع در جنوب شرقی دریای خزر واقع شده است. این خلیج با حداکثر عمق سه متر، خلیجی کم‌عمق محسوب می‌شود و تراز آب آن وابسته به دریای خزر است. در سال‌های اخیر با کاهش سطح تراز آب دریای خزر، روند خشک شدن خلیج گرگان نیز آغاز شد و بر اساس آخرین بررسی صورت گرفته، حدود ۲۷ درصد از خلیج گرگان نسبت به زمان پرآبی آن خشک شده است. تداوم افزایش روند گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی، نگرانی‌ها نسبت به تداوم روند کاهش سطح تراز آب دریای خزر و به دنبال آن خشک شدن خلیج گرگان را دوچندان کرده است.

در سال‌های نه چندان دور خلیج گرگان از طریق دهانه آشوراده و کانال خزینی با دریای خزر در ارتباط بوده اما در حال حاضر تنها از طریق دهانه آشوراده به عرض تقریبی ۲.۲ کیلومتر با دریای خزر در ارتباط دائمی است. البته این نقطه از طریق ناحیه کم‌عمقی موسوم به چاپاقلی واقع در منتهی‌الیه جنوب شرقی دریای خزر با دریای مادری در ارتباط است.

البته خلیج گرگان در دهه ۵۰ تراز آب یک متر پایین‌تر از حال حاضر را تجربه کرده است ولی مشکلات آن زمان خلیج گرگان همانند امروز نیست و در طول این سال‌ها فعالیت انسانی در حوضه آبریز خلیج بسیار افزایش پیدا کرده است.

اهمیت حفظ ارزش زیستگاهی خلیج، تحت شعاع قرار گرفتن معیشت بسیاری از مردم منطقه به‌ویژه ساحل‌نشینان در دو استان گلستان و مازندران و خطر شکل‌گیری کانون ریزگرد در منطقه باعث شده که در سال‌های اخیر احیای خلیج گرگان به یک مطالبه جدی تبدیل شود.

بعد از گذشت حدود دو سال از پیگیری‌های مداوم برای به نتیجه رساندن اقدام عملی برای نجات خلیج گرگان و پس از کش‌وقوس‌های فراوان، طرح احیای خلیج گرگان و تالاب میانکاله در ستاد ملی هماهنگی مدیریت تالاب‌های کشور به تصویب رسید و مبلغ ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار از محل منابع سازمان بنادر، محیط زیست، جهاد کشاورزی و وزارت نیرو طی ۵ سال برای نجات خلیج گرگان در نظر گرفته شد.

ادامه مطلب...

طرح احیای خلیج گرگان و تالاب میانکاله ابلاغ شد

محمدرضا کنعانی_ مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: طرح احیای خلیج گرگان و تالاب میانکاله در ستاد ملی هماهنگی مدیریت تالاب‌ها مصوب و توسط دکتر جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور به دستگاه‌ها ابلاغ شد اما متأسفانه تاکنون اقدام عملیاتی در خلیج رخ نداده است.

وی خاطرنشان کرد: در این فرایند همواره انتقاداتی به محیط زیست وارد می‌شد که مانع انجام اقدام عملی در خلیج می‌شود اما حالا که مجوزها داده و طرح هم ابلاغ شده، چرا کاری انجام نمی‌شود؟

کنعانی تأکید کرد: امروز تمامی موانع و ابهامات برای اجرای طرح احیای خلیج گرگان برطرف و مجوزهای لازم داده شده و نیاز است که دستگاه‌ها اقدامات خود را انجام دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت: علاوه بر موضوع متأثرکننده تلفات پرندگان مهاجر در سال گذشته و امسال، در صورت خشک شدن خلیج گرگان زندگی بسیاری از جوامع محلی منطقه تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به مرگ‌ومیر پرندگان در خلیج گرگان، تصریح کرد: سال گذشته تلفات پرندگان مهاجر از تالاب میانکاله در بخش غربی خلیج در محدوده استان مازندران آغاز و به سواحل گلستان رسید. امسال در حال حاضر تلفات در تالاب میانکاله آغاز شده و نگران آن هستیم که مجدداً تلفات را در سواحل بندر ترکمن و گمیشان داشته باشیم.

کنعانی معتقد است که ورود آلاینده‌ها از مناطق مسکونی، ورود فلزات سنگین، کود و سموم کشاورزی از طریق زه آب‌های کشاورزی، پس‌روی آب دریا و کاهش سطح آب خلیج و کاهش ورود آب از حوزه آبریز بالادست باعث ایجاد این شرایط در خلیج شده است.

ادامه مطلب...

تکرار تراژدی مرگ‌ومیر پرندگان خلیج

حسینعلی ابراهیمی کارنامی_ مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به تلفات مرگبار پرندگان وحشی در تالاب میانکاله واقع در بخش غربی خلیج گرگان، به ایسنا گفت: بر حسب اعلام دامپزشکی و بر اساس نحوه تلف شدن، گونه‌های درگیر و زمان تلف شدن مانند سال گذشته، احتمالاً پای بوتولیسم در میان است.

وی تأکید کرد: برای جلوگیری از تکرار این فاجعه باید حقابه تالاب را بدهند، چاه‌های غیرمجاز منطقه باید مسدود شده، الگوی کشت کشاورزی تغییر پیدا کند، جلوی ساخت سازهای غیرمجاز و ورود فاضلاب نیز گرفته و همچنین بهره‌برداران شیلاتی نیز ساماندهی شوند.

ادامه مطلب...

خلیج احیا نشود تلفات پرندگان هر سال تکرار می‌شود

بهمن نقیبی_ معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی با اشاره به اینکه آمار تلفات در تالاب میانکاله در حال افزایش است، به ایسنا گفت که باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم در محل‌هایی که اکسیژن کم باشد در بقایای گیاهان کف تالاب رشد می‌کند و گرمای هوا نیز شرایط را برای رشد این باکتری فراهم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه سم بوتولیسم بسیار کشنده است، بیان کرد: اگر تالاب میانکاله و خلیج گرگان احیا نشود این فاجعه ممکن است سالیان سال تکرار شود.

زمستان سال گذشته حدود ۴۳ هزار قطعه پرنده مهاجر آبزی در محدوده تالاب میانکاله و خلیج گرگان در دو استان مازندران و گلستان تلف شدند. امسال نیز تاکنون مرگ‌ومیر بیش از ۲ هزار قطعه پرنده مهاجر در تالاب میانکاله گزارش شده است.

ادامه مطلب...

معیشت صیادان وابسته به خلیج گرگان

سیدمصطفی عقیلی‌ نژاد_ مدیر امور ماهیان خاویاری گلستان در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه خلیج گرگان جایگاه بسیار مهمی در پرواربندی برخی از انواع ماهیان دارد، اظهار کرد: ۳۲ گونه ماهی در خلیج گرگان شناسایی شده و این خلیج برای شیلات دارای اهمیت بسیار زیادی است.

وی با اشاره به اینکه خاویار این منطقه بهترین خاویار دنیا است، گفت: به موضوع خلیج گرگان نباید به عنوان یک موضوع استانی نگاه کرد، بلکه این یک موضوع ملی و بین‌المللی است.

مدیر امور ماهیان خاویاری گلستان بیان کرد: سواحل گلستان از شیب ملائمی برخوردار است و به همین دلیل از پسروی و پیشروی آب دریای خزر لطمه‌های زیادی خورده است. طی ۲۰ سال اخیر کاهش بیش از یک و نیم متری سطح آب دریای خزر موجب شده که کانال‌های ارتباطی بین دریا و خلیج گرگان مسدود شود و یا به حداقل عمق برسند.

عقیلی نژاد خاطرنشان کرد: خلیج گرگان برای احیای خود همواره نیازمند به آب دریای خزر بوده و امروز که حدود ۹۰ درصد کانال‌های ارتباطی مسدود شده، تبادل آبی کم و خصوصیات زیستی آنکه محل پرواربندی ماهیان مختلف بوده، با چالش روبه‌رو شده است.

وی گفت: با اینکه هیچ شرکت صیادی در خلیج گرگان عملیات صید انجام نمی‌دهد اما این خلیج پشتوانه‌ای برای حدود ۳۰ شرکت صیادی استان است که در سواحل دریای خزر مشغول به فعالیت هستند.

عقیلی نژاد تأکید کرد: راهکار کوتاه‌مدت برای کمک به احیای خلیج گرگان، لایروبی کانال چاپاقلی است که امیدواریم هر چه زودتر این امر محقق شود.

خلیج گرگان مرکز کانون ریزگرد می‌شود

پروین غفاریان_ رئیس پژوهشکده علوم جوی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی معتقد است که خلیج گرگان در صورت پایین آمدن تراز آب دریای خزر و خشک شدن آن و پوشیده شدن آن از علفزار، می‌تواند به عنوان منبع گردوغبار محسوب شود.

وی در وبیناری با موضوع راهکارهای پایداری خلیج گرگان بیان کرد که در صورت خشک شدن زمین و نبود بارش در چند روز، با وزش باد، ذرات شن و خاک از سطح خلیج بر خواسته و با توجه به جهت جریانات، محدوده قابل‌توجهی را تحت تأثیر غبار قرار خواهد داد و شدت گردوغبار نیز به میزان سرعت باد در محدوده خلیج گرگان وابسته است.

ادامه مطلب...

راهکار علمی نجات خلیج گرگان

حمید علیزاده_ معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی در وبیناری با موضوع راهکارهای پایداری خلیج گرگان، با اشاره به اینکه این پژوهشگاه اخیراً با سفارش استانداری گلستان مطالعاتی بر روی خلیج گرگان انجام داده است، گفت که مطالعات ما نشان داد جریان غالب در خلیج گرگان بیشتر وارد شونده است و شوری آب آن در ترازهای بالا و پایین همیشه بیشتر از میزان شوری آب دریای خزر است و با توجه به وضعیت نیمه‌خشک آن، همواره آب از دریای خزر وارد خلیج گرگان می‌شود و آب در آن تبخیر خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به این شرایط تنها لحاظ کردن حقابه، وضعیت این خلیج را بهبود نمی‌بخشد. حقابه برای پایداری اکولوژی این حوضه بسیار مؤثر است، ولی برای تبادل آب میان این خلیج با دریای خزر کمک نمی‌کند، بلکه لازم است محل‌های ورود خلیج با دریای خزر شامل "چاپاقلی"، "آشوراده" و "خزینی" که از رسوبات پر شده است، تخلیه شود.

معاون پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی با بیان اینکه درصورتی‌که این ۳ کانال به‌طور کامل مسدود شود، خلیج خشک خواهد شد، تصریح کرد: لازم است محل‌های تبادل آب میان خلیج و دریای خزر به‌ویژه در آشوراده و چاپاقلی تسهیل شود.

به گزارش ایسنا، حال که احیای خلیج گرگان نیاز به لایروبی کانال‌های ارتباطی بین خلیج و دریا دارد و مجوز این کار نیز صادر شده، نیاز است هر چه زودتر و قبل از اینکه دچار فاجعه‌ زیست‌محیطی بیشتری شویم، گام‌های عملی در این راه برداشته شود.

منبع: ایسنا

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - "احمد"، قاره ها را پیموده و نام ایران را بر فراز قله های موفقیت بلند کرده است اما نه راه پیمودن آن بلکه با عکس های حیرت انگیزش؛ عکسی از مردم در نزدیکی کلیسای معروف جامع سانتا ماریا دل فیوره شهر فلورانس کشور ایتالیا به همراه ۸ اثر دیگرش در جشنواره بین قاره‌ای عکاسی اروپا، آفریقا و آسیا بین ۴۸ هزار اثر انتخاب و برنده طلای جشنواره شد.

جشنواره بین قاره‌ای عکاسی اروپا، آفریقا و آسیا در سالن‌های آلمان، آفریقای جنوبی و اندونزی برگزار شد و در مراسم اختتامیه این جشنواره، عکس «احمد خطیری» هنرمند گلستانی مدال طلای جشنواره را از آن خود کرد.

این هنرمند ایرانی دارنده مدال طلای جشنواره بین قاره‌ای عکاسی به ایسنا گفت: به خود میبالم که توانستم برای کشورم در مجامع هنری و فرهنگی بین‌المللی کسب افتخار کنم و نشان بدهم که ایرانی‌ها، مردمانی هنرمند و هنردوست هستند.

خطیری ادامه داد: با توجه به شرایط شیوع کرونا، جشنواره بین قاره‌ای عکاسی اروپا، آفریقا و آسیا به‌صورت آنلاین در سه بخش آزاد رنگی، آزاد تک‌رنگ و ورزش، در سه کشور به‌صورت همزمان برگزار و داوری شد.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۴۸ هزار اثر به جشنواره ارسال شده بود، افزود: ۹ اثر از من در بین حدود ۲۵۰ اثر پذیرفته شده در جشنواره قرار گرفت.

ادامه مطلب...

خطیری بیان کرد: عکس Balance من که آن را از در نزدیکی کلیسای معروف جامع سانتا ماریا دل فیوره شهر فلورانس کشور ایتالیا گرفتم، در بخش آزاد تک رنگ در سالن اندونزی مدال طلای جشنواره را به دست آورد. همچنین عکس Alone از من نیز در سالن آلمان لوح تقدیر جشنواره را کسب کرد.

وی که پیش از این عناوین متعددی را در جشنواره‌های بین‌المللی مختلف در کشورهای صربستان، آمریکا، فرانسه، آلمان، چین، ایتالیا، رومانی، قبرس و غیره کسب کرده، گفت که این مدال طلا در کنار مدال‌های دیگرش مخصوصاً مدال طلای فیاپ و ... جزو با ارزش‌ترین عناوینی بوده که تاکنون به دست آورده است.

این هنرمند با تجربه متولد سال ۵۷ که از ۱۵ سالگی عکاسی را آغاز کرده، در خصوص حسش از کسب این مدال، گفت:  بعد از سال‌ها تلاش در زمینه هنری به این افتخار دست یافتم. همچنین اینکه در یک جشنواره بین قاره‌ای، اثر هنری که خلق کرده‌ام دیده شد و توانست جزو عناوین رتبه‌های برتر جشنواره را به دست بیاورد و نام و برند کشورم در مجامع بین‌المللی در کنار کشورهای سطح اول دنیا قرار بگیرد، برایم بسیار لذت‌بخش بود.

خطیری با اشاره به اینکه تاکنون از هیچ ارگانی حمایت نشده است، افزود: عکاسان با وجود هزینه‌های بسیار بالای تجهیزات عکاسی، با هزینه شخصی خودشان و فقط به خاطر علاقه‌ای که به کارشان دارند، در جشنواره‌ها شرکت می‌کنند. اگر عکاسان چه از نظر مالی و چه از نظر معنوی حمایت شوند، قطعاً دلگرمی بیشتری خواهند داشت و موفقیت‌های بیشتری را در جشنواره‌های بین‌المللی کسب خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: از ورزشکاران در زمان انجام تمرینات و فعالیت‌های ورزشی و شرکت در مسابقات حمایت‌های بسیار خوبی می‌شود و در صورت کسب مدال باعث سربلندی و افتخار می‌شوند و بعد از پایان مسابقات نیز جوایز ارزنده و هدایای بسیار خوبی به آنها تعلق می‌گیرد که جای تقدیر دارد. اگر این حمایت‌ها ارزشمند در حوزه فرهنگی و هنری نیز صورت پذیرد این ظرفیت بسیار بزرگ وجود دارد و بدون شک با حمایت از این قشر می‌توان افتخارات بین‌المللی فرهنگی و هنری را برای کشور عزیزمان در سطح بین‌المللی به ارمغان آورد.

ادامه مطلب...
عکس Alone از احمد خطیری که در سالن آلمان لوح تقدیر جشنواره را به دست آورد

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - جغرافیای تاریخی گرگان هیچ زمانی خالی از شیفتگان شیدای موسیقی نبوده است و از گذشته‌های دور تاکنون هنرمندان چیره دست در گوشه گوشه این سرزمین ظهور کرده و بار عظیمی از اعتلای فرهنگ و هنر ایران زمین را به دوش کشیدند.

به گزارش ایرنا؛ از قرن سوم که ابوسَلیک گرگانی سومین شاعر پارسی گوی دَری از گرگان به جهان فرهنگ و هنر معرفی شد تا جواد داوری که چندی قبل به دیار باقی شتافت، این سرزمین همواره بزرگانی به دنیای فرهنگ و ادب و هنر معرفی کرده است.

در مورد ابوسلیک می گویند که فارغ از حال و هوای شعر و شاعری، به داناگری در عرصه موسیقی نیز مشهور بود.

وی به اندازه ای در موسیقی تبحر داشت که یکی از دوازده مقام موسیقی آن دوران به نام وی معروف شد که این مقام با گذشت زمان و کاهش دستگاه های موسیقی در دستگاه نوا ادغام شده است.

کلنل علینقی وزیری زاده از مادری گرگانی به نام بی‌بی خانم استرآبادی، چهره شاخص دیگر موسیقی در گرگان و دشت است که از او به عنوان نخستین موسیقی‌دانی که شیوه‌ نوین برای نت نویسی ابداع کرد، یاد می شود.

ادامه مطلب...
 علینقی وزیری‌زاده

پس از وی زنده‌ یاد استاد محمدرضا لطفی ردیف‌دان، موسیقیدان، آهنگساز و نوازنده سنتی ایران را می‌توان به عنوان یکی از مفاخر موسیقی گرگان نام برد.

ادامه مطلب...
 عکس: تصویری از استاد مرحوم محمدرضا لطفی

خدمات لطفی در حوزه حفظ و اشاعه موسیقی اصیل ایرانی بر کسی پوشیده نیست.

وی ضمن تربیت شاگردانی سرآمد و نامی، در وادی پژوهش و آهنگسازی نیز چهره‌ای شناخته شده بود.

یکی از همراهان استاد لطفی، زنده یاد استاد جواد داوری بود که در ۲۴ آذر ماه گذشته بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان صیاد شیرازی گرگان درگذشت.

ارتباط روحی، تاثیرگذاری و تاثیرپذیری، شناخت ابعاد دانایی و زوایای روحی این ۲ استاد از یکدیگر، موجب خلق تک آهنگ‌هایی ماندگار و کنسرت‌هایی زبانزد شد.

جواد داوری با تربیت شاگردانی نام‌آور، نام خود را به عنوان معلم برجسته موسیقی به یادگار گذاشت.

نوازنده چیره دست فقید سنتور کشور، به همراه مرحوم استاد محمدرضا لطفی و یحیی قاسمی اولین گروه کنسرت موسیقی گرگان را قبل از انقلاب راه‌اندازی کردند.

ادامه مطلب...
 یحیی قاسمی

زمانی که در آن سوی مرزها دست به ساز می‌شد و می‌نواخت، غربی‌ها از بداهه نوازی‌اش شگفت‌زده می‌شدند و به دلیل نوع آهنگ و نواختن سنتور به نوازنده صوفی (صوفی موزیسین) می‌شناختند.

اولین اجرا و تنظیم مرحوم داوری؛ قطعه "سنگ تراشون" با همراهی لطفی و صدای مسیح کیومرثی در رامسر بود که مورد استقبال قرار گرفت و در بازار هم پرفروش شد.

یکی از نگرانی های همیشگی مرحوم داوری جایگزین شدن موسیقی لس‌آنجلسی و گرایش جوانان به آن بود.

جواد داوری سال ۱۳۲۷ در خانواده‌ای که همگی اهل موسیقی بودند به دنیا آمد و دانش آموخته مقطع کارشناسی دانشگاه هنر تهران در سال ۵۵ و نخستین کارشناس موسیقی اداره فرهنگ و هنر گرگان بود.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - قطع درختان جنگلی و قاچاق چوب توسط افراد سودجو بدون توجه به اهمیت و کارکرد این عرصه‌های خدادادی و حفظ و نگهداری آن برای نسل آینده، همچون خوره و آفت به جان جنگل‌های گلستان افتاده است که خروج از این شرایط نیازمند فرهنگ سازی و همت جمعی دستگاه‌های متولی و نظارتی است.

گلستان با افزون بر ۲۰ هزار کیلومتر مربع وسعت، دارای ۴۵۲ هزار و ۱۸۵ هکتار عرصه جنگلی است که از نوکنده در غرب استان شروع و تا گلیداغ در شرق استان ادامه دارد که برخی مردم بومی و افراد سودجو به خصوص در اواخر پاییز و زمستان به دلیل بیشترشدن بیکاری فصل ناشی از کاهش فعالیت در مزارع و باغات باحضور در این عرصه‌ها اقدام به قطع غیرمجاز درختان و قاچاق چوب می‌کنند.

به گفته کارشناسان، بیکاری و فقر، نبود منابع کافی، قوانین سخت واردات و قیمت بالای چوب و نیز وجود جاده‌های فرعی در دل جنگل‌ها زمینه را برای قاچاق چوب فراهم کرده و بسیاری از ساکنان روستاهای محصور در دل جنگل‌های گلستان به بهانه دسترسی نداشتن به زمین‌های زراعی و تأمین معاش خود اقدام به تخریب منابع طبیعی و قطع درختان جنگلی می‌کنند.

کارشناسان منابع طبیعی معتقدند که نابودی منابع طبیعی به‌عنوان سرمایه ملی، افزایش آلودگی هوا، وقوع سیل، رانش زمین و پدیده گرد و غبار، صدمه به اقتصاد ملی و اشتغال مولد و از بین رفتن گونه‌های بومی و ارزشمند گیاهی و جانوری و کاهش تنوع زیستی از مهمترین آسیب‌های قاچاق چوب بر پیکره طبیعت استان گلستان است.

تعطیلی طرح‌های جنگلداری عامل اصلی افزایش قاچاق چوب

به گفته رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گالیکش، نیاز سالانه کشور ۱۳ میلیون متر مکعب چوب است که تا قبل از تعطیلی طرح‌های جنگلداری و اجرای طرح تنفس جنگل، تأمین حدود ۹ میلیون آن از جنگل‌های سه استان شمالی و چهار میلیون آن از محل واردات بود.

صفر سیجانی افزود: در چند سال اخیر با اجرای طرح تنفس جنگل، نیاز چوبی کشور از طریق واردات و سایر استان‌ها تأمین می‌شود که با توجه به بالا رفتن هزینه واردات و افزایش قیمت چوب، شاهد علاقه بیشتر افراد بومی ساکن در مناطق جنگلی گلستان به سمت تخریب این عرصه‌ها و قطع درختان هستیم.

وی افزایش تقاضای چوب در بازار به دلیل کمبود آن به عنوان ماده اولیه فعالیت کارگاه‌ها و کارخانجات مرتبط، اهمیت ندادن به زراعت چوب، کمبود نیرو و امکانات برای حفاظت از جنگل‌ها بویژه بعد از تعطیلی طرح‌های جنگلداری، متناسب نبودن مجازات قضائی قاچاق چوب به نسبت قیمت آن در بازار، بیکاری و پایین بودن درآمد اهالی روستاهای حاشیه و داخل جنگل و برخورد ضعیف دستگاه قضائی و نظارت بر خریداران چوب قاچاق را از مهمترین دلایل قاچاق چوب در گلستان عنوان کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گالکیش گفت: اجرای طرح زراعت چوب، تأمین نیروی کافی و امکانات لازم برای حفاظت از جنگل‌ها، مسدود کردن راه‌های ارتباطی فرعی مورد استفاده سودجویان در داخل جنگل‌ها و ایجاد اشتغال برای ساکنان روستاهای همجوار با جنگل‌ها، نقش کلیدی در جلوگیری از قاچاق چوب دارد.

سیجانی ادامه داد: اگر روستاییان ساکن در داخل و حاشیه جنگل‌ها شغل و درآمد کافی داشته باشند به طور قطع پیشگام حفاظت از عرصه‌های جنگلی خواهند بود.

وی فرهنگ سازی توسعه زراعت چوب، تصویب قوانین بازدارنده، تعیین مجازات سنگین برای قاچاقچیان و نصب دوربین در مسیرهای جنگلی که احتمال قاچاق بیشتر است را از راهکارهای مؤثر در کمک به حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از قطع درختان برشمرد.

سیجانی گفت: امسال ۴۹ فقره قاچاق چوب به ارزش ۷۶۵ میلیون ریال در گالیکش کشف شد که در مقایسه با ۳۵ فقره کشفیات سال گذشته افزایش ۱۳۵ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گنبدکاووس نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیشتر چوب‌های قاچاق از شهرستان‌های اطراف برای فروش به کارخانه نئوپان، کارگاه‌های چوب بری و کوره‌های زغال به این شهرستان منتقل می‌شود.

فرشید رحمانی، اقدام راهبردی برای مقابله با قاچاق چوب را مشروط به مشارکت همگانی در حفاظت از طبیعت، تقویت فرهنگ و افزایش علم منابع طبیعی جامعه دانست و افزود: تمام اقشار جامعه باید نسبت به تخریب و تجاوز به عرصه‌های طبیعی حساس باشند و در صورت مشاهده تجاوز و تخریب، مراتب را به ادارات منابع طبیعی تابعه و یا از طریق تماس با شماره ۱۵۰۴ اطلاع دهند.

وی از آمادگی اداره منابع طبیعی گنبدکاووس برای صدور کارت همیار طبیعت برای افراد علاقمند خبرداد و اظهار داشت: این شهرستان ۴۰۰ عضو همیار طبیعت دارد که در زمینه حفاظت از منابع و عرصه‌های طبیعی با این مجموعه همکاری می‌کنند.

زراعت چوب راهکاری مناسب برای حفاظت از عرصه‌های جنگلی

طرح ملی زراعت چوب که پس از تصویب قانون تنفس جنگل از اواخر سال ۹۵ به اجرا گذاشته شد تا پایان برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور و در صورت نیاز تمدید در برنامه هفتم توسعه ادامه خواهد داشت و بیشتر در اراضی شیبدار و کم بازده مناطق شمالی و شرقی گلستان اجرا می‌شود.

ادامه مطلب...

به گفته کارشناسان منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان، اجرای این طرح علاوه بر جلوگیری از قاچاق چوب و تأمین مواد اولیه و چوب مورد نیاز صنایع کشور، کمک زیادی به تثبیت خاک و جلوگیری از فرسایش آن، پیشگیری از سیلاب‌های فصلی و ذخیره و تقویت منابع آب سفره‌های زیرزمینی و مهمتر از همه پیشگیری از پدیده زیانبار ریزگردها خواهد کرد.

رئیس امور جنگل اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با اشاره به وجود بیش از ۴۵۰ هزار هکتار عرصه جنگلی در استان گفت که در صورت تأمین آب کافی، امکان اجرای طرح زراعت چوب در ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی این استان فراهم است.

داوود مقدسی، با اشاره به تأثیرگذار بودن شرایط شیوع کرونا در افزایش قیمت یک کیلوگرم هیزم به ۱۵ تا ۲۰ هزار ریال، افزود: قاچاق حرفه‌ای و سازماندهی شده چوب در گلستان زیاد نشده است بلکه جوامع محلی از جمله روستاییان ساکن در حاشیه عرصه‌های جنگلی با توجه به مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت هیزم اقدام به قاچاق چوب می‌کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری رامیان نیز گران بودن قیمت چوب، خلاءهای قانونی و اوضاع اقتصادی جامعه را از عوامل اصلی قاچاق چوب دانست و گفت: قیمت چوب قاچاق از کیلویی سه تا چهار هزار ریال در روزهای قبل از شیوع کرونا به ۱۲ هزار ریال رسید که این افزایش قیمت عامل تشویق مردم بومی برای ورود غیرقانونی به عرصه طبیعی و قطع درختان است.

یدالله رجبلو، توسعه زراعت چوب و جلوگیری از خرید چوب غیرمجاز توسط کارخانجات نئوپان گلستان را در کاهش قاچاق چوب مؤثر دانست، گفت: امسال ۱۴۶ استر انواع چوب و هیزم قاچاق به حجم تقریبی ۹۰ مترمکعب در شهرستان رامیان کشف شد.

همچنین رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مراوه تپه نیز وجود کارخانجات نئوپان در گنبدکاووس و گرگان و انبارهای غیرمجاز دپوی چوب در حاشیه جاده شهرستان‌های جنگلی مانند مینودشت، گالیکش، رامیان، کلاله و آزادشهر را از مهمترین عوامل افزایش قاچاق چوب در گلستان عنوان کرد.

ابراهیم سرایلو افزود: ساماندهی روند صدور پروانه حمل چوب‌های مجاز از مبدا به مقصد با هدف کوتاه کردن دست افراد سودجو و انجام روزانه خرید و فروش چوب با نظارت نیروهای منابع طبیعی، جلوی بسیاری از تخلفات را خواهد گرفت.

درهمین پیوند فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان، نزدیک بودن فاصله روستاها با جنگل و دسترسی آسان مردم بومی به عرصه‌های جنگلی برای جمع آوری هیزم و قطع درختان را مهمترین عوامل قاچاق چوب در استان اعلام کرد و گفت: برنامه‌های پیشگیرانه خوبی از جمله سرکشی بیشتر بر عملکرد کارخانه‌های نئوپان گرگان و گنبدکاووس، کارگاه‌های کوچک ساخت و ساز ابزار و کالاهای چوبی مانند مبل و محل‌های دپوی چوب و نیز مسدود کردن برخی جاده‌های فرعی داخل و حاشیه عرصه‌های جنگلی با همکاری فرمانداری‌ها و دستگاه‌های مرتبط درحال اجرا است.

سرهنگ حبیب یارادبزی افزود: مأموران پلیس راه با همکاری کارشناسان منابع طبیعی استان نظارت بیشتری بر تردد خودروهای حامل چوب دارند و دستگاه قضا هم برخورد جدی تری با قاچاقچیان چوب خواهد داشت که امیدواریم نتیجه این اقدامات کاهش قاچاق چوب و تخریب عرصه‌های طبیعی و جنگلی گلستان باشد.

وی از تشکیل ۴۳۱ فقره پرونده چوب قاچاق در استان گلستان از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و اضافه کرد: در ارتباط با این پرونده‌ها ۱۰۳ مترمکعب الوار چوب صنعتی، ۷۲۳ استر هیزم و چهار هزار و ۳۱۸ کیلوگرم زغال کشف شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد افزایش یافته است.

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - رییس پارک ملی گلستان گفت: امسال طبق سرشماری انجام شده در دوره گاوبانگی (جفت گیری و تعیین قلمرو ) جمعیت مارال قرمز در این ذخیرگاه طبیعی به ۶۱۲ راس افزایش یافت که در مقایسه با سال قبل ۱۳ درصد بیشتر است.

مهدی تیموری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مارال‌های‌ نر هر ساله در فصل گاوبانگی (از نیمه شهریور و تا پایان مهرماه) جفت‌گیری و تعیین قلمرو می‌کنند که امسال هم محیط‌بانان با همکاری دوستداران طبیعت با برپایی  ۱۰ چادر ثابت و ۳۶ چادر سیار در مناطق مختلف پارک ملی گلستان، کار حفاظت و سرشماری جمعیت این گونه جانوری و جلوگیری از فعالیت شکارچیان غیرمجاز در این فصل را برعهده داشتند.

وی افزود: طبق آخرین جمع‌بندی محیط‌بانان از مدت حضور خود در محل‌های زیست مرال قرمز در فصل گاوبانگی و پیاده کردن صدای ضبط شده مارال‌های نر، مشخص شد که جمعیت این گونه جانوری در پارک ملی گلستان از حدود ۵۴۰ راس سال قبل به ۶۱۲ راس افزایش یافته است. 

مرال‌های نر پارک ملی گلستان در فصل گاوبانگی (جفت گیری) با سردادن بانگ عاشقانه، مرال ماده را به قلمرو خود می‌کشانند و تولید مثل و استمرار بقای نسلی را در سایه مراقبت محیط‌بانان و دوستداران محیط زیست انجام می‌دهند.

رییس پارک ملی گلستان گفت: بیشترین جمعیت مرال قرمز به عنوان بزرگترین گوزن بومی ایران به ترتیب در محدوده جنگل‌های هیرکانی استان‌های گلستان، مازندران و گیلان زیست می‌کنند که با توجه به شرایط کشور در نیم قرن اخیر جمعیت این گونه کاهش یافته است.

وی افزود: ایجاد جاده برای تردد و اسکان جوامع محلی، تغییرکاربری و چرای دام در محدوده جنگل‌های هیرکانی و از همه مهمتر حضور شکارچیان غیرمجاز در زیستگاه این گونه شاخص از جمله عوامل تاثیرگذار در کاهش جمعیت مرال قرمز است.

رییس پارک ملی گلستان ادامه داد: بیش از ۲ هزار راس مارال قرمز بر اساس سرشماری جمعیت جانوری در اواخر دهه ۵۰ در این پارک زیست می‌کردند که این آمار در سرشماری اوایل دهه ۹۰ با کاهش ۸۰ درصدی به حدود ۲۰۰ راس رسیده است.

تیموری گفت: در چند سال اخیر با اجرای برنامه‌های مدیریتی مناسب و همکاری مردم، معتمدان و مسوولان ارشد کشوری و استانی در کنار تلاش شبانه روزی محیط بانان، جمعیت این گونه ارزشمند در پارک ملی گلستان افزایش قابل توجهی داشته است.

پارک ملی گلستان به عنوان یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست کره ثبت شده در میراث جهانی ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع گستره جای داده است.

این پارک از بهترین زیستگاه‌های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز بوده و بویژه بخاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است.

گلستان در سال ۱۳۵۴ نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از ۵۰ ذخیره‌گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسید.

بیشتر گستره پارک در استان گلستان، حدود ۳۴ درصد آن در خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در سرزمین استان سمنان قرار دارد.

منبع: ایرنا- دفتر گنبد

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - عقب نشینی آب و پدید آمدن مناطق باتلاقی ناشی از کاهش تبادل آبی خلیج گرگان با دریای خزر از طریق دالان آبی چپاقلی موجب توسعه نیزارها و رشد روز افزون گل‌های "لویی" پیرامون آشوراده شد تا سکوت تنها جزیره ایرانی خزر با نمایش رقص این گیاه علفی پایا رنگ و بوی جدیدی بگیرد.

مشاهدات این روزهای خبرنگار ایرنا حاکیست کاهش سطح تراز آبی خلیج گرگان، مناطق باتلاقی و کم عمق پیرامون جزیره آشوراده را بیشتر کرده که نتیجه آن افزایش نیزارها در بخش های شمال این پهنه آبی و جزیره آشوراده است.

منظره طلوع خورشید در پاییز و رقص نور بر موجهای پهنه آبی خزر در فرشی از نیزارهای قد و نیم قد در حالی که پرندگان بر فراز آن پرواز می‌کنند جلوه‌ خاصی به این منطقه غربی استان گلستان بخشیده است.

هرچند آشوراده این روزها غرق در سکوت، خالی از سکنه و تقریبا متروکه است اما تنهایی باعث نشده که این جزیره پویایی و ظرفیت خود را به رخ نکشیده و با جلوه های بکری مانند جزیره آکاز و رشد گل‌های لویی عشوه گری نکند.

لویی یکی از گیاهان دارویی است که از ویژگی‌ ضدعفونی برخوردار است و گفته می شود موارد مصرف دارویی این گیاه در کتیبه‌های به دست آمده از اهرام ثلاثه مصر نیز اشاره شده است.

جلوگیری از خونریزی، تقویت سلامت پوست، ضد التهاب، ضدعفونی کننده و ضد سرطان از جمله خواص درمانی گیاه لویی و معالجه و تسکین دردهای پشت و کمر، التیام دهنده زخم، درمان درد قاعدگی و تسکین و تقویت اعصاب دیگر خواص درمانی گرده نر گل گیاه لویی است.

همچنین دانه‌های این گیاه را کرک‌های پنبه‌ای شبیه پنبه پوشانده است و باعث می‌شود که دانه پس از رها شدن در زمستان و حتی تا اوایل فروردین به همراه باد به آسانی در اطراف پراکنده شود.

ادامه مطلب...

مناطق پیرامونی جزیره آشوراده همچون دیگر نقاط استان گلستان ظرفیت بی بدیلی از وجود انواع گیاهان دارد که جدا از جذابیت های بصری و گردشگری تقریبا تمام آنها کاربرد دارویی دارد.

کارشناسان و متولیان حوزه گیاهان دارویی معتقدند که اگر تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد وسعت ۸۶۲ هزار هکتاری مراتع گلستان به زیر کشت این نوع گیاهان برود، این استان شمالی به یکی از قطب‌های مهم تولید این حوزه با ارزش اقتصادی بالا تبدیل خواهد شد.

تنوع اقلیم گلستان و شناسایی ۴۰۹ گونه گیاهی در این استان که ۹۸ گونه آن قابلیت کشت در مراتع را دارد، فرصت مغتنمی برای ترویج و توسعه کشت این گیاهان با ارزش است که باید از این ظرفیت خدادادی با برنامه‌ریزی و مدیریت علمی به منظور ایجاد درآمد و اشتغال برای جوامع محلی استفاده کرد.

بومادران، پونه، مامیران، توسکا، بابونه، درمنه، شقایق، شیر پنیر، سنا، شاه تره، داغداغان، کنگر وحشی، ولیک، یونجه زرد، سرخدار، کاسنی، پیر بهار، شیرین بیان، زوله، گل چاهی، فرفیون، راش، پاخری، کاسنی بارهنگ و سیزاب از دیگر گیاهان دارویی و خوراکی استان گلستان است.

طی دو دهه اخیر با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی و جاذبه‌های زیست‌محیطی‌ جزیره آشوراده و موقعیت جغرافیایی و داشتن پتانسیل‌ بالقوه در جذب گردشگران داخلی و خارجی، دولت‌های مختلف برنامه‌های توسعه گردشگری برای این در نظر ‌داشتند.

آشوراده به عنوان تنها جزیره ایرانی دریای خزر دهی در مرکز شبه جزیره میان‌کاله در شهرستان بندرترکمن استان گلستان است.

ادامه مطلب...

این جزیره در سده‌های گذشته در پی عملکرد و فعالیت گروه‌های انسانی با حفر کانال از توده اصلی خشکی خود (شبه جزیره میانکاله) جدا افتاد.

آشوراده در سال ۱۳۵۴ جزو نخستین مناطق زیست‌کره جهان معرفی و ثبت شد.

در همین حال در کنوانسیون جهانی رامسر در زمره تالاب‌های مهم دنیا قرار گرفت و سومین اهمیت این منطقه عضویت آن در پناهگاه حیات وحش است که در تمامی ایام سال میزبان انواع پرندگان است.

۴۰درصد خاویار ایران در نزدیکی آشوراده به دست می‌آید و سازمان شیلات ایران در این جزیره علاوه بر تاسیسات مختلف مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی هم دارد.

آشوراده بیش از ۴ دهه در رویای فراهم کردن امکانات سخت‌افزاری و زیرساخت‌های اولیه برای میزبانی از گردشگران و بوم گردانان است و تاکنون وعده‌ها برای به سرانجام رساندن مطلوب این جزیره راه به‌جایی نبرده است.

با امضای قرارداد بین استانداری گلستان و سازمان حفاظت از محیط زیست، تحقق آرزوی دیرینه مردم استان برای بهره مندی از مزایای اقتصادی و معیشتی آن بویژه درآمدهای گردشگری وارد فاز جدیدی شد و با زدن کلنگ عملیات اجرایی این طرح در سال ۹۷ تکاپو و تقلا برای اجرای مصوبه دولت آغاز شد.

پس از مراسم افتتاحیه این پروژه کش و قوس میان حامیان محیط زیست و مدیران اجرایی گلستان آغاز شد که در نخستین گام و با پیگیری تشکل‌های محیط زیست، مساحت طرح گردشگری در آشوراده از ۳۸۰ هکتار به ۳۸ هکتار کاهش یافت.

در طرح جدید قرار شد، کل طرح گردشگری در ۳۸ هکتار اجرا شود و فقط ۲۲ هکتار آن به صورت زون متمرکز گردشگری در مجاورت بافت مسکونی و متروک فعلی آشوراده قرار داشته باشد تا آسیبی به این زیستگاه وارد نشود.

همزمان با عملیات اجرایی توسط سازمان همیاری شهرداریهای گلستان، علاقه‌مندان محیط زیست با طرح شکایت های متعدد از مدیران استان و محیط زیست کشور، خواستار توقف اجرای طرح شدند.

با همه کش و قوس‌های پیش آمده این روزها آشوراده در کنار بهره مندی از رشد گیاهان متنوع ؛ میزبان انواع پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی هم هست اما محدودیت ناشی از کرونا نه تنها فرصت دیدن آن را از گردشگران گرفته است بلکه به بومیان و ساکنان بندرترکمن نیز ضربه اقتصادی مهلکی وارد کرده است چراکه از درآمدهای مرتبط با آن محروم شده اند.

منبع: ایرنا

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - با صدور حکمی از سوی وزیر کشور "احسان مکتبی" به عنوان معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری گلستان منصوب شد.

به گزارش ایرنا؛ در حکم مکتبی آمده است؛ بنا به پیشنهاد استاندار محترم گلستان به سمت «معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری» منصوب می شوید.

در بخش دیگری از حکم عبدالرضا رحمانی فضلی خطاب به احسان مکتبی آمده است؛ امید است ضمن تلاش در ایجاد هماهنگی و تعامل با کلیه نهادها، سازمان‌ها و دستگاه‌های کشوری و لشکری استان در بهره گیری از استعدادها و توانمندی نیروهای لایق، دلسوز و کارآمد، در تحقق برنامه‌ها و سیاست‌های دولت تدبیر و امید و وزارت متبوع و نیز خدمت رسانی هر چه بیشتر به مردم شریف استان موفق باشید.

گزارش ایرنا حاکیست؛ احسان مکتبی متولد ۱۳۴۸ گرگان در حال اخذ مدرک دکترای خود از دانشگاه تهران (تز دفاع) در رشته علوم سیاسی است و پیش از این در مقطعی مدیر کل دفتر سیاسی و انتخابات استانداری گلستان بود.

در رزومه مکتبی همچنین مدیرمسوولی "گلشن مهر" به عنوان تنها روزنامه استان گلستان دیده می شود.

وی در دوران دفاع مقدس به مدت پنج ماه بسیجی داوطلب و در جبهه های حق علیه باطل حضور داشته است.

معاون جدید سیاسی استانداری گلستان؛ لیسانس ادبیات زبان فارسی خود را از دانشگاه تهران اخذ کرده است و در مقطع ارشد علوم سیاسی نیز از دانشگاه دهلی نو در هندوستان و با گرایش اندیشه از دانشگاه مفید قم دانش آموخته شده است.

مکتبی تالیفاتی نیز داشته است که از جمله آنها می توان به "دین و دولت در مکتب قرارداد اجتماعی" و "اعتراف و اندوه پنهان" نیز اشاره کرد.

عبدالرضا چراغعلی معاون قبلی سیاسی استانداری گلستان چند هفته قبل به استانداری تهران منتقل و در مسوولیت سرپرستی معاونت عمرانی مشغول کار شد.

 

ادامه مطلب...

همزیستی نیوز - رئیس بخش منابع طبیعی و آبخیزداری مرکز تحقیقات گلستان گفت: حال منابع طبیعی ما خوب نیست و متأسفانه مدیران توجهی به آن نمی‌کنند. نگاه نسبت به منابع طبیعی اصلاً مناسب نیست؛ نگاه به این بخش بسیار کوتاه‌مدت و با هدف موردی برای خودکفایی در یک زمینه خاص است.

لطف‌الله پارسایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: نسبت جمعیت به مساحت و خاک در استان گلستان، مناسب است و ظرفیت برای توسعه در این استان وجود دارد. لازمه این کار لحاظ کردن اصول اولیه و زیرساخت‌های مورد نیاز است.

وی با اشاره به اینکه دیدگاه غالب در استان بخش کشاورزی است، افزود: پرداختن به کشاورزی بدون توجه به منابع طبیعی، مانند چاپ پول بدون پشتوانه ارزی است. بعد از چندین سال که مرتعی را شخم زدیم و جنگلی را تغییر کاربری دادیم، آثار تخریبی آن از جمله ریزگرد و سیل مشخص می‌شود.

رئیس بخش منابع طبیعی و آبخیزداری مرکز تحقیقات گلستان با بیان اینکه تنوع زیاد کشت گیاهان در یک منطقه مناسب نیست، تصریح کرد: هر گیاه آفت مخصوص به خود را دارد. روزی ما در این منطقه ده‌ها آفت را داشتیم اما امروز صدها آفت داریم.

پارسایی با اشاره به تغییرات اقلیمی، خاطرنشان کرد: انسان در طول زمان خودش را با تغییرات محیطی وفق داده است. امروز که شرایط تغییر کرده و هوا گرم‌تر شده، باید دستکاری در طبیعت را کمتر کنیم. نیاز است مصرف آب را مدیریت کنیم نه اینکه ده‌ها هزار هکتار شالیکاری را با استفاده از آب چاه انجام دهیم. روی کوه و جنگل نمی‌توان قیمت گذاشت لذا تغییر کاربری در این نقاط حتی به‌منظور اشتغال‌زایی، معنا ندارد.

ادامه مطلب...

وی گفت: بسیاری می‌گویند وسعت جنگل‌های ما کم نشده ولی موضوع مهم این است که آیا کیفیت جنگل‌ها تغییری نکرده؟ در زمینه جنگل‌کاری کارهای خوبی صورت گرفته اما قطعاً کیفیت جنگل‌های اولیه را ندارد.

رئیس بخش منابع طبیعی و آبخیزداری مرکز تحقیقات گلستان با بیان اینکه برگشت طبیعت به سادگی انجام نمی‌گیرد، اظهار کرد: اوایل انقلاب حدود یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار مرتع در استان گلستان داشتیم که این میزان الان به ۸۵۰ هزار هکتار رسیده است. حدود ۴۵۰ هزار هکتار از مراتع استان در این سال‌ها شخم زده و به اراضی کشاورزی تبدیل شدند؛ اراضی کشاورزی که برای کشاورزان بهره چندانی نداشته و حتی بسیاری از آنها بعد از مدتی، رها شدند.

پارسایی با تأکید بر اینکه هر گونه عملیات در منابع طبیعی باید با نظارت، برنامه و کارشناسی شده باشد، گفت: پروژه‌هایی در همین استان اجراشده که بعد از چندین سال به این نتیجه رسیدند که مشکل زیست‌محیطی دارد. ساخت‌وسازهای غیرمجازی در عرصه‌های منابع طبیعی انجام می‌گیرد و بعد به دنبال تخریب آن هستند. علاوه بر اینکه عرصه‌ای که در آن ساخت‌وساز انجام شده دیگر به حالت اول بر نمی‌گردد، سرمایه‌های کشور که صرف این ساخت‌وسازها شده نیز از بین خواهد رفت.

 

 

 

وی تأکید کرد: متأسفانه قاچاق چوب خصوصاً بعد از توقف طرح‌های جنگل‌داری و افزایش قیمت چوب، یکی از مشکلات اساسی در جنگل‌ها است. در طرح‌های جنگل‌داری به ازای هر درختی که قطع می‌شد، یک درخت کاشته و به مدت ۵ سال از آن حفاظت می‌شد ولی قاچاقچیان فقط درخت قطع می‌کنند. مجازات در حوزه قاچاق چوب متناسب با نوع جرم نیست و این مسئله بازدارندگی ایجاد نمی‌کند.

پارسایی در ادامه به کشت پالونیا در استان اشاره کرد و گفت: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان به‌عنوان مرجع رسمی اظهار نظر در مورد پالونیا، مخالف کاشت این گونه در استان است. هنوز مضرات و فواید درخت پالونیا برای ما مشخص نشده و دلیلی ندارد که آن را کشت کنیم. چندین سال برای تحقیق در خصوص گونه‌ای وقت بگذاریم بهتر از این است که کشت گونه‌ای را در استان گسترش دهیم و بعداً عوارض آن دامن‌گیر بخش زیادی از جامعه ما شود.

ادامه مطلب...

وی بیان کرد: اگر مدیران پاسخگوی عملکردشان باشند، امروز دیگر دعوا بر سر گرفتن پست وجود ندارد. اگر مدیری بدون کارشناسی مجوزی صادر و یا اقدامی انجام دهد، بعدها هزینه اضافی آن را مردم و بیت‌المال پرداخت می‌کنند.

رئیس بخش منابع طبیعی و آبخیزداری مرکز تحقیقات گلستان با تأکید بر اینکه حفظ منابع طبیعی باید به مطالبه عمومی همه مردم تبدیل شود، تصریح کرد: باید به گونه‌ای در مردم دغدغه ایجاد شود که هر کس پیشگام در نهال‌کاری باشد. دولت و شهرداری‌ها هم می‌توانند در این راستا گام‌های مؤثری بردارند.

پیشخوان

آخرین اخبار